MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Genel Islami Bölüm (https://www.muhakeme.net/forum/genel-islami-bolum/)
-   -   Çok Evlilik (https://www.muhakeme.net/forum/genel-islami-bolum/100968-cok-evlilik.html)

el_feta 03-19-2012 12:39

→ Çok Evlilik

din mi konuşuyoruz yoksa iki kişilik bir aşka methiye mi düzüyoruz...
siz ve arkadaşlarınızın (haliyle) olan romantizmi sol yanınızda kalsın...
Eğer evlenip de bazı şeyleri yaşayıp aşmış olsa idiniz hayata daha farklı bakardınız.
Sokaklar dul kadınlarla dolu.. Ve toplumsal tabu içerisinde dul bir kadın ile evlenmesi bile garipsenir bekar bir erkeğin(hiç evlenmemiş yani).. öyle farklı hayatlara rastlayabiliyorsunuz ki iki kadınla evlenmenin bambaşka bir rahmete kapı açabileceğini görüyorsunuz.. yaşamak çok farklı..

Halihazırda bir olay anlatayım ki yaşanmıştır. Üniversite de yabancı bir kıza eleman tebliğ ediyor. kız amerikalı.. müslüman oluyor... bu tebliğ eden müslüman gençte beraber olduğu birkaç erkek arkadaşı daha var, kendilerince küçük bir ekipler anlayacağınız..
Neyse.. Amerikalı kızı ailesi reddediyor. kız ortada kalıyor öyle. tebliğ eden arkadaşa diyor ki, ben kaldım böyle, beni al, evlenelim yoksa ben ne yaparım. bizimkinin bi sevdiği varmış, alamıyo tabi. ekipte faslı bir genç daha var ve evli. olayı eve gelip eşine anlatıyor. eşinin tepkisi şu oluyor, e o almadıysa sen niye almadın???

Kıskanma demişken birbaşka daha suriyede okuyan arkadaşlarımdan anlatayım.. arkadaş suriyede okuyan müslüman bi ablaya evlenme teklif ediyor. ve konuşuyorlar. her konuda anlaşıyorlar. abla br şart koşuyor: bizim mahallede benim çocukluk arkadaşım ve herşeyimi beraber yaşadığım bir kız arkadaşım var. onu burada koyamam. onu da alırsan olur, demiş. e bizimki de kabul etmiş tabi... : )...

Hasılı söylemek istediğim. Aslolan hukukun kendisidir. Var ise vardır. Bırakın olduğu gibi kalsın. Tek kadında da adaletsizlik olur, sevgisizlik, kıskançlık.. Hz aişe annemiz çok kıskanmış allah resulünü hatta neler yapmış, Allah ona rahmet etsin... Allah resulü başını nasıl yastığa koymuş???
çok kadında da sorun olur.. oluyordur da yığınla...

sorun insan ile alakalıdır... her zamanki gibi..

selam ile...

safinaz 03-19-2012 16:56

Alıntı:

el_feta´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 140296)
din mi konuşuyoruz yoksa iki kişilik bir aşka methiye mi düzüyoruz...
siz ve arkadaşlarınızın (haliyle) olan romantizmi sol yanınızda kalsın...
Eğer evlenip de bazı şeyleri yaşayıp aşmış olsa idiniz hayata daha farklı bakardınız.
Sokaklar dul kadınlarla dolu.. Ve toplumsal tabu içerisinde dul bir kadın ile evlenmesi bile garipsenir bekar bir erkeğin(hiç evlenmemiş yani).. öyle farklı hayatlara rastlayabiliyorsunuz ki iki kadınla evlenmenin bambaşka bir rahmete kapı açabileceğini görüyorsunuz.. yaşamak çok farklı..

Halihazırda bir olay anlatayım ki yaşanmıştır. Üniversite de yabancı bir kıza eleman tebliğ ediyor. kız amerikalı.. müslüman oluyor... bu tebliğ eden müslüman gençte beraber olduğu birkaç erkek arkadaşı daha var, kendilerince küçük bir ekipler anlayacağınız..
Neyse.. Amerikalı kızı ailesi reddediyor. kız ortada kalıyor öyle. tebliğ eden arkadaşa diyor ki, ben kaldım böyle, beni al, evlenelim yoksa ben ne yaparım. bizimkinin bi sevdiği varmış, alamıyo tabi. ekipte faslı bir genç daha var ve evli. olayı eve gelip eşine anlatıyor. eşinin tepkisi şu oluyor, e o almadıysa sen niye almadın???

Kıskanma demişken birbaşka daha suriyede okuyan arkadaşlarımdan anlatayım.. arkadaş suriyede okuyan müslüman bi ablaya evlenme teklif ediyor. ve konuşuyorlar. her konuda anlaşıyorlar. abla br şart koşuyor: bizim mahallede benim çocukluk arkadaşım ve herşeyimi beraber yaşadığım bir kız arkadaşım var. onu burada koyamam. onu da alırsan olur, demiş. e bizimki de kabul etmiş tabi... : )...

Hasılı söylemek istediğim. Aslolan hukukun kendisidir. Var ise vardır. Bırakın olduğu gibi kalsın. Tek kadında da adaletsizlik olur, sevgisizlik, kıskançlık.. Hz aişe annemiz çok kıskanmış allah resulünü hatta neler yapmış, Allah ona rahmet etsin... Allah resulü başını nasıl yastığa koymuş???
çok kadında da sorun olur.. oluyordur da yığınla...

sorun insan ile alakalıdır... her zamanki gibi..

selam ile...

Aşktan mı söz etmişim,hayret neden yazıldığı gibi okumuyorsunuz algıladığınız gibi okuyorsunuz!

Siz demişsiniz ki "bi de yok evlilik" var. o daha büyük sorun " bu sebepten evlenmek istemeyenlerin bulunduğunu ve bunun kimseye zararı olmayacağını DAHA BÜYÜK BİR SORUN TEŞKİL ETMEDİĞİNİ açıklamak için yazmışım.
Endişe etmeyin gayem kendimden ve arkadaşlarımdan söz etmek değil :)
Şimdi banane siz ve arkadaşlarınızın istisnai maceralarından onları sol tarafımıza alalım demek vardı ama demiyorum. ;)

Ayrıca o eşlerden birisi "e o almadıysa sen niye almadın???" demişse ya eşinin ağzını yoklamıştır,bakmış ki eşi çok hararetle anlatıyor ya da eşinden bıkmıştır.
Kesinlikle öyle sen al diyemez kimse.

Nerden böyle tuhaf hikayeler duyuyorsunuz bilmem ama ben hiç duymadım.Ama hayatın realitesi çok başka.

Şimdi kendimden bahsettiğimi sanacaksınız ama yaşadıklarımı anlatmak için söylüyorum.Babamın babası olan dedem 3 eşliymiş,annemin babası olan dedem ise 2 eşli.

Babamın babası 2 eşinden de ayrılmış çünkü çok eşli yaşanmıyor.
Diğer dedemse tek eşiyle yaşamış.

Klasiktir hacca gidecekleri zaman helallik isterler ama içleri buruk kadınlar sözlü bir "Helal olsun" diyorlar.
İçleri buruk derken aşktan ve duygusallıktan söz etmiyorum antiparantez :)

Hasılı kelam evlilik zor zenaat.Başarabilecekler yapsınlar...
Tek kadını idare edemeyecek vasıftaki insanlar " Vay efendim dinimizin emri ,Hz Muhammed de evlenmiş vs" demesinler.

emirahmedyasin 03-20-2012 03:18

bu müslümanları anlıyamıyorum özellikle hanımları... iş takvaya gelince hazreti aişe mahsumluğuna bürünüyorlar iş çok eşliliğe gelince su koyu veriyorlar bu sefer feminist duygular kabarıyor...
Nasıl ki bazı müslmanlar önce ümmet deyip az bir sıkışınca milliyetçilik yapıyorlarsa aynısı hanımlar için geçerli yanılıyormuyum su koyu vermeyelim:)

HiLaLNuRu 03-20-2012 21:02

→ Çok Evlilik

Çok eşliliğe "izin"verilmiş,emredilmemiş,bir taneyle yetinmek de tavsiye edilmiş.Birşeye izin veriliyorsa belli sebepler vardır,sebepler oluşmuşsa kişi de adaleti sağlayacağına inanıyorsa evlenebilir.tabi bu biraz da gelenekle alakalı,Arap toplumlarında bu çok normalken,bizde anormal oluyor,onlarda belki sorun çıkmaz ama burda hem bireysel hem çevresel fazla sorun çıkar.Zaten hangi kadın ikinci veya üçüncüyü canı gönülden ister,bence büyük çoğunluk istemez.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:22 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük