Japonya felaketi Türkiye'yi nasıl etkiler?   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 03-16-2011 (09:56)   Son Mesaj: 03-16-2011 (09:56)    Cevap: 0    Gösterim: 818  

03-16-2011

Japonya felaketi Türkiye'yi nasıl etkiler?

Japonya felaketi Türkiye'yi nasıl etkiler?

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi Deniz Ülke Arıboğan, Japonya'da yaşanan büyük felaketin dünyaya nasıl yansıyacağına değinirken, felaketzede insanlara nasıl yardım eli uzatılabileceğine de dikkat çekti...

Deniz Ülke Arıboğan, twitter hesabında Japonya'daki büyük felaketi ve dünyanın geleceğine yönelik öngörülerini anlattı.
    Arıboğan, Japonya'daki nükleer sızıntının durdurulamamasının dünyayı derinden etkileyeceğini belirtti ve öngörülerini şöyle yansıttı:

Yarinki (bugünkü) yazimda Japonya'daki sizintinin durdurulamamasi halinde ortaya cikabilecek sonuclari degerlendirdim. Tüm paradigmalar degisecek.

Dünyanin bütün paradismasi degisebilir. Ekonomi, enerji, ekoloji, siyaset, ticaret hersey...

Sizinti durdurulamazsa insani yardim götürülemez. Tüm Japonya adasi etkilenir. Yabancilar terk eder, Japonlar kaderine terk edilir.

Japonya'dan hic bir mamul ihrac edilemez, radyoaktivite kontrolü gerekir. Diger ülkeler bir cöp bile kabul etmez. Japon ekonomisi cöker.

Toprak, deniz, su,yeralti sulari dahil kirlenir. Deniz ürünü kalmaz, tarimsal alanlar zehirlenir, aclik bas gösterir. Parasiz gida ithalati?

Zengin Japonlara mal satarak markalasan sirketler cöker, dünyada istihdam sorunu bas gösterir. Dünya turizmi darbe yer.

Dogu Rusya ve Cin ile Koreler ve cevre adalar radyasyondan etkilenir. Denizler kirlenir,denizcilikten gecinen halklar sefalete terk edilir

Enerji piyasalari duman olur. Petrol firlar ama Japonya endustrisinin talebi kesilecegi icin kisa sürede dengelenir. Nükleer piyasa biter

Borsalar sallanir ve Japonyasiz bir dünya ekonomisinin kurgulanmasi gerekir. Dünyanin ekseni nereye kayacagini bilemez halde dalgalanir

Yeni Japonya'nin imari icin en az 20 yil temizlenme gerekir. Saglik sorunlari ve kanser vakalari zirve yapar.

Bu arada kucuk bir not: Iran bir depremler ülkesi ve nükleer reaktör insa ediyor. Güvenligi iyi degilse olusacak problem kapimizda demektir.

Iran'da bir deprem sonrasi benzer bir felaket bütün dogu ve g.dogumuzu, GAP tarim alanlarimizi etkiler.Reaktor fuze kadar tehlikeli olabilir

Bütün bunlar felaket senaryosu gibi ama hala umut var. japonya'daki reaktör güvenligi üst düzeyde olanlardan. Hala sogutuluyor, umutluyuz.

Nukleer tesisin ulkemizde olup olmamasi cok onemli degil. Ermenistan'da, Rusya'da Iran'da varsa tehlike var demektir.

Bugün itibariyle kabus cadisi haline geldim biliyorum:) ama olaylarin nereye varacagini görmek bakimindan bir egzersiz. Derin bir nefes alin

Iyi tarafi, bu olay bitince ve reaktor sogutulunca nükleer reaktörlerin güvenligi konusu daha hassas hale gelir. Uluslararasi denetim artar

Tehlikesiz ve yenilenebilir enerji kaynaklari yüksek maliyetli bile olsa daha tercih edilir hale gelir. Herkes komsusundaki reaktörü de izler

Tip ve kanser arastirmalarinda artis olur. Kanser vakalarinin artisi cözümün hizlanmasinda cabayi da artirir.Teknoloji hizla piyasaya girer

Dünyanin ekseni Doguya da Batiya da kayamayacagi icin bizim buralarda bir yerlerde stop eder. Yeni Japonya Turkiye olur:)

Japonya felaketi Türkiye'yi nasıl etkiler? Yorumları