MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Düşünce Meclisi (https://www.muhakeme.net/forum/dusunce-meclisi/)
-   -   Kemalizm Dininin Törenlerine Katılmamak, İmani Bir Sorumluluktur! (https://www.muhakeme.net/forum/dusunce-meclisi/13224-kemalizm-dininin-torenlerine-katilmamak-imani-bir-sorumluluktur.html)

alptraum 01-03-2009 20:14

--->: Kemalizm Dininin Törenlerine Katılmamak, İmani Bir Sorumluluktur!

Ayrica Safii mezhebine görede olan görüsü söylemekte yarar var diye düsünüyorum

Şafiî mezhebine göre, bir diyar yahut bir memleket bir defa dahi olsun Müslümanlar tarafından zaptedilmis ise, o diyar ve o memleket artık kıyamete kadar Darü'I-İslâm dır. Böyle bir memleket sonradan kâfirlerin eline geçse bile, bu hüküm değişmez. Hatta Müslümanlarla barış halinde bulunan gayr-i müslimlerin ülkeleri de Darü'l-Harb değildir

el_feta 01-04-2009 10:23

İmam-ı Azam adına yazdığın görüşe cevabım...Küfrün bunu bilmesi ve bu şekilde uyutmasıdır...

Cuma namazı kılınabilir yazıyor,bak bakalım hanefi mezhebine göre cuma namazını kim kıldırır???

Zaten devlet reisi kıldırır ki CUMA namazı SİYASİ bir boyutu olan namazdır zaten...Bir yerde Müslümanların olduğunu yaşadığını ve hükmettiğini gösterir...

Sütçü imam ne diye cemaati camiden kovmuştu ki,çıkın cuma namazı mı olurmuş diye???

Yanlış yerden bakıyorsunuz...

İmam şafi'nin ictihadına gelince,bu FETH mantığından kaynaklanır...

SORARIM SANA İSPANYA İSLAM DEVLETİ midir?

Bu bizim İSPANYA yı tekrar almamız içindir...Bilmem anlatabildim mi?

selam ve dua ile...

emirahmedyasin 01-04-2009 12:19

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30949)
Ben zannedersem farkli bir cizgi koymadim. Mesele ictihadlarda ve her nedense burada görüs ayriligi dogmakta ama fikirsel konusulmakta ve bilgi olmadan hemde:)

selamun aleykum

"Daha önce kendilerine 'savaştan uzak durun, namazı kılın, zekatı verin' direktifi verilmiş olanları görmüyor musun? Şimdi üzerlerine farz kılınınca, onların; Allah'tan korkar gibi ya da bundan bile daha fazla, insanlardan korkan bir grubu, 'Ey Rabbimiz, niye üzerimize savaşmayı farz kıldın, bize biraz daha mühlet tanısaydın olmaz mıydı?' dediler. Onlara de ki: 'Dünya zevki kısa sürelidir. Ahiret ise sakınanlar için daha hayırlıdır. orada kıl payı bile haksızlığa uğramazsınız." (Nisa suresi, 77)

"Müslümanlar Allah yolunda savaşırlar. Kendi çıkarları için veya ırk, toprak, soy ve aile gibi herhangi bir tutkunluk ve asabiyet yolunda savaşmazlar. Yalnız Allah yolunda, sadece Allah için, sırf Allah'ın sözünü yüceltmek için savaşırlar. Nitekim Hz. Peygamber buyuruyor ki: "Kim Allah'ın sözünü yüceltmek için savaşırsa o Allah'ın yolundadır." (Bu hadisi Buhari Müslim Ebu Davud Tirmizi ve Nesei rivayet etmiştir)

bizim tek rehberimiz kur an ve ona kitap indirilen peygamber
selam ve dua ile

emirahmedyasin 01-04-2009 12:25

Medine'deki bir müslüman topluluktu. Allah katındaki en güzel işin ne olduğunu soruşturup onu yapmak istiyorlardı. Bu eylemin cihad olduğu kendilerine bildirilince hoşlanmamışlardı!
(alıntıdır)

alptraum 01-04-2009 16:28

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31012)
İmam-ı Azam adına yazdığın görüşe cevabım...Küfrün bunu bilmesi ve bu şekilde uyutmasıdır...

Cuma namazı kılınabilir yazıyor,bak bakalım hanefi mezhebine göre cuma namazını kim kıldırır???

Zaten devlet reisi kıldırır ki CUMA namazı SİYASİ bir boyutu olan namazdır zaten...Bir yerde Müslümanların olduğunu yaşadığını ve hükmettiğini gösterir...

Sütçü imam ne diye cemaati camiden kovmuştu ki,çıkın cuma namazı mı olurmuş diye???

Yanlış yerden bakıyorsunuz...

İmam şafi'nin ictihadına gelince,bu FETH mantığından kaynaklanır...

SORARIM SANA İSPANYA İSLAM DEVLETİ midir?

Bu bizim İSPANYA yı tekrar almamız içindir...Bilmem anlatabildim mi?

selam ve dua ile...

Konudan konuya atliyorsun el_feta. Simdide cuma namazini devlet reisi KILDIRIR konusu. O zaman Türkiyenin hicbiryerinde Cuma namazi kilinmaz ve kilinanlarda kabul olmaz dedigin getirisi. Hanefi mezhebindeyim ben ve safii mezhebinde olmadigim icin dedigin soruyuda bilmiyorum sadece hanefi icin arastirdiktan sonra buldugum bir KISIMDI: Imam-i Azam in görüsü budur ictihad budur bunu ne diye uzatiyorsun daha anlamadim.

Cuma namazi ise konu Allahaskina baska baslik ac orta konusalim. cuma namazi diyecegiz abdeste gireceksin bu seferde. ZIP ZIP ZIP.

alptraum 01-04-2009 16:33

@emirahmedyasin

Alıntı:

"Müslümanlar Allah yolunda savaşırlar. Kendi çıkarları için veya ırk, toprak, soy ve aile gibi herhangi bir tutkunluk ve asabiyet yolunda savaşmazlar. Yalnız Allah yolunda, sadece Allah için, sırf Allah'ın sözünü yüceltmek için savaşırlar. Nitekim Hz. Peygamber buyuruyor ki: "Kim Allah'ın sözünü yüceltmek için savaşırsa o Allah'ın yolundadır." (Bu hadisi Buhari Müslim Ebu Davud Tirmizi ve Nesei rivayet etmiştir)

Bu hadis-i serifi Kütüb-i Sitte de bulamadim. 3 farkli yayinevinden baktim yine yok. Tam hangi kitapta gectigini söylermisin???

emirahmedyasin 01-04-2009 17:03

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31022)
@emirahmedyasin

Bu hadis-i serifi Kütüb-i Sitte de bulamadim. 3 farkli yayinevinden baktim yine yok. Tam hangi kitapta gectigini söylermisin???

selamun aleykum

Nitekim Hz. Peygamber buyuruyor ki: "Kim Allah'ın sözünü yüceltmek için savaşırsa o Allah'ın yolundadır." (Bu hadisi Buhari Müslim Ebu Davud Tirmizi ve Nesei rivayet etmiştir)

Hadis » Kütübü Sitte » CİHAD BÖLÜMÜ » Cihada Niyette Sıdk Ve İhlas
Fasil : CİHAD BÖLÜMÜ
Konu : Cihada Niyette Sıdk Ve İhlas
Ravi : Ebu Musa
Hadis : Hz. Peygamber (sav)`e, şecaat olsun diye veya hamiyyet (kavmi, ailesi, dostu) için veya gösteriş için mukatele eden kimseler hakkında sorularak bunlardan hangisi "Allah yolundadır?" dendi. Resulullah: "Kim, Allah`ın kelamı yücelsin diye mukatele ederse, o Allah yolundadır" diye cevap verdi."
HadisNo : 1041

dikkatli okumanı tavsiye ederim
selam ve dua ile

alptraum 01-04-2009 17:07

Fitnenin ortadan kalkmasi, islam ülkesi icin Allah kelaminin yükseltilmesi demektir. Bunu siz farkli ve bense farkli anliyor olabilirim. belkide ben gibi Türkiyenin en az yüzde 80 i yanlis anliyor bosverin.
Alıntı:

dikkatli okumanı tavsiye ederim
Ne günlere kaldik:)

emirahmedyasin 01-04-2009 17:17

osmanlı dediğinizi yapıyordu.ya şimdi...

hakikaten ne günlere kaldık
http://www.muhakeme.net/clear.gif

alptraum 01-04-2009 17:18

Osmanli ne dedigimi yapiyordu tam anlayamadim?

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:43 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük