MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Tasavvuf ve Tarikat (https://www.muhakeme.net/forum/tasavvuf-ve-tarikat/)
-   -   Gunyetüt Talibin... (https://www.muhakeme.net/forum/tasavvuf-ve-tarikat/10537-gunyetut-talibin.html)

Metin mete 10-01-2008 00:13

Gunyetüt Talibin...

KIRKDOKUZUNCU MENKIBE:Sah Hasimi Risalesinde yazarki;Allahü Teala,Kullarindan birini veli yapmak dilerse,onun Muhammed Mustafa`nin(Sallallahü aleyhi ve sellem)huzuruna götürülmesini emir eder.Resulüllah`in huzurunda hazir olunca,Resulüllah(Sallallahü aleyhi ve sellem)emreder ve:<<Oglum Seyyid Abdülkadir`e götürün,vilayet mansabina liyakat ve istihkakini görsün>>buyurur.Gavs-i a`zama(Radiyallahü anh)götürülür.Eger o,o zatin,vilayet makamina layik görürse,ismini Muhammedi defterine yazar.Mübarek mührü ile mühürler ve bunu Resulüllah´a(Sallallahü aleyhi ve sellem)arz eder.Gavsin yazisi geregince,o belgeye Resulüllah´in emri ve tastiki konur.Ona vilayet ber´at ve hil´ati tertip edilip,Gavs-i a´zamin eline verilir.O da sahibine ulastirir.Iste gayb ve sehadet aleminde,bu veli makbul ve selamette olur.Bu vazife kiyamete kadar,Gavs-i a´zama verilmistir.Bu makamda,Abdülkadir-i Geylani´nin yaninda,ya görevinde evliy-i kiramdan bir baskasi yoktur.Ortagida yoktur.Her asir ve zamanda kutublar,gavs ve bütün veliler ondan feyz alirlar.(Ancak sunu belirtelimki bu risalenin önsözünde ikinci binin yenileyicisi ve Islam dininin kuvvetlendiricisi Imam-i Rabbani hazretlerinin Mektubatinin 3.cildi 123.mektubunda belirttigi gibi,ikinci binin yenileyicisi,yani Imam Rabbani(Kuddise sirruh),Bu hususta Abdülkadir Gelyaninin vekilidir)

Gunyetüt-Talibin,S 515 1994 yili Celik yayinlari...

Metin mete 10-03-2008 12:12

Dinlerini bir oyuncak ve bir eğlence edinen ve dünya hayatının aldattığı kimseleri (bir tarafa) bırak! Kazandıkları sebebiyle hiçbir nefsin felâkete dûçar olmaması için Kur'an ile nasihat et. O nefis için Allah'tan başka ne dost vardır, ne de şefaatçı. O, bütün varını fidye olarak verse, yine de ondan kabul edilmez. Onlar kazandıkları (günahlar) yüzünden helâke sürüklenmiş kimselerdir. İnkâr ettiklerinden dolayı onlar için kaynar sudan ibaret bir içecek ve elem verici bir azap vardır.”
[ En’am-70 ]

Henna 10-03-2008 13:01

s.a
afedersiniz okudum ama anlayamadım..siz neye dikkat çekmek istiyorsunuz? bağışlayın ama anlayamadım..velilerden bahsediyorsunuz kerametleri bunlara inanmayalım mı inanalım mı..yada başka bir noktaya mı nazar etmemeizi istiyorsunuz?...konunu en başlığı yada bam teli nedir
ayetler le kimi kasdetmek istediniz

Metin mete 10-03-2008 13:34

Alıntı:

haticetül´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23273)
s.a
afedersiniz okudum ama anlayamadım..siz neye dikkat çekmek istiyorsunuz? bağışlayın ama anlayamadım..velilerden bahsediyorsunuz kerametleri bunlara inanmayalım mı inanalım mı..yada başka bir noktaya mı nazar etmemeizi istiyorsunuz?...konunu en başlığı yada bam teli nedir
ayetler le kimi kasdetmek istediniz

Konu zaten oldukca yorumsuz yani yorumu bana düsmez...Ayetin muhattabi,buda benim isim degil cünki ben ayet okurken hep bana hitab edildigini ve bunu anlamam gerektigini düsünüyorum.O nedenle konunun bam telini bu yazida anlamaniz yanlis.Bu konunun gercek muhattabi bir baska konuda gizli."http://www.muhakeme.net/ibretlik-liste-t10462.html"linki veriyorum.Buyrun...

el_feta 10-03-2008 16:35

ben açıklayayım inşallah..yığınla tasavvufi sapıklık efendim..bunun başka bir açıklaması yok..itikaden o kadar sakat şeyler ki ...
verilen kaynak da zaten ciddi bir kaynak değil..geçelim efendim...

Metin mete 10-03-2008 21:24

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23285)
ben açıklayayım inşallah..yığınla tasavvufi sapıklık efendim..bunun başka bir açıklaması yok..itikaden o kadar sakat şeyler ki ...
verilen kaynak da zaten ciddi bir kaynak değil..geçelim efendim...

Tesbitiniz dogru/yanlis ben bu konudada yorum yapmiyorum sevgi deger el_feta kardesim.Ciddi bir kaynak teskil etmez dediginiz kitab ne yazikki o dediginiz cevrelerde Allahin Nur diye tanimladigi Kurandan önde tutulmakta oldugunu söylemeden edemiyorum..O nedenle gecmeyelim didelim derim...

el_feta 10-03-2008 23:35

ne yazık ki haklısınız...evet dil ile olmasa da bir çok cematt,mezhep,meşrep yahut tarikat kendi kitaplarını kurandan üstün tutyorlar ,bunda zaten kuran var deyip kuranı bir köşeye bırakıp o kitapları okuyorlar..
haklısın üstadım..doğrudur...

alptraum 10-03-2008 23:38

el-feta

Alıntı:

evet dil ile olmasa da bir çok cematt,mezhep,meşrep yahut tarikat kendi kitaplarını kurandan üstün tutyorlar ,bunda zaten kuran var deyip kuranı bir köşeye bırakıp o kitapları okuyorlar..
bu sekilde bir cokda deseniz isimle isimlendirmediginiz zaman büyük bir zanna giriyorsunuz haberiniz olsun tespit ettigim noktayi hemen yazayim dedim

Metin mete 10-05-2008 03:36

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23353)
el-feta

bu sekilde bir cokda deseniz isimle isimlendirmediginiz zaman büyük bir zanna giriyorsunuz haberiniz olsun tespit ettigim noktayi hemen yazayim dedim

Neden isim vermiyoruz?Iste en komik olanida bu Alptraum.Cünki kardeslerimizin kalbini kirmaktan cekiniyoruz(Kendim icinde biliyorsun hep banlaniyorum)Ama sen bizden daha iyi biliyorsun gibi geldi bana...Cünki zan yok hepsi ortada hatta Kitabi okumaniza gerek dahi yok bunu okumaniz kafi diyen bile var...

alptraum 10-05-2008 16:19

Bu suna benziyor ama.

Ben diyorumki bu sitede yazanlarin bircogu dinsiz. Bunu dedigim vakit yazan tüm kisileri zan altinda birakiyorum. Küfrü edeceksem tüm kisilerin üzerine degil 1 kisinin ya da belirleyici küfrederim. Ben küfrün dogrulugunu savunmuyorum asla. Ama görülen o ki karalama politikasi hissettim bir anda:)

el_feta 10-05-2008 21:18

alpatrum...doğru bir noktayı yakalamışsın...aynen öyle..bu bir zan değil...abdullah ibni

mesud ki kuran fakihidir yanlış hatırlamıyorsam onun sözü idi," insanlar,ümmetin alimlerinin

kitapları yüzünden sapıtacaklar " diye...ben sözü biraz da metin mete nin söylediği

nedenden dolayı açıkça söylemedim,ama hakikat böyle..

bu da zan altında bırakmak değil açıkça söylemekten çekinmek...

kuran,insanın hayatından nasıl çıkar???

her konuda olduğu gibi bu hususta da şeytanın Allaha karşı söylediği sözler hep gelir

aklıma...ne diyordu şeytan,doğru yolunun üzerine oturup insanları saptıracağım..ayete

dikkat,şeytan allahım senin doğru yolunun yan tarafına ben de bir yol kurup oraya

çağıracağım demiyor,doğru yolunun üstüne oturup saptıracağım diyor..hem

devamla,insanlara sağından solundan önünden arkasından yaklaşıp onları saptıracağım

diyor....biz müslümanız,doğru yoldayız, ozaman ne diye durmadan /ısrarla/inatla fatiha da

durmadan "ihdinassiretel musteqim" diyoruz,yani dosdoğru yola ilet bizleri allahım...çünkü

insanlar heran şeytan gibi bir saptırıcının vesvesesi altındadır ve ümmet olarak da allah

resulünün haber verdiği gibi yahudileşme ve hriatiyanlaşma tehlikesi altındadır(kuran da en

çok bahsedilen konu 700 küsür ayetle yahudileşme temayülüdür)...

işte ,şeytan kimilerine bir taraftan yaklaşıyor kuranı kaale biel almıyor onlar,eskilerin

masalları diyor..kimisi inanıyor ama ne anlamak var ne amel..kimisi bunları aşıyor,kuran gibi

sarılıp okuduğu yücelttiği kitapları var,kendisi kabul etmese dahi bu şekilde sapıyor...

bu farkı anlamanız için ısrarla ve inatla KURAN okumanız lazım...tüm kitaplar ancak beşer

sözüdür...Ve islamı anlamaya daha yeni başlayan zihinlere kalkıp da başka başka kitapları

okuttuğunuz zaman kuran gibi onlara sarılıyor,dediğim gibi dil ile söylemese de ağzı o

kitaplar kokuyor,siz ayet söylüyorsunuz o hocasının,üstadının,şeyhinin sözünü size

aktarıyor....

allah resulünun KURAN BİLİNCi ni oturtmak için ilk dönemde kendi hadislerinin dahi

yazılmasını yasaklaması alında bu anlamda çok manidardır...

sözlerime şimdilik son veriyorum...Elinize Kuran alın,kuran...farkı ancak o zaman

görürsünüz..O FURKAN dır çünkü....

selam ve dua ile...

alptraum 10-05-2008 21:30

Benim hala su internette okudugum bu yazilarda kafama dank ettiremedigim bir husus var.
Sanirim kimse Kuran i diger kitaplardan asagi görmüyor. Siz diyorsunuzki bu ümmet alimini dinledi sapitti sözünün gercekligi. Senki seriat isteyen bir adamsin. Bugün seriat gelse neye göre seriat yürüyecek Kuran a göre. Nizam nasil olacak peki. En azindan sunu düsündünmü. Kuran yeter de sen neden bu kadar aciklama geregi duydun hatta örneklendirme geregi. Belki söyledigin bir masal örneginde bir masal. Ama görüyorsunki hakikati ararken insanlara hakikati gösterecek sekilde örneklendirebiliriz.

Bana Kuranin disindaki kitaplar sapikliktir diyen arkadaslar Allahaskina bari baska kitaplardan örnek vermeyin Allahaskina sizde örnek vermeyin. Söylediginiz sözde celisiyorsunuz.

el_feta 10-05-2008 22:34

teşekkürler öncelikle...
lakin söylediklerim yanlış anlaşılmış...hatırlarsan alpatrum,daha önce "yalnız kuranı kuran açıklar" gibi bir husuta metin mete ile tartışmıştım...
mesela bu değil..
alimlerin kitaplarını reddeden de yok..
ama bu bir algı / anlayış meselesi...
kuran bilinci meselesi..
üzerinde durduğum mesele de bu...

insanlar eğer ellerinden kuranı bırakıp bu kitap kuranı anlatıyor diyerek bir kitaba sarılmış ve o kitap hakkında türlü türlü menkıbeler çıkmışsa bilirim ki orada sapıklık vardır...

işte bu kuranı saf dışı etmektir,adına her ne denirse densin..bugün kimse kalkıp da zaten bu kitap kuran dan üstün demez ki,allah aşkına kim derki bunu...amma yaşayış ve amel etmede bakıyosunuz kişinin önünde o kitap..işte yanlışlık tam da burada...

ve bu kafalarda tabulaşıyor...ehl-i tarik birine muhyiddin arabi nin sapıkça yazdıkalrını anlatamıyosunuz ondan sonra,çünkü o kuranın açıklaması oalrak onu okumuş ve hayatındaki değişiklikler o kitapla olmuş,akıl kapanıyor..keza risale-i nur okuyanlara da öyle,mesele nin üstü kapalı tıkandığı yer burası anlıyorum,sözünü esirgememekse söylüyorum evet,bu cemaat de aynısını yapıyor..ama bunları sadece örnek olarak verdim ..konuyu sakın ola ehl-i tarik yahut bu dediğim cemaat üzerinden tartışmayalım...
sadece hakikat bildiğimi anlatmakta örnekti bunlar dediğim gibi...

bakın,şeytan çook akıllı bir alimdir...insanları da saptırmas konusunda uzmandır,çok iyi bir tezgahtardır,gömlek almaya girmişsinizdir,pantolonla çıkarsınız dükkandan...

allah resulü'nün neden kendi sözlerini yasakladığı hakkında düşünelim mi???
ne var ki,ayet onun için o heva ve hevesinden konuşmaz demiyor mu??
peki bu yasak neden...

bu bir tasavvur inşası...insanların zihinleri,kalpleri ve kuran arasındaki bağı kurabilmek için...

insanlar tavşanın suyunun suyunun suyunu içiyorlar,az buçuk şifa buluyorlar biz de diyoruz ki yahu şu tavşanı yiyin bir hele...

Aslolan kurandır...bunu yine söylüyorum..peki aslolan kuransa ,niye bu cemaatlere gittiğimiz zaman hep aynı şeyi duyuyoruz...kuranın sesi ne kadar kısık değil mi...
yahu arada fark mı var diyenler,ya da bu dediklerimi garip bulanlar,biz onun talebesiyiz usulümüz bu diyenlerin itirazlarını anlıyorum ve yine ısrarla söylüyorum ki,kapsamlı bir kuran okuması yapmadan bu dediklerimi anlamanız zor...

tevbe 31'i yaşıyor çokları,farkında değiller...

selam ve dua ile...

Henna 10-05-2008 23:56

kardeşlerim..tarikat lerden yada cemaatlerden yad neden konuşursak konuşalım..ama hiç bit azınlıın yaptığını genele yaymaya lüzum yok...metin mete abimize duyururum ki ben bir tasavvuf sohbetinde bulundum yıllarca hamde her bilinen sevlen ceaatlerde...isim vermem uygunsa söylerim hemen hemen hepimizin duyduğu alimlerin talebeleri ...hepsi kuran der...kuran yaşar..yaşamayanda olacak elbet..ama bu dünyayı dünya kılan şey değil miki
hz ömeri ebu cehilden yada münafıkı müslümandan ne ayıracak ki...bu bir imtihan bu konuyu kuran hassasiyeti olarak aele almanız güzel ama eksiyi artı yapmak zor ise eldeki artılarn sayısını çoğaltalım...maksat tebliğse eleştri olmasın...abdülkadir geylani hz.lerinin kitabından bende okudum ama bir kelime bile akaide ters bişeye rastlamadım bu nasıl oluyor, bu yazılanlara benzer bir cümle yokdu..şimdi ben diyorumki eğer ümmeti uyarmak sa kasdınız bunu başka şekilde yapalım...inşallah
mesela
sizde elinize bir tabak bal alın ve ona davet edin...kuranı gönlümün baharı eyle...diye dua eden resulun tebliğ metodunu ve alimlere ilime hassasiyetinide unutmayalım.ben henüz kuranı feri planda bırakan bir meclise rastlamadım elhamdülillah hatta size bir defasında okunan bir menkıbeyi bulup paylaşmak istiyorum...kurandan başka söz söylemeyen bir kadından bahsediliyor..ve daha nice
kuran cemaati...saygılarımla..selametle efendim

Henna 10-06-2008 00:04

....beki hepimiz aynı ızdırabı duyup farklı cümlelerde buluşunca bu türlü yazıyoruz...ümmetinin ihtilafında rahmet vardır..ama saf olmayı bilmeli ve efendimizin s.a.v
karşısında saf olarak yüzünü güldürmeyi başarmalıyız kardeşlerim..bu da ancak kuran la mümkündür...kişi ve cemaat dediğimiz toplulukları hataları ümmeti saf olmuşsa etkilemez..onlardan kaç tanesini kurana yaklaştırdığımz önemli kaç kişinin ne yaptığı değil...

Metin mete 10-06-2008 13:28

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23527)
Bu suna benziyor ama.

Ben diyorumki bu sitede yazanlarin bircogu dinsiz. Bunu dedigim vakit yazan tüm kisileri zan altinda birakiyorum. Küfrü edeceksem tüm kisilerin üzerine degil 1 kisinin ya da belirleyici küfrederim. Ben küfrün dogrulugunu savunmuyorum asla. Ama görülen o ki karalama politikasi hissettim bir anda:)

Öncelikle selamün Aleyküm;Su bir gercekki kimsenin imanindan sorumlu degilim,Olmam düsünülemez dahi.Kim sorusuna gelince sevgi deger kardesim Alptraum,Nur olan Kuranda Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimiz Allah her seyi belirli kurallara baglamis önce Dinsiz denilen kisiyi tarif ederken belirli kissalarla adres vermis.Kisi veya kurumlari adreslemek yerine hepsini tek bir kalemde göstemeye calisiyor.Kimseyi zanda birakmiyoruz.Kendi iman ettikleri Kutsal saydiklari bir cok hikayeden yola cikarak göstermeye calisiyoruz.Ha diyeceksinki sen ne karisiyorsun benim görevim olan TEBYINI yapmaya calisiyorum.Benim yazilarimin hic bir muhattabi yok sahsi olarak.Kendini en iyi bilen kendini Kurana göre hesaba cekebilendir sanirim...Kimseyi karalamaktan Alemlerin Rabbine siginirim...

Metin mete 10-06-2008 13:40

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23601)
Benim hala su internette okudugum bu yazilarda kafama dank ettiremedigim bir husus var.
Sanirim kimse Kuran i diger kitaplardan asagi görmüyor. Siz diyorsunuzki bu ümmet alimini dinledi sapitti sözünün gercekligi. Senki seriat isteyen bir adamsin. Bugün seriat gelse neye göre seriat yürüyecek Kuran a göre. Nizam nasil olacak peki. En azindan sunu düsündünmü. Kuran yeter de sen neden bu kadar aciklama geregi duydun hatta örneklendirme geregi. Belki söyledigin bir masal örneginde bir masal. Ama görüyorsunki hakikati ararken insanlara hakikati gösterecek sekilde örneklendirebiliriz.

Bana Kuranin disindaki kitaplar sapikliktir diyen arkadaslar Allahaskina bari baska kitaplardan örnek vermeyin Allahaskina sizde örnek vermeyin. Söylediginiz sözde celisiyorsunuz.

Evet gercekten dedigin gibi;Cünki onu öyle sarip sarmaladikki sanki 10 000 Volt elektirik olan el degince carpan bir kitab duvarlara astik sadece Ölde kutsal sayilan bazi gecelerde yasinin okundugu hatta anlamadan okundugu bir Kitab.Elin degerse carpilirsin mantigi o hale geldiki siz anlamazsiniz(Neden allah bilmece kitabi indirdide sadece bir kac Alimemi onu Tefsir etmesini nasib etti)siz ancak bizim anlattigimizla iman etmelisiniz mantigi bir cok hurafeyide beraberinde getirmedimi?Burda yaptigim aciklama inan ayetlerdir(Apacik Kitabin kissalaridir eger düsünürsen.)6/114...Allâh, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiş iken O'ndan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, O(Kur'a)nın, gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler, hiç kuşkulananlardan olma.6/126...İşte Rabbinin doğru yolu budur. Biz, öğüt alanlar için âyetleri geniş geniş açıkladık.54/22...Biz Kur'an'dan öğüt alınabilsin diye onu kolay anlaşılır kıldık. Yok mu öğüt alan?Gelelim neden baska kitablardan örnek...Hala anlamadinmi Kuran disinin sapiklik oldugunu?

alptraum 10-06-2008 13:44

Alıntı:

Metin mete´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23672)
Evet gercekten dedigin gibi;Cünki onu öyle sarip sarmaladikki sanki 10 000 Volt elektirik olan el degince carpan bir kitab duvarlara astik sadece Ölde kutsal sayilan bazi gecelerde yasinin okundugu hatta anlamadan okundugu bir Kitab.Elin degerse carpilirsin mantigi o hale geldiki siz anlamazsiniz(Neden allah bilmece kitabi indirdide sadece bir kac Alimemi onu Tefsir etmesini nasib etti)siz ancak bizim anlattigimizla iman etmelisiniz mantigi bir cok hurafeyide beraberinde getirmedimi?Burda yaptigim aciklama inan ayetlerdir(Apacik Kitabin kissalaridir eger düsünürsen.)6/114...Allâh, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiş iken O'ndan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, O(Kur'a)nın, gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler, hiç kuşkulananlardan olma.6/126...İşte Rabbinin doğru yolu budur. Biz, öğüt alanlar için âyetleri geniş geniş açıkladık.54/22...Biz Kur'an'dan öğüt alınabilsin diye onu kolay anlaşılır kıldık. Yok mu öğüt alan?Gelelim neden baska kitablardan örnek...Hala anlamadinmi Kuran disinin sapiklik oldugunu?

Sen Agactaki cürük meyveleri ayiklayacagina, agaci kökünden kesiyorsun....

Metin mete 10-06-2008 13:44

Alıntı:

haticetül´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23619)
kardeşlerim..tarikat lerden yada cemaatlerden yad neden konuşursak konuşalım..ama hiç bit azınlıın yaptığını genele yaymaya lüzum yok...metin mete abimize duyururum ki ben bir tasavvuf sohbetinde bulundum yıllarca hamde her bilinen sevlen ceaatlerde...isim vermem uygunsa söylerim hemen hemen hepimizin duyduğu alimlerin talebeleri ...hepsi kuran der...kuran yaşar..yaşamayanda olacak elbet..ama bu dünyayı dünya kılan şey değil miki
hz ömeri ebu cehilden yada münafıkı müslümandan ne ayıracak ki...bu bir imtihan bu konuyu kuran hassasiyeti olarak aele almanız güzel ama eksiyi artı yapmak zor ise eldeki artılarn sayısını çoğaltalım...maksat tebliğse eleştri olmasın...abdülkadir geylani hz.lerinin kitabından bende okudum ama bir kelime bile akaide ters bişeye rastlamadım bu nasıl oluyor, bu yazılanlara benzer bir cümle yokdu..şimdi ben diyorumki eğer ümmeti uyarmak sa kasdınız bunu başka şekilde yapalım...inşallah
mesela
sizde elinize bir tabak bal alın ve ona davet edin...kuranı gönlümün baharı eyle...diye dua eden resulun tebliğ metodunu ve alimlere ilime hassasiyetinide unutmayalım.ben henüz kuranı feri planda bırakan bir meclise rastlamadım elhamdülillah hatta size bir defasında okunan bir menkıbeyi bulup paylaşmak istiyorum...kurandan başka söz söylemeyen bir kadından bahsediliyor..ve daha nice
kuran cemaati...saygılarımla..selametle efendim

Sanirim alinti yaptigim kitab(Kendim yazmistim Internette bu kissayi)isim olarak hatta sayfa ve paragraf olarak verilmistir sevgi deger kardesim Hatice...Zaten iddiamiz Abdülkadir Gelyaninin sahsina aid bir iftira veya karalama degildir.Cünki o sahsi tanimiyorum yani sahsi olarak.Kitabi onunda yazdigina dair bir iddiamiz yok sadece bu günki gelinen noktanin ne oldugunu belirtmeye calistik...

Metin mete 10-06-2008 13:48

Alıntı:

haticetül´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23620)
....beki hepimiz aynı ızdırabı duyup farklı cümlelerde buluşunca bu türlü yazıyoruz...ümmetinin ihtilafında rahmet vardır..ama saf olmayı bilmeli ve efendimizin s.a.v
karşısında saf olarak yüzünü güldürmeyi başarmalıyız kardeşlerim..bu da ancak kuran la mümkündür...kişi ve cemaat dediğimiz toplulukları hataları ümmeti saf olmuşsa etkilemez..onlardan kaç tanesini kurana yaklaştırdığımz önemli kaç kişinin ne yaptığı değil...

Kendi kanimca olmasin ama Kuranda Rahmet degil zulmet vardir diyor...

Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir.

Enam Suresi 159

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın, fırkalara bölünüp ayrılmayın.

Ali İmran Suresi 103

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

Ali İmran Suresi 105

el_feta 10-06-2008 13:52

teşekkürler haticetül...
şimdi hz ali'nin haricilerle savaşmasını bu anlattıklarında nereye koyacağız???
hem sonra en çok sapı mezhep tabiin zamanında çıkmamış mı,mürciesinden mutezilesine kadar??? bu insanlar da kendilerini islama nispet etmiyorlar mıydı???
o zaman ehl-i sünnet dediğimiz cenahın bunlkara tavrı neden ser???

bakın...ortada korunması gereken bir DİN var ve bu konuda hassas olmak biz müslümanların selefinden kalma bir miras...bugün bu dik duruşların çoğu ne yazık ki gitmiş,elimizde izzetli müslümanları çıkaracak bir bilgi ağı yok...daha önce siyaseten örnek vermiştim mesela,emevi leri islam devleti diye işleriz hep,islam hukukunu uygularlar,peki bu imam-ı azam niye ayaklanmış???...benzer örnekler vermiştim daha önce,durmak istediğim konu bu,korunması gereken bir din anlayışı varsa ortada şeriat keskin bir kılıçtır..sizin dediğiniz insanlara yaklaşımdır ki,sonuan kaadr katılıırm size merhametli olmadan,kötülüğü iyilik ile savunmadan bu dava yürümez...affedici,bağışalyıcı olmak en önemli vasfımız olmalı evet eğer dava erleri isek...tebliğimizi bir ömre yaymışsak hele...
amaaa..birileri şahıs,cemaat,kurum islamın anlamlarını,temellerini,anlayışını değiştirmeye yönelik bilinçli yahut bilinçsiz bir tutum içerisine girerse buna karşı tavır bambaşkadır...

bir istanbullu olarak,piyasadan hayli haberdarız...birileri kılıfına uydurup faiz yiyorsa(meşhur bir cemaat bunu yapıyor),ya da ne bileyim bilmem ne adına başörtüsünü açma adıan fetva veriyorsa ya da ruhbancasına bir hayatı önceleyip islam adına binbir tasvvufi mistizm ortaya koyuyorsa hiçkimse bana yahu durun,böyle olmaz demesin...

bu konuda kalplerinizi merhamet falan da kaplamasın...hassasiyetlerinizi iyi belirleyin...şuan zekat sevabına! veriliyor,yarın birgün devlet tarafından alınırsa vermeyenlerle canlarını almak için savaşmayı nereye koyarız biz??(hz ebubekir savaşmıştır)...

hasılı kelam...zor iştir evet...nerde nasıl hareket edeceğini net ortaya koymak...

konumuzla bağlarsak,belli bir cenah içinde islamı bulanlar öyle yahut böyle,muklayeseli okumalar yapmadıkça,bizatihi ilk ve en baştaki ham kaynakları kullanamdıkça islamı doğru anlayamaz bunun başka bişr adı yok...

selam ve dua ile...

el_feta 10-06-2008 14:05

Metin Mete ile ayrıştığımı zşöyle önemli bir nokta da var,okuyan arkadaşlar da n eyi savunduğumu iyi anlasınlar...
kuranı yalnız kuran açıklar gibi birşeyi savunmuyorum..bu görüşün de yanlış olduğu kanısındayım...ama kuranı önce kuran açıklar evet...insanlar bizzat kuranla muhatab olamlılar,yan kanalları sonra okunur,bu işin amiyane tabirle raconu budur..iyi bir kuran bağı oluşmamış kimseler ki çok görüyoruz böyle,kuranı a - b kitabında bulduğu ayetlerle anladığı için orada kalıyor,bir çok yanlışı varsa da göremiyor o saatten sonra buan cemaatsel taasupları da ekleyince iş bambaşka boyutlara varıyor..anlatmaya çalıştığım bu..ne said nursi hz lerini silip atmışımdır ne de herhangi başka bir şey...

ama elinize kuran alıp okuyun....
Allah bu kitaptan hesap soracak..

Allah resulünün hadis yasaklamsı soruma cevap bulamadım tam ama anlatayım acizane...

allah resulü as böyle yapmıştı,çünkü cahiliyye kirlerinden arınmaya çalışan saf akılları sadece kuranla başbaşa bırakıyordu bu da akıllarda kuranı en yüce yere koyması için...hatta size somut bir örnek vereyim...bakın insanların dini hassasiyetleri vardır ,ama bu hassasiyeti ne ile doldurursanız o öyle devam eder,bugün kuranla iştigal olmayan zihinler abilerinin sözleri ve yorumları ile içiçe oldukalrından tasavvurlarad kabul etmeseler bile kuran geriliyor,o yüzden başlarını açabiliyorlar,siz bu insana o zaman mini etek giy deseniz,kesinlikle hayır der..e peki başını nasıl açıyorsun??..o da haram değil mi??
ya o başka dese,e bunun sınırını kim çizmiş deseniz???
bu çok basit bir örnek..aynı kişi eğer bizzat kuranla hidayet bulsa idi çok daha farklı olurdu..zihin ve kalpteki putları kuran temizler,kurandır kalplere şifa olan,en önde ve en çok kuran okunmalıdır o kitap anlaşılmalıdır...kuranı anlamak için kuranın bir cüzündeki ayet kadar ayetin yazılı olduğu bir kitabı anlamak için dönüp dönüp okuyorlar da peki niye kuran okumuyorlar????

bilmem anlatabildim mi??

selam ve dua ile...

Metin mete 10-07-2008 01:01

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23678)
Metin Mete ile ayrıştığımı zşöyle önemli bir nokta da var,okuyan arkadaşlar da n eyi savunduğumu iyi anlasınlar...
kuranı yalnız kuran açıklar gibi birşeyi savunmuyorum..bu görüşün de yanlış olduğu kanısındayım...ama kuranı önce kuran açıklar evet...insanlar bizzat kuranla muhatab olamlılar,yan kanalları sonra okunur,bu işin amiyane tabirle raconu budur..iyi bir kuran bağı oluşmamış kimseler ki çok görüyoruz böyle,kuranı a - b kitabında bulduğu ayetlerle anladığı için orada kalıyor,bir çok yanlışı varsa da göremiyor o saatten sonra buan cemaatsel taasupları da ekleyince iş bambaşka boyutlara varıyor..anlatmaya çalıştığım bu..ne said nursi hz lerini silip atmışımdır ne de herhangi başka bir şey...

ama elinize kuran alıp okuyun....
Allah bu kitaptan hesap soracak..

Allah resulünün hadis yasaklamsı soruma cevap bulamadım tam ama anlatayım acizane...

allah resulü as böyle yapmıştı,çünkü cahiliyye kirlerinden arınmaya çalışan saf akılları sadece kuranla başbaşa bırakıyordu bu da akıllarda kuranı en yüce yere koyması için...hatta size somut bir örnek vereyim...bakın insanların dini hassasiyetleri vardır ,ama bu hassasiyeti ne ile doldurursanız o öyle devam eder,bugün kuranla iştigal olmayan zihinler abilerinin sözleri ve yorumları ile içiçe oldukalrından tasavvurlarad kabul etmeseler bile kuran geriliyor,o yüzden başlarını açabiliyorlar,siz bu insana o zaman mini etek giy deseniz,kesinlikle hayır der..e peki başını nasıl açıyorsun??..o da haram değil mi??
ya o başka dese,e bunun sınırını kim çizmiş deseniz???
bu çok basit bir örnek..aynı kişi eğer bizzat kuranla hidayet bulsa idi çok daha farklı olurdu..zihin ve kalpteki putları kuran temizler,kurandır kalplere şifa olan,en önde ve en çok kuran okunmalıdır o kitap anlaşılmalıdır...kuranı anlamak için kuranın bir cüzündeki ayet kadar ayetin yazılı olduğu bir kitabı anlamak için dönüp dönüp okuyorlar da peki niye kuran okumuyorlar????

bilmem anlatabildim mi??

selam ve dua ile...

Selamün Aleyküm,El_feta seni anlamakta hicte zorlanmiyorum inan.Bir yandan Vahye davet bir yandan geleneklere baglanmak.Vaz gecememek,sonuclarini az cok tahlil edmek ama yinede bazi seyleri terk edememek.Bakin Kuran disi olusumlarin nelerdir sonuclari size bir kac ufak örnekleme;hangisi yok diyebilirsiniz?

1- Seçilmiş Devlet Başkanı yerine babadan oğula devreden Kraliyet.
2- Kûr’an yerine, rivayetler, keyfi şahıs sözleri, felsefi görüşler ve tağuti uygulamalar.
3- İslâm birliği yerine, mezhepler ve fırkalar.
4- Mescit yerine, tekke ve zaviyeler.
5- Açık Kûr’an öğretisi yerine, batini öğreti.
6- İslâm ümmetçiligi yerine ırkçılık.
7- Takva ile üstünlük yerine, soy sop üstünlüğü.
8- Namaz yerine, sema, raks ve çalgi aletleri.
9- Kabe yerine, türbelerin tavaf edilmesi.
10- Allah'a iman ve Allah’ın birliği yerine, Kutup, Gavs, kırklar, Yediler, Evtâd v.s. Telakki edilen kimseler.
11- Zekat ve Sadakalar yerine, Sofistlere vakıf tahsisi ve mali destek.
12- Helal ticari kazanç yerine, faizcilik ve karaborsacılık.
13- Aktif, adaletli ve çalışkan toplum yerine, hak gözetmeyen pasif ve tembel toplum.
14- Yaratılış ve yaratıklar üzerine açık ve müspet düşünen toplum yerine, düşünceden kaçan, akletmeyen, boş hayaller kuran fertler toplumu.
15- Meşru müdafaa üzerine kurulu, af ve barışa teşvik eden İslâm cihadı yerine, haksız saldırılar ve çapulculuk.
16- Allah’ın korumasını isteme yerine nazarlıklar, muskalar, kullar v.s. den medet ve koruma ummak.
17- Allah’a istiâne yerine, kullara istiâne.
18- Peygamber yerine, Rivayet imamları, Mehdi iddiaları, şu kadar surede şu şahıs geldi veya İsa Peygamber gelecek v.s. gibisinden, insanların kurtuluş için Kûran'a umut besleme morallerini kırma amaçlı iddialar.
19- Allah’ın tevhidi; birliği yerine, kulların ilâhlık iddiaları.
20- Aklı önemseme ve kullanma yerine, aklı küçümseme ve ret etme.
21- Gayba iman yerine, gayb konusunda keyfi iddialar ve falcılık.
22- Açık ve adil İlâhi adalet yerine, zorbaların ve diktatör yöneticilerin tağuti ve keyfi kararları.

Bu gibi kimselerden uzak durulması gerektiği hususunda Kûran'dan mealen:

- Dinlerini parça parça edip, grup grup olanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır, sonra (Allah) onlara yaptıklarını haber verecektir. 6/159

- Yalnız O'na yönelin ve O'ndan korkun; namazı kılın ve (Allah'a) ortak koşanlardan olmayın 30/31

- (O ortak koşanlardan olmayın ki onlar), dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Her hizip (parti) kendi yanındakiyle sevin(ip övün)mektedir. 30/32

- Kâfirlere boyun eğme ve bununla (bu Kûran ile) onlara karşı büyük cihad et 25/52

İslam dininde Tek Kaynak ve Tek Rehber Kûran'dır, dolayısıyla Kûran'a inanan ve İslam dini adına öğretide bulunanların yaptıkları her öğreti için dayanak olarak Kûran'dan ayet göstermeleri, ögrenenlerinde kendilerine yapılan öğreti ile ilgili olarak ayet delili istemeleri şarttır.Aramizdaki fark bu sanirim El_feta...

Rabbe emanetsin...

Metin mete 10-07-2008 01:03

Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbetteki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.

ZUHRUF 44

Henna 10-07-2008 01:31

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23676)
teşekkürler haticetül...
şimdi hz ali'nin haricilerle savaşmasını bu anlattıklarında nereye koyacağız???
hem sonra en çok sapı mezhep tabiin zamanında çıkmamış mı,mürciesinden mutezilesine kadar??? bu insanlar da kendilerini islama nispet etmiyorlar mıydı???
o zaman ehl-i sünnet dediğimiz cenahın bunlkara tavrı neden ser???

bakın...ortada korunması gereken bir DİN var ve bu konuda hassas olmak biz müslümanların selefinden kalma bir miras...bugün bu dik duruşların çoğu ne yazık ki gitmiş,elimizde izzetli müslümanları çıkaracak bir bilgi ağı yok...daha önce siyaseten örnek vermiştim mesela,emevi leri islam devleti diye işleriz hep,islam hukukunu uygularlar,peki bu imam-ı azam niye ayaklanmış???...benzer örnekler vermiştim daha önce,durmak istediğim konu bu,korunması gereken bir din anlayışı varsa ortada şeriat keskin bir kılıçtır..sizin dediğiniz insanlara yaklaşımdır ki,sonuan kaadr katılıırm size merhametli olmadan,kötülüğü iyilik ile savunmadan bu dava yürümez...affedici,bağışalyıcı olmak en önemli vasfımız olmalı evet eğer dava erleri isek...tebliğimizi bir ömre yaymışsak hele...
amaaa..birileri şahıs,cemaat,kurum islamın anlamlarını,temellerini,anlayışını değiştirmeye yönelik bilinçli yahut bilinçsiz bir tutum içerisine girerse buna karşı tavır bambaşkadır...

bir istanbullu olarak,piyasadan hayli haberdarız...birileri kılıfına uydurup faiz yiyorsa(meşhur bir cemaat bunu yapıyor),ya da ne bileyim bilmem ne adına başörtüsünü açma adıan fetva veriyorsa ya da ruhbancasına bir hayatı önceleyip islam adına binbir tasvvufi mistizm ortaya koyuyorsa hiçkimse bana yahu durun,böyle olmaz demesin...

bu konuda kalplerinizi merhamet falan da kaplamasın...hassasiyetlerinizi iyi belirleyin...şuan zekat sevabına! veriliyor,yarın birgün devlet tarafından alınırsa vermeyenlerle canlarını almak için savaşmayı nereye koyarız biz??(hz ebubekir savaşmıştır)...

hasılı kelam...zor iştir evet...nerde nasıl hareket edeceğini net ortaya koymak...

konumuzla bağlarsak,belli bir cenah içinde islamı bulanlar öyle yahut böyle,muklayeseli okumalar yapmadıkça,bizatihi ilk ve en baştaki ham kaynakları kullanamdıkça islamı doğru anlayamaz bunun başka bişr adı yok...

selam ve dua ile...

muhterem..aleyküm selam...
inan bana aynı ,aynı hissiyat ve feryattayız..ama ben yaşamımı yazdım inan..haklısın evvela...hemde çok haklı.yinelemeden söylemlerini şunları ilave etmek istiyorum:ben üniversiteye başörtümden dolayı gitmedim..bu cemaatlerden tanıdğım büyükler de kurana sarıl dedi...ve doktorluk dahi olsa ve ailenin nafakasıda olsa helal helladir haram haramdır diye telkin ettiler..sahiden azınlık olan samimi insanları anlatıyom..Allah ile kul ARASINDA KİMSE BİR DİĞERİNİN GÜNAHINI ÜSTLENMEZ..BEN SÖYLENTİLERİN ASIL MERCİYEDE DAYANDIĞINA İNNAMIYORUM..BUNLAR HAKKINDA DA NETİM.
ve bir şey daha aynı kişilerden okulda dini eğitim aldım vene gariptirki bana ya hep halisler denk geldi bilmem içlerini fakat her fırsatta kuranı açtılar gözüme gönlüme...tenefüste bana ilk kezi bakara suresinin ilk mealini okuyan hocamın nurcu olduğunu anlamadım hiç..heralde ben hep istisnaları yaşamışım..ve bunun gibi birçok mesele..hatta bunlardan başka bir cematin müridi olan öğretmenim üstadlarının fotosuna bakarken, ben içimden bana Allahım peygamberim yeter ne gerek demiştim..O da
içimden geçene yanıt olarak bize Allahımız efendimiz gerek bunlar yalnızca zamanımızın öğretmeni dedi..ve bana hayatımda sadece kuran ve hadis anlattı..birgün hocasını anlatmadı...ve bu isanlarınaileleriyle yıllardır görüşürüm henüz itikada aykırı bir işlerine rastlamadım..şükür
sadece...el_feta...bu benim yaşanmışlığım
bunun dışında olup bitene bende ümmetce layıkıyla karşıyım...
Ona uymayan her ölçüye karşıyım...
İbadetde ve muamelatta tek mercim...kişi ve kişilerin sözüm ona fetvasıyla hareket etmem..etmedim..faizi kılıfına uydurup yemekden...ve her türlü minare hırsızlığına karışmakdan Rabbime sığınırım...

belki tam ifade edmiyorum ama umarım tek saf ümmetten başka şekilde anlaşılmamışımdır...fiemanillah kardeşi
m

el_feta 10-07-2008 07:51

Alıntı:

Metin mete´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23819)

Selamün Aleyküm,El_feta seni anlamakta hicte zorlanmiyorum inan.Bir yandan Vahye davet bir yandan geleneklere baglanmak.Vaz gecememek,sonuclarini az cok tahlil edmek ama yinede bazi seyleri terk edememek.Bakin Kuran disi olusumlarin nelerdir sonuclari size bir kac ufak örnekleme;hangisi yok diyebilirsiniz?

1- Seçilmiş Devlet Başkanı yerine babadan oğula devreden Kraliyet.
2- Kûr’an yerine, rivayetler, keyfi şahıs sözleri, felsefi görüşler ve tağuti uygulamalar.
3- İslâm birliği yerine, mezhepler ve fırkalar.
4- Mescit yerine, tekke ve zaviyeler.
5- Açık Kûr’an öğretisi yerine, batini öğreti.
6- İslâm ümmetçiligi yerine ırkçılık.
7- Takva ile üstünlük yerine, soy sop üstünlüğü.
8- Namaz yerine, sema, raks ve çalgi aletleri.
9- Kabe yerine, türbelerin tavaf edilmesi.
10- Allah'a iman ve Allah’ın birliği yerine, Kutup, Gavs, kırklar, Yediler, Evtâd v.s. Telakki edilen kimseler.
11- Zekat ve Sadakalar yerine, Sofistlere vakıf tahsisi ve mali destek.
12- Helal ticari kazanç yerine, faizcilik ve karaborsacılık.
13- Aktif, adaletli ve çalışkan toplum yerine, hak gözetmeyen pasif ve tembel toplum.
14- Yaratılış ve yaratıklar üzerine açık ve müspet düşünen toplum yerine, düşünceden kaçan, akletmeyen, boş hayaller kuran fertler toplumu.
15- Meşru müdafaa üzerine kurulu, af ve barışa teşvik eden İslâm cihadı yerine, haksız saldırılar ve çapulculuk.
16- Allah’ın korumasını isteme yerine nazarlıklar, muskalar, kullar v.s. den medet ve koruma ummak.
17- Allah’a istiâne yerine, kullara istiâne.
18- Peygamber yerine, Rivayet imamları, Mehdi iddiaları, şu kadar surede şu şahıs geldi veya İsa Peygamber gelecek v.s. gibisinden, insanların kurtuluş için Kûran'a umut besleme morallerini kırma amaçlı iddialar.
19- Allah’ın tevhidi; birliği yerine, kulların ilâhlık iddiaları.
20- Aklı önemseme ve kullanma yerine, aklı küçümseme ve ret etme.
21- Gayba iman yerine, gayb konusunda keyfi iddialar ve falcılık.
22- Açık ve adil İlâhi adalet yerine, zorbaların ve diktatör yöneticilerin tağuti ve keyfi kararları.

Bu gibi kimselerden uzak durulması gerektiği hususunda Kûran'dan mealen:

- Dinlerini parça parça edip, grup grup olanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır, sonra (Allah) onlara yaptıklarını haber verecektir. 6/159

- Yalnız O'na yönelin ve O'ndan korkun; namazı kılın ve (Allah'a) ortak koşanlardan olmayın 30/31

- (O ortak koşanlardan olmayın ki onlar), dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Her hizip (parti) kendi yanındakiyle sevin(ip övün)mektedir. 30/32

- Kâfirlere boyun eğme ve bununla (bu Kûran ile) onlara karşı büyük cihad et 25/52

İslam dininde Tek Kaynak ve Tek Rehber Kûran'dır, dolayısıyla Kûran'a inanan ve İslam dini adına öğretide bulunanların yaptıkları her öğreti için dayanak olarak Kûran'dan ayet göstermeleri, ögrenenlerinde kendilerine yapılan öğreti ile ilgili olarak ayet delili istemeleri şarttır.Aramizdaki fark bu sanirim El_feta...

Rabbe emanetsin...

Teşekkürler metin mete...

bu konuyu senle daha önce konuştum..Kuran'ı önce kuran anlatır amenna ama Kuranı YALNIZ kuran açıklar...bu nerde yazıyor???...

Benim durumum geleneklerden vazgeçemek değil ,bir usul meselesi,dilersen orada(diğer konuda) cevaplamadığın konuları burada cevapla...

Anlaşamadığımzı meseleri Allah ve resulüne götürün diyor ayet,Allahın kitabına götürdük,peki ya Resulüne nasıl soracağız??? Bunun cevabı hadis değil mi???
sözkonusu hadis ise bu konuda bilgili,donanımlı ve bir usul sahibi olunması gerekmiyor mu???
hatta hadislere gelmeden,kişinin kuranın künhüne vakıf olup ona göre hükmetmesi lazım gelmez mi,bunu herkes nasıl yapsın???
nasr suresi indiğinde abdullah ibni mesud hz ömer 'in yanındadır daha 13 yaşında olmasına rağmen,sahabelerden de kızanlar vardır bu duruma...ayetler nazil olunca abdullah ibni mesud un kuran fakihi olduğunu göstermek isteyen ömer as,sahabeye bu ayetlerden ne anladıklarını sorduklarında sahabe anlatır,sonra mikrofonu 13 yaşında abdullah ibni mesud a uzatan ömer as,onun nasr suresinde Allah resulünün ölümünün yaklaştığını çünkü feth ayetiyle onun görevinin son bulacağını,duyunca hem ashaba abdullah ibni mesud u gösterir v ekler ,ben bu ayetler hakkında bundan başkasını bilmiyorum..bu anlattığım da menkıbe değil,basit bir tefsir de dahi çok rahat bulabilirsin...sahabe aarsında birileri daha fakih değil mi,herkes aynı olmayacağına göre???

Veya kevni ayetleri daha iyi kavrayacak bir profesörün kalkıp bakın bu ayette mesela zariyat 49 da geçen yanlış hatırlamıyorsam evrenin genişlemesi mevzuunu ilmi olarak da analtması Allah'ın büyüklüğünü anlatması demek değil midir???

ya da işi ehline sorun,geçmiş kitap okuyanlaar sorun ayetlerini nereye koyacağız??? bu kuranı daha derinlemesine anlamada bir usuldür...

bu ithamı daha önce sundum...bilakis siz,insanları kurana davet edin,evet insanların kuranla arası mesafeli,kuranı başucu kitabı yapmalılar,evet tabular var bu konuda yıkılması gereken,birileri hayatımızın kitabı olduğunu tekrar sunmalı bu insanlara..amma...tabuları yıkacağız diye kalkıp da ortalığı dümdüz etmenin bir alemi yok..kuranı ilk okuyan siz değilsiniz,son ad olamyacaksınız..bu kitabı ve islamı ilk anlamaya çalışan ve onun için en çok ter döken de siz değilsiniz...

Algılarımızı,anlayışlarımızı düzeltelim..lakin,ne ifrat ne tefrit...

selam ve dua ile...

el_feta 10-07-2008 07:57

Alıntı:

haticetül´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23821)

muhterem..aleyküm selam...
inan bana aynı ,aynı hissiyat ve feryattayız..ama ben yaşamımı yazdım inan..haklısın evvela...hemde çok haklı.yinelemeden söylemlerini şunları ilave etmek istiyorum:ben üniversiteye başörtümden dolayı gitmedim..bu cemaatlerden tanıdğım büyükler de kurana sarıl dedi...ve doktorluk dahi olsa ve ailenin nafakasıda olsa helal helladir haram haramdır diye telkin ettiler..sahiden azınlık olan samimi insanları anlatıyom..Allah ile kul ARASINDA KİMSE BİR DİĞERİNİN GÜNAHINI ÜSTLENMEZ..BEN SÖYLENTİLERİN ASIL MERCİYEDE DAYANDIĞINA İNNAMIYORUM..BUNLAR HAKKINDA DA NETİM.
ve bir şey daha aynı kişilerden okulda dini eğitim aldım vene gariptirki bana ya hep halisler denk geldi bilmem içlerini fakat her fırsatta kuranı açtılar gözüme gönlüme...tenefüste bana ilk kezi bakara suresinin ilk mealini okuyan hocamın nurcu olduğunu anlamadım hiç..heralde ben hep istisnaları yaşamışım..ve bunun gibi birçok mesele..hatta bunlardan başka bir cematin müridi olan öğretmenim üstadlarının fotosuna bakarken, ben içimden bana Allahım peygamberim yeter ne gerek demiştim..O da
içimden geçene yanıt olarak bize Allahımız efendimiz gerek bunlar yalnızca zamanımızın öğretmeni dedi..ve bana hayatımda sadece kuran ve hadis anlattı..birgün hocasını anlatmadı...ve bu isanlarınaileleriyle yıllardır görüşürüm henüz itikada aykırı bir işlerine rastlamadım..şükür
sadece...el_feta...bu benim yaşanmışlığım
bunun dışında olup bitene bende ümmetce layıkıyla karşıyım...
Ona uymayan her ölçüye karşıyım...
İbadetde ve muamelatta tek mercim...kişi ve kişilerin sözüm ona fetvasıyla hareket etmem..etmedim..faizi kılıfına uydurup yemekden...ve her türlü minare hırsızlığına karışmakdan Rabbime sığınırım...

belki tam ifade edmiyorum ama umarım tek saf ümmetten başka şekilde anlaşılmamışımdır...fiemanillah kardeşi
m

Allah hidayeti dileyene verir efendim..hidayeti dilemiş olmalısınız ki samimiyetle,rabbim karşınıza hayrlı insanlar çıkarmış..okulu bıraktığınız için de nekadar kadr-ü kıymeti olur bilmem ama Rabbim razı olsun,sokaklarda gezen bir müslüman genç olarak da bu zamanda diyolar ya hani(sanki zamanın suçu varmışçasına) teşekkür ediyorum size...

ama gelin görün ki,bir dünya insan var dışarlarda..islam adına bilerek yahut bilmeyerek bişeylerin peşinden gidiyorlar..Aslında bunu herkes azıcık düşünerek farkedebilir,insanların ciddi bir kısmında kurana saygı var belki ama bu kişinin hayatındaki değişimler kuran vesilesiyle olmamış..kafalaradki kuran algısı çok zayıf,hal böyle oluncakuranın itici ve diriltici gücü kalmıyor..oysa ki O yeri ve göğü yaratan Allahın kitabı..keşke bilselerdi...

selam ve dua ile...

Metin mete 10-07-2008 12:13

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23673)
Sen Agactaki cürük meyveleri ayiklayacagina, agaci kökünden kesiyorsun....

Kendisinin korunacagi Alemlerin Rabbi tarafindan Garanti altina alinmis olan Bir Kitaba bu nasi söz Alptraum?Bizim isimiz cürüklerle ugrasmak degil Güzeli dogruyu tavsiye etmektir Görevimiz Tebyindir...Sonrasi siz onu temizleyene kadar gel gör kimler bu yollarda Seytana gidecek..

Henna 10-07-2008 12:59

Alıntı:

Metin mete´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23675)

Kendi kanimca olmasin ama Kuranda Rahmet degil zulmet vardir diyor...

Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir.

Enam Suresi 159

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın, fırkalara bölünüp ayrılmayın.

Ali İmran Suresi 103

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

Ali İmran Suresi 105

metim abim ben ümmetimin ihtilafında rahmet vardır ..sözünü emin değilim ama hadis biliyorum tabi emin olmak ve ne anlamlar taşıdığını bilerek yazmam gerekirdi...Rabbim affetsin..diyeceğim o ki ümmetin ayrı yollarda olması değil bi orta yol bulması çabaları dır..kasdım..elbette her yönden kurana akan dereler çaylar misali..

alptraum 10-07-2008 13:16

Alıntı:

haticetül´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23856)
metim abim ben ümmetimin ihtilafında rahmet vardır ..sözünü emin değilim ama hadis biliyorum tabi emin olmak ve ne anlamlar taşıdığını bilerek yazmam gerekirdi...Rabbim affetsin..diyeceğim o ki ümmetin ayrı yollarda olması değil bi orta yol bulması çabaları dır..kasdım..elbette her yönden kurana akan dereler çaylar misali..

http://www.muhakeme.net/ummetin-ihtilafi-t9034.html

alptraum 10-07-2008 13:18

Alıntı:

Metin mete´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23846)
Kendisinin korunacagi Alemlerin Rabbi tarafindan Garanti altina alinmis olan Bir Kitaba bu nasi söz Alptraum?Bizim isimiz cürüklerle ugrasmak degil Güzeli dogruyu tavsiye etmektir Görevimiz Tebyindir...Sonrasi siz onu temizleyene kadar gel gör kimler bu yollarda Seytana gidecek..

Ben kötü birseymi söyledim anlayamadim. Bakin nasilki bir müslümanin yaptigi bir davranisi islama mal edip, islam kötüdür demiyorsak yine ben tasavvuf ehliyim diyip yanlis yapan bir kisiden dolayi tasavvufu lekelemk olmaz manasinda söylemek istemistim. Yeterki anlasilmak istenilelim degil mi?

Henna 10-07-2008 13:34

bence bu konu anlaşılmadık hiç bi yönü kalmadı alptraum..hepimiz aynı fikirdeyiz....

Metin mete 10-07-2008 13:40

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23833)
Teşekkürler metin mete...

Alıntı:

Kuran'ı önce kuran anlatır amenna ama Kuranı YALNIZ kuran açıklar...bu nerde yazıyor???...
Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, biz sana gerçeği ve en güzel yorumu (ahsena tefsir) getirmiş olmayalım.

Furkan Suresi 32

Alıntı:

Anlaşamadığımzı meseleri Allah ve resulüne götürün diyor ayet,Allahın kitabına götürdük,peki ya Resulüne nasıl soracağız??? Bunun cevabı hadis değil mi???
Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Yunus Suresi 15

De ki “ Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

Enbiya Suresi 45

Alıntı:

kişinin kuranın künhüne vakıf olup ona göre hükmetmesi lazım gelmez mi,bunu herkes nasıl yapsın???
... Ta ki ölen beyyine (açık delil) üzerine ölsün, yaşayan da beyyine (açık delil) üzerine yaşasın.

Enfal Suresi 42

Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda (sarrafna) bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler.

İsra Suresi 89

Alıntı:

Allah resulünün ölümünün yaklaştığını çünkü feth ayetiyle onun görevinin son bulacağıni

Gaibi Allahtan baskasinin bilmesimi?????Ayet vermiyorum yorumsuz...

Alıntı:

sahabe aarsında birileri daha fakih değil mi,herkes aynı olmayacağına göre???
Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda (sarrafna) bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler.

İsra Suresi 89

Bak iyice kavramaları için ayetleri nasıl türlü şekillerde açıklıyoruz(nusarriful).

Enam Suresi 65

Veya kevni ayetleri daha iyi kavrayacak bir profesörün kalkıp bakın bu ayette mesela zariyat 49 da geçen yanlış hatırlamıyorsam evrenin genişlemesi mevzuunu ilmi olarak da analtması Allah'ın büyüklüğünü anlatması demek değil midir???

... Kitap’ta hiç bir şeyi eksik bırakmadık

Enam Suresi 38

Alıntı:

geçmiş kitap okuyanlaar sorun ayetlerini nereye koyacağız???

İçinde Allah’ ın hükmünün bulunduğu Tevrat yanlarında iken, nasıl oluyor da senin hakemliğine başvuruyorlar.

Maide Suresi 43

İncil bağlıları Allah’ ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah’ ın indirdiğiyle hükmetmeyenler sapkınların ta kendileridir.

Maide Suresi 47

Alıntı:

tabuları yıkacağız diye kalkıp da ortalığı dümdüz etmenin bir alemi yok..

Haberin olsun, halis din yalnızca Allah’ ındır. O’ndan başkalarını evliyalar edinerek “Biz bunlara yalnız bizi daha fazla Allah’a yaklaştırmaları için kulluk ediyoruz.” diyenlere gelince, Allah tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmünü verecektir. Şu bir gerçek ki Allah yalancı, inkarcı kişiyi doğru yola iletmez.

Zümer Suresi 3

Allah’tan ve ayetlerinden sonra hangi hadise (söze) inanıyorlar.

Casiye Suresi 6

Alıntı:

kuranı ilk okuyan siz değilsiniz,son ad olamyacaksınız..bu kitabı ve islamı ilk anlamaya çalışan ve onun için en çok ter döken de siz değilsiniz...

Kuran’ı okuyup düşünmüyorlar mı?

Nisa Suresi 82

... Size ayetlerimizi açıkladık, belki akıl erdirirsiniz.

Ali İmran Suresi 118

Alıntı:

Algılarımızı,anlayışlarımızı düzeltelim..lakin,ne ifrat ne tefrit...

Kurana uymayan anlayisa Alemlere rahmet Allahin Resulünün yaptigindan baska bir sey uygulamak uygun degildir.O Teblig yapti Biz tebyin yapiyoruz....

Metin mete 10-07-2008 13:44

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23864)
Ben kötü birseymi söyledim anlayamadim. Bakin nasilki bir müslümanin yaptigi bir davranisi islama mal edip, islam kötüdür demiyorsak yine ben tasavvuf ehliyim diyip yanlis yapan bir kisiden dolayi tasavvufu lekelemk olmaz manasinda söylemek istemistim. Yeterki anlasilmak istenilelim degil mi?

Sevgi deger Kardesim Alptraum;En bastan sana yazdigim bir ö.m. belirttigim gibi her ne kadar ayetleri göstersek yine anlamak istediginizi anlayacaksiniz bu elzemdirki söylediginiz söz yanlismi/Dogrumu kendim karar vermeyecegim ama;Kurandaki bazi ayetler Onlara sorarsan Kainati kim yaratti derleri!!!!Onlara sorarsan Rabbiniz kim derlerki!!!! Yani simdi Allahin resulü Mekke Müsriklerinin cürüklerinimi Temizledi diye sormam gerekir ama bos ver sormuyorum.....

Metin mete 10-07-2008 13:48

Alıntı:

haticetül´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23856)

O kendi hevasindan konusmaz ayeti celilesi kuralina göre Kurana uymayan ne onun sözü olur(onu tenzih ederim) nede Vahydir...Kasdinizin o olmadigini elbette biliyorum benimki sadece bir uyari....

Metin mete 10-07-2008 13:57

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23863)

En basta verdigi ayet delili dahi bunu izahta güclük cekiyor;Geceyle gündüzün itikafi?Yani fikirlerle yüzlere bölünen bir Dinle gece ve gündüz tehacüp...Verdigi her delil sadece rivayet degilmi Alptraum?Lütfen Kurana buyurun...Delil olmayan seyi nasil Allaha nasb ederek Rahmet kabul edebiliriz?Cok zorlama yapilmis ama dedim ya sadece rivayetlerden ibaret,Zaten kendiside diyorki kabul edilebilir.Ihtiyacdan dogan ayrilik yani meslek guruplarinida ihtilaf kabul etmek hayretten baska bir sey degildir sanirim..

alptraum 10-07-2008 14:05

Alıntı:

Metin mete´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23877)
Sevgi deger Kardesim Alptraum;En bastan sana yazdigim bir ö.m. belirttigim gibi her ne kadar ayetleri göstersek yine anlamak istediginizi anlayacaksiniz bu elzemdirki söylediginiz söz yanlismi/Dogrumu kendim karar vermeyecegim ama;Kurandaki bazi ayetler Onlara sorarsan Kainati kim yaratti derleri!!!!Onlara sorarsan Rabbiniz kim derlerki!!!! Yani simdi Allahin resulü Mekke Müsriklerinin cürüklerinimi Temizledi diye sormam gerekir ama bos ver sormuyorum.....

Cürükleri temizlemek diye bir sey yok. Ama Mekke müsriklerinin hepsininde kökünümü kazidi. Ya tarih yalan söylüyor ya da ben bu durumu izah edemedim kac mesajdir.

Papagan = kus

Bu dogru önermeyi b nesnesinden a nesenesine aldigimizda her kus papagandir olur. Ve mantik olarak böyle islenir ama gercekligi yoktur. Buna benzedi seninkisi.

alptraum 10-07-2008 14:07

Alıntı:

Metin mete´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23881)

En basta verdigi ayet delili dahi bunu izahta güclük cekiyor;Geceyle gündüzün itikafi?Yani fikirlerle yüzlere bölünen bir Dinle gece ve gündüz tehacüp...Verdigi her delil sadece rivayet degilmi Alptraum?Lütfen Kurana buyurun...Delil olmayan seyi nasil Allaha nasb ederek Rahmet kabul edebiliriz?Cok zorlama yapilmis ama dedim ya sadece rivayetlerden ibaret,Zaten kendiside diyorki kabul edilebilir.Ihtiyacdan dogan ayrilik yani meslek guruplarinida ihtilaf kabul etmek hayretten baska bir sey degildir sanirim..

Sana göre yanlis sebebi ise icerisinde mezhepleri barindiriyor. Sen mezhepleri kabul etmeyen olarak bunu nasil kabul edeceksin ki?

Metin mete 10-07-2008 14:10

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23882)
Cürükleri temizlemek diye bir sey yok. Ama Mekke müsriklerinin hepsininde kökünümü kazidi. Ya tarih yalan söylüyor ya da ben bu durumu izah edemedim kac mesajdir.

Papagan = kus

Bu dogru önermeyi b nesnesinden a nesenesine aldigimizda her kus papagandir olur. Ve mantik olarak böyle islenir ama gercekligi yoktur. Buna benzedi seninkisi.

Zaten bizde insanlari yok edelim demedik Allahin dinini Allaha has kilalim dedik.Yani dini fikirlerini yikalim yerine Resulün getirdigi Allahin dinini kuralim dedik,Verdigin örnekler oldukca dücar kalmakta hem son verdigin örnekte oldukca manidar.Her kus papgandir dedigimde yüzlerce firkayi Allahin dini kabul etmek olurki bunu tavsiye ettigimi sanmiyorum en azindan ima dahi etmemisimdir...

Metin mete 10-07-2008 14:13

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 23884)
Sana göre yanlis sebebi ise icerisinde mezhepleri barindiriyor. Sen mezhepleri kabul etmeyen olarak bunu nasil kabul edeceksin ki?

Buyrun o zaman tek bir ayetle ayriligin Rahmet oldugunu isbat edin?Zorlamadan?Ama Allahin ayetleri cok net firkalara bölünmeyin degilmi?

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:04 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük