Açlıkla Mücadele Oyunu   Konuyu açan: özlem_34   İlk Mesaj: 03-29-2008 (17:08)   Son Mesaj: 03-29-2008 (21:32)    Cevap: 5    Gösterim: 2007  

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen serkaan001
  • 1 gönderen serkaan001
  • 1 gönderen alptraum

03-29-2008

Açlıkla Mücadele Oyunu

Oyun dünyası artık sadece çocukları eğlendirmeyi değil aynı zamanda da eğitmeğitmeyi de planlanıyor. Birleşmiş Milletler yakında çocukları açlık ve gıda yardımı konularında eğitmek için Sim City benzeri bir bilgisayar oyunu çıkartıyor. Dünya Gıda Programı’nın (WFP) Food Force (gıda güc) adlı oyunuyla çocuklar açlıkla nasıl mücadele edileceğini öğrenecekler. Oyunun PC ve Mac versiyonları bu yılın sonunda ABD’de piyasaya sürülecek. Oyun hayali bir ülkede kuraklık ve iç savaş yüzünden çıkan krizi anlatan kısa bir tanıtım filmi ile başlıyor. Harrison’a göre bunlar zaten açlığın başlıca iki nedeni. Daha sonra oyuncuların WFP’den bir ekip rehberliğinde bir dizi görevi tamamlaması gerekiyor. Görevler arasında havadan yere yiyecek paketleri bırakmak ve yiyecek yardımı kullanarak Sim City’deki gibi ülkenin ekonomisini düzeltmek de var.

Hedef kitlesi 13 yaş üstü olarak belirlennen Food Force oyununu oynayan çocuklar oyunun web sitesinde puanlarını dünyanın diğer bölgelerindeki çocukların puanlarıyla karşılaştırabilecek. Food Force merkezi Roma’da bulunan Deepend adlı bilgisayar tasarım stüdyosu tarafından geliştiriliyor. Oyunun tasarımcısı Mike Harrison "Oyun Tomb Raider’la WFP’nin verdiği ders arası bir şey" olduğunu açıkladı. Oyun CD’si ücretsiz dağıtılacak olan Food Force’u internetten de indirmek mümkün olacak. WFP oyunu okullara dağıtmayı da planlıyor. Oyun ilk önce ABD’de daha sonra da diğer ülkelerde piyasaya sürülücek.

Açlıkla Mücadele Oyunu Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  03-29-2008, 20:37

Biraz daha düşünelim...

Olayın gerçek boyutunu tan idrak edemeyenlere görsel olarak sunmak istedim.
    Belki yiyeceklerini israf ederken gözlerinin önüne bu acı fotograflar gelir...

Eklenmiş Resmin önizlemesi

1. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-2jpg
    untitled-2.jpg
    Boyut:
    36.5 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    759
  2. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-3jpg
    untitled-3.jpg
    Boyut:
    40.0 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    813
  3. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-4jpg
    untitled-4.jpg
    Boyut:
    19.2 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    748
  4. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-5jpg
    untitled-5.jpg
    Boyut:
    40.8 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    758
  5. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-6jpg
    untitled-6.jpg
    Boyut:
    41.7 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    737
  6. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-7jpg
    untitled-7.jpg
    Boyut:
    17.8 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    876
  7. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-8jpg
    untitled-8.jpg
    Boyut:
    32.6 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    858
  8. özlem_34 bunu beğendi.
    serkaan001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) serkaan001

Permalink - Mesaj no 2  03-29-2008, 20:41

Dikkatle Bakın

Bakış açınıza göre belki bu çocuk sahil kenarında oynuyor gibi görünebilir.
    Fakat acı gerçek YEMEK İÇİN BÖCEK arıyor...

Eklenmiş Resmin önizlemesi

9. Açlıkla Mücadele Oyunu-untitled-5jpg
    untitled-5.jpg
    Boyut:
    40.8 KB (Kilobyte)
    Görüntüleme:
    749
  10. özlem_34 bunu beğendi.

Permalink - Mesaj no 3  03-29-2008, 21:05

Ben böyle resimleri görünce aciklanacak cok bir cümle göremiyorum hepsi sanki bogazimda diziliyor disari cikmiyor

Herseyi söyleyebilirim hatta ben degil ayet söylüyor lakin nasil diyebilirimki

Evimde oturmusum yemegimi yemisim cayimi icmisim internetimde var herseyim rahatken kalkip israf etmeselerdi ölmezlerdi lafini edemiyorum yani o cesareti o olgunlugu kendimde bulamiyorum

Bende bir afrikali olabilirdim öyle dogabilirdim aclikdan uyuyamayabilirdim ,böcek arayip yiyebilirdim yani akla gelen en izdirap acligin verdigi aciyi yasayabilirdim diyeyim

Ama degilim olmayacagim ne malum ama simdi degilim, sükretmek gerekli sözü dahi eksik kaliyor

Insallah ben aciklayamasamda siz aciklarsiniz

Dün haberlerde sadece ev hayvanlarina harcanan gideri söylediler bilmem kac yüz milyon dolardi

yaziklar olsun dedim hayvan kadar deger vermeyen insanlara

Yine yaziklar olsun banada

Neyse duygular yogunlasti sanirim selametle
    özlem_34 bunu beğendi.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 4  03-29-2008, 21:30

Allah'a şükür hepimiz şükretmesini biliyoruz ve de şükrediyoruz.Fakat bazı şeylerin gerçekten değerini bilmiyoruz,bilsek de gerçek değerini vermiyoruz gibi geliyor. En basitinden evimizde sular kesilse ve 1 gün gelmese.O an anlıyoruz suyun ne kadar önemli olduğunu.Fakat sular geri gelince ne oluyor yine kaldığımız yerden devam ediyoruz.
    Peki akşam vakti elektirik kesildi mi neden geç saatte yatmıyoruz da erkenden yatıyoruz.Çünkü değerli vaktimizi çalan ne bilgisayar ne de televizyon çalışıyor.
    Annelerimiz kaçırdıkları dizilere yanar hemen.
    Küçükken hatırlarım evimizde elektirik olmadığı zaman herkesin çenesi açılırdı.(Kötü anlamda kullanmadım,bayağı konuşulurdu o anlamda kullandım.) Elektirik geldiği vakit herkes pür dikkat televizyona bakardı.

Şükredelim bazı şeylerin değerini gerçekten verelim.

Permalink - Mesaj no 5  03-29-2008, 21:32

Yukardaki fotoların altına israf kelimesini kulladım fakat o insanlar için yazmadım.yanlış anlaşılmasın. Yiyeceklerinin bir kısmını çöpe atanlar için kullandım.
    Teşekkürler.