MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (http://www.muhakeme.net/forum/)
-   Balıklar bölümü (http://www.muhakeme.net/forum/baliklar-bolumu/)
-   -   Denizyildizi (Asteroiidea) (http://www.muhakeme.net/forum/baliklar-bolumu/99223-denizyildizi-asteroiidea.html)

yabanGülü 01-18-2012 01:37

Denizyildizi (Asteroiidea)
 

Derisidikenliler filumundan, 1600'ü aşkın türü bulunan hayvan takımı .

Üye Ol


Denizyıldızı, hayvanlar aleminin derisi dikenliler şubesine bağlı Asteroidea sınıfından olan deniz omurgasızlarına verilen ortak ad. Balıklarla az da olsa benzerlik gösterdiğinden nadiren yıldızbalığı olarak da adlandırılır.

Denizyıldızı, yakalayabildiği her türlü deniz canlısıyla beslenir. Çoğu etçildir. Besinlerinin büyük bir kısmını Salyangoz, poliket, diğer derisi dikenliler ve dibe çökmüş ölü hayvanlar oluşturur. Büyük besinlerle beslenenler, avları yutamayacakları kadar büyükse, vücut dışında sindirirler. Bunun için mide vücut kaslarının kasılmasıyla iç kısmı dışarı dönerek ağızdan dışarı çıkıp avı sarar ve sindirir. Sindirim bittikten sonra çekici kasların kasılmasıyla tekrar vücut içine alınır.


Üye Ol


Bakışımlı 5'er kolları bulunan denizyıldızları takımı üyelerinin kollarının her birinde, etkinliğe geçtikleri zaman midye, istiridye gibi ikiçenekli hayvanların kabuğunu ayırabilecek kadar güçlü yüzlerce çok küçük emici ayak bulunur. Deniz yıldızı, avının kabuğunu açtıktıktan sonra, kendi midesini avın içine sokar, sindirim enzimlerini boşaltır ve avını bir çeşit ezme çorba haline getirdikten sonra, karın bölümündeki ağzıyla bu besini içine çeker.

Üye Ol

Üye Ol

Ilıman bölgelerde bile çok parlak renkli olan, üstelerinde ince dikenler ve çok küçük pençeler yeralan denizyıldızlarının tropikal bölgelerdeki türlerinin eni 1 m dolaylarında olur ve renkleri şaşılacak ölçüde canlıdır. Minderli denizyıldızı gibi bazı türlerde, kollar öylesine küçülmüştür ki, hayvan beş kenarlı bir mindere benzer.

fuhgu 07-24-2012 02:03

→ Denizyildizi (Asteroiidea)
 

rengarenk turlerı var cok guzeller bence :)

muhakemetyfn 10-11-2018 15:10

→ Denizyildizi (Asteroiidea)
 

Çok güzeller gerçekten renkli renkli. Henüz göremedim hiç :/


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:28 .

vBulletin® Sistem Jelsoft Enterprises Ltd. © 2000- 2020
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.