MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Anketler (https://www.muhakeme.net/forum/anketler/)
-   -   ''ANDIMIZ''kaldırılsın (https://www.muhakeme.net/forum/anketler/25506-andimiz-kaldirilsin.html)

altun 08-06-2009 21:06

''ANDIMIZ''kaldırılsın

ANDIMIZ KALDIRILSIN !Â* IMZA KAMPANYASI

Unnecessary 08-06-2009 21:40

--->: ''ANDIMIZ''kaldırılsın

ay ne güzel bir kampanya yaa bayıldım hemen oy kullanmak lazım :)

ayrıca da teşekkrler altun kardeşim:)

emirahmedyasin 08-06-2009 22:14

Allah celle bizleri kavimleri ayırdı sonrada neden kavimlere ayırdığını vahide belirtti.
Peygamber bir fars ve bir bizanslı ile kavmine karşı geldi.Bir müslüman milliyetçilik yapıyorsa kıldığı namazdada ibadetinde de hayır yoktur.
Hasılı derin milliyetçili kokan ve yazım hikayeside hayli tıraji komik olan bu sözde andın kaldırılması isabetli olur...Ama diğer kavimlerden olan müslüman kardeşlerimizde milliyetçilikten uzak durmalı bu hastalığa bulaşmamalı

Unnecessary 08-06-2009 22:28

Alıntı:

emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51216)
Allah celle bizleri kavimleri ayırdı sonrada neden kavimlere ayırdığını vahide belirtti.
Peygamber bir fars ve bir bizanslı ile kavmine karşı geldi.Bir müslüman milliyetçilik yapıyorsa kıldığı namazdada ibadetinde de hayır yoktur.
Hasılı derin milliyetçili kokan ve yazım hikayeside hayli tıraji komik olan bu sözde andın kaldırılması isabetli olur...Ama diğer kavimlerden olan müslüman kardeşlerimizde milliyetçilikten uzak durmalı bu hastalığa bulaşmamalı

ne güzel bir yazı yazdın ellerin dert görmesin kardeşim :flowers:

alptraum 08-07-2009 01:42

Evet bencede güzel bir girisim fakat görülen o ki bir süre daha kalkmayacak. Fakat " milliyetcilik " kavramina neden gem vurulmus onu anlayamadim. Milliyetcilik = IRKCILIK mi demektir?

Islam milliyetciligi red mi eder?

Bunlari ögrenip sonrasinda bu konuyu bir kez daha milliyetcilik esasina mi göre ALINDIGINI inceleyelim.

emirahmedyasin 08-07-2009 14:55

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51242)
Evet bencede güzel bir girisim fakat görülen o ki bir süre daha kalkmayacak. Fakat " milliyetcilik " kavramina neden gem vurulmus onu anlayamadim. Milliyetcilik = IRKCILIK mi demektir?

Islam milliyetciligi red mi eder?

Bunlari ögrenip sonrasinda bu konuyu bir kez daha milliyetcilik esasina mi göre ALINDIGINI inceleyelim.

Şimdi bu sorunuz üzere ing tercümelerden de yararlanarak ırçılık ve milliyetçiliğin üzerine yorum yapmaya çalıştım.
Haklısınız kelime kök ve düzeni olarak ing ve türkçede de her iki kelime ayrı gibi gözüken anlamlar teşkil ediyormuş gibi görünüyor.
Lakin olayın kökenine indiğinizde ikiside aynı milliyet-çi-lik bakın bir insan mezhebe tabi olabilir ama ne zaman ki mezheb-ci-çi-cu gibi ekler almaya başlar o zaman işin rengide şeklide değişir.
Bir insan kavmini sevebilir ama onları müslüman zenci kardeşinden üstün tutamaz haksızmıyım.
Hasılı bir müslüman ister arap olsun ister türk ister afgan ister kürt her neyse ben milliyetçiyim dediyse kalkıç noktasından yani vahiden ayrılmış olur.
selam ile...

alptraum 08-08-2009 02:13

Bazen hersey kelimeye yüklenen anlamlar gibi olmaz. Bakiniz milliyetcilik dendiginde akla fasistligin gelmesi ya da IRKCILIGIN gelmeside gariptir. Ben Alparslan türkes in milliyetcilik hakkindaki yorumunun videosunu koyayim buraya sizde milliyetciligin anlamini koyun. Lakin -ci , -cu eklendi diye degil islam reddeder ise ya da namaz kilan kisinin namazi kabul görmez derseniz bu büyük bir mevzu anlamina gelir ve delil ister.

Videonun linki izleyemeyenler icin ;

ronnia 08-08-2009 17:17

videoyu izleyemiyorum, konuşmanın text hali varsa paylaşabilir misin? bu ara çok tartıştığımız bir konu, milliyetçilik ve ırkçılık kavramları ayrı şeyler midir, ülkücülerin milliyetçilik anlayışı vs.

çocuk aklımla bile bir terslik hissedip okumuyordum. yeterli sanırım.

alptraum 08-09-2009 02:48

Ilgili videonun youtube linkini verdim oradan bakabilirsiniz.

emirahmedyasin 08-09-2009 15:32

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51328)
Bazen hersey kelimeye yüklenen anlamlar gibi olmaz. Bakiniz milliyetcilik dendiginde akla fasistligin gelmesi ya da IRKCILIGIN gelmeside gariptir. Ben Alparslan türkes in milliyetcilik hakkindaki yorumunun videosunu koyayim buraya sizde milliyetciligin anlamini koyun. Lakin -ci , -cu eklendi diye degil islam reddeder ise ya da namaz kilan kisinin namazi kabul görmez derseniz bu büyük bir mevzu anlamina gelir ve delil ister.

Videonun linki izleyemeyenler icin ;

YouTube - Başbuğ - Milliyetçilik Nedir ?

Bizler eğer kaynağımızı yani çıkış noktamızı vahiden alıyorsak kusura bakmasınlar biz milliyetçi yada ırkçı yada şucu bucu olamayız.Hem milliyetçilik ırkılığın yumuşatılmış hali.
Ne gerek var milliyetçiliğe hepimizin müslüman olması bizi birleştiren yapının müslümanlık olması yeterli değil mi? Eğer Kur'an i hayatı anlayan bir müslüman ben aynı zamanda milliyetçiyim diyorsa orada durması lazım .Ben cahil vahyin anlamını Kur ani hayatın ne anlama geldiğini bilmeyen insanların milliyetçi çıkışlarını anlayabiliyorum ama ben hem müslümanım Kur anı da çok iyi anlıyorum diyen birinin ben milliyetçiyim demesini anlamıyorum.
Türkeşin hayatında yaptıkları ortada yorum yapmaya bile gerek olmadığı kanaatindeyim.
selam ve dua ile...
selam ile...

naddo 08-13-2009 08:45

kaldırılsın :anlastik:

alptraum 08-13-2009 12:50

Alıntı:

emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51378)
Bizler eğer kaynağımızı yani çıkış noktamızı vahiden alıyorsak kusura bakmasınlar biz milliyetçi yada ırkçı yada şucu bucu olamayız.Hem milliyetçilik ırkılığın yumuşatılmış hali.
Ne gerek var milliyetçiliğe hepimizin müslüman olması bizi birleştiren yapının müslümanlık olması yeterli değil mi? Eğer Kur'an i hayatı anlayan bir müslüman ben aynı zamanda milliyetçiyim diyorsa orada durması lazım .Ben cahil vahyin anlamını Kur ani hayatın ne anlama geldiğini bilmeyen insanların milliyetçi çıkışlarını anlayabiliyorum ama ben hem müslümanım Kur anı da çok iyi anlıyorum diyen birinin ben milliyetçiyim demesini anlamıyorum.
Türkeşin hayatında yaptıkları ortada yorum yapmaya bile gerek olmadığı kanaatindeyim.
selam ve dua ile...
selam ile...

Milliyetcilik ayni din ve seriata bagliligin ismidir. Vatanini ve milletini sevmekte bunun icinde vardir. Fakat günümüzde cogu kisi bunu dediginiz gibi IRKCILIGA kadar götürmüstür. Fakat bu isim ile IRKCILIK yapilsa yine bunun ismi dedigim gibi degismez. Yani onlara bakarak degistiremeyiz. IRKCILIK farkli , MILLIYETCILIK farklidir.

Ä°ngiliz meclis-i mebusanında, müstemlekat nazırının, elindeki Kur'an-ı Kerîm'i göstererek, “Bu Kur'an Müslümanların elinde bulundukça biz onlara hâkim olamayız, bu Kur'an'ı onların elinden kaldırmalıyız...” dediÄŸini haber aldığında, gayret-i imaniyesi ÅŸiddetle feverana gelen ve “Kur'an'ın sönmez ve söndürülmez manevî bir güneÅŸ hükmünde olduÄŸunu ben dünyaya ispat edeceÄŸim ve göstereceÄŸim” dedi Bediüzzaman hazretleri.

emirahmedyasin 08-13-2009 16:56

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51555)
Milliyetcilik ayni din ve seriata bagliligin ismidir..[/B]

Bu yeni bir kavram olsa gerek ilk kez duyuyorum...Peki vatan neresidir???

alptraum 08-13-2009 17:52

HAYIR BU yeni bir kavram degil. ASLINDA özü ve gercegi olan manasini söyledim ben. Fakat günümüzde bunun farkli uygulamalarini fazlasiyla gördük. Vatan yurdunuz demektir. Peki sizin yurdunuz neresi? Ama benim vatan Türkiyedir

mhmt 08-13-2009 18:42

Kavramlar üzerinde bu şekilde çok durmamak lazım. Bu kavramlara herkesin kendine anlamlar yükledi ve gerçek zemininden uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Milliyetçilik, kendi milleti üstün görmemek ve aynı zamanda kendi milleti reddetmemektir.

Irkçılık, kendi ırkını üstün görmektir.
...

Şimdi, milleti reddetmek olmaz. Çünkü Allah kavim kavim yaratmıştır bizi ve her yarattığını bir sebebe bağlamıştır.

Şöyle bi soru sormak lazım: Neden tek bir ırk yok da, Türk-Kürt vs diye ayrı ayrı ırklar var?
Ve bu sorunun Fikr-i Milliyet ile alakası nedir?

İşte her millet kendine has özellikleri ile öne çıkmıştır. Türkler, savaşçı, adil ve idareci yapısı ile, Kürtler cesaretleri ile, Mısırlılar zekası ile, vs vs .. Bu özellikler, milliyet özellikleridir. Risalede de bahsediliyor. Risale üstadları daha iyi açıklayacaktır bu kısmı. Yani, milletler ve yapıları vardır. Bu yapıları, İslam havuzunda Türk liderliğinde toplamak gerekir.

Neden "Türk" denebilir? Cevap:(Maide Suresi 54. Ayet, Elmalılı Tefsiri)

selametle..

mhmt 08-13-2009 18:44

Andımızı kaldırılmak yerinde değiştirilse daha mı iyi olacak bilmem :)
Ama şu haline bi ayar geçmek lazım, kesin.

selametle..

dionysoz 08-14-2009 12:57

Atatürk milliyetçiliğine göre ; Türkiye cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
soyuna sopuna kökenine bakılmaksızın.buda Türk kavramının ne olduğunu açıklıyor sanırım.bir yurttaşlık vatandaşlık kavramıdır bu.
ister zaza ol ister kürt ister laz ister arap.Türkiyede yaşıyorsan Türkiye vatandaşıysan Türksündür.ırkcılıktan faşizan milliyetçilikten uzak.ne kadarda kucaklayıcı bir kavram aslında.anlayabilenler için tabi.ama içlerinde şirkeflik olanlar,nifakcılık olanlar böle tartışmaları zırt pırt ortaya atarak asıl ırkçılığı faşist milliyetçiliği kendileri yapmaktadır.yada amaçları Türkiyeyi karıştırmaktır.

emirahmedyasin 08-14-2009 13:04

Alıntı:

dionysoz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51656)
Atatürk milliyetçiliğine göre ; Türkiye cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
soyuna sopuna kökenine bakılmaksızın.buda Türk kavramının ne olduğunu açıklıyor sanırım.bir yurttaşlık vatandaşlık kavramıdır bu.
ister zaza ol ister kürt ister laz ister arap.Türkiyede yaşıyorsan Türkiye vatandaşıysan Türksündür.ırkcılıktan faşizan milliyetçilikten uzak.ne kadarda kucaklayıcı bir kavram aslında.anlayabilenler için tabi.ama içlerinde şirkeflik olanlar,nifakcılık olanlar böle tartışmaları zırt pırt ortaya atarak asıl ırkçılığı faşist milliyetçiliği kendileri yapmaktadır.yada amaçları Türkiyeyi karıştırmaktır.

Sahi sizin gibi düşünenler kaldımı acaba yoksa sizler daha birinci sınıftan itibaren Vahdettin hain diye başlayan yalancı tarihin doğurduklarımısınız.Sizin şu yazdıklarınızın sizcede haklılığı var mı bence çok komik duruyor.

dionysoz 08-14-2009 13:13

ne diyorsun arkadaşım? ne Vahdettini o nerden çıktı şimdi :)ne bizim gibisi sizin gibisi?bizim gibi düşünenler kim?

dionysoz 08-14-2009 14:10

ya bu yapay tartışmalar yüzünden habire yerimizde sayıp duruyoruz.inanamıyorum şu gündem olan mevzuya bak.ne mutlu türküm demek ülkedeki farklı etniğe sahip insanları rencide ediyorumuş..ee.. e bu yüzden andımız kaldırılsınmış :S bak bak.

sanki Türk kavramı içinde yer alıyor olmak onu rencide ediyormuş gibi.Türk demek kötü bişeymiş rezil bişeymiş gibi.e Türkiyede yaşıyorsun Türkiye devletinin düzeninden faydalanıyosun,T.c. kimliğine sahipsin.etnik kimliğin ne olursa olsun TC vatandaşısın.nasıl oluyorda ne mutlu Türküm diyene demek seni rencide ediyor.kaldıki Türkiye cumhuriyeti için ''Türk'' kavramının tanımının ne olduğu ortadayken.ülkenin adı Türkiye cumhuriyeti bu ülkede yaşayanlarada Türk denilmişken. bu kada basit.daha ne kadar ulusçu olabilirsin yahu.bütün bunlar ortadayken adam kalkıyor Türke Türk demeyin.Türk olmayanlar rencide oluyor diyor.lafa bak lafa.laz çerkez zaza arab türk kürt vs ne olursan ol...bu ülkenin imkanlarından yan yana faydalanmıyormuyuz.aynı ekonomik krizden muzdarip olmuyormuyuz.sen benden ben senden alışveriş yapmıyormuyum.birbirimizden rızıklanmıyormuyuz.ozaman hepimiz Türk vatandaşıyız ve Türküz.
almanyada yaşıyan alman yasalarına tabi Türkmüsün.ozaman alman vatandaşısın.
Türkiyedemi yaşıyorsun Türk yasalarınamı tabisin ozaman Türksün.

yani şu mevzu tartışılıyorsa bu ülkede ve buna destek verenler çıkıyorsa yazık hakkaten yazık ve komik.yani asıl sen komik duruyorsun yukardaki arkadaşım.

emirahmedyasin 08-14-2009 14:20

Alıntı:

dionysoz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51661)
aalman yasalarına tabi Türkmüsün.ozaman alman vatandaşısın.
Türkiyedemi yaşıyorsun Türk yasalarınamı tabisin ozaman Türksün

Bakın siz daha eski İsmet paşa dönemlerinde kalmşsnız dünya değişiyor insanlar değişiyor ama siz milyonlarca türkiye vatandaşını hala istediğiniz gibi idare edebilceğiniziz sanoyrsunuz.Yukarıda yazdğınızı bir daha okuyun eğer türkiyedede bu tam anlamıyla uygulansa sorunlar çıkmayacak.
Bizimkiler türkiyede yaşayan herkes türktür deyip kesmişler. O zaman berikide yahu madem kardeşiz türkiyede yaşayan herkese kürt yada boşnak denilse ne çıkar o zaman anayasanıza onuda koyun deseler ne dersiniz.
Böyle saçmalık olurmu m.kemal zeki adammış kestirip atmış tüm kavramları.
Ama kusura bakamyın biraz daha mantıklı düşünün sizde gerçekleri göreceksiniz hepimizde bal gibi biliyoruz ki bu gün çeşitli ayrımcılıklar yapılıyor...
Erbakan hocanın tabiriyle sen türküm doğruyum çalışkanım dersen müslüman kürt evladıda bende daha doğruyum daha çalışkanım der ama besmele ve din ancak bizi ortak paydaya çekebilir.

dionysoz 08-14-2009 15:25

ya arkadaşım git vatandaşlık yurttaşlık hakkında bişeyler araştır öle tartışalım yahu.türkiyede yaşayan herkez türktür deyip kestirip atmışlar işte evet.ister arap ol ister laz ister çerkez ister kürt.Türk kavramının kapsamındasın ve her türk vatandaşı gibi eşit muameleye tabisin işte bu kdar basit.ne ismet paşası ya.abi ne alakası var bu mevzunun ismet paşayla vahdettinle yahu.ne alaka ya.burda Türkiyede yaşıyor olan ve tc kimliğine sahip bir insan türktür.etnik kökeninden bahsetmiyoruz.YURTTAŞLIĞINDAN bahsediyoruz.ön kimliğinden bahsediyoruz.etnik kökenin neyse ne.etnik kökeni türk olan biri nasıl ben türkün senden daha üstünüm diyemiyorsa kürdüde çerkezide lazıda aynı şeyi diyemiyor.ayrıca boşnaksan boşnakım diyebiliyorsun kürtsen kürdümde diyebiliyorsun ama VATANDAŞLIK olarak Türk vatandaşısın.ayrıca anayasamızda ister laz ol ister kürt ol ister bilmemne ol Türk vatandaşısın ve herkezle eşit haklara sahipsin şeklindedir.kalkıpta şimdi etnik kökeni farklı olan insanların eşitsizliğe mahkum olduklarını idda etme küçük duruma düşersin.çünkü bütün etnik kökenleri Türk kimliği altında bir sayan bi kavram bu.sen bunu anlayamıyorsan daha ne diyiim sana.

erbakan hocada ciddiye alınamayacak bi siyasetçi olduğunu göstermiş yine afedersin.Türk kavramını etknik köken olarak ele alıp ırkçı bi yaklaşımdan öteye gidememiş yani.görünüşe göre sende öle..

emirahmedyasin 08-14-2009 16:00

Alıntı:

dionysoz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51675)
ya arkadaşım git vatandaşlık yurttaşlık hakkında bişeyler araştır öle tartışalım yahu.türkiyede yaşayan herkez türktür deyip kestirip atmışlar işte evet.ister arap ol ister laz ister çerkez ister kürt.Türk kavramının kapsamındasın ve her türk vatandaşı gibi eşit muameleye tabisin işte bu kdar basit.ne ismet paşası ya.abi ne alakası var bu mevzunun ismet paşayla vahdettinle yahu.ne alaka ya.burda Türkiyede yaşıyor olan ve tc kimliğine sahip bir insan türktür.etnik kökeninden bahsetmiyoruz.YURTTAŞLIĞINDAN bahsediyoruz.ön kimliğinden bahsediyoruz.etnik kökenin neyse ne.etnik kökeni türk olan biri nasıl ben türkün senden daha üstünüm diyemiyorsa kürdüde çerkezide lazıda aynı şeyi diyemiyor.ayrıca boşnaksan boşnakım diyebiliyorsun kürtsen kürdümde diyebiliyorsun ama VATANDAŞLIK olarak Türk vatandaşısın.ayrıca anayasamızda ister laz ol ister kürt ol ister bilmemne ol Türk vatandaşısın ve herkezle eşit haklara sahipsin şeklindedir.kalkıpta şimdi etnik kökeni farklı olan insanların eşitsizliğe mahkum olduklarını idda etme küçük duruma düşersin.çünkü bütün etnik kökenleri Türk kimliği altında bir sayan bi kavram bu.sen bunu anlayamıyorsan daha ne diyiim sana.

erbakan hocada ciddiye alınamayacak bi siyasetçi olduğunu göstermiş yine afedersin.Türk kavramını etknik köken olarak ele alıp ırkçı bi yaklaşımdan öteye gidememiş yani.görünüşe göre sende öle..

Bir hayli komik tesbitlerde bulunmuşsunuz Allah tan şaka yapıyorsunuz...

dionysoz 08-14-2009 16:30

ne tespiti arkadaşım.vatandaşlık hukukundan bahsediyorum ben.yazılı kanunlar bunlar.mahalle aralarındaki köylerdeki kanunlardan değil.ben uydurmuyorum bunları.anlaşılan sen anlamak istemiyosun.muhtemelen çıkarlarına ters o yüzden.çünkü insanlar hakkımı savunuyorum der ama gerçekte ''çıkarlarını'' savunuyodur.

HÄ°RANUR 08-14-2009 16:37

Arkadaşlar şu konuyu şöyle sonlandirsak diyorum sonuçta hepimiz insaniz ayni topraga girip ayni toprakta dirilicez allah(c.c)katinda kürdü türkü lazi çerkezi yok sadece (insan) olmamiz veya olabilmemiz önemli !

emirahmedyasin 08-14-2009 17:38

Alıntı:

dionysoz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51686)
ne tespiti arkadaşım.vatandaşlık hukukundan bahsediyorum ben.yazılı kanunlar bunlar.mahalle aralarındaki köylerdeki kanunlardan değil.ben uydurmuyorum bunları.anlaşılan sen anlamak istemiyosun.muhtemelen çıkarlarına ters o yüzden.çünkü insanlar hakkımı savunuyorum der ama gerçekte ''çıkarlarını'' savunuyodur.

Müslümanların hayatlarına yön veren beşeri kanular değildir.Müslüman çıkış noktasını vahiden alır o na göre hüküm verir ahkam keser.Yok eğer beşeri ideolojiler "izm" ler hayatınızı yön veriyorsa o nuda kendnize saklayın.
...Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir... (maide44)

emirahmedyasin 08-14-2009 17:40

Alıntı:

HÄ°RANUR´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51687)
Arkadaşlar şu konuyu şöyle sonlandirsak diyorum sonuçta hepimiz insaniz ayni topraga girip ayni toprakta dirilicez allah(c.c)katinda kürdü türkü lazi çerkezi yok sadece (insan) olmamiz veya olabilmemiz önemli !

Ben özellikle tartışayım diye yazmıyorum bizler bu konuları hemen hergün konuşuyoruz mesele insanların art niyetten uzak meramımızı anlamaları... Yoksa en nihayetinde sonumuz toprak haklılığımız gün ibi açık...

HÄ°RANUR 08-14-2009 17:43

Bir insan kabiliyetti kadar anlar !!!!!

dionysoz 08-14-2009 17:52

bende bunu diyorum zaten..Allah katında türkü kürdü lazı çerkezi yunanı ingilizi herkez ademoğlu.eh bizim memleketimizdede bu mantık var işte.ülkemizin vatandaşlık haklarında eşitlik var..herkez insan...memleketin adı Türkiye ve herkez Türk...ister kürd ol ister ermeni ister yahudi ister çerkez..her ne olursan ol hemşerim.kafa kağıdında TC vatandaşı yazıyorsa Türksün Türk vatandaşısın.yok ben değilim olmakta istemiyorum diyorsan git istediğin memleketin vatandaşı ol.nihayetinde memleketsiz yaşanmayan bir dünyada yaşıyoruz.ama git bakalım yunanistanda ölemi.bir yunan vatandaşıyla aynı haklara sahipmisin bir Türk olarak.

emirahmedyasin 08-14-2009 18:15

Yahu kardeşim almanyaya giden almanyalı olur ıraklı olur fransalı olur ispanyalı olur...ama ne hikmetse türkiyede yaşayan türk oluveriyor varmı böyle saçmalık...uydurulmuş bir kavrama neden insanları zorlayalım...

HÄ°RANUR 08-14-2009 18:21

:cicek01221::cicek01221::cicek01221::anlastik::cic ek01221::cicek01221::cicek01221:HEPÄ°MÄ°Z KARDEÅž OLSAK BÄ°RBÄ°RÄ°MÄ°ZÄ° ÃœZMESEK OLMUYOMU?

dionysoz 08-14-2009 18:25

iyide ne istiyorsun arkadaşım ozaman sen :))) vallahi hiç bişey anlamadım ben bahsettiğinden.Türkiye cumhuriyetinde yaşan bir T.C. vatandaşı ne olsun isterdiniz beyim. :brush:

emirahmedyasin 08-14-2009 18:33

Alıntı:

dionysoz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51699)
iyide ne istiyorsun arkadaşım ozaman sen :))) vallahi hiç bişey anlamadım ben bahsettiğinden.Türkiye cumhuriyetinde yaşan bir T.C. vatandaşı ne olsun isterdiniz beyim. :brush:

Bana "TÜRK" ün analamını söylermisiniz TÜRK ne demek ırkmı isimmi cisim mi yaratık mı ne anlama geliyor...

3rd eng 08-14-2009 18:39

Aaaaaa şimdi türk kürt mevzusuna mi girecez.önce herkes musluman.bunu untmamak lazim.

Yada kurtluk ,turkluk----muslumanlik arasinda seçim yapalim hadiiiiiii.

Islamda nerde var ,milliyetçilik......yazik yaaaaaaaaaaa

dionysoz 08-14-2009 18:42

bidaha oku arkadaşım bi zahmet ozaman...sabahtan beri ne anlatıyorum ben.kitlenmiş kalmışsın düşmanlık olguna.normaldir tabi anlatılmak isteneni anlayamaman.

3rd eng 08-14-2009 18:44

Ben kimsenin kimligine karşi degilim ,kardeşim ama bunu düşmanlik haline getirmemek lazim ,ben önce müslümanim .......başkasini bilmem.

dionysoz 08-14-2009 18:44

Alıntı:

3rd eng´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51701)
Aaaaaa şimdi türk kürt mevzusuna mi girecez.önce herkes musluman.bunu untmamak lazim.

Yada kurtluk ,turkluk----muslumanlik arasinda seçim yapalim hadiiiiiii.

Islamda nerde var ,milliyetçilik......yazik yaaaaaaaaaaa

herkez müslüman değil.yanlış yapmayalım.müslüman olmayan Türk vatandaşlarıda var.ama onlarda TC vatandaşı dimi.

3rd eng 08-14-2009 18:46

Alıntı:

dionysoz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 51705)
herkez müslüman değil.yanlış yapmayalım.müslüman olmayan türk vatandaşlarıda var.ama onlarda tc vatandaşı dimi.

saptirma yaaaaaa.......müslümanin gerisi yalan tanimam ben gerisiniiiiiiiii.

Beni baglamaz.........KENDİSİNİ ÖNCE MÜSLÜMAN OLARAK GÖRMEYEN UZAK OLSUN BENDEN.ÖNCE MÜSLÜMAN ,SONRA ALLAH IN KULU.GERİSİ YOK BUNUN BENCE........KUL OLDUGUNU SÖLIYEN SONRA BEN KÜRDÜM,TÜRKÜM DERSE ALLAH'IN RESUL ILE TERS DÜŞMÜŞ DEMEKTİR.

HÄ°RANUR 08-14-2009 18:47

:y02:vallahi karışmayım insanları uzlaştırayım diyorum ama dayanamıcam çantanızda veya cüzdanızda duran bir belge var ya o sizin türk vatandaşı oldugunuzu söylüyor (tabii benim öyle )digerlerini bilemem alman,rus,yada avrupa ülkesinde olmadımıza göre olsak dahi gittigimiz her yerde bize türk diyorlar adanalı urfalı demiyorlar müslüman bir topluma böyle bir ayrışımcılıgı hiç yakıştıramadım dogrusu:y02:

emirahmedyasin 08-14-2009 21:01

Kardeşlerim ortada kavga filan yok sakin olun.Konuşmayı fikirler üretmeyi beyin fırtınaları yapmayı öğrenmelisiniz.
Bunu söyledikten sonra dionysoz kardeşim bana Türk lüğün ne olduğunu açıkla bak şimdi;
Türk dediğin eğer Türkiye cumhuriyeti sınırlarında yaşayan herkes ise o zaman Türk diye bir ırk yok bunuda hakaret sayarım.Yok eğer herkes Türk olabiliyorsa Türk kimdir bir laz nasıl Türk olabiliyor? yada boşnak bunları açıklarmısın.
Benim derdim neden illa insanları bir kalıba girmeye direten bir zihniyeti diretiyorsunuz.
Bizler çıkış noktamızı vahiden alıyoruz kavmiyetler sadece tanışma içindir gerisi müslümanlığı yoksa kendi ırkımdan olsada görmem...
selam ile...

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:48 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük