MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Düşünce Meclisi (https://www.muhakeme.net/forum/dusunce-meclisi/)
-   -   Kemalizm Dininin Törenlerine Katılmamak, İmani Bir Sorumluluktur! (https://www.muhakeme.net/forum/dusunce-meclisi/13224-kemalizm-dininin-torenlerine-katilmamak-imani-bir-sorumluluktur.html)

el_feta 01-04-2009 17:33

--->: Kemalizm Dininin Törenlerine Katılmamak, İmani Bir Sorumluluktur!

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31021)
Konudan konuya atliyorsun el_feta. Simdide cuma namazini devlet reisi KILDIRIR konusu. O zaman Türkiyenin hicbiryerinde Cuma namazi kilinmaz ve kilinanlarda kabul olmaz dedigin getirisi. Hanefi mezhebindeyim ben ve safii mezhebinde olmadigim icin dedigin soruyuda bilmiyorum sadece hanefi icin arastirdiktan sonra buldugum bir KISIMDI: Imam-i Azam in görüsü budur ictihad budur bunu ne diye uzatiyorsun daha anlamadim.

Cuma namazi ise konu Allahaskina baska baslik ac orta konusalim. cuma namazi diyecegiz abdeste gireceksin bu seferde. ZIP ZIP ZIP.

Konudan konuya atlamıyorum...Cuma ve bayram namazını örnek veren sizsiniz..Ben de aynı hanefi ictihadına göre 'islamın hakim olduğu yerde cuma namazının kılınacağını' söylüyorum..İmam-ı azam gibi alimlerin zamanında böyle bir sorun olmadığı için,eğer bir yerde cuma kılınırsa orası islam devleti sayılırdı ki cuma namazının şartları arasında devlet reisinin kıldırması vardır,anlıyor musunuz,zaten cuma islam devleti'nin alametidir...LAİK devletin değil...

İspanya'da savaşan biri şehid mi olsun şimdi???? Endülüs var diye?

Ya da suriye ,mesela..halkında çokça müslüman var evet ama islam devleti midir orası..???

hem bu ülkenin anayasasından da kaldırılmadı mı bu?
adamlar biz değiliz diyor,siz ne diye islam devleti yapmaya uğraşıyorsunuz....

Bahsettiğim KÜRESEL BİR İNTİFADA hareketidir....
Burada put olarak mustafa kemal,orada esad şurda mübarek öbür yanda karzai beriki yerde müşerref..

hep aynı hikaye...ve müslümanların hep aynı sorunu...

sistem kendini meşrulaştırmaya çalışıyor ..hepsi bundan ibaret...
Ve tüm ortadoğu halkları kıyam etmedikçe,bu direniş bitmeyecek...

basit görenleriniz,kabul etmeyenleriniz,çok biliyosun deyip alay edenleriniz de olsa,şeriat istiyoruz,Allah'ın hükmünü istiyoruz...Bunun dışında olan hiçbir yer islam diyarı olamaz...

Biz İKİ KIBLESİ DE İŞGAL OLMUŞ GARİP BİR TOPLULUĞUZ...

BİZ YERYÜZÜNÜN MÜSLÜMANLARIYIZ....

vesselam...

alptraum 01-04-2009 20:39

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 31031)
Konudan konuya atlamıyorum...Cuma ve bayram namazını örnek veren sizsiniz..Ben de aynı hanefi ictihadına göre 'islamın hakim olduğu yerde cuma namazının kılınacağını' söylüyorum..İmam-ı azam gibi alimlerin zamanında böyle bir sorun olmadığı için,eğer bir yerde cuma kılınırsa orası islam devleti sayılırdı ki cuma namazının şartları arasında devlet reisinin kıldırması vardır,anlıyor musunuz,zaten cuma islam devleti'nin alametidir...LAİK devletin değil...

İspanya'da savaşan biri şehid mi olsun şimdi???? Endülüs var diye?

Ya da suriye ,mesela..halkında çokça müslüman var evet ama islam devleti midir orası..???

hem bu ülkenin anayasasından da kaldırılmadı mı bu?
adamlar biz değiliz diyor,siz ne diye islam devleti yapmaya uğraşıyorsunuz....

Bahsettiğim KÜRESEL BİR İNTİFADA hareketidir....
Burada put olarak mustafa kemal,orada esad şurda mübarek öbür yanda karzai beriki yerde müşerref..

hep aynı hikaye...ve müslümanların hep aynı sorunu...

sistem kendini meşrulaştırmaya çalışıyor ..hepsi bundan ibaret...
Ve tüm ortadoğu halkları kıyam etmedikçe,bu direniş bitmeyecek...

basit görenleriniz,kabul etmeyenleriniz,çok biliyosun deyip alay edenleriniz de olsa,şeriat istiyoruz,Allah'ın hükmünü istiyoruz...Bunun dışında olan hiçbir yer islam diyarı olamaz...

Biz İKİ KIBLESİ DE İŞGAL OLMUŞ GARİP BİR TOPLULUĞUZ...

BİZ YERYÜZÜNÜN MÜSLÜMANLARIYIZ....

vesselam...

ZIP ZIP olayini hadi alistikda, delilsiz konusmak olmuyor ama yanlis bilgilendirme oluyor. Benim tam anlamiyla arastirmama göre Hanefi mezhebindeki sartlar :

1 - Cumayı öğle vaktinde kılmak.
2 - Namazdan evvel hutbe okunmak.
3 - Cuma kılınan yer, herkese açık olmak. Muayyen kişileri içeriye alıp sonra kapısı kilitlenen bir Camide Cuma kılınmaz.
4 - İmamdan başka en aşağı 3 erkek cemaat bulunmalıdır. Bu sayı, İmam Mâlik'de 30; Şâfiî'de 40 kişidir. Ebû Yûsuf'a göre ise iki erkek cemaat de kâfidir.
5 - Cuma namazını kıldırmak için vazife sahibi, yani, Cumayı kıldırmaya resmen izinli bir kimse bulunmalıdır. Eğer yetkili bir kimseden izin alınmış olmaz da Müslümanlar da namaz için toplanmış bulunurlarsa, içlerinden birini imam yaparak Cumayı kılabilirler.
6 - Cuma kılınacak yer, şehir veya şehir hükmünde olmalı. Şehrin ne demek olduğu müctehidler arasında ihtilâflıdır. Daha sonraları köylerde bile, Cuma namazının kılınabileceği hükme bağlanmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığının da bu konuda izni vardır. Bir camiye cemaat sığmadığı takdirde, o beldedeki sair camilerde de Cuma namazı kılınabilir. Fakat müteaddit yerlerde kılınamıyacağını söyleyen fakihler de vardır. Bunlara göre, bir beldede ilk kılınmaya başlanan Cuma namazı sahih, diğer yerlerde kılınan Cumalar ise fâsiddir. Bu durumda cemaate öğle namazını kılmak vâcib olur. Sıhhatli olan ve alimlerin çoğunluğunun kabul ettiği görüş, Cumanın aynı beldede değişik camilerde kılınabileceğidir.

Eğer bir yerde birden çok camiye Cuma izni verilmişse onların hepsinde Cuma namazı olur. zaten cami ve mescit özelliği olan her yere Cuma için izin verilmiştir.

Cum'a namazının sahih olması için "devlet temsilcisinin izni" problemi İslâm hukukçularınca tartışılmıştır. Bu iznin gerekli olduğunu söyleyenler olduğu gibi aksini savunanlar da bulunmuştur. Biz aşağıda her iki görüşü ve delillerini vererek, konuyu değerlendirmeye çalışacağız.

Hanefi hukukçularına göre, Cum'a namazı için izin gereklidir. Dayandıkları delil Câbir b. Abdullah ve İbn Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Kim Cum'a namazını ben hayatta iken veya benden sonra adaletli ve câir (zâlim) bir imamı (önderi) varken, onu küçümseyerek veya inkâr ederek terkederse Allah iki yakasını bir araya getirmesin ve işini bitirmesin" (İbn Mâce, İkâme, 78) İbn Mâce bu hadisin senedinde bulunan Ali b. Zeyd ve Abdullah b. Muhammed el-Adevî sebebiyle isnâdı zayıf sayar. Heysemî, hadisin benzerini naklettikten sonra şöyle der: Bu hadisi Taberanî, el-Evsat'ında nakletmiştir. Oradaki senedde Musa b. Atıyye el-Bâhilî vardır. O'nun biyografisini bulamadım. Geri kalan râviler güvenilir. (Mecmau'z-Zevâid, II, 169, 170) Bu hadiste, Cum'a'nın farzolması için adaletli veya adaletsiz bir yöneticinin bulunması öngörülmüştür. Cum'a namazı büyük cemaatle kılınacağı ve hutbede topluma hitap edileceği için onun toplum düzeni ile yakından ilgisi vardır. Devletten izin alma şartı aranmazsa fitne çıkabilir. Cum'a kıldırmak ve hutbe okumak bir şeref vesilesi sayılarak rekabet doğabilir. Bazı kimselerin çekişme ve ihtirasları cemaatin namazını engelleyebilir. Camide bulunan her grubun namaz kıldırmak istemesi, Cum'a'dan beklenen faydayı yok eder. Bir grup kılarak, diğerleri çekilse yine amaca ulaşılmaz. Kısaca hikmet ve toplum psikolojisi bakımından da Cum'a'nın İslâm devletinin kontrolünde kılınması gereklidir.

Ancak yöneticiler Cum'a'ya ilgisiz kalır ve önemli bir sebep olmaksızın müslümanları namaz kılmaktan alıkoymak isterse, onların bir imamın arkasında toplanarak Cum'a namazı kılmaları mümkündür. İmam Muhammed, bu konuda şu delili zikreder: Hz. Osman, Medine'de kuşatma altında iken, dışarıda bulunan sahabiler Hz. Ali'nin arkasında toplanmış ve o da Cum'a namazını kıldırmıştır. (el-Kâsânî, I, 261; el-Fetâvâ'l-Hindiyye, I,146; İbn Âbidin, I, 540) Bilmen, bunun dâru'l-harpte mümkün ve câiz olduğunu belirtir (Bilmen, Ömer Nasuhi, Büyük İslâm İlmihali, İstanbul 1985, s. 162)

Devlet başkanı veya valilerin bizzat Cum'a namazı kıldırmaları gerekli midir?

İbnü'l-Münzir şöyle der: "Öteden beri Cum'a namazını, devlet başkanı veya onun emriyle kıldıracak bir kimsenin kıldırması şeklinde uygulama yapılmıştır. Bunlar bulunmazsa, halk öğle namazı kılar" (Ahmed Naîm Tecrid-i Sarih Tercümesi, III, s. 48)

Burada şunu belirtelim ki, yukarıda kaydettiğimiz hadisten imam ya da müslümanların halifesi yoksa, Cum'a namazı kılınamaz, diye bir hüküm çıkarmak mümkün değildir. Bu hadisin ilgili bölümlerinin anlattığı, "ister adil, isterse de zâlim olsun bir imamın varlığına rağmen" Cum'a terk edilecek olursa, belirtilen tehditlerle karşı karşıya kalınacağından ibarettir. Çünkü hadis, "imam yoksa Cum'a namazı kılamazsınız" demiyor, olduğu halde kılınmazsa, son derece tehlikeli tehditlerde bulunuyor. İmamın yokluğu halinde kılınmayacak olursa o takdirde bu hadisten, olsa olsa tehditlerin daha hafif olacağı sonucuna varılabilir. O da en müsamahalı bir istidlâl olur.

İçtihada dayalı olarak ileri sürülmüş gerekçelerin dışında, Cum'a namazının kılınması için şart kabul edilen ve eda şartları arasında sayılan imamın varlığı şartının nakli bir delili yoktur. Ayrıca bu şart, yalnızca Hanefî mezhebinde öngörülmüş bir şarttır. Dolayısıyla terki halinde terettüp edeceği bildirilen bir takım tehditlere maruz kalmamak için, en azından ihtiyaten böyle bir şartı öngörmeyen diğer mezhep imamlarının görüşlerine uyularak kılınması gerekir. Diğer taraftan kaynaklarda hadis diye belirtilen: "Dört şey vardır ki, veliyyul emirlere aittir: Cihad'tan elde edilen ganimetlerin paylaştırılması zekât'ın toplanması, hudut (şer'i cezaların tatbiki) ve Cum'a'ları kıldırmak." ifadeleri ise hadis değildir. Fethu'l-Kadir'de (II, 412) bunun İmam Hasan el-Basrî'ye ait bir söz olduğu belirtilmiştir. Son asır alimlerinden Seyyid Sâbık da "Fıkhu's-Sünne" adlı esrinde (1, 306) bunun aynı şekilde Hasan'ü'l Basrî'ye ait bir söz olduğunu kaydetmektedir. O halde böyle bir şartın öngörülmesi için dayanak teşkil edebilecek nakli bir delil elde mevcut değildir. Bu konuda ileri sürülen bu şartın sebebi, yalnızca karışıklık çıkma ihtimaline dayalı bulunmaktadır.

Sorularla İslamiyet | Sorularlaislamiyet.com

Türkiye topraklarinin Darul harp olduguna hicbir kanitin yok el-feta. Bu kadar zorlama bence bu topraklar müslüman topraklar kim ne derse desin. Senin demenlede degismeyecektir. Bugün nasil günah isleyen müslüman küfre düsen müslüman kafir olmaz ise , bu ülkede yapilan yanlis uygulamalarda bu ülkeyi kafir etmez.

Hem adamlar biz islam devleti degiliz diyor diyorsunda, o adamlar dedigin devlet mi? Yani devletin bir ülkenin islam ya da islam olmamasindaki etkeni ne kadardir ki?

O adamlar dediginden SIYRIL artik. Hem anayasa sarti da yok islamda bir yerin dari islam olmasi icin.....

el_feta 01-04-2009 22:15

Diyanet dediğiniz kurum zaten müslümanları uyutmak için kurulmuş,amacı bu..Bugün o dairede önemli insanlar var belki ama zilletimiz büyük..Diyanet bu yetkiyi aldığı mercii bir kez islami değil ki...Zaten meselemiz bu ya

el_feta 01-04-2009 22:16

Türkiye topraklarinin Darul islam olduguna hicbir kanitin yok el-feta

demişsin...Allah razı olsun...

el_feta 01-04-2009 22:17

Ayrıca halife yoksa cuma namazı kılınmaz demiyorum...İşte müslümanlar özgün ve bağımsız bir güç haline gelip kendi içlerindeki cemaatte kılabilirler ,ben de aynı görüşteyim...

Bu da islam cemaati olmakla alakalıdır...

alptraum 01-04-2009 22:21

@elfeta

Yanlis yazmisim yani darul harb olduguna yazmam gerekirdi ama ne demek istedigimi anladigini umuyorum.

Cok farkli ictihadlarla geliyorsun bu tekerrür edisim kacinci oldu bilmiyorum. Zaman tekerrür etsede keske, ben susam o söylese sen dinlesen degil mi?

Türkiyede Cuma namazi kilinmasi farzdir bunun lami cimi kivirmasi felan yok. Kendine göre fetva vermis olabilirsin ya da bulundugun cemaat... Ama Türkiyede su anda senin dedigin ictihad gecerli degildir tüm kilanlarinda hakkina girmemen dilegi ile. Kas yapayim derken cok göz cikartiyorsun hic farkidna degilsin. Vebal aliyorsun su-i zana giriyorsun. Bizim mezhebimizinde gerektigi durumu acikladim.

el_feta 01-04-2009 22:24

Ben her camide kılmıyorum ... Mescid-i Dırar ise bir cami cuma namazı mı kılınırmış...

Ayrıca ben kılınmaz da demedim...Ben sistemin atğut olduğunu bilen bir imamın arkasında cuma namazı kılarım..

vesselam...

alptraum 01-04-2009 22:27

Mezhebin hanefi mezhebimi yoksa karma bir mezhep mi kullaniyorsun. ya da mezhepsizmisin. Cuma namazinin sartini söyledin böyle olmali dedin simdide kilinir diyorsun. ZIP ZIP ZIP oldu hakikaten bu konu basliga bak gelen duruma bak:)

Ya ben cok anlayissiz bir isnanim anlayamiyorum ya baska türlü ben ne demek istedigini inanki anlayamiyorum kusuruma bakma....

el_feta 01-05-2009 10:11

: ) ... mezhep anlayışımı konuşuruz da...
Zıp zıp olmadı aslında,ben cuma namazı ile bi yere vurgu yaptım derken,siz cuma namazını iyice açtınız..
Neyi ispatladınız ki anlamadım..

Zaten dediğim Sistemin camileri kontrol altın aldığıdır...Çıkın cami hutbesine şeriat istiyoruz diyin bakın nasıl alıp götürüyorlar..İSLAM DİYARINDA! şeriat yasak ...

Bence,benim bilmediğim ama seni hayatında bu devleti islam devleti görmeye bağlayan bişeyler var,belki askerde ölen biri falan bilemiyorum..
Kerhanesi,meyhanesi devlet eliyle açık,kuranın örtünün yasak olduğu bir memlekete islam diyarı demek islam'a ayıptır..

Dediğim gibi duygusal yaklaşıyorsun...Allah aşkına şöyle bir kaldırsana başını hani nerde islam diyarı...

Cuma bizim simgemiz...Evet...Kabe'de öyle ama suud u görüyosun işte,yönetimini...

selam ve dua ile..

alptraum 01-22-2009 01:44

Ben duygusal yaklasmiyorum aslinda. Tam tersine kaidelerle hareket ediyorum. Ben ictihadi maruz Hanefi mezhebinden usulü getiriyorum ve uygulanan usulü örnek olarak gösteriyorum ama sen baska yerden örneklerle bunu ispatlamaya calisiyorsun.

Simdi hangimizinki duygusal hangimizinki islami bir daha oku.

Bu arada hangi seriati istiyoruz. 73 firkaya bölünmüs ümmette hangi seriattan bahsediyorsun merak ettim.

Herkes seriat ister herkes seriati yasadigini söyler bak israile yüzyilini saysak dedemin yasi kadar etmez ama su zulme su tokada bak. Hangi seriat dogru peki ve ya biz ne kadar dogruyuz.

Biz seriati isteriz ama isteriz uygulama ise darul- harap diye es gecer gideriz. Nerde ne pislik varsa onu da yapariz.

Hürriyet varsa seriatte olur. Bak islam ülkelerine trafik lambalarina ne kadar uyuluyor veya ne kadar düzene ayak uyduruyoruz. Bir de bak kafir dedigin ülkelere. Kul hakkina riayet ne kadarda gerceklesiyor bu insanlar tarafindan.

Yok yok Allahin partisi gelsin hersey düzelecek. Bana su anda uygulanan bir sistemi getir örnek göster ki sordum zamani gelsin seriat gelsin onuda gösteririz mantiginda olmaz iste.

Bir kisi kendini adam etse zannimca, ona yeter.

altun 01-23-2009 00:22

konuyu yeni gördüm okudum
islamın gelişememesi insanların dinden uzaklaşması hep bu sebeplerden meydana geliyor
aynı dini savunuyorsunuz ama hiç biriniz doğru bildiğinizden şaşmıyorsunuz
peki bu konu nasıl açıklığa kavuşacak
bence aynı dini savunan kardeşlerimiz birbirleriyle tartışacağına gayri müslimleri ikna etmeye çalışsalardı dinimiz bu gün bu halde olmazdı(bu arada merak ettim el feta askerlik yaptınmı)

el_feta 01-23-2009 09:41

Sizinki konuya duygusal yaklaşmak... İslam'ın doğru anlaşılmasından herkesin doğru bildiğini ortaya koymasından daha doğru bişey olamaz...Küfr islamdışı olmak da pekiya dalalet?
bir kişinin dalalette olması için,HAKK ile bağlantısı olması lazımdır...
Askerliğe gelince..yapmadım...

selam ve dua ile...

altun 01-23-2009 11:05

herkesin doğru bildiğini ortaya koyması bencede doğru ama bi sonuca ulaşılması şartıyla
hepinizde doğru bildiğinizi ortaya koymuşsunuz sonuç....
ben duygusal yaklaşıyor olabilirim ama haklılık payı var söylediklerimde

kipchak 01-23-2009 20:37

Alıntı:

Cami bile yeri geldiğinde yıkılır...Mescid-i Dırar'ı hepiniz bilirsiniz..Eğer o cami ki Allah'ın evi deriz biz,başka şeylşer hizmet edecek zerre kapısı açılsa..Allah resulü'nün uygulamasını biliyorsunuz...
yahu neden uyanmak/anlamak istemiyorsunuz... Hiç mi asker dinelemediniz,gelin sizi birkaç yere götüreyim,askeriyede dansöz oynatılan,koğuşların boy boy bulvar olduğu askeriye...
Geçin bu iyi ve saf niyetlerinizi...Biz ne asrı saadetiz,ne de osmanlı...
Neden bu topraklar için savaşan şehid oluyormuş ki,niye PKK lı da olmasın ki o zaman..Sistemin onlaar ettiği zulüm az mı..Bu topraklarda Kürtlerin tarihi türklerden çok daha eskidir oysa...Onların dillerini,kültürlerini yaşama hakkı yok mu?..o zaman onlarda ölünce şehid olur...hiç mi içinde Allah'a inanan yok,bu pkklıların(ABDULLAH ÖCALAN,Ankara Siyasal da iken NECİP FAZIL'IN sohbetlerine katılır ve 5 vakit namazlı biridir,iş sonra değişiyor ama,aklınızda olsun bu da.)..peki bu allah inancı taşıyan pkklılar neden şehid olmasın???

bakın,ne bu halkın ne bu toprakların düşmanıyım..siz düşmanınızı dahi bilmiyorsunuz...Kim ne adına savaşıyor..Ortada ZULÜM var mazlumluk var diyorum amenna,ama Şehidlik yok...Birileri bizim kanlarımız ve gözyaşlarımız,inançlarımız üzerinden kendilerine iktidar ve servet üretiyorlar..neden görmek istemiyosunuz..Devlet dediğiniz nedir???

Biz ne asrı saadetiz,ne de osmanlı... burası doğru ama osmanlı dönemindede ( ki o dönemi dar-ül islam olarak kabul edersek ) yeniçerilerin hamamdan kadın kaçırdıklarını, tefecilik yaptıklarını biliyoruz.. şimdi onlar böyle birşey yaptılar diye o ordudaki kimse şehid olmadımı yani? illaki askeriyenin içindede öyle insanlar vardır şimdi siz yarın askere gitseniz, ve vefat etseniz şehid değilmisiniz? peki şehid değilseniz ne uğruna kurşun sıktınız? ne uğruna canınızı siper ettiniz? ve verdiğimiz yüzlerce şehid ne uğruna öldüler! sadece askerliğin zorunlu yapılması gereken bi erkek vazifesi olarak gördüğü için giden birisi bu kadar kolay ve gönüllü canını feda edemez... bakınız tarihtede bir çok kez tekerrür etmiştir... paralı askerlerle kurulan ordular herzaman bozguna uğrar çünki inancı olmayan bir asker bir yerden sonra kendi canını, nefsini düşünür neyse konu fazla dağılmasın...

Alıntı:

Neden bu topraklar için savaşan şehid oluyormuş ki,niye PKK lı da olmasın ki o zaman..
Şehit, İslam dininde Allah yolunda vefat etmiş bir müslümana verilen isim ve makamdır -her ne kadar günümüzde o anlamda kullanılmasada- sadece kendi değerleri uğrunda ölen kimseleri tanımlamak için kullanmak doğru değildir.bir kere önce şehit olmaları için müslüman olmaları gerekir değilmi? e hadi diyelim müslüman ( ki siz neden şehit olmasın diyorsunuz ) bir müslüman nasıl olurda köyleri basıp çocukları öldürür? savunmasız köylüleri öldürür? silah zoruyla köylerden ekmek ve yiyecek toplar? ve gene silah zoruyla dağa adam yani kendine yandaş çıkarır? kaçırılan kızlara neler yapıldığını anlatmıyorum bile varın orasınıda siz düşünün!

bunların hangisi müslüman sıfatı veya efendimizin koyduğu savaş etiğine uygun şeyler ?! ki savaştığı kim !? müslüman değilmi?

Alıntı:

Sistemin onlaar ettiği zulüm az mı..Bu topraklarda Kürtlerin tarihi türklerden çok daha eskidir oysa...Onların dillerini,kültürlerini yaşama hakkı yok mu?..o zaman onlarda ölünce şehid olur
biz çok kültürlü bir devletiz içimizde kürdler,gürcüler,çerkezler vs. oldukça fazla ve bu herzaman bize karşı kullanıldı kısacası böl-parçala-yönet yani klasik bizans oyunu, benim zoruma giden amerika bize özgürlük getirecek saddamdan kurtulacağız diyen ıraklıların ( af buyurun ama ) amerikanın kucağına oturması ve sonrada pişman olmaları durumu gibi kürd kardeşlerimde biz sizin arkanızdayız, siz yüzyıllarıdır kültürünüzü yaşayamıyorsunuz vs gibi telkinlerle onları silahlı mücadeleye yönlendirmeleri hatta silahını mermisini vermeleri gibidir...kürdlerin asırlardır... görmezden gelinmesi yada görmezden gelinmeye çalışıyormuş gibi gösterilmeside bu sebeptendir...kültürlerini yaşamak istemeleri gayet normaldir ama bunu elde etmenin yolu silahlı mücadele değildir!!! bi hakkı elde etmek için başkasını hakkına girilmez!

Alıntı:

.peki bu allah inancı taşıyan pkklılar neden şehid olmasın???
el insaf kurşun sıktığı ben değilmiyim? siz değilmisiniz? yan komşunuzun oğlu veya amcanızın oğlu değil mi? bizlerin askerlik yapma gayesi ''devlet emretti git vur'' mantığı değildir hepsi vatanı, milleti bayrağı için savaşırlar ki efendimiz:
‘’Allah rızası için bir gün nöbet beklemek, dünya ve dünyadakilerden hayırlıdır. Sizden birisinin kamçınsın cennetten işgal ettiği bir yerde, dünyadan ve dünyadaki her şeyden hayırlıdır.’’ ( Buharı. Cihad. 71)
efendimizin sadece Allah rızası için yapıldığında dünya ve dünyadakilerden hayırlı olduğunu söylediği (ki bu sadece nöbet tutma olayı) bir görevi siz nasıl bu kadar kale almaz bir tavırla eleştirirsiniz?

Alıntı:

ABDULLAH ÖCALAN,Ankara Siyasal da iken NECİP FAZIL'IN sohbetlerine katılır ve 5 vakit namazlı biridir,iş sonra değişiyor ama,aklınızda olsun bu da
efendimizle sohbet eden onlarca kafir var. onunla sohbet etmiş olmaları onların hak yolda olduğunu göstermez ki bu abdullah öcalan denen bebek katilinin 5 vakit namaz kıldığını nereden biliyorsunuz?

faith 01-24-2009 08:17

senden daha mantikli yorumlar beklerdim dostum.a.e.o

Alıntı:

•●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32205)
Biz ne asrı saadetiz,ne de osmanlı... burası doğru ama osmanlı dönemindede ( ki o dönemi dar-ül islam olarak kabul edersek ) yeniçerilerin hamamdan kadın kaçırdıklarını, tefecilik yaptıklarını biliyoruz.. şimdi onlar böyle birşey yaptılar diye o ordudaki kimse şehid olmadımı yani? illaki askeriyenin içindede öyle insanlar vardır şimdi siz yarın askere gitseniz, ve vefat etseniz şehid değilmisiniz? peki şehid değilseniz ne uğruna kurşun sıktınız? ne uğruna canınızı siper ettiniz? ve verdiğimiz yüzlerce şehid ne uğruna öldüler! sadece askerliğin zorunlu yapılması gereken bi erkek vazifesi olarak gördüğü için giden birisi bu kadar kolay ve gönüllü canını feda edemez... bakınız tarihtede bir çok kez tekerrür etmiştir... paralı askerlerle kurulan ordular herzaman bozguna uğrar çünki inancı olmayan bir asker bir yerden sonra kendi canını, nefsini düşünür neyse konu fazla dağılmasın...

Şehit, İslam dininde Allah yolunda vefat etmiş bir müslümana verilen isim ve makamdır -her ne kadar günümüzde o anlamda kullanılmasada- sadece kendi değerleri uğrunda ölen kimseleri tanımlamak için kullanmak doğru değildir.bir kere önce şehit olmaları için müslüman olmaları gerekir değilmi? e hadi diyelim müslüman ( ki siz neden şehit olmasın diyorsunuz ) bir müslüman nasıl olurda köyleri basıp çocukları öldürür? savunmasız köylüleri öldürür? silah zoruyla köylerden ekmek ve yiyecek toplar? ve gene silah zoruyla dağa adam yani kendine yandaş çıkarır? kaçırılan kızlara neler yapıldığını anlatmıyorum bile varın orasınıda siz düşünün!

bunların hangisi müslüman sıfatı veya efendimizin koyduğu savaş etiğine uygun şeyler ?! ki savaştığı kim !? müslüman değilmi?

biz çok kültürlü bir devletiz içimizde kürdler,gürcüler,çerkezler vs. oldukça fazla ve bu herzaman bize karşı kullanıldı kısacası böl-parçala-yönet yani klasik bizans oyunu, benim zoruma giden amerika bize özgürlük getirecek saddamdan kurtulacağız diyen ıraklıların ( af buyurun ama ) amerikanın kucağına oturması ve sonrada pişman olmaları durumu gibi kürd kardeşlerimde biz sizin arkanızdayız, siz yüzyıllarıdır kültürünüzü yaşayamıyorsunuz vs gibi telkinlerle onları silahlı mücadeleye yönlendirmeleri hatta silahını mermisini vermeleri gibidir...kürdlerin asırlardır... görmezden gelinmesi yada görmezden gelinmeye çalışıyormuş gibi gösterilmeside bu sebeptendir...kültürlerini yaşamak istemeleri gayet normaldir ama bunu elde etmenin yolu silahlı mücadele değildir!!! bi hakkı elde etmek için başkasını hakkına girilmez!

el insaf kurşun sıktığı ben değilmiyim? siz değilmisiniz? yan komşunuzun oğlu veya amcanızın oğlu değil mi? bizlerin askerlik yapma gayesi ''devlet emretti git vur'' mantığı değildir hepsi vatanı, milleti bayrağı için savaşırlar ki efendimiz:
‘’Allah rızası için bir gün nöbet beklemek, dünya ve dünyadakilerden hayırlıdır. Sizden birisinin kamçınsın cennetten işgal ettiği bir yerde, dünyadan ve dünyadaki her şeyden hayırlıdır.’’ ( Buharı. Cihad. 71)
efendimizin sadece Allah rızası için yapıldığında dünya ve dünyadakilerden hayırlı olduğunu söylediği (ki bu sadece nöbet tutma olayı) bir görevi siz nasıl bu kadar kale almaz bir tavırla eleştirirsiniz?

efendimizle sohbet eden onlarca kafir var. onunla sohbet etmiş olmaları onların hak yolda olduğunu göstermez ki bu abdullah öcalan denen bebek katilinin 5 vakit namaz kıldığını nereden biliyorsunuz?

keske herkesin ezbere bildigi seylerle konusmasak,ya da herkese zorla ezberletilen seylerle....

kipchak 01-24-2009 10:56

@faith
buyrun daha mantikli ve size ezberletilmeyen yorumlarınızla bizleri aydınlatın...

emirahmedyasin 01-24-2009 16:18

Alıntı:

altun´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32182)
konuyu yeni gördüm okudum
islamın gelişememesi insanların dinden uzaklaşması hep bu sebeplerden meydana geliyor
aynı dini savunuyorsunuz ama hiç biriniz doğru bildiğinizden şaşmıyorsunuz
peki bu konu nasıl açıklığa kavuşacak
bence aynı dini savunan kardeşlerimiz birbirleriyle tartışacağına gayri müslimleri ikna etmeye çalışsalardı dinimiz bu gün bu halde olmazdı(bu arada merak ettim el feta askerlik yaptınmı)

selamun aleykum
değindiğiniz konu fena değil amma ve lakin
Bizim sorunumuz bu gün müslümanların çok yada az olması yada TEBLİĞ harekatı değil
bizim Derdimiz ÜMMETİN ZİLLETİ DİR size şu hadisi şerifi hediye ediyorum.
Fasil : FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ
Konu : Zamanla Vukua Gelecek Fitne Ve Hevalar
Ravi : Sevban
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Size çullanmak üzere, yabancı kavimlerin, tıpkı sofraya çağrışan yiyiciler gibi, birbirlerini çağıracakları zaman yakındır." Orada bulunanlardan biri: "O GÜN SAYICA AZLIĞIMIZDAN mı?" diye sordu: "Hayır," buyurdular. "Bilakis o gün siz çoksunuz. Lakin sizler bir selin getirip yığdığı çer-çöpler gibi hiçbir ağırlığı olmayan çer-çöpler durumunda olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı korku duygusunu çıkaracak ve sizin kalplerinize zaafı atacak!" "Zaaf da nedir ey Allah`ın Resulü?" denildi. "dünya sevgisi ve ölüm korkusu!" buyurdular.
HadisNo : 4771

Aynı hadis Ahmed b. Hanbelin rivayetinde ise şöyle geçmektedir:

"…Siz çok olacaksınız, fakat sizin kalbinize vehn bırakılacak. Vehn nedir ya Rasulallah? Dedi ki: Dünyayı sevmek ve savaşmaktan (cihaddan) hoşlanmamaktır."

el feta kardeşimizin eleştirilecek yönleri var Üslup sorunu var YALNIZ bilgilenmeden iki Kur an çevirip kafa patlatmadan ezbere yorum yapmazsanız sizin(bütün kardeşler) için daha hayırlıdır.

SELAM ve DUA hakiki iman etmişlerin üzerine olsun.

altun 01-24-2009 20:30

Alıntı:

emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32245)
selamun aleykum
değindiğiniz konu fena değil amma ve lakin
Bizim sorunumuz bu gün müslümanların çok yada az olması yada TEBLİĞ harekatı değil
bizim Derdimiz ÜMMETİN ZİLLETİ DİR size şu hadisi şerifi hediye ediyorum.
Fasil : FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ
Konu : Zamanla Vukua Gelecek Fitne Ve Hevalar
Ravi : Sevban
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Size çullanmak üzere, yabancı kavimlerin, tıpkı sofraya çağrışan yiyiciler gibi, birbirlerini çağıracakları zaman yakındır." Orada bulunanlardan biri: "O GÜN SAYICA AZLIĞIMIZDAN mı?" diye sordu: "Hayır," buyurdular. "Bilakis o gün siz çoksunuz. Lakin sizler bir selin getirip yığdığı çer-çöpler gibi hiçbir ağırlığı olmayan çer-çöpler durumunda olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı korku duygusunu çıkaracak ve sizin kalplerinize zaafı atacak!" "Zaaf da nedir ey Allah`ın Resulü?" denildi. "dünya sevgisi ve ölüm korkusu!" buyurdular.
HadisNo : 4771

Aynı hadis Ahmed b. Hanbelin rivayetinde ise şöyle geçmektedir:

"…Siz çok olacaksınız, fakat sizin kalbinize vehn bırakılacak. Vehn nedir ya Rasulallah? Dedi ki: Dünyayı sevmek ve savaşmaktan (cihaddan) hoşlanmamaktır."

el feta kardeşimizin eleştirilecek yönleri var Üslup sorunu var YALNIZ bilgilenmeden iki Kur an çevirip kafa patlatmadan ezbere yorum yapmazsanız sizin(bütün kardeşler) için daha hayırlıdır.

SELAM ve DUA hakiki iman etmişlerin üzerine olsun.

kusura bakmayın ama sizde kendini beğenmişlik görüyorum
doğrudur söylediklerimin bi kanıtı yok ama söylediklerimin arkasındayım benim gördüğüm bu malesef
insanlar sürekli başkalarını eleştirmeyi bırakıpta biraz kendilerini eleştirseler bu sorunlar daha kolay çözülecek
:s.a.:

emirahmedyasin 01-26-2009 17:38

selamun aleykum
Müminlerin sevmesi,nefret etmesi, her şeyi alemlerin rabbi olan Allah(c.c) içindir
Mümin şahsi kin güdemez,kardeşlerine nefsi duygular ile kırıcı laflar edemez
Mümin din için kendisine yapılan tavsiyeleri ben de böyle biliyorum deyip KUR an ve SÜNNET dışında yorumlayamaz.
Var ise eksiklerimiz(ki çoktur) bize yardımcı olun kaynaklardan yorumlayın.Ellerimizden tutun VAHYİN ışığı altında dolaştırın ve diyin ki ey mümin kardeşim işte İKİ cihan güneşine inen vahi ve senin beyhude sözlerin.O zaman öperim ellerinizi.Ozaman sözleriniz nefsimin şahsımın üzerindedir.
selam ve dua hakiki iman etmişlerin üzerine olsun

altun 01-27-2009 17:15

Alıntı:

emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32356)
selamun aleykum
Müminlerin sevmesi,nefret etmesi, her şeyi alemlerin rabbi olan Allah(c.c) içindir
Mümin şahsi kin güdemez,kardeşlerine nefsi duygular ile kırıcı laflar edemez
Mümin din için kendisine yapılan tavsiyeleri ben de böyle biliyorum deyip KUR an ve SÜNNET dışında yorumlayamaz.
Var ise eksiklerimiz(ki çoktur) bize yardımcı olun kaynaklardan yorumlayın.Ellerimizden tutun VAHYİN ışığı altında dolaştırın ve diyin ki ey mümin kardeşim işte İKİ cihan güneşine inen vahi ve senin beyhude sözlerin.O zaman öperim ellerinizi.Ozaman sözleriniz nefsimin şahsımın üzerindedir.

sizi kırdıysam gerçekten çok özür dilerim ama söylediğiniz şeyi kendiniz yapıyorsunuz bana bilmeden konuşma diyorsunuz ama söylediklerimin aksini kanıtlamıyorsunuz ben siz yanlış biliyorsunuz demedim ama eleştirilere kapalısınız benim bildiğim doğrudur diyorsunuz malesef benim dini bilgim çok zayıf o yüzden söylediklerinize doğru veya yanlış diyemicem
allah razı olsun

emirahmedyasin 01-27-2009 20:29

selamun aleykum
Benim acizane yazdıklarım heleki hassas konularda sadece Kur an ve Sünnettir.Özellikle kaynak göstererek.Konuşmam şahsi değildi (sizin(bütün kardeşler) )
Rabbim bizleri nefsimizden korusun kibirden korusun.Velhasıl ı kelam
KEMALİZM DİNİN TÖRENLERİNE KATILMAMAK, İMANİ BİR SORUMLULUKTUR!
selam ve dua hakiki iman etmişlerin üzerine olsun.

el_feta 01-31-2009 14:37

Alıntı:

altun´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32196)
herkesin doğru bildiğini ortaya koyması bencede doğru ama bi sonuca ulaşılması şartıyla
hepinizde doğru bildiğinizi ortaya koymuşsunuz sonuç....
ben duygusal yaklaşıyor olabilirim ama haklılık payı var söylediklerimde

siz SONUÇ derken ne umuyordunuz ki???

imam-ı hanbel kuran mahluk değildir diye islam devleti'nde savunmuş da ne geçmiş eline,başına gelenden başka...Sonuç???

Hakkın ayakta tutulması,kısık bir ses de olması bir yerde yankı bulmuş olması en büyük sonuçtur...Biz burda anlaşamayız,şu olur bu olur,o haklıdır,ben haklıyımdır..lakin er-geç HAk yerini bulur...

vesselam

el_feta 01-31-2009 14:43

Alıntı:

•●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32205)

.......

Allah'ın dini için nöbet bekleyenler o hadisin dahilindedirler,tağut olan bir sistemin bekçiliğini yapanlar değil....Zaten en başından beri anlatmaya çalıştığımızda bu ya...

Pkk ile alakalı söylediklerimi de eksik anlamışsınız...

yusuf suresinde allah cc DİN kelimesi ile siyasi sistemi/rejimi/hukuku kastettiğini DİN NEDİR,başlıklı konuda bahsetmiştik... TC 'nin dini nedir???????

İslam mı?

Türkiye içinde müslüman insanlar barındıran gayriş müslim bir devlettir...Zorunuza gitse de gitmese de...Düşmanlığım yok,niye olsun ki...Ama İslam sistemi yıkılalı oluyor hayli...

selametle...

kipchak 01-31-2009 18:05

Alıntı:

zahmet olmazsa eksik anladığım yerleri tekrar anllatabilirmisiniz? özelliklede ''Neden bu topraklar için savaşan şehid oluyormuş ki,niye PKK lı da olmasın ki o zaman..'' dediğiniz kısımı...

alptraum 01-31-2009 19:30

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32556)
.......

Allah'ın dini için nöbet bekleyenler o hadisin dahilindedirler,tağut olan bir sistemin bekçiliğini yapanlar değil....Zaten en başından beri anlatmaya çalıştığımızda bu ya...

yusuf suresinde allah cc DİN kelimesi ile siyasi sistemi/rejimi/hukuku kastettiğini DİN NEDİR,başlıklı konuda bahsetmiştik... TC 'nin dini nedir???????

İslam mı?

Türkiye içinde müslüman insanlar barındıran gayriş müslim bir devlettir...Zorunuza gitse de gitmese de...Düşmanlığım yok,niye olsun ki...Ama İslam sistemi yıkılalı oluyor hayli...

selametle...

Insan zina eder, icki icer, kumar oynar bilumum kötülükleri yapar ama bu insan müslüman degildir diyemeyiz. Ayni sekilde bu Türkiye devleti icinde gecerlidir. Genelevleri olabilir, ickiler cok serbest iciliyor ya da dagitiliyor olabilir ama bu Türkiyenin Darül islam olmadigina delil degildir.

Ictihada görede acikladigimizda, hanefi mezhebi geregi Türkiye darül islam devletidir.

emirahmedyasin 02-01-2009 13:15

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32563)
Insan zina eder, icki icer, kumar oynar bilumum kötülükleri yapar ama bu insan müslüman degildir diyemeyiz. Ayni sekilde bu Türkiye devleti icinde gecerlidir. Genelevleri olabilir, ickiler cok serbest iciliyor ya da dagitiliyor olabilir ama bu Türkiyenin Darül islam olmadigina delil degildir.

Ictihada görede acikladigimizda, hanefi mezhebi geregi Türkiye darül islam devletidir.

selamun aleykum azizim
hanefi mezhebine göre açıklamadınız efendim,takip etmiştim ben... Darul islam olduğunu bir daha açıklar mısınız?

Fısk,fucürdan değil islam devleti olmayışı yönetim biçiminden..Hem anayasadan zaten çıkartılmamış mı???
onlar biz değiliz diyorlar siz ise hayır siz öylesiniz diyorsunuz..

alptraum 03-28-2009 17:05

Alıntı:

emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 32596)
selamun aleykum azizim
hanefi mezhebine göre açıklamadınız efendim,takip etmiştim ben... Darul islam olduğunu bir daha açıklar mısınız?

Fısk,fucürdan değil islam devleti olmayışı yönetim biçiminden..Hem anayasadan zaten çıkartılmamış mı???
onlar biz değiliz diyorlar siz ise hayır siz öylesiniz diyorsunuz..

Siz takmissiniz anayasaya. Bana islamda bir kaide getirirmisiniz ki, Anayasasi seriat olmayan bir ülke darul harp tir diye, ya da darul islamdir diye.

Neyse Hanefi mezhebi görüsü su linkte

http://www.muhakeme.net/kemalizm-din...html#post30956

Bediüzzaman26 12-14-2009 16:13

Filistinde ama İsrail var. İsrail Filistinlileri katlediyor. Aslında PKK tarafından ölüyorsun. Şehit olmak için Allah'a inanman ve Vatanseverliğin olması gerekir.

skyface 04-07-2010 01:15

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 30422)
Evet...Doğru demiştir...

Pkk ile mücadele eden,kim ne adına mücadele ediyor..Allah'ın dini için mi???
işin entrikalar boyutuna girmeyeceğim bile,Pkk yı devletin kurduğu ve bunu anlamaya girişen ciddi insanların başına neler geldiğini (Uğur Mumcu,Eşref Bitlis Paşa,Turgut özal,Hasan Mezarcı.....)

İslam ordularında savaşan birine genel olarak şehid olduğu umulur denir ama o kişinin kalbinde farklı niyetler var ise bu kişi şehid olmaz...Aynı bu şekilde, sistemin ordusunda savaşan biri niye şehid olsun ki,çok çok bir ihtimal kalbi çok farklıysa bir umut..ama genel hükmü ki(islam zahire bakar) bu insanların şehid olmadığıdır...

Hem zaten ilah-i kelimetullahg için ölen şehid olur..Yoksa tkp lilerde DEVRİM ŞEHİDİ diyorlar,ne demekse!!!
Sistem bu tarz şeyleri sadece inançlı halkı uyutmak için yapıyor,dağda ölen şehid,şehre inince kuran yasak,örtü yasak!!!!

Bak güzel kardeşim...Dinini ,akaidini gerçekten iyi öğrenmen lazım..Bir internet sitesinin forum sayfasındaki bir kişinin samimiyetine ne kadar inanır,beni ne kadar kaale alırsınız bilmiyorum ama,inanın bilmediğiniz çok şey var,dininiz adına...
bunu bu sitedeki arkadaşlara sordum size de sorayım,eğer hanefi mezhebine tabi iseniz,bir toprağın DARUL İSLAM olması için oranın Yönetiminin KURAN olması lazımdır...Darul İslam olmayan bir yer için savaşmayan da şehid olamzlar...

Bu sitede yazarken ki amacım da bu,tarihi konularda..Biz kurtuluş Savaşı'nda kurtulduk da sonrasında kurtulamadık efendim...BAtı anayasalarıyla yönetilidiğinizi,şeriatın olmadığını unutmayın..Sadece inançlı oratada ezilen bir kitle var ,hepsi bu...

selam ve dua ile...

Senin gibi sözde dindar lar çok var .. kalbini mi açıp bakıosun diosun allah için savaşmamış o zaman şehit deil.. allah senin gibileri gerçekten islah etsin..

baryam_445 07-15-2012 13:23

→ Kemalizm Dininin Törenlerine Katılmamak, İmani Bir Sorumluluktur!

el_feta dostum genel olarak yorumlarını dine uygun buluyorum lakin bilmediğin veya bilmeden çarpıttığın hususlarda gözümüzden kaçmıyor.örneğin:''en son yiğitler çanakkale de öldü derler''demişsin.imalı olarak çanakkaledekilerin şehit olduğunu belirtmişsin.ama bende o zaman şunu sorarım.<<ne biliyorsun onların şehid olduğunu?>>şayet senin için ölçü Kur'an için çarpışmış olmak ise ki bana göre doğru bir düşünce ancak şunu da kabullenmeleyizki osmanlı bir islam devleti değildi.tanzimata kadar islama aykırı pek çok padişah fermanlarıyla yönetilmiş,tanzimattan sonra da batı kanunlarıyla yönetilmiş bir devlettir.bu sebeple osmanlının islam devleti olduğu iddianızın temelsiz olduğu kanaatindeyim.kaldıki padişahlık sistemi olan bir devlet Kur'ani bir devlet olamaz.selametler dilerim.

el_feta 07-17-2012 18:39

→ Kemalizm Dininin Törenlerine Katılmamak, İmani Bir Sorumluluktur!

eywallah. Emevi devleti İslam devleti midir? Birçok zulüm ve en başta saltanatın gayri islami olduğu referansı ile, islam devleti diye tanımlamanın sıkıntılı olabileceğini öngörebiliriz öyle değil mi?

Eğer öyleyse, eyyub el ensari hangi orduyla istanbul'a gelmiş. Hatta şuan ismini hatırlayamadığım endülüs'lü bir tarihçiye göre hz hüseyin dahi emevi ordusu ile istanbul'a gelenler arasındadır.Japonya'da dahi çıkan sahabe mezarları hangi devlet altındadır?

Çanakkale'de ölenler şöyle dursun belki birçok asrı saadet dönemindeki savaşlarda ölenler için de şehid olduğunu nerden biliyorsun denebilir. Öyle olduğunu umarız ve zahire göre hükmetmekle yükümlü olduğumuzdan bu sözleri kullanırız.

Tüm bu yazdıklarım çanakkale için de geçerlidir. Geçerli olmayacak ise belki Kore savaşı için geçerli değildir.

Vesselam..

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:39 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük