Erzurum´da KCK davası   Konuyu açan: Takipci   İlk Mesaj: 01-18-2012 (17:54)   Son Mesaj: 01-18-2012 (17:54)    Cevap: 0    Gösterim: 420  

01-18-2012

Erzurum´da KCK davası

Erzurum´da KCK davası
    Erzurum´da KCK davası

Erzincan'da geçtiğimiz yıl terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'da yer aldıkları ve Nevruz kutlamalarında örgüt lehine slogan attıkları iddiasıyla tutuklanan 7 öğrencinin yargılanmasına devam edildi.

Bugün görülen karar mahkemesinde 7 öğrenci toplamda 51 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bölücü terör örgütü üyesi olmak suçundan 314/2. madde ve Terörle Mücadele Yasası'nın 5/2. maddesi uyarınca 5 ile 15 yıl arasında hapis istemiyle tutuklu yargılanan Vural Turgut, Çetin Şimşek, Ufuk Uygar Karakaya, Cihangir Ali Akkoyun, Vedat Sümer, Yeknur Yurtsever ve Ali İnal adlı öğrenciler, Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşmada mahkeme heyetinin son savunmalarını istediği öğrenciler savunmalarını Kürtçe olarak yaptılar. Karar mahkemesinde silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan TCK'nın 314. maddesi gereğince sanıklardan Cihangir Ali Akkoyun, Ufuk Uygar Karakaya ve Vedat Sümer'e 6 yıl 3'er ay, Ali İnal ve Yeknur Yurtsever'e 7 yıl 6'şar ay, Çetin Şimşek'e 10 yıl, Vural Turgut'a da 7 yıl 6 ay ağır hapis cezası verildi.

Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya'nın kararı açıklamasının ardından tutuklu sanıklar kararı protesto ederek terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Bu sırada tutuklu sanıklar ile jandarma arasında kısa süreli arbede yaşandı. Jandarma erleri tutuklu sanıkları mahkeme salonundan dışarı çıkarırken, Mahkeme Başkanı Kahya, sloganları duruşma zabtına geçirdi.

Duruşma salonundan çıkarken tutuklu sanıklardan Cihangir Ali Akkoyun'un babası Mehmet Akkoyun, tutuklu sanıklara hakaret etti. Mahkeme Başkanı Kahya, gözü yaşlı babayı içeriye davet ederek, "Biz bize verilen görevi yerine getirdik. Lütfen siz çocuklarınıza sahip çıkın. Bize verilen kanunları uyguluyoruz. Önümüzde yeni bir ceza tasarısı hazırlanmakta. Bu süreci beklemenizi öneririm" dedi.

Tekrar söz isteyen Baba Mehmet Akkoyun, "Bizim çocuklarımız kandırıldı. Bu köpekler tarafından. Benim ciğerim yanıyor. Bunlar adam öldürmediler. Bunlar kandırıldı. Bu evlat benim evladım değil. Apo'nun evladı. Apo'nun evlatlıkları. Size saygı gösteriyorum, Size teşekkür ediyorum. Gitsinler Apo onları beslesin" dedi.

Erzurum´da KCK davası Yorumları