Rektörler, yasağı çok seviyor

Rektörler, yasağı çok seviyor...

1. Alt 02-01-2008, 15:21 #1
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Rektörler, yasağı çok seviyor

İ.Ü, Rektörü Parlak, “Türban yasağının Anayasa değişikliği yoluyla aşılmak istenmesi, lâiklik ilkesine, yani Anayasa’nın ruhuna aykırı olacaktır” dedi. Ege Üniversitesi Senatosu adına konuşan E.Ü. Rektörü Prof. Ülkü Bayındır, başörtüsünün bir özgürlük göstergesi olmadığını iddia ederek, yasağın sürmesini istedi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Senatosu tarafından yapılan açıklamada, “Türban yasağının anayasa değişikliği yoluyla aşılmak istenmesi, laiklik ilkesine, yani anayasanın ruhuna aykırı olacaktır” denildi. İÜ Rektörlüğünün bildirisinde, “Üniversitemiz, türban yasağının kaldırılması konusunda gelinen noktayı endişe ile izlemektedir” görüşüne yer verildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır da, türbanın bir özgürlük göstergesi olmadığını iddia ederek, “Aksine özgür ve özerk insanlar yetiştirmeyi engelleyen bir kalıptır” dedi.
    .............................

diye fikir beyan etmişler..

selametle...

2. Alt 02-01-2008, 17:06 #2
    alper Mesajlar: 164
    Ben de kendime 2 hafta haber izleme ve okuma yasağı getirdim. Yoksa şu laflara tepemin tası çok fena atıyor.

Allah (cc) razı olsun inşlaallah geçen gün Gülay Göktürk'ün bir söyleşisini seyrettim. O söyleşide o kadar doğru yerlere değindi ve mantıklı konuştu ki, bu konudaki tüm sıkıntım gidiverdi. Birilerinin gerçekten benimle aynı şekilde düşünüyor* olması beni deşarj eti. Hal böyleyken tekrar bu abuk insanları dinleyip de kendimi doldurmak istemiyroum...

*"benimle aynı şekilde düşünmüş" derken, ne savunulursa savunulsun içinde çelişki olmamalı. Çelişki olmayan düşüncelere eğer bana çok ters değilse saygı duyabilirim ama teoride veya pratikte bir çelişki olursa sonuna kadar o tezi çürütmeye çalışırım. Gülay Göktürk de öyle yaptı. Mesela dedi ki,

"eğer kamu alanlarında baş örtüsü takmak bir taraf oluyorsa ve tarafsızlığa aykırı ise o zaman baş örtüsü takmamak da bir taraf dır ve tarafsızlığa aykırıdır. Baş örtüsü takan bir hakimin karşısında başı açık kadın kendisine haksızlık yapılacağını düşünebilir ise, baş örtüsü olmayan bir hakimin karşısına baş örtülü bir sanık çıktığı zaman kendisine haksızlık yapılacağını düşünebilir."

2-3 hafta kadar bu tartışmalardan uzak kalacağım. Seyreyle mevlam neyler, neylerse güzel eyler...

Konu alper tarafından (02-02-2008 Saat 02:51 ) değiştirilmiştir.
  3. Alt 02-01-2008, 17:51 #3
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    anlıyorum, ama yinede haber OKUMAKTAN uzak durmamanızı tavsiye ederim nacizane kardeşim ; ))

zaten, her tarafı tutarsızlık içinde bir yasak..

selametle..

4. Alt 02-01-2008, 18:06 #4
    özlem_34 Mesajlar: 568
    Alıntı:
    "eğer kamu alanlarında baş örtüsü takmak bir taraf oluyorsa ve tarafsızlığa aykırı ise o zaman baş örtüsü takmamak da bir taraf dır ve tarafsızlığa aykırıdır. Baş örtüsü takan bir hakimin karşısında başı açık kadın kendisine haksızlık yapılacağını düşünebilir ise, baş örtüsü olmayan bir hakimin karşısına baş örtülü bir sanık çıktığı zaman kendisine haksızlık yapılacağını düşünebilir."

bunun arkasına eklenecek söz yok bence çok güzel söylemiş

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.