MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.muhakeme.net/forum/soru-cevap/)
-   -   dini sorular (https://www.muhakeme.net/forum/soru-cevap/110449-dini-sorular.html)

Misafir 12-30-2012 02:49

dini sorular

Soru-Cevap:

Dini Sorular

peygamber efendimizin anne ve babası müşrik miydi yoksa hanif din üzerin de miydiler

Soru-Cevap bilgilendirme 12-30-2012 02:50

Merhabalar Misafir!

Merhabalar Misafir, forumumuza hosgeldiniz. Forumumuzda bu soru hakkinda fikri olan bir kisi en kisa zamanda cevaplayacaktir. Umarim sorunuz en kisa zamanda cevaplanir ve sizde memnun kalirsiniz. Lütfen Soru - Cevap kategorisini takip etmeyi unutmayin

rabiaD 12-31-2012 08:45

→ dini sorular

hanif din üzerindeydiler.

el_feta 12-31-2012 12:07

Alıntı:

rabiaD´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 155856)
hanif din üzerindeydiler.

nereden çıktı ki bu?!

el_feta 12-31-2012 12:11

→ dini sorular

«Ne nebinin ne de mü'minlerin, cehennemlik oldukları belli olduktan sonra yakın akrabaları da olsa şirk koşanlar için mağfiret dilemeleri asla doğru olmaz.» (Tevbe: 113)

«Ne nebinin ne de mü'minlerin, cehennemlik oldukları belli olduktan sonra yakın akrabaları da olsa şirk koşanlar için mağfiret dilemeleri asla doğru olmaz.» (Tevbe: 113)

Enes’ten nakledilen bir rivayette de şöyle anlatılmaktadır:
Biri: Ya Rasûlullah, babam nerededir? diye sordu. Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem):
“Cehennemdedir” buyurdu.
Adam, arkasını dönüp gidecekken, Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) onu çağırdı ve:
“Benim de, senin de baban cehennemdedir” buyurdu.
(Muslim, İman 347; Ebû Dâvûd, Sünne, 17; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 119, 268.)

HiLaLNuRu 02-22-2013 18:53

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 155874)

Enes’ten nakledilen bir rivayette de şöyle anlatılmaktadır:
Biri: Ya Rasûlullah, babam nerededir? diye sordu. Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem):
“Cehennemdedir” buyurdu.
Adam, arkasını dönüp gidecekken, Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) onu çağırdı ve:
“Benim de, senin de baban cehennemdedir” buyurdu.
(Muslim, İman 347; Ebû Dâvûd, Sünne, 17; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 119, 268.)

Hadisin sahihlik derecesi nedir?Dedesi Abdülmuttalibin ömrünün son zamanlarında tevhidi çizgiye yaklaştığı hatta nebiyi de öyle yetiştirdiğini biliyoruz.Evladı da belki öyleydi kim bilir?

el_feta 02-23-2013 08:38

→ dini sorular

Hadis sahihtir diye bilmekteyim.

Sonu biliyoruz dediğiniz cümlenin başını bilmiyorum ben, nereden biliyoruz tam olarak?..

Allah Resulü'nün dedesinin müşrik bir kimse olması din algımızda neyi değiştirir diye de düşünüyorum bir yandan. Lut'un karısı iman etmemiş dolayısıyla Lut'un kızları müşrik anne babadan doğmuş, mesela. bu ne anlama gelir?...

Benzer hadisler de mevcuttur bu arada. Abdülmuttalib'in cehennemlik olduğuna dair hadisler vardır.

alptraum 02-24-2013 03:38

→ dini sorular

[MENTION=1106]el_feta[/MENTION]

Peygamber efendimizin anne ve babasi hangi Peygamber e tabi olmak zorundaydilar?

el_feta 02-24-2013 15:33

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 158487)
[MENTION=1106]el_feta[/MENTION]

Peygamber efendimizin anne ve babasi hangi Peygamber e tabi olmak zorundaydilar?

Hz. isa ile allah resulü arasında peygamber olup olmadığı noktası tartışmalıdır. (danyal as diye bir nebi nin olduğu söylenir.)
Açıkçası kesinlikle şu şeriatı izlemelilerdi diye bir bilgim yok.
Ancak şöyle konuya açıklık getirebiliriz. Zeyd b. Amr da Allah resulü'nden önce yaşamıştır, adeta bir peygamber gibi. Allah Resulü ona bu kişi sorulduğunda cennette olduğunu söylemiştir gelen rivayetlerde.
ve yine varaka b. nevfel de bu çizgide bir kimsedir. (her ne kadar ucu ucuna nebi'ye yetişti ise de)

Bu konuda bakar suresindeki ayetleri de ben acizane böyle anlıyorum. mutlak bir tebliğin gitmediği ya da ulaşmadığı kişiler (şeriat anlamında) Allah'a ve ahiret gününe iman ve tevhidi bir akide ile sorumlular. (bknz. bakara62, maide 69)

Allah Resulü'nden önce yaşamış ve ailesinden olan kimseler de böyle bir imanla mükelleftirler. (en doğrusunu Allah bilir)

Bu bağlamda aslında karşımıza çıkan tablo bence şunu ispatlar ki, iman bağı onun dışındaki tüm bağların üzerindedir.

vesselam..

HiLaLNuRu 02-24-2013 17:04

→ dini sorular

Fil vakasının ardından genel itibariyle müşriklerin belli bir süre sadece Allaha ibadet ettikleri,putlara olan iltifatlarının zayıfladığı,aynı şekilde Abdülmuttalibin de büyük oranda hanif bir şahsiyet olduğu(tabi tamamen red mi etti bilemem) bilgisini okudum bir siyerde.net kaynak veremeyeceğim.Allah resülünün de Rahip Bahirayla karşılaştığında ,çocuk yaşta iken,putlardan nefret ettiğini, onları sevmediğini söylemesi Abdülmuttalibin onu putlara ibadete yaklaştırmaması vs. onu da öyle yetiştirdiğini gösteriyor gibi.Tabi biz hesap görücü değiliz Allah herşeyi bilir.
Risalet öncesi insanlardan beklenen İbrahimi bir tavırdır,her ne kadar net bir şeriat olmasa da.
Dedesinin veya babasının hanif olduğu bilgisi bize birşey kazandırmaz,müşrik demenin birşey kazandırmayacağı gibi.Tabi ki din algımızı değiştirmez,Şeref Allahın dinindedir,insanlarda değil.Selam ile.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:00 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük