MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Hukuk bölümü (https://www.muhakeme.net/forum/hukuk-bolumu/)
-   -   Avusturya’da Evlenme - Ehliyet Belgesi ve Türkiye’de Nikah Icin Gerekli Evraklar (https://www.muhakeme.net/forum/hukuk-bolumu/833-avusturya8217da-evlenme-ehliyet-belgesi-ve-turkiye8217de-nikah-icin-gerekli-evraklar.html)

yabanGülü 01-16-2008 15:51

Avusturya’da Evlenme - Ehliyet Belgesi ve Türkiye’de Nikah Icin Gerekli Evraklar

hukuk:

Avusturya

Avusturyada evlenme - Ehliyet belgesi alma - Türkiyede evlilik icin gerekli evraklar

Avusturya vatandasi olan bir kisi Türkiyede evlenmek icin basvuruda bulunmadan önce "Ehefähigkeitszeugnis= Evlenme Ehliyet Belgesi" ni mutlaka yanina almasi gerekir.

Erkekler icin gerekli evraklar ;

1. Geburtsurkunde (6 aydan fazla olmayacak) = Nüfus Cüzdanı
  2. Staatsbürgerschaftsnachweis = Vatandaşlık Belgesi
  3. Eidesstattliche Erklärung (Notar oder Gericht). Nikah dairesinden belge veriyorlar, noter veya mahkemede doldurup imzalıyorsunuz tekrar nikah dairesine iade ediyorsunuz.

Türkiyedeki kisiden isteyecegi evraklar ;

1. Aufenthaltsnachweis oder Meldebestätigung - ikametgah Belgesi
  2. Geburtsurkunde (Ausland: Nicht älter als sechs Monate) - Dogum Kayıt Örnegi formül A, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  3. Gültiger Reisepass oder Personalausweis - Pasaport veya Kimlik Fotokopisini KABUL EDIYORLAR
  4. Ehefähigkeitszeugnis / Auszug Familienregister - Evlenme Ehliyet Belgesi (Nikah dairesinden alınıyor, cok dilli uluslararası olması gerekli.
  5. Zustimmungserklärung des/-r Verlobten - Bu Belgeyi Türkiye’ye gönderiyorsunuz, doldurup imzalayıp geriye göndericek eşiniz.
  6. Dogum Kayıt Örnegi
"Ehefähigkeitszeugnis=Evlenme Ehliyet Belgesi" ni Avusturyada ki Nikah dairesinden yukaridaki almis oldugunuz evraklarla gidip aliyorsunuz.

Avusturya vatandasi olan kisinin Türkiyeye evlenmek icin gidisindeki götürecegi evraklar

1. Evlenme Ehliyet Belgesi (Ehefähigkeitszeugnis - Yukarıda nasıl alınacagı ayrıntılı acıklanmıştır)
  2. Ikametgah Belgesi (Meldezettel)
  3. Pasaport veya Kimlik (Reisepass)

Türkiyeye gittiginizde "Meldezettel - ikametgah belgesi" ni Türkceye tercüme ettirip notere tasdik ettiriyorsunuz.

Bu yazi canfm.at adresi sitesinden alinip derlenmistir.

YUSUF GÜZEL 08-10-2008 22:54

sonsuz tesekkürler

bu konuyu acandan allah razi olsun...ben türkiyeden nisanlanali 1 hafta oldu izinden yeni geldim bu 3 kagidi benden de istediler...kafam karismisdi bu isin icinden nasil cikarim diye ama internette gezerken sizin siteyi buldum bu konuyu da buldum gercekden cok yardimi oldu....sizlere sonsuz tesekkürlerimi sunuyorum:clap::clap::clap:

yabanGülü 08-11-2008 21:54

:shocked0121::cicek01221:

allah sendende razi olsun kardesim, yardimci olduysa bu konu sana ne mutlu bize.

her konuda yardima haziriz arzularini ve istelerini bildirmen yeter.

bebisty 02-26-2009 22:22

--->: Avusturya’da Evlenme Ehliyet Belgesi ve Türkiye’de Nikah Icin Gerekli Evraklar

Evlenme ehliyet belgesini çok dilli türkçe dahil olmasi için nasil olcak
türkiyedemi çevirilek yoksa yur dişindami
kiz arkadaşim evlenme ehliyet beldesini almiş ama çok dlli değil
nasil almasi gerek acil bilgi lütfen
birde apostil olayi nasil olcak
lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

yabanGülü 02-26-2009 23:53

--->: Avusturya’da Evlenme Ehliyet Belgesi ve Türkiye’de Nikah Icin Gerekli Evraklar

bakin zaten o verilirken öyle veriliyor bildigime göre yani cok dilli istenilmesi lazim. belkide öyledir. bakin yyazilarin yaninda kücük rakamlar varmi ve altinda yada arkasinda tercümesi varmi. özel onu tercüme ettirmenize gerek yok.

Misafir 12-17-2010 13:38

--->: Avusturya’da Evlenme - Ehliyet Belgesi ve Türkiye’de Nikah Icin Gerekli Evrakla

merhaba ben bir konu hakkında sizden fikir ve görüşlerinnizi rica ediyorum ben evlenmiş ve ayrılmış bir insanlar yani bir çocugu olan bir bayanla evlenmek istiyorum ona deliler gibi aşıgım evlendikten sonra ben 2.eşi olacagım nişanlımın türkiyeye dönme durumu söz konusu ama yok gelmediği takdirde benim gelmem de bir problem bir sıkıntı teşkil edermi görüşlerinizi ve bu konu hakkında bilgilerinizi rica ediyorum iyi günler

kulturtercume 12-26-2010 16:18

--->: Avusturya’da Evlenme - Ehliyet Belgesi ve Türkiye’de Nikah Icin Gerekli Evrakla

Siz Türkiye'de mi yaşıyorsunuz? o kısmı anlayamadım.
Ama her iki halükarda da sorun olmaz. Şayet müstakbel eşiniz Avusturya'da çalışıyorsa maaşı da yeterliyse, evlendikten sonra Aile Birleşimi başvurusu yaparak 2 - 3 ay gibi bir sürede vizenizi alırsınız.

Saygılarımla
kulturtercume@yahoo.com.tr

Misafir 02-19-2011 13:37

iyi gunler oncelikle ben su an avusturyada yasiyorum,burada evlilik yapacagim ve pasaport yok!!kimlik poliste !!! ehliyet poliste!!!sadece iltica kimligim uzerimde ve evlilik oldugu taktirde turkiyeye geri gonderilip orda vizemi bekliyecegim ...
nasil olacak pasaport olmadan?
kimlik olmadan ??
türkiyede vize beklemek zorundamiyim???
burada tekrar turkiyeye iade edilmeden hayatima devam edebilirim???

Misafir 03-19-2011 11:28

yardimci olacak ve cvb verebilecek kimse yokmu arkadaslar !!

Misafir 04-29-2011 20:47

özür diliyorum herhalde anlatamadim ben su an avusturyadayim
bütün evlenme evraklarim tamam evlenecegim bayan yabanci uyruklu (avusturyali)onunda butun evraklari tamam
ama benim passport yok kayip, kimlik ve ehliyetim ise iltica ettigim yerde el konuldu polis tarafindan tarafima tekrar iade edilmedi.
türk konsoloslugunda evlenecegim taktirde passport ve kimlik olmadan nasil evlenecem,bu durumda türk konsoloslugu bize yardimci
olabilirmi,ve ayriten iltica kimligi ile evlenebilme gibi bir ihtimalimin oldugunu bana soylediler bu ne kadar dogru
LUTFEN COK ACIL CVB YAZARSANIZ ZOR DURUMDAYIM SAYGILAR

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:33 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük