Fragmanı izleyenler RTÜK'e şikâyet yağdırdı   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 01-05-2011 (09:14)   Son Mesaj: 04-16-2011 (14:43)    Cevap: 10    Gösterim: 985  

01-05-2011

Fragmanı izleyenler RTÜK'e şikâyet yağdırdı

Fragmanı izleyenler RTÜK'e şikâyet yağdırdı

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını ekranlara taşımaya hazırlanan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi, daha yayınlanmadan şikâyet yağmuruna tutuldu.

Aslıhann Aydın'ın haberi

Fragmanları izleyen vatandaşlar, tarihî gerçeklerin saptırıldığını savunarak, RTÜK'ten dizinin kaldırılmasını istedi. İlk bölümü bugün yayınlanacak olan diziye son 3 günde 5 bine yakın şikâyet geldi. RTÜK, dizi yayına girmeden programa müdahale edemeyeceklerini açıkladı.
    Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlık döneminin konu edildiği 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi, izleyiciden ve tarihçilerden büyük tepki gördü. Vatandaşlar, özel bir televizyon kanalında bugün seyirciyle buluşacak olan dizinin fragmanlarında Kanuni'nin 'kadın ve içki düşkünü' bir sultan olarak gösterilmesine karşı çıktı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nu (RTÜK) e-mail yağmuruna tutan vatandaşlar, dizinin yayından kaldırılmasını istedi. Dizi için kurula son 3 günde 5 bin şikâyet geldi. Bu oran, toplam şikâyetlerin yüzde 91'ini oluşturdu.

'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin fragmanları, 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren yayınlanmaya başladı. Tanıtımları izleyen seyirciler, RTÜK web sitesi üzerinden ve RTÜK İletişim Merkezi aracılığı ile diziye yönelik tepkilerini iletti. Dizi fragmanlarının gösterilmeye başlandığı 11 Aralık 2010 tarihinden itibaren 30 Aralık'a kadar RTÜK'e bin 500'e yakın şikâyet geldi. Tüm şikâyetler içindeki oran yüzde 26 olarak gerçekleşti. 31 Aralık 2010-2 Ocak 2011 (3 gün) tarihlerinde ise şikâyet sayısı katlandı. Bu günlerde, şikâyet sayısı yaklaşık 5 bine, toplam şikâyetler içindeki oran ise yüzde 91'e çıktı.

Vatandaşlar RTÜK'e, fragmanda gösterildiği kadarı ile Osmanlı hanedanının yanlış tanıtıldığını, gerçeklerin kasıtlı olarak saptırıldığını vurgulayan mesajlar gönderdi. Dizinin yayından kaldırılmasını isteyen binlerce vatandaş da sosyal paylaşım sitelerinde sayfalar açtı. Facebook'ta 5 bin üyeye ulaşan sayfada diziye tepkiler yükseliyor. "Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatından kesitler sunma iddiasıyla çekilen Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Devleti'ni kendi zihinlerinde oluşturdukları 'harem'den ibaret sananların çarpık tarih anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi." sözlerinin yer aldığı sayfada, RTÜK'e e-mail atılması isteniyor. İzleyicilerin RTÜK'ün www.rtuk.org.tr/sayfalar/GorusOneri.aspx adresinden şikâyetlerini dile getirebilecekleri ifade ediliyor.

Programların yayınlandıktan sonra denetlendiğini belirten RTÜK yetkilileri ise bu aşamada müdahalenin söz konusu olmadığını hatırlatarak, program yayınlanmadan gelen bildirimlerin değerlendirmeye konu olamayacağını ifade etti.

Zaman

Fragmanı izleyenler RTÜK'e şikâyet yağdırdı Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  01-13-2011, 16:54

--->: Fragmanı izleyenler RTÜK'e şikâyet yağdırdı

muhteşem yüzyıl fliminin kaldırılmadın istiyorum
    misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) misafir Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 2  01-15-2011, 19:38

muhteşem yüzyıl dizisinin kaldırılmasını istiyorum...
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 3  01-16-2011, 00:23

tarihimize damgasını vurmuş atamızın yaşamı saptırılarak yayınlanmakta olan muhteşem yüzyıl dizisini çevirenleri kınıyoruz yayından kaldırılmasını talep ediyoruz.

Permalink - Mesaj no 4  01-20-2011, 10:38

iyrenç flimleri kadırılsın,küfürlüseyler,kötüşeyleri kaldırılsın istiyorum

Permalink - Mesaj no 5  01-22-2011, 07:37

muhteşem yüzyıl çocuklarımızın ahlakını bozmaktadır. lütfen bu diziyi hemen kaldırınız.

Permalink - Mesaj no 6  01-22-2011, 17:49

muhteşem yüz yıl kaldırılmalı ne ahlak kaldı ne degerlerimiz onu kaldırmayan yetkililer çok hoşuna gidiyorsa anasını bacısınıda soksunlar diziye...

Permalink - Mesaj no 7  01-26-2011, 22:31

Alıntı:
    muhtesem yuzyil rtuk e sikayet et-fragmanı izleyenler rtük'e şikâyet yağdırdı

muhteşem yüztıl kapatılsın konu ve anlatım yanlışı olduğunu fark ettim.kapatılsın

Permalink - Mesaj no 8  02-15-2011, 16:50

Alıntı:
    muhtesem yuzyili rtuk e sikayet et-Fragmanı izleyenler RTÜK'e şikâyet yağdırdı

ya böyle rezalet olmaz padişahlarımızı kadın düşkünü yapmışlar tarihimizle oynamasınlar bunu kapatmanızı istiyorum

Permalink - Mesaj no 9  03-07-2011, 17:52

ya çok saçma çok sinir oldum çok kötü yapıcam onların yüzünden çok kötü etkileniyorum her şeyleri yanlış kapatılmassa daha çooookkk yere şikayt etcem çok ayıp ama ya aaaa ...:( ;(