Bir gemide 100 kişi var, bunların 99`u katil 1`i masum. Siz o gemiyi batırır mısınız?

yolcu ´isimli üyeden Alıntı ↑...

?

Bir gemide 100 kişi var, bunların 99`u katil 1`i masum. Siz o gemiyi batırır mısınız?

1. Alt 05-30-2008, 00:17 #11
    Metin mete Mesajlar: 547
    yolcu´isimli üyeden Alıntı
    ben olsam kesinlıkle batırırdım,
    99 katıl, en az bırer ınsanı oldurdugunu dusunursek 99 ınsanın kanına gırmıstır ve olmeyı hak etmıslerdır, kısasa kısas
    müsluman, suçsuz ve ıyı olan 1 kısının vadesi dolduysa, denızde bogularak ölen bir müslumana hediye edılen şehitlik mukafatına naıl olur inşallah

Nasil yani adami batirdik birde sehitmi olacak?Yapma yolcu yapma,Allahin sehitligi bu kadar ucuzmu?Denizde boguldu SEHIT,Isalden öldü SEHIT,ekmek icin cikti SEhit yapmayin Allah askina.Yazik bu bir kisilik müslümanada ona verilen payeyede.Batir kimlerle arkadas oldugunu anlasin...

2. Alt 05-30-2008, 00:35 #12
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    "Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir." (Mâide Sûresi: 5:32.)

Ayetin mânâ-ı işarîsiyle, bir mâsumun hakkı, bütün halk için dahi iptal edilmez. Bir fert dahi, umumun selâmeti için feda edilmez. Cenâb-ı Hakkın nazar-ı merhametinde hak haktır, küçüğüne büyüğüne bakılmaz. Küçük, büyük için iptal edilmez. Bir cemaatin selâmeti için, bir ferdin rızası bulunmadan, hayatı ve hakkı feda edilmez. Hamiyet namına, rızasıyla olsa, o başka meseledir.

yabanGülü ve alper bunu beğendiler.
  3. Alt 05-30-2008, 01:12 #13
    yolcu Mesajlar: 40
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı
    Nasil yani adami batirdik birde sehitmi olacak?Yapma yolcu yapma,Allahin sehitligi bu kadar ucuzmu?Denizde boguldu SEHIT,Isalden öldü SEHIT,ekmek icin cikti SEhit yapmayin Allah askina.Yazik bu bir kisilik müslümanada ona verilen payeyede.Batir kimlerle arkadas oldugunu anlasin...

sayın metın mete hadısler hakkındakı goruslerınızı bıldıgım için sızınle gereksız dıaloga gırmeyecem, selametle

4. Alt 05-30-2008, 22:42 #14
    yolcu´isimli üyeden Alıntı
    sayın metın mete hadısler hakkındakı goruslerınızı bıldıgım için sızınle gereksız dıaloga gırmeyecem, selametle

Varsa beyyinen yazacaksin bak Alemlerin Rabbi nasil tarif etmis Sehidi...

2:154 Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyin.Tam aksine, onlar dirilerdir ama siz farkında olmazsınız.

Bunun disinda varmi Sehitlikle mücdelenen?

5. Alt 05-30-2008, 22:59 #15
    Nasilki cihadin manasi sadece savas degilse o halde sehid olmakta sadece savasda ölenler icin degildir.Hadis-i seriflerde verilen örnekleri ve kisaslari inceledigimizde bu cesit arzedilen örnegin suda bogulan bir kisi gibi,sehid muamelesi görecegi umulur.Bu bir ümittir ictihada acikmidir Sanirim verilen karar sahih hadisler cercevesinde alindigina göre en güzel olusmus kararda bu ümitten fazlasi degildir.

selametle

alper bunu beğendi.
  6. Alt 05-31-2008, 22:48 #16
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Nasilki cihadin manasi sadece savas degilse o halde sehid olmakta sadece savasda ölenler icin degildir.Hadis-i seriflerde verilen örnekleri ve kisaslari inceledigimizde bu cesit arzedilen örnegin suda bogulan bir kisi gibi,sehid muamelesi görecegi umulur.Bu bir ümittir ictihada acikmidir Sanirim verilen karar sahih hadisler cercevesinde alindigina göre en güzel olusmus kararda bu ümitten fazlasi degildir.

selametle

Ayet acik degilmi Alptraum?Yani öz illaki savas olmasada Allah yolunda olmali!!Degilmi yoksa?Ben zanlarla konusmuyorum gercegin ta kendisi olan bir beyyine ile yaklasiyorum konuya.Bakin cevrenize yok demokrasi sehidi yok düzen sehidi!!Hayir hüküm acik ve net Allah yolunda olmasi gerekir,eger bunun disinda her hangi bir konuda beyyine varsa onu söyle yoksa zanla istikal edilirmi?Bakiniz simdi Allah yolunda yapilanin,yolculuga cikmis birinin denizde bogulmasi veya Isal oldugunda su kaybindan ölmesi nasil bir sehitlik anlayisi?Yoksa Allahin belirtigi sehitlik yetmiyordami isali filan ekmi yapiyoruz?Hüküm Allahindirki biz onun hükmünde hic bir kimseyi ortak kabul etmiyoruz etmememizin tek nedeni ise yine Allahin hükmüdür....

2:154 Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyin.Tam aksine, onlar dirilerdir ama siz farkında olmazsınız.

7. Alt 05-31-2008, 23:18 #17
    ASLINDA sehid muamelesi görecegini umariz demek daha mantikli olur.

8. Alt 06-01-2008, 00:00 #18
    ASLINDA sehid muamelesi görecegini umariz demek daha mantikli olur.

Beyyine verilmemis bir konuda ummakta olmaz.Mantik ancak Allahin ayetlerindeki hükümlerden bir cogunu yaparsiniz ufak tefeklerinide Allahtan af edmesini umariz demektir sanirim ne dersin Alptraum gardas...

9. Alt 06-01-2008, 00:12 #19
    Eger mesele Kur'an, hadis ve kıyası fukahaya muhalif değilse o zaman itiraza da gerek kalmiyor.Dedigim gibi bu meselenin ictihadi bu yüzyildaki alimler tarafindanda kabul görmüs bir husustur.Varsayilan sehidlik dünyadaki sehitlik degildir ahirette sehit muamelesi görmesidir ve umulmasidir.Simdi aslinda münazaraya dahi sürülmesi gerekli bir konu degildir.Tabi benim görüsüm

10. Alt 06-01-2008, 00:26 #20
    Eger mesele Kur'an, hadis ve kıyası fukahaya muhalif değilse o zaman itiraza da gerek kalmiyor.Dedigim gibi bu meselenin ictihadi bu yüzyildaki alimler tarafindanda kabul görmüs bir husustur.Varsayilan sehidlik dünyadaki sehitlik degildir ahirette sehit muamelesi görmesidir ve umulmasidir.Simdi aslinda münazaraya dahi sürülmesi gerekli bir konu degildir.Tabi benim görüsüm

Ben gercegin kendisinden hareket noktasi gösteriyorum sen bana Kuran,Hadis ve kiyasi getiriyorsun ama Kuranda olmadigi kesin öyle ise olmayan hakkinda Allah Furkanda diyorki;

Andolsun ki size beyyine (açıklayıcı, açık delil) ayetler, sizden önce gelip geçenlerden örnekler ve korunup, sakınanlar için de bir öğüt indirdik.

Nur Suresi 34

Ta ki ölen beyyine (açık delil) üzerine ölsün, yaşayan da beyyine (açık delil) üzerine yaşasın.

Enfal Suresi 42

Iste acik delil ne ise onu göstermis bu nedenle ben artik sana ne yazayimki?Ummak sadece zan ama gercegin acik delili ise ummaman gerektigini söylüyorsa ne diyeyim baskaca Alptraum...

Bak iyice kavramaları için ayetleri nasıl türlü şekillerde açıklıyoruz(nusarriful).

Enam Suresi 65

Son olarak sana bir ayet;

Ey iman sahipleri; size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onları affetti. Allah Bağışlayandır, Merhametlidir.

Maide Suresi 101

Yani acik delil ile aciklanmayanlardan muafiz o nedenle delilsiz olan sey ummak bir nevi gercegin yaninda hayalden baska bir sey degildir hayale ise iman edilmez,Gercek var ve onun disindakiler gercek olarak kabul edilemez...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.