Server Kurma nasıl olur   Konuyu açan: Survey   İlk Mesaj: 05-17-2008 (10:19)   Son Mesaj: 05-22-2008 (22:30)    Cevap: 4    Gösterim: 6534  

05-17-2008

Server Kurma nasıl olur

Merhaba Arkadaşlar sizlere bir şey danışmak istiyorum evdeki internet bağlantımı.Kendi Makinamda Server kurarak Diğer kişilerin girmesini nasıl sağlarım bu server layı ise Uo dur... Bağlantım ise 1024 Genel server Host lar da aşşa yukarı bu bağlantıyı kullanıyor ... bu bağlantı ile 50 60 kişi kaldırıyor bu test edildi.. makinam ise Çift çekirdek 2048 ram var üzerinde İp olayını nasıl çözerim... Hamaçhi Hariç program sölerseniz ii olur bana ulaşmak için *****@hotmail.com

Server Kurma nasıl olur Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  05-17-2008, 11:01

burası arkadaşlık sitesi değil lütfen mail adresi vs vermeyin

server kurmayla alakalı ayrıntılı bilgi için:
    http://web.sakarya.edu.tr/~halils/windows.html

ayrıca eminim google amcada sizden hiç birşeyi esirgemeyecektir oradanda rahat bulursunuz
    http://www.google.com.tr/search?hl=t...27da+Ara&meta=

Alıntı:
    Kuracağını serverin başarısı;

1. ADSL modemin hızı
    2. Kullanacağınız işletim sistemi ve programlar.
    3. Başarılı bir ayarlama

dan geçmektedir.

ADSL Modem Hızı :

Telekom 256/64 Kbitlik bir hız ile bağlıyor sizi internete ve bı hız maksimum 2048/512 KiloBit. Bu nedemek. Sizin tarafınızdan düşünürsek siz bir dosyayı maksimum saniyede 2048 kilobit ile download edebilirsiniz demektir. Yani 2 megabit. Bunu byte çevirirsek 2048/8 = 256 KiloByte demektir. Tabi biz evimize 2048 almadığımız için en fazla 512/128 alıyoruz ki bu durumda saniyedeki veri hızınız 256 lık ADSL lerde 32 kilobyte, 512 lık ADSL lerde 64 kilobyte demektir. Bu rakamlar telekomun size verdiği hatta hiçbir parazit hiçbir şekilde kayıp olmadığı anlar için geçerlidir. Birde bu hızın 2. tarafı vardır. 512/128 yani 128 kilobit. Bu rakam ise sizin dosya gönderme hızınız demektir. Bu rakamı da byte çevirelim 128/8=16 kilobyte.
    Sözün özü siz evinizde internete bağlandığınızda 64 Kilobyte ile dosya alabilir 16 kilobyte ile dosya gönderebilirsiniz demektir.
    Eğer web server kuracak iseniz bu durum değişir. Sizin gönderme hızınız yani 512/128 deki 128 web servere bağlanan insan için serverin maksimum hızı olacaktır. Buda 16kilobyte. diyelim 10 kişi sitenize aynı anda bağlandı adam başı 1.6 Kilobyte demektir. Yani baya yavaşlayacaktır. Web server' inize bağlaman kişi sayısı 2-3 geçmez ise 512/128 yeterli olacaktır.

Gelelim FTP server tarafına. FTP server 2 yönlü bilgi alışverişi vardır. Dosya gönderme ve dosya alma. Bu durumda 512/128 Kbit lik bir ADSL hattında bununan server' inize biri dosya gönderiyor ise 512 lik hızı kullanacak dosya alıyor ise 128 lik hızı kullanacaktır. Bağlanan kişi sayısıyla doğru orantılı olarak hızınız düşecektir. ( Bakınız web server kısmındaki anlatılanlara).

Gelelim mail server tarafına. Aynı FTP server gibidir. Mailler size gelir sizin mail serveriniz birilerine mail gönderir. Hızınızın hesabını siz yapın.

Bu bilgiler ışığında evinize kuracağınız bir server 512/128 k. lık bir ADSL ye bağlı ise ve bu sistemde 3 kişi web' e 1 kişi FTP den dosya indiyor 2 kişi gönderiyor ve 3 kişi mail alıyor 4 kişi mail gönderiyor ise diyecek 1 tek sözüm var Allah yardımcınız olsun.

Gelelim 2. adıma
    işletim sistemi ve programlar. interektik bir web sitesi yapacaksanız ASP + ACCESS ikilisi yada ASP + PHP + MYSQL bu durumda windows işletim sistemine ihtiyacınız olacaktır.
    Eğer sadece PHP + MYSQL kullanacaksanız Linux yeterli olacaktır.
    Tercih sizin. Ama ister linux ister windows kullanın Domain adresinizin bir dns server tarafından yayınlanmasına ihtiyacınız olacaktır. Eğer 1 domain için ise windows xp / 2000 yeterli olacaktır. Ama multidomain durumları için DNS server olsın IIS server olsun windows 2000 server / 2003 Server' e ihtiyacınzı olacak. DNS server ve IIS serverin nasıl ayarlanacağınız biliyorsanız ki bir arkadaş yukarıda örnek vermiş o DNS server de windows 2000 server ve windows 2003 server lerde DNS ayarlarsanız sistem32 klasörü altındaki dns klasörü içinde domain adresiniz için oluşturulacak dosyanın içinde yazanlar olacaktır. İster bunu elinizle yazın ister dns server üstünden ayarlayın farketmez. DNS ve IIS serveride ayarladıktan sonra FTP server' inizi de konfigure edeceksiniz ki multidomain ve multi ftp userlarında windows 2000 / 2003 server de her bir domain için bir kullanıcı tanımlamanız gerekiyor.
    İşte dananın kuyruğunun koptuğu kısım. eğer dmain sayınız 500 den fazla olursa dns server bu sorgulamalara cevap veremez oluyor. Çünkü bilgiler text dosayasının içinde olduğu için hızlı sorguluyamıyor bu durumda AD ( activedirectory) kurmanız gerekiyor. Çünkü bu durumda dmain bilgileri bir dataase içinde tutuldukları için daha hızlı çalışıyor.

Bunlarıda yaptıktan sonra

İyi bir bilgisayarıda bu iş için ayırdıktan sonra p4 2.8 ve üstü HT olacak. 2048 m cache olacak. 1 gb ram olacak 2 HDD olacak ve bunlar miror olacak biri uçarsa diğeri ile olayı yürütün diye kesintisiz.
    ALıntıdır....

kipchak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) kipchak

Permalink - Mesaj no 2  05-21-2008, 14:01

Hosting en iyisi bence.
    sekko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) sekko Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 3  05-21-2008, 14:03

Hosting e ne serveri kuracaksin

Saka gibi....
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 4  05-22-2008, 22:30

ben cok denendim heralde benim momdemde sorun var
    asdasdasds - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) asdasdasds Ziyaretci