Eğitimin Finansmanı - Mustafa Şeref Akın - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-28-2011 (07:00)   Son Mesaj: 05-28-2011 (07:00)    Cevap: 0    Gösterim: 752  

05-28-2011

Eğitimin Finansmanı - Mustafa Şeref Akın - Ana Fikri

Yayınevi: Kitapdostu Yayınları
    Basım Tarihi: Ağustos 2008
    Kitap Türü: Araştırma - İnceleme / Araştırma - İnceleme

Eğitim kredisinden amaç sermaye piyasasını kullanarak eğitimin finansman sorununu çözmektir. Eğitimin finansmanı için serbest piyasayı kullanma kapitalist bir çözüm gibi görünse de beşeri sermayenin fiziksel sermaye gibi ele alınması mümkün değildir. Bundan ötürü devletin muhakkak müdahalesine ihtiyaç var. Bu açıdan eğitim kredisi sosyal piyasa modeli olarak görülebilir. Eğitim kredisi serbest piyasanın finansman olanaklarını toplumsal içerikli eğitim için kullanılan bir mekanizmadır.Mevcut eğitim sistemimizi temel sorunları niteliksel ve nicelikseldir. Nitelik açısından eksik olan ana unsur analitik düşünceyle sorunları analiz eden ve iş piyasasına hazır insan sermayesini yetiştirememedir. Niceliksel sorun üniversitelerimizin kapasitesinin talebi karşılayamamasıdır. Üniversite dışında kalan mesleksiz gençlerin sorunlarıyla karşılaşıyoruz...

Diğer "Mustafa Şeref Akın" Kitapları:

1. Profesyonel Ordu Ve Türk Silahlı Kuvvetleri
    2. Türkiye nin Kurumsallaşma Dereceleri
    3. Kalkınma Ekonomisi

Eğitimin Finansmanı - Mustafa Şeref Akın - Ana Fikri Yorumları