Milyonlarca Pakistanlı mülteci durumunda   Konuyu açan: abı-hayat   İlk Mesaj: 07-03-2009 (08:48)   Son Mesaj: 07-03-2009 (08:48)    Cevap: 0    Gösterim: 779  

07-03-2009

Milyonlarca Pakistanlı mülteci durumunda

ABD Başkanı Obama'nın isteğiyle başlatılan saldırılardan kaçan mültecilerin sayısı 4 milyona ulaştı.

ABD Başkanı Obama'nın talebiyle Pakistan ordusunun, 2 ay önce ülkenin kuzeyinde başlattığı askeri operasyonlar sırasında yerlerinden olan mülteci sayısının 4 milyona ulaştığı bildirildi. Kendi ülkelerinde mülteci durumuna düşen Pakistanlılar, çaresizlik içinde yardım eli bekliyor. Çadır kentlerdeki alt yapı eksikliği nedeniyle ciddi sağlık sorunları görülmeye başlandı. Temizlik sorunu sebebiyle patlak veren uyuz vakaları kamplarda yaşayan tüm mültecileri tehdit ediyor. Kirli sular ishal salgınlarına sebep olurken, toprak arazinin etkisiyle tozlanan ve kirlenen gıdalar, birçok mültecide solunum yolu enfeksiyonu görülmesine yol açıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Pakistan sorumlusu Ekrem Es, mülteci kamplarında sağlıksız şartlar nedeniyle ölümler başladığını söyledi. Bölgede çatışmaların başladığı günden beri İHH İnsani Yardım Vakfı'nın çalışmalarını organize eden Es, toplu ölümlerin kapıda olduğunu belirtti.

Ekrem Es, "Karşılaştığımız 4 doğum da ölümle sonuçlandı. İki çocuk yeterli beslenemediği için hayatını kaybetti. Bunlar önümüzdeki günlerde yaşanacak felaketlerin habercisi. Eğer gerekli tedbirler alınmaz ve muson yağmurlarına kadar kamplardaki sağlık şartları düzeltilmezse binlerce mülteci salgın hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirebilir" dedi.

İHH, kamplara yardım götürüyor
    İHH'nın bulunduğu kamplarda düzenli sağlık taraması yapıldığını ve bu ekiplerin başka kamplara da sağlık hizmeti götürmeye çalıştığını belirten Ekrem Es, tüm gayretlerine rağmen herkese yetişmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek, dünya kamuoyunu Pakistan'da yaşanan sorunlara karşı daha duyarlı olmaya çağırdı.

Pakistanlı yetkililer, çatışmalar nedeniyle yerlerinden olanların sayısının her geçen gün artarak, yaklaşık 2 milyon 400 bin kişiye ve bunların yaşadığı kamp sayısının 31'e çıktığını belirtiyor.

Askeri operasyonlar sürüyor
    Svat Vadisi'nde Mayıs'ta başlayan askeri operasyon, ülkenin 5 vilayetinden birisi olan Kuzey Batı Sınır Vilayeti'nin birçok bölgesini kapsayacak biçimde genişletilmişti. Svat Vadisi'nin merkezi olan Mingora ordu kontrolüne geçerken, çarpışmalar diğer yerleşim birimleri Hodigram, Şemuzey, Landake, Çakdara, Tana, Picuar ve Bacaar'da halen devam ediyor.

Pakistanlı ordu yetkilileri, operasyonun yakında biteceği sinyalini verse de, Taliban'ın önceden belirlenen 21 liderinden hiçbirisine ulaşılamamış olması, çatışmaların kısa sürede sona ermeyeceğinin işareti olarak yorumlanıyor.

İHH: TOPLU ÖLÜMLER KAPIDA
    Bölgede çatışmaların başladığı günden beri İHH İnsani Yardım Vakfı'nın çalışmalarını organize eden Ekrem Es, mülteci kamplarında sağlıksız şartlar nedeniyle ölümlerin başladığını, dahası toplu ölümlerin kapıda olduğunu söyledi.

Milyonlarca Pakistanlı mülteci durumunda Yorumları