Devletten 'iş Kurma' Kredisi   Konuyu açan: Fani 06   İlk Mesaj: 06-18-2008 (13:00)   Son Mesaj: 03-02-2016 (16:43)    Cevap: 102    Gösterim: 131910  

06-18-2008

Devletten 'iş Kurma' Kredisi

Devletten 'iş Kurma' Kredisi
    DEVLETTEN 'İŞ KURMA' KREDİSİ

Başbakanlık Tarafından Başlatılan 'Sosyal Riski Azaltma Projesi' (Srap) Kapsamında Devletin Desteğiyle Binlerce İnsan İş Sahibi Oluyor.

Devlet desteği alıp iş yeri açanlardan biri de eski bir hükümlü olan Sadık Ertekin (29). Diyarbakır'da 2 yıl hapis yatıp çıktıktan sonra uzun süre iş arayan Sadık Ertekin, girişimlerinden sonuç olamayınca, SRAP kapsamında Sosyal Yardımlaşma Vakfı (SYDV)'na başvurmuş.
    Sunduğu projenin kabul görmesi üzerine aldığı 15 bin YTL kredi ile 3 ay önce kuru temizleme dükkanı açan Ertekin'e girişimlerinde anne babası da büyük destek vermiş.

Ertekin'in 'Hanımeli Çamaşır ve Temizlik Evi' adını verdiği işyerinde şimdi 20 kişi çalışıyor. Eski hükümlü Sadık Ertekin, çalışanlarını mahkum yakınlarından seçmiş.

Devletin yardımıyla işyeri açtığını dile getiren Sadık Ertekin, işsiz insanlara da bu yolu tavsiye ediyor. Ertekin'in yeni hedefi, işini büyütüp çalışan sayısını artırmak.

Diyarbakır Valiliği SYDV, kendi işini kurmak isteyen insanlara destek vermeye devam ediyor. Eski hükümlü Sadık Ertekin, SYDV'den aldığı krediyle Diyarbakır'ın en merkezi yeri olan Ofis semtinde kuru temizleme dükkanı açtı.

SRAP kapsamında 2 yıl sonra faizsiz ödenecek 15 bin YTL ile ikisi kurutma 4'ü yıkama çamaşır makinesi alan Ertekin, işyerine 2 ütü, 2 de baskı makinesi aldı.

3 ay önce faaliyete geçen "Hanımeli Çamaşır ve Temizlik Evi" isimli işyerinin resmi açılışını ise Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak yaptı.

Devletin iş yapmak isteyen herkese destek olduğunu hatırlatan Mutlu, "Arkadaşımız eski bir hükümlü. Koruma kurulumuzun tespitleri sonucu kendisine SYDV tarafından 15 bin YTL tahsis edildi. Böyle bir iş yeri açıldı. Umarım işlerini büyütür ve burayla yetinmez." diye konuştu.

Cezasını çektikten sonra uzun zaman iş aradığını söyleyen Sadık Ertekin, ancak girişimlerinden bir sonuç almamış.

Son çare olarak valiliğin desteği ile kurduğu işyerini açmak için 15 bin YTL'lik kredi aldıklarını belirten Etrekin, "Kredi başvurumuzu uygun gördüler, biz de böyle bir yer kurduk." diye konuştu.

Ertekin sözlerini şöyle sürdürdü: "Yanımızda 20 insan çalışıyor. Onlar da ekmek kazanıyor. Yanımda çalıştırdığım insanları özellikle Denetim Serbestlik Şube Müdürlüğü'nün yardımıyla mahkum yakınlarını, aile yakınlarını seçip çalıştırıyorum. Hem cezaevinde bulunan insanlara katkısı oluyor, hem de kendilerine. Devletimiz güzel bir proje yaptı, güzel imkanlar verdi. İşi olmayan arkadaşlarımız için, ihtiyacı olan arkadaşlarımız için bunlar güzel şeyler. Gidip başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Araştırmalarını istiyoruz. Ne olursa olsun, yapılan işte dürüstlük, sağlamlık olsun. Kandırmaca olmasın. Belli bir zaman sonra her şeyin bir güzel yanı ortaya çıkacaktır. Biz de daha büyük ve güzel şeyler olsun istiyoruz."

Daha çok işyeri açıp daha çok insan çalıştırmak istediğini anlatan Ertekin, amacının bu kadarla yetinmek olmadığını vurguluyor.

"Devlet bir yer açtı. Biz burada kalalım değil; işimizi götürebileceğimiz kadar ileriye götüreceğiz." diyen Ertekin, "Büyüteceğiz. İnsan sayısı da yanımızda olabildiğince çok olsun istiyoruz. Ekmek yiyen insan sayısının artması bizim içinde toplum içinde iyi." şeklinde konuşuyor.

DOĞU'YA 5 YILDA 744 BİN YTL YARDIM

SYDV Fonu'ndan son 5 yılda Doğu ve Güneydoğu'da toplam 22 ile 744 bin 295 YTL yardım yapıldı. Batıdaki illere aynı dönemde yapılan yardım miktarı ise 1 milyar 635 bin 205 YTL. Doğu ve Güneydoğu'da en çok yardımı alan il 80 bin 13 YTL ile Diyarbakır olurken, en az yardım alan iller ise 8 bin 380 YTL ile Tunceli ve 8 bin 762 YTL ile Iğdır oldu.

Batı illerinde sosyal yardımlardan aslan payını ise sırasıyla 156 bin 492 YTL ile İstanbul, 88 bin 565 YTL ile Ankara ve 72 bin 437 YTL ile İzmir aldı. Batıda en az sosyal yardım alan il ise 7 bin 756 YTL ile Yalova oldu.

SYDV rakamlarına göre, 2003-2007 yılları arasında 81 ile tahsis edilen kaynak miktarı toplam 2 milyon 379 bin 500 YTL. SYDV Fonu'ndan illere 2003 yılında 289 bin 55 YTL, 2004 yılında 397 bin 948 YTL, 2005 yılında 481 bin 926 YTL, 2006 yılında 527 bin 654 YTL ve 2007 yılında da 682 bin 914 YTL yardım yapıldı.

alptraum bunu beğendi.

Devletten 'iş Kurma' Kredisi Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  10-06-2009, 21:55

--->: Devletten 'iş Kurma' Kredisi

slm ben mobilya imalat atölyesi kurmak istiyorum acaba şartları nedir öğrenebilirmiyim...

Permalink - Mesaj no 2  01-07-2010, 22:42

bende biriş kurmak istiyorum nereye başvurabilirim

Permalink - Mesaj no 3  01-08-2010, 01:18

Srap is kurma kredisini mi soruyorsunuz?

Basvurular icin gerekli forumlari doldurmalisiniz. Örnegin Istanbuldan srap icin basvuru yapmak istiyorsaniz su linke göz atabilirsiniz ;

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı - Srap İşlemler
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 4  01-13-2010, 21:01

selam ben de kendi işimi kurmak istiyorum ama nereye baş vuracamı bilmiyorum serkan yonca
    Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Kayıtsız Üye Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 5  01-14-2010, 03:52

Hemen yazdiginiz mesajin üstünde cevabi mevcut
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 6  01-15-2010, 14:41

yardım ıstıyorum nereye basvuraBILIRIM VE NASIL BIR BASVURU YAPILIYOR
    murat_61_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) murat_61_07 Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 7  01-18-2010, 16:04

ben 36 yaşında biriyim çekirdekten yetişme kaynakcıyım imkanlarımı zorlayarak bir dükkan açtım fason işlerle ayakta durmaya çalışıyorum ama çok zorlanıyorum devletimizden destek bekliyorum ismim ali barış karapınar cep 05366643935 iş 03322491063

Permalink - Mesaj no 8  02-10-2010, 16:11

selamun aleykum ben mobılya ıslerını a dan z ye anlarım ama belgem yok kredı almam mumkün mu

Permalink - Mesaj no 9  02-10-2010, 16:57

Diyarbakır bağlar kaymakamlığının da bu krediyi kullandırmalarını istiyoruz