MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.muhakeme.net/forum/soru-cevap/)
-   -   avusturya vizesi ve oturum hakkı (https://www.muhakeme.net/forum/soru-cevap/32268-avusturya-vizesi-ve-oturum-hakki.html)

Misafir 09-29-2010 18:31

avusturya vizesi ve oturum hakkı

Soru-Cevap:

Hukuk

eşim avusturyada yaşıyor ama vatandaşı değil ve 19 yaşında bense azerbaycanda çalısıyorum ve turkıyede kendıme ait bi evım var eşim beni yanına aldırmak istiyor bunun için ne yapmamız gerekıyor ve hangi şartları yerıne getirmemiz gerekiyor ?

alptraum 10-20-2010 03:56

--->: avusturya vizesi ve oturum hakkı

Esinizin Avusturya da kac yildir bulundugunu not düsmemissiniz ve cocugunuz var mi?

Misafir 11-12-2010 21:19

eşim 5 yıldır avusturyada yaşıyor ve çocuğumuz yok

yabanGülü 11-19-2010 01:44

Avusturya vizesi almak için öncelikle Konsolosluktan bir randevu almak gerekmektedir. Randevu öncesinde tüm evraklarını tamamlamış olmanız daha faydalı olacaktır. Avusturya da Schengen Vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.

Avusturya Konsolosluğu’nu vize randevusu için aramadan önce, bir İş Bankası şubesine belli bir ücret yatırmanız ve yatırırken Avusturya Büyükelçiliği vize randevusu için bu parayı yatırdığınızı belirtmeniz gerekmektedir.

Randevu için aradığınızda, dekont üzerindeki pin kodunuzu bildirerek randevu almanız gerekmektedir. Ya da birbaşka yol olan kredi kartınızla ödeme yapmak için, görüşme sırasında kredi kartınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu yüzden randevu için aradığınızda önceden hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Avusturya Vize Başvurunuz Reddedilirse

Avusturya Vize İşleri ni tamamladıktan sonra başvurunuzun reddedilmesi halinde, neden reddedildiğine bağlı olarak tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Mesela, evraklarınızın eksikliğinden dolayı başvurunuz reddedilmiş ise, evraklarınızı tamamlayıp, en kısa zamanda tekrar başvurabilirsiniz.

Vize başvuruları, seyahatlerden en az 3 hafta önce yapılmalıdır. Avusturya için alınacak Schengen vizesi işlemleri, bazı özel durumlar hariç 1 haftaya kadar sürebilmektedir.

3 aya kadar olan Avusturya seyahatlerinde, Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu sahiplerinin vize almaları gerekmemektedir. Lacivert pasaport sahipleri için alınacak vizeler, yarım sene için en fazla 3 aylık verilmektedir. Vize başvuruları şahsen yapılmalıdır. Önceden alınmış Schengen veya Avusturya vizeniz olsa bile, Konsolosluk, sizin şahsen görüşmeye gelmenizi istemektedir.

Vize süreniz bittiğinde, kesinlikle Avusturya’dan çıkış yapmanız gerekiyor. Bu konuda esnek davranmayan Avusturya, bu kurala uymamanız halinde tekrar vize almanızı oldukça zorlaştırabiliyor.

Avusturya vizesi mülakatlarını Türkçe olarak yapabilirsiniz. Ancak hazırlayacağınız evraklar arasında Türkçe olanların, Almanca’ya çevirisinin yapılması ve noter onaylı olmaları gerekmektedir.
Avusturya Vizesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Tüm vizeler için ortak istenen belgeler:

Vizenin bittiği tarihten sonra en az 6 ay geçerli olan pasaport,

İki adet, belirli ebatlarda ve arka fonu beyaz olan, son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,

30.000 Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası,

Uçak bileti ve Otel rezervasyonları (ya da Avusturya oturma izni bulunan kişiler tarafından isme yazılmış davetiye),

İmzalı ve tam doldurulmuş Avusturya Vizesi başvuru formu,

Antetli kağıda, Konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçe gerekmektedir.

Bu belgelere ilave olarak, farklı amaçlı vizeler için istenen belgeler:

TİCARİ VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN EK EVRAKLAR

Şirketin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi,
SSK işe giriş belgesi, Ticari amaçlı davet yazısı (onaylı ve detayların belirtildiği),
Şirketin gelir durumunu belirten belgeler gerekmektedir.

TURİSTİK VİZE İÇİN GEREKLİ OLAN EK EVRAKLAR

Turist olarak gidecek kişinin çalıştığı şirketinin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, SSK işe giriş belgesi, maaş bordrosu,
Vize talep yazısı (başvuran kişi tarafından yazılmış),
İzin garanti yazısı (şirket tarafından yazılmış),
Banka hesabı, varsa tapular, kredi kart fotokopileri vb. gerekmektedir.

EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ OLAN EK EVRAKLAR

Gidecek kişinin emeklilik belgesi,
Banka hesapları, varsa gayrimenkul tapuları, kredi kartı fotokopileri vb.
Sağlık karnesinin fotokopisi gerekmektedir.

EV HANIMLARI İÇİN GEREKLİ OLAN EK EVRAKLAR

Gidecek kişinin evlilik cüzdan fotokopisi,
Banka hesapları, gayrimenkul tapuları, varsa diğer gelir belgeleri, kredi kartı fotokopileri vb., Eşi çalışıyorsa eşinin çalıştığı şirketin belgeleri,
Eğer varsa, eşinin geçerli veya eski Avusturya vize fotokopisi,
Avusturya Konsolosluğu vize bölümüne yazılmış dilekçe gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ OLAN EK EVRAKLAR

Eğer eğitim masrafları sponsor veya aile tarafından karşılanacaksa, karşılayacak kişilerin gelir belgeleri, Anne veya babanın, Avusturya Konsolosluğu dikkatine yazdığı imzalı dilekçe, Öğrenci olduğunuzu gösteren belgeleriniz, Kayıt olunan okul veya kursun ön kayıt belgesi (öğrenim amaçlı başvurularda), 18 yaşından küçükler için anne veya babanın vereceği muvafakatname gerekmektedir. Avusturya Transit Vizesi için ek evrak, sadece Avusturya sınırları içerisinde kalınan süreye bağlı olarak gerekmektedir.

AVUSTURYA’nın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Avusturya Büyükelçiliği Adresi: Atatürk Bulvarı No:189 Kavaklıdere/Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 434 2172 Başvuru günleri: P.tesi – Cuma arası
Vize işlem saatleri: 09:00 – 12:00 arası
Vize teslim günleri: P.tesi – Cuma 13:00 – 15:00 arası
Avusturya Konsolosluğu Adresi: Köybaşı Cad. No:46 Yeniköy / İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 262 9315 -Başvuru günleri: P.tesi – Cuma arası
Vize işlem saatleri: 09:00 – 12:00 arası
Vize teslim günleri: P.tesi – Cuma 09:00 – 12:00 arası.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Avusturya – Aile Birleşimi Için Gerekli Evraklar
Sizin göndereceğiniz belgeler.:

1) Pasaportunun fotokopisi (Türk pasaportu veya Avusturya pasaportu) 2) Oturma müsaadesinin (Avusturya vizesinin) fotokopisi veya 3) Avusturya vatandaşlarının Vatandaşlık Belgesinin (Staatsbürgerschaftsnachweis) fotokopisi
4) Son 3 aylık orjinal maaş bordosu (Lohnzettel) 5) işyerinden işine devam ettiğine dair bir belge (Arbeitsbestaetigung)
6) Avusturya Noterinden alınacak bir davet belgesi taahhütname ( Verpflichtungserklärung )
7) Noter tarafından onaylanmış kira sözleşmesi. (Mietvertrag) ve fotokopisi.
8) Ev kendinize ait ise tapunun tasdikli bir fotokopisi
9) Sigorta kartının (E-card) fotokopisi.

Türkiye’den temin edilmesi gereken belgeler, Gidecek kişiye ait evraklar:

1) -Adli Sicil Belgesi (Sabıka kayıt belgesi/Leumundzeugnis) ve Almanca tercümesi
(Son 3 hafta içerisinde alınmış olacak)
2) -8 Adet Vesikalık Fotograf – (AB standartlarında olacak/Yüz/Göz/Kulak gözükecek)
3)- Evlilik Cüzdanı (Heiratsurkunde) fotokopi,
4)- Pasaportunun (1,2. 3. 4. 5. Son sayfalarının ) fotokopisi
5) -Nüfus Cüzdanı fotokopisi, (Noterden Almanca tercümesi)
6)-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Noterden Almanca tercümesi)
7)- Form B (Evlenme Kayıt Örneği aslı)
8)- Form A (Doğum Kayıt Örneği aslı)
9)- Ikametgah Belgesi (Noterden Almanca tercümesi)
10)Sağlık Sigortası (30.000.-Euroluk miktarı kapsayacak)
Konsolosluk telefon numaraları yukarıda kayıtlıdır.Önceden bilgi almanız tavsiye edilir.

Turkonline.at

kulturtercume 12-26-2010 16:32

Cevap için biraz geç olmuş sanırım :)
Ancak şunu belirtmek isterim ki, 01.01.2010 tarihinde yürürlüğe giren yasa uyarınca, 21 yaşını doldurmayan çiftler Avusturya aile birleşimi için başvuramazlar.

Saygılarımla.

kulturtercume 12-26-2010 16:46

Avusturya Büyükelçiliği, Aile birleşimi ve oturum başvurularında tüm evrakları Almanca tercümeli olarak istiyor.
Turist başvurularınızda ise tercüme yaptırmanıza gerek yoktur.
Saygılarımla

Misafir 01-16-2011 17:08

Alıntı:

avusturya konsolosluk randevu sorulari-avusturya vizesi ve oturum hakkı
slm ben ekimin 2sinde başvuruda bulundum istanbul konsolosluğuna ve eşim avusturya vatandaşı tam 4 ay oldu bi haber gelmedi vizemden ben linz lanta gidicem oraya gitmek için vizeye başvurdum aile birleşimi için yani eşim avusturyada ki yabancı polisliğe gidip vizem için sorular soruyo ne zaman çıkar gibilerinde ve polisler bu ayın sonun da çıkar demişler ve evraklar oraya ulaştığından bu yana 3 ay dolmalı demiş polisler ve 3 ay doldu ama hala bi haber yok neden herşey tamam ve bi sorun yok ama hala bi cvp gelmedi ltf cevap...

yabanGülü 01-17-2011 19:09

Alıntı:

Misafir´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 95680)
slm ben ekimin 2sinde başvuruda bulundum istanbul konsolosluğuna ve eşim avusturya vatandaşı tam 4 ay oldu bi haber gelmedi vizemden ben linz lanta gidicem oraya gitmek için vizeye başvurdum aile birleşimi için yani eşim avusturyada ki yabancı polisliğe gidip vizem için sorular soruyo ne zaman çıkar gibilerinde ve polisler bu ayın sonun da çıkar demişler ve evraklar oraya ulaştığından bu yana 3 ay dolmalı demiş polisler ve 3 ay doldu ama hala bi haber yok neden herşey tamam ve bi sorun yok ama hala bi cvp gelmedi ltf cevap...

bence panik yapmayin esiniz sormus ise ve onlarda 3 ay dolunca gelir demisse öylede olacaktir. bence suanda o vize türkiyeden cikmayi bekliyordur. burdan yani avusturyadan isi bitmistir. en iyisi sizin yakinizdakika konsolosluga bir telefon acmaniz ve somaniz vizenizin cikip cikmadigini. bazen vize cikmis oluyor ve haber gec geliyor.

allah yardimciniz olsun. bol sanslar

Misafir 01-18-2011 10:58

yaban gülü slm kardeş soruma cvp verdiğin için sağol kimse cvp vermicek sandım içimi rahatlattın çok mutlu oldum inş.yürkiyeye gelmiştir 3 ay geçti zaten neredeyse 4 ay olacak ama daha avusturyadaki evimi bakmaya gelmemişler ve eşim de şuan işten çıkış aldı yeni iş arıyo bu sorun olur diye korkuyorum ama türkiyeye geldiyse vizem ozaman sorun olmaz diymi?eşim avusturya vatandaşı ve 2 ev gösterdik oraya gittiğimde 2 evim var hiçbir sorun yok sadece eşim iş bulmalı onların haberi olmadan oyüzden bukadar sıkıntı yapıyorum çok düşünüyorum dediğin gibi allah sizlerinde yardımcısı olsun her konuda tekrardan çok tşkrler

Misafir 01-18-2011 22:49

yabangülü konsolosluğu arasamda bişey söylemiyorlar ki bi cevap alamıyorum onlardan birde devamlı arayıp sordun mu kızıyorlarmış ben gerçi birkere aradım başvuru yaptığım günden bu yana 3 ay geçti ya şimdi arasam bi bilgi verirler mi ki eşim iş görüşüne gitti inş. alırlar onu ve sorun ortadan kalkar geriye başak sorun kalmıyo beklemekten başka

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:08 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük