Türkiye' Kaç Tane 6 Minareli Cami Vardır?

TÜRKİYE'DE KAÇ TANE 6 MİNARELİ CAMİİ VARDIR??? Benzer Konular Resimde Kaç Tahta Vardır?... Resimde kac kare vardir?... Üst geçide 3 tane cami kubbesi yaptılar... Cami Baykut (Cami Baykut Kimdir? - ...

1. Alt 03-30-2008, 18:03 #2
    özlem_34 Mesajlar: 568
    1 tane 6 minareli cami biliyorum oda sultanahmet camii

Konu özlem_34 tarafından (03-30-2008 Saat 18:05 ) değiştirilmiştir.
  2. Alt 03-31-2008, 12:43 #3
    serkaan001 Mesajlar: 269

Sultan Ahmet Camii/İSTANBUL

Sabancı Merkez Camii/ADANA

Mersin'de de sahil kenarında 6 minareli camii gördüm ama ismini hatırlayamıyorum. Bilen arkadaşlar varsa ismini yazarsanız iyi olur.
    Bazı kitaplarda hala Türkiye'de 6 minareli cami olarak Sultan Ahmet camii tek gösteriyor.

3. Alt 10-28-2008, 20:42 #4
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Sadece iki tane mi cami var 6 minareli olarak yani?

4. Alt 09-19-2009, 06:30 #5
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Cogu kaynaklarda sadece bir tane sultanahmet camisi 6 minareli diye geciyor. Adana da da böyle bir caminin olmasi kaynaklarin yanlis oldugunu gösterdi.

5. Alt 09-19-2009, 14:01 #6
    mus'ab Mesajlar: 331
    arkadaşlar şu an 4'ü bitmiş ikisi inşaat halinde bir camide arnavutköy'de yeşilcamii ve türkiyenin en büyük camileri listesinde bir cami, hatta son yılların şaheseri diyebiliriz.
    bir hatırlatma: boğaz arnavutköy değil, yeni ilçe olan arnavutköy.....

6. Alt 10-12-2010, 09:56 #7
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    6 minareli cami adana da war evet ben her gün ordayım istanbulda da gördüm ama başkada hiç görmedim sanırım tek bu 2 cami war

7. Alt 11-09-2010, 10:38 #8
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Yanlış olmasın birde Mersin'de var, Muğdat Camii, yani toplamda 3 tane 6 minareli cami var.

8. Alt 11-15-2010, 11:43 #9
    Ziyaretci
    insitiable_54 Mesajlar: n/a
    Hacı Ömer Sabancı Merkez Camii (Adana)
    Muğdat Camii (Mersin)
    Sultan Ahmed Camii (İstanbul)

Sultan Ahmet'in İlk ve Tek olması daha makbule geçerdi...

Caminin her minaresinin gövdesi ayrı bir şekilde süslenmiştir. Bir tanesinin üzerinde servi figürleri bulunur. Caminin bronzdan çok güzel kapıları vardır. Caminin 6 minareli olarak yapımı o günlerde bir hayli tartışmalara neden olmuştur. Çünkü bu caminin inşasından evvel altı minareli cami yalnız Mekke’de bulunan Mescid-i Haram Cami olduğu için onun şerefini muhafaza etmek gerektiği üzerinde fikir birliğine varılır. İşte bu nedenle Padişahın emriyle Mekke camine yedinci bir minare ilave edilir.

Düşünceler ve uygulamalar ibretlik

Sultan Ahmet camisinin iç avlusuna 3 yönden giriş vardır. Avlunun batı girişinde, demirden ağır bir kordon bulunmaktadır. Bu kordon, avluya atıyla giren padişahın kafasını çarpmamak için eğmesini gerektiriyordu. Bu durum padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylem olarak kabul ediliyordu.

Bundan Sonrası Tamamen Mühendislik
    Şu Teknoloji imkanlarıyla yapmak bile hayal

Sultanahmet caminin dıştan görünen yüzündeki görkem ve asalet, içeride yerine ince bir zarafete bırakır. Caminin ibadethane bölümünün ortasında 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Kubbe 5 metre çapında dört fil ayağı üzerine oturmaktadır.
    Kubbeye asılı olan zincirlerin tam ortasında 3 deve kuşu yumurtası vardır. Bu deve kuşu yumurtaları camiye girecek olası haşerelerden korunmak için oraya konulmuştur. Çünkü deve kuşu yumurtası havadaki oksijenle birleşince zehirli bir gaz açığa çıkarıyor ve bu gazdan rahatsız olan haşereler camiye giremiyordu.
    Yapıda kullanılan ölçüler Mimarbaşı Sedefkâr Mehmet ağanın bir mühendis olarak kabiliyetini göstermesi açısından önemlidir. Caminin içi çok mahirane yerleştirilen 260 pencere sayesinde ferah bir havaya bürünmüştür. Pencerelerin yerleştiriliş şeklinden dolayı büyük kubbe sanki havada asılı gibi durmaktadır. Pencereler ilk yapılışta çiçek motifleri ile bezeli vitraylarla örtülüydü. Yani düz pencere camı yoktu ve bu renkli cam işlemeciliği en üst kalitede idi. Bu özelliği mabedi o tarihlerde gezmiş olan bütün yabancı gezginler fark etmişler ve penceredeki bu renk oyunu buluşuna ve onu uygulama kusursuzluğuna hayran kalmışlardır. Ancak Sultanahmet Camisi, bugünlerde fazla aydınlık bulunur. Sebebi bir ihtilalde yaşanan arbedede renkli camların indirilmesidir. Bina, 19. yüzyılda çok kötü bir restorasyon geçirmiş, restorasyonu Rumlar yapmıştır.

Ve yaklaşık 400 Yıldır ayakta...
    Fazla söze gerek yok bence bu kadarı bile az bir anlatım..!

Saygılar...
    Bilgi Paylaştıkça Güzeldir.

9. Alt 11-20-2010, 21:38 #10
    Ziyaretci
    fhghgyghyjh Mesajlar: n/a
    benim bildiğim 6 minareli camii sultanahmet camiidir....

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.