Intel 32nm sürecine hız verdi   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 07-05-2009 (18:27)   Son Mesaj: 07-05-2009 (18:27)    Cevap: 0    Gösterim: 762  

07-05-2009

Intel 32nm sürecine hız verdi

Intel, 32nm'lik üretim sürecinin kapısını açacak olan Clarkdale platformunu bu yılın son çeyreğinde tüketicilerle buluşturuyor.
    Normalde önümüzdeki yılın ilk çeyreğine takvimlenen bu çözümlerin raflardaki yerini almasıyla beraber Intel de yeni nesil üretim teknolojisine beklenenden de 3 ay daha erken geçerek, AMD'nin aralarındaki farkı kapamasını daha da güçleştirmeye çalışacak. Bu arada bahsettiğimiz üretimlerin öncül değil, seri üretim olduğunu da not edelim tabii ki.
    Bu çift çekirdekli işlemcilerden ve dahili grafik çekirdeğinden oluşacak platformun özelliklerini bir kez hatırlayalım:
    • 32nm üretim teknolojisi işlemci / 45nm üretim teknolojisi dahili grafik çekirdeği
    • 4MB önbellek
    • Hyper-Threading
    • Çift kanallı DDR3 Bellek Denetleyicisi
    Velhasıl, Intel'in Clarkdale platformundan beklentileri gerçekten de üst düzeyde seyrediyor. Sadece son çeyrek dahilinde toplam masaüstü işlemci pazarının %10'unu alacağı öngörülen Clarkdale, Intel'in tahminlerine göre, gelecek yılın ilk çeyreği ertesinde pastanın %20'sine sahip olacak.

Intel 32nm sürecine hız verdi Yorumları