Kuzey Kore: Kim Yong-Il'in yayimlanan son fotograflari..   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 11-10-2008 (14:33)   Son Mesaj: 11-10-2008 (14:33)    Cevap: 0    Gösterim: 842  

  11-10-2008

  Kuzey Kore: Kim Yong-Il'in yayimlanan son fotograflari..

  Hasta olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Yong-İl'in yayımlanan son fotoğrafları başta ABD ve Güney Kore olmak üzere tüm dünyada tartışma yarattı.

  SAHTEMI GERCEKMI BU KARELER???


  Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yayımlanan devlet başkanı Kim Yong-İl'in son fotoğrafları, Kim Yong-İl'in hasta olduğu iddialarıyla ilgili Güney Kore ve ABD'deki şüpheleri daha da artırdı.


  KCNA'nin servise koyduğu Kim Yong-İl fotoğraflarıyla ilgili iddialar ilk kez ekim ayında ortaya atılmıştı. Ağustos ayında felç geçirdiği ve beyin ameliyatı olduğu iddialarının ardından devlet ajansı tarafından 11 Ekimde yayımlanan ilk fotoğraflarda, arka planındaki ağaçların ve bitki örtüsünün "mevsimsel" tonları tartışma yaratmıştı.

  Fotoğraflarda bitki örtüsünün yeşil olduğuna dikkati çeken Güney Koreli fotoğraf uzmanları ve editörler, ekim ayında Kore yarımadasındaki ağaçlarda sarı ve kırmızı tonların hakim olduğunu söylemişti.

  Ajansın bu hafta başında yayımladığı yeni fotoğraflardaki alt yazıda, 66 yaşındaki liderin askerler arasındaki bir futbol maçını izlediği belirtilmişti.

  New York Times gazetesinde uzmanlara dayanılarak verilen haberde, son yayımlanan 3 karede arka plandaki renklerin sonbahar tonlarında olduğu, Kuzey Koreli yetkililerin fotoğrafların "mevsimsel" olarak seçiminde ilk iddiaları dikkate alarak titiz davrandığı kaydedildi.

  Ancak bu kez de Güney Kore'deki beyin ve sinir cerrahlarına danışılarak Kim Yong-İl'in fotoğraf karelerindeki el ve yüz kasları mercek altına alındı. Buna göre, Kim Yong-İl'in güldüğü fotoğraftaki yüz kaslarının felç geçirmiş bir insanınkiyle benzerlikler gösterdiği ifade edildi.

  Diğer iki fotoğrafta ise devlet başkanının sol elinin ya kucağında ya da ceketinin cebinde hareketsiz olarak durduğu, bunun da, fotoğraflar güncel olsa bile, felç iddialarını kuvvetlendirdiği ileri sürüldü.

  Haber yorumda, Kuzey Koreli yetkililerin, fotoğraflarda liderlerini sağlıklı gösterme çabası içinde oldukları, ancak bu çabaların, iddiaları tam tersine güçlendirdiği görüşü dile getirildi.

  Öte yandan Kim Yong-İl'in son 2 aydır hiçbir video görüntüsü yayımlanmıyor.

  Kuzey Kore: Kim Yong-Il'in yayimlanan son fotograflari.. Yorumları