Erdoğan: Çözüm zemini BM'dir   Konuyu açan: oguzhan   İlk Mesaj: 04-22-2009 (01:42)   Son Mesaj: 04-22-2009 (01:42)    Cevap: 0    Gösterim: 675  

04-22-2009

Erdoğan: Çözüm zemini BM'dir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği konusunda bir hazırlıkları bulunduğunu, bunu TBMM'ye sunacaklarını belirterek, "Parlamentodaki siyasi partilerle de arkadaşlarımız görüşecekler. Temennimiz odur ki güzel bir konsensüs ile bunu aşarız" dedi.

Başbakan Erdoğan ve İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, İsveç'in dönem başkanlığında Türkiye'yi neler beklediğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:
    "İsveç'in dönem başkanlığında özellikle bizim beklentimiz şu, şu ana kadar malum müzakereler devam ediyor. Fasılların açılması noktasında bir rutin var. 2, 2, 2... Sayın Başbakan'a da söyledim. Temennim odur ki İsveç'in dönem
    başkanlığında bu rutin bozarız diyorum. Artık bu 2, şöyle bir değişiversin. Bunu bekliyoruz.

Özellikle de Avrupa'daki, Türkler'in dostları grubunun lideri olarak bu temennimiz herhalde normaldir, bu beklentimiz normaldir. Onun için derslerimizi
    daha iyi çalışıyoruz. Arkadaşlarımızla bunların yoğun bir şekilde hazırlıklarını yapalım, tarama süreci de bu arada bitirilmiş olsun ve İsveç'in dönem başkanlığında da önlerine bunları başarılı bir şekilde koyalım istiyoruz."

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Bir gazetecinin, "Reform sürecinden bahsedildi. Anayasa değişiklikleri de bu reform sürecinin bir parçası olacak tabii. Meclis Başkanı ile bir görüşmeniz oldu. Ne zaman harekete geçilecek ve kapsamı nedir?" sorusuna ise
    Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Değerli arkadaşlar bu konu, biliyorsunuz bizim bir hazırlığımız var. Bu hazırlığımızı da bizler parlamentoya sunacağız. Bunların içerisinde aslında ülkemizde de tüm sivil toplum örgütlerinin yakından ilgilendiği konular var, AB ile ilintili olan konular var -ki bunlardan bir tanesi bireysel başvuru hakkı, bir diğeri Ombudsmanlık konusu, bir diğeri siyasi partiler kanunu, bir diğeri seçim yasası- ve bununla ilgili hazırlıklarımızı sunacağız ve çalışmalarımız
    var.

Tabii bu konuyla ile ilgili olarak parlamentodaki siyasi partilerle de arkadaşlarımız bu konuları ayrıca görüşecekler. Temennimiz odur ki güzel bir konsensüs ile bunu aşarız. Düzeltilmesi gereken neler varsa bunları da birlikte görüşür, düzeltir, ona göre adımları atarız diyorum. Çünkü bu, toplumun da geniş tabana yayılan bir talebidir. Bu talep cevabını bulsun istiyoruz."

BM ZEMİNİNDE BUNU ÇÖZMEK DURUMUNDAYIZ

Yılın ikinci altı ayında AB'de dönem başkanlığını İsveç'in üstleneceğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
    "İsveç'in ikinci altı aydaki AB Dönem Başkanlığı sürecinde inanıyorum ki bir çok fasılların görüşülmesinde, gerek AB müzakere süreci gerek Kuzey, Güney Kıbrıs müzakereleriyle ilgili süreç... Çünkü bu yıl sonuna kadar orada iki
    iradenin adımı var. Gerek Sayın Talat gerek Hristofyas'ın başlattıkları bir süreç var. Garantör ülke olarak bu süreci desteklediğimizi söyledim. Pazar günü yapılan seçimi kazanan Ulusal Birlik Partisi de bu süreci destekleyeceğini açıklıyor.

İnanıyorum ki kararlı bir şekilde bu sürece verilecek olan destekle adil, kalıcı, kapsamlı bir çözüme bu yılın sonuna kadar kavuşulması bizim de arzumuzdur. Bunu da temin ederiz diyorum. Birleşmiş Milletler tabii ki zeminimiz. AB zemininde bunu düşünümeyiz. BM zemininde bunu çözmek durumundayız."

Erdoğan: Çözüm zemini BM'dir Yorumları