Gunyetüt Talibin...

alpatrum...doğru bir noktayı yakalamışsın...aynen öyle..bu bir zan değil...abdullah ibni mesud ki kuran fakihidir yanlış hatırlamıyorsam onun sözü idi," insanlar,ümmetin alimlerinin kitapları yüzünden sapıtacaklar " diye...ben sözü biraz da metin mete ...

1. Alt 10-05-2008, 21:18 #11
    el_feta Mesajlar: 1.168
    alpatrum...doğru bir noktayı yakalamışsın...aynen öyle..bu bir zan değil...abdullah ibni

mesud ki kuran fakihidir yanlış hatırlamıyorsam onun sözü idi," insanlar,ümmetin alimlerinin

kitapları yüzünden sapıtacaklar " diye...ben sözü biraz da metin mete nin söylediği

nedenden dolayı açıkça söylemedim,ama hakikat böyle..

bu da zan altında bırakmak değil açıkça söylemekten çekinmek...

kuran,insanın hayatından nasıl çıkar???

her konuda olduğu gibi bu hususta da şeytanın Allaha karşı söylediği sözler hep gelir

aklıma...ne diyordu şeytan,doğru yolunun üzerine oturup insanları saptıracağım..ayete

dikkat,şeytan allahım senin doğru yolunun yan tarafına ben de bir yol kurup oraya

çağıracağım demiyor,doğru yolunun üstüne oturup saptıracağım diyor..hem

devamla,insanlara sağından solundan önünden arkasından yaklaşıp onları saptıracağım

diyor....biz müslümanız,doğru yoldayız, ozaman ne diye durmadan /ısrarla/inatla fatiha da

durmadan "ihdinassiretel musteqim" diyoruz,yani dosdoğru yola ilet bizleri allahım...çünkü

insanlar heran şeytan gibi bir saptırıcının vesvesesi altındadır ve ümmet olarak da allah

resulünün haber verdiği gibi yahudileşme ve hriatiyanlaşma tehlikesi altındadır(kuran da en

çok bahsedilen konu 700 küsür ayetle yahudileşme temayülüdür)...

işte ,şeytan kimilerine bir taraftan yaklaşıyor kuranı kaale biel almıyor onlar,eskilerin

masalları diyor..kimisi inanıyor ama ne anlamak var ne amel..kimisi bunları aşıyor,kuran gibi

sarılıp okuduğu yücelttiği kitapları var,kendisi kabul etmese dahi bu şekilde sapıyor...

bu farkı anlamanız için ısrarla ve inatla KURAN okumanız lazım...tüm kitaplar ancak beşer

sözüdür...Ve islamı anlamaya daha yeni başlayan zihinlere kalkıp da başka başka kitapları

okuttuğunuz zaman kuran gibi onlara sarılıyor,dediğim gibi dil ile söylemese de ağzı o

kitaplar kokuyor,siz ayet söylüyorsunuz o hocasının,üstadının,şeyhinin sözünü size

aktarıyor....

allah resulünun KURAN BİLİNCi ni oturtmak için ilk dönemde kendi hadislerinin dahi

yazılmasını yasaklaması alında bu anlamda çok manidardır...

sözlerime şimdilik son veriyorum...Elinize Kuran alın,kuran...farkı ancak o zaman

görürsünüz..O FURKAN dır çünkü....

selam ve dua ile...

Metin mete bunu beğendi.
  2. Alt 10-05-2008, 21:30 #12
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Benim hala su internette okudugum bu yazilarda kafama dank ettiremedigim bir husus var.
    Sanirim kimse Kuran i diger kitaplardan asagi görmüyor. Siz diyorsunuzki bu ümmet alimini dinledi sapitti sözünün gercekligi. Senki seriat isteyen bir adamsin. Bugün seriat gelse neye göre seriat yürüyecek Kuran a göre. Nizam nasil olacak peki. En azindan sunu düsündünmü. Kuran yeter de sen neden bu kadar aciklama geregi duydun hatta örneklendirme geregi. Belki söyledigin bir masal örneginde bir masal. Ama görüyorsunki hakikati ararken insanlara hakikati gösterecek sekilde örneklendirebiliriz.

Bana Kuranin disindaki kitaplar sapikliktir diyen arkadaslar Allahaskina bari baska kitaplardan örnek vermeyin Allahaskina sizde örnek vermeyin. Söylediginiz sözde celisiyorsunuz.

beyza ve Henna bunu beğendiler.
  3. Alt 10-05-2008, 22:34 #13
    el_feta Mesajlar: 1.168
    teşekkürler öncelikle...
    lakin söylediklerim yanlış anlaşılmış...hatırlarsan alpatrum,daha önce "yalnız kuranı kuran açıklar" gibi bir husuta metin mete ile tartışmıştım...
    mesela bu değil..
    alimlerin kitaplarını reddeden de yok..
    ama bu bir algı / anlayış meselesi...
    kuran bilinci meselesi..
    üzerinde durduğum mesele de bu...

insanlar eğer ellerinden kuranı bırakıp bu kitap kuranı anlatıyor diyerek bir kitaba sarılmış ve o kitap hakkında türlü türlü menkıbeler çıkmışsa bilirim ki orada sapıklık vardır...

işte bu kuranı saf dışı etmektir,adına her ne denirse densin..bugün kimse kalkıp da zaten bu kitap kuran dan üstün demez ki,allah aşkına kim derki bunu...amma yaşayış ve amel etmede bakıyosunuz kişinin önünde o kitap..işte yanlışlık tam da burada...

ve bu kafalarda tabulaşıyor...ehl-i tarik birine muhyiddin arabi nin sapıkça yazdıkalrını anlatamıyosunuz ondan sonra,çünkü o kuranın açıklaması oalrak onu okumuş ve hayatındaki değişiklikler o kitapla olmuş,akıl kapanıyor..keza risale-i nur okuyanlara da öyle,mesele nin üstü kapalı tıkandığı yer burası anlıyorum,sözünü esirgememekse söylüyorum evet,bu cemaat de aynısını yapıyor..ama bunları sadece örnek olarak verdim ..konuyu sakın ola ehl-i tarik yahut bu dediğim cemaat üzerinden tartışmayalım...
    sadece hakikat bildiğimi anlatmakta örnekti bunlar dediğim gibi...

bakın,şeytan çook akıllı bir alimdir...insanları da saptırmas konusunda uzmandır,çok iyi bir tezgahtardır,gömlek almaya girmişsinizdir,pantolonla çıkarsınız dükkandan...

allah resulü'nün neden kendi sözlerini yasakladığı hakkında düşünelim mi???
    ne var ki,ayet onun için o heva ve hevesinden konuşmaz demiyor mu??
    peki bu yasak neden...

bu bir tasavvur inşası...insanların zihinleri,kalpleri ve kuran arasındaki bağı kurabilmek için...

insanlar tavşanın suyunun suyunun suyunu içiyorlar,az buçuk şifa buluyorlar biz de diyoruz ki yahu şu tavşanı yiyin bir hele...

Aslolan kurandır...bunu yine söylüyorum..peki aslolan kuransa ,niye bu cemaatlere gittiğimiz zaman hep aynı şeyi duyuyoruz...kuranın sesi ne kadar kısık değil mi...
    yahu arada fark mı var diyenler,ya da bu dediklerimi garip bulanlar,biz onun talebesiyiz usulümüz bu diyenlerin itirazlarını anlıyorum ve yine ısrarla söylüyorum ki,kapsamlı bir kuran okuması yapmadan bu dediklerimi anlamanız zor...

tevbe 31'i yaşıyor çokları,farkında değiller...

selam ve dua ile...

4. Alt 10-05-2008, 23:56 #14
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    kardeşlerim..tarikat lerden yada cemaatlerden yad neden konuşursak konuşalım..ama hiç bit azınlıın yaptığını genele yaymaya lüzum yok...metin mete abimize duyururum ki ben bir tasavvuf sohbetinde bulundum yıllarca hamde her bilinen sevlen ceaatlerde...isim vermem uygunsa söylerim hemen hemen hepimizin duyduğu alimlerin talebeleri ...hepsi kuran der...kuran yaşar..yaşamayanda olacak elbet..ama bu dünyayı dünya kılan şey değil miki
    hz ömeri ebu cehilden yada münafıkı müslümandan ne ayıracak ki...bu bir imtihan bu konuyu kuran hassasiyeti olarak aele almanız güzel ama eksiyi artı yapmak zor ise eldeki artılarn sayısını çoğaltalım...maksat tebliğse eleştri olmasın...abdülkadir geylani hz.lerinin kitabından bende okudum ama bir kelime bile akaide ters bişeye rastlamadım bu nasıl oluyor, bu yazılanlara benzer bir cümle yokdu..şimdi ben diyorumki eğer ümmeti uyarmak sa kasdınız bunu başka şekilde yapalım...inşallah
    mesela
    sizde elinize bir tabak bal alın ve ona davet edin...kuranı gönlümün baharı eyle...diye dua eden resulun tebliğ metodunu ve alimlere ilime hassasiyetinide unutmayalım.ben henüz kuranı feri planda bırakan bir meclise rastlamadım elhamdülillah hatta size bir defasında okunan bir menkıbeyi bulup paylaşmak istiyorum...kurandan başka söz söylemeyen bir kadından bahsediliyor..ve daha nice
    kuran cemaati...saygılarımla..selametle efendim

5. Alt 10-06-2008, 00:04 #15
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    ....beki hepimiz aynı ızdırabı duyup farklı cümlelerde buluşunca bu türlü yazıyoruz...ümmetinin ihtilafında rahmet vardır..ama saf olmayı bilmeli ve efendimizin s.a.v
    karşısında saf olarak yüzünü güldürmeyi başarmalıyız kardeşlerim..bu da ancak kuran la mümkündür...kişi ve cemaat dediğimiz toplulukları hataları ümmeti saf olmuşsa etkilemez..onlardan kaç tanesini kurana yaklaştırdığımz önemli kaç kişinin ne yaptığı değil...

6. Alt 10-06-2008, 13:28 #16
    Metin mete Mesajlar: 547
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Bu suna benziyor ama.

Ben diyorumki bu sitede yazanlarin bircogu dinsiz. Bunu dedigim vakit yazan tüm kisileri zan altinda birakiyorum. Küfrü edeceksem tüm kisilerin üzerine degil 1 kisinin ya da belirleyici küfrederim. Ben küfrün dogrulugunu savunmuyorum asla. Ama görülen o ki karalama politikasi hissettim bir anda

Öncelikle selamün Aleyküm;Su bir gercekki kimsenin imanindan sorumlu degilim,Olmam düsünülemez dahi.Kim sorusuna gelince sevgi deger kardesim Alptraum,Nur olan Kuranda Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimiz Allah her seyi belirli kurallara baglamis önce Dinsiz denilen kisiyi tarif ederken belirli kissalarla adres vermis.Kisi veya kurumlari adreslemek yerine hepsini tek bir kalemde göstemeye calisiyor.Kimseyi zanda birakmiyoruz.Kendi iman ettikleri Kutsal saydiklari bir cok hikayeden yola cikarak göstermeye calisiyoruz.Ha diyeceksinki sen ne karisiyorsun benim görevim olan TEBYINI yapmaya calisiyorum.Benim yazilarimin hic bir muhattabi yok sahsi olarak.Kendini en iyi bilen kendini Kurana göre hesaba cekebilendir sanirim...Kimseyi karalamaktan Alemlerin Rabbine siginirim...

7. Alt 10-06-2008, 13:40 #17
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Benim hala su internette okudugum bu yazilarda kafama dank ettiremedigim bir husus var.
    Sanirim kimse Kuran i diger kitaplardan asagi görmüyor. Siz diyorsunuzki bu ümmet alimini dinledi sapitti sözünün gercekligi. Senki seriat isteyen bir adamsin. Bugün seriat gelse neye göre seriat yürüyecek Kuran a göre. Nizam nasil olacak peki. En azindan sunu düsündünmü. Kuran yeter de sen neden bu kadar aciklama geregi duydun hatta örneklendirme geregi. Belki söyledigin bir masal örneginde bir masal. Ama görüyorsunki hakikati ararken insanlara hakikati gösterecek sekilde örneklendirebiliriz.

Bana Kuranin disindaki kitaplar sapikliktir diyen arkadaslar Allahaskina bari baska kitaplardan örnek vermeyin Allahaskina sizde örnek vermeyin. Söylediginiz sözde celisiyorsunuz.

Evet gercekten dedigin gibi;Cünki onu öyle sarip sarmaladikki sanki 10 000 Volt elektirik olan el degince carpan bir kitab duvarlara astik sadece Ölde kutsal sayilan bazi gecelerde yasinin okundugu hatta anlamadan okundugu bir Kitab.Elin degerse carpilirsin mantigi o hale geldiki siz anlamazsiniz(Neden allah bilmece kitabi indirdide sadece bir kac Alimemi onu Tefsir etmesini nasib etti)siz ancak bizim anlattigimizla iman etmelisiniz mantigi bir cok hurafeyide beraberinde getirmedimi?Burda yaptigim aciklama inan ayetlerdir(Apacik Kitabin kissalaridir eger düsünürsen.)6/114...Allâh, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiş iken O'ndan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, O(Kur'a)nın, gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler, hiç kuşkulananlardan olma.6/126...İşte Rabbinin doğru yolu budur. Biz, öğüt alanlar için âyetleri geniş geniş açıkladık.54/22...Biz Kur'an'dan öğüt alınabilsin diye onu kolay anlaşılır kıldık. Yok mu öğüt alan?Gelelim neden baska kitablardan örnek...Hala anlamadinmi Kuran disinin sapiklik oldugunu?

8. Alt 10-06-2008, 13:44 #18
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Metin mete´isimli üyeden Alıntı
    Evet gercekten dedigin gibi;Cünki onu öyle sarip sarmaladikki sanki 10 000 Volt elektirik olan el degince carpan bir kitab duvarlara astik sadece Ölde kutsal sayilan bazi gecelerde yasinin okundugu hatta anlamadan okundugu bir Kitab.Elin degerse carpilirsin mantigi o hale geldiki siz anlamazsiniz(Neden allah bilmece kitabi indirdide sadece bir kac Alimemi onu Tefsir etmesini nasib etti)siz ancak bizim anlattigimizla iman etmelisiniz mantigi bir cok hurafeyide beraberinde getirmedimi?Burda yaptigim aciklama inan ayetlerdir(Apacik Kitabin kissalaridir eger düsünürsen.)6/114...Allâh, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiş iken O'ndan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, O(Kur'a)nın, gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler, hiç kuşkulananlardan olma.6/126...İşte Rabbinin doğru yolu budur. Biz, öğüt alanlar için âyetleri geniş geniş açıkladık.54/22...Biz Kur'an'dan öğüt alınabilsin diye onu kolay anlaşılır kıldık. Yok mu öğüt alan?Gelelim neden baska kitablardan örnek...Hala anlamadinmi Kuran disinin sapiklik oldugunu?

Sen Agactaki cürük meyveleri ayiklayacagina, agaci kökünden kesiyorsun....

9. Alt 10-06-2008, 13:44 #19
    haticetül´isimli üyeden Alıntı
    kardeşlerim..tarikat lerden yada cemaatlerden yad neden konuşursak konuşalım..ama hiç bit azınlıın yaptığını genele yaymaya lüzum yok...metin mete abimize duyururum ki ben bir tasavvuf sohbetinde bulundum yıllarca hamde her bilinen sevlen ceaatlerde...isim vermem uygunsa söylerim hemen hemen hepimizin duyduğu alimlerin talebeleri ...hepsi kuran der...kuran yaşar..yaşamayanda olacak elbet..ama bu dünyayı dünya kılan şey değil miki
    hz ömeri ebu cehilden yada münafıkı müslümandan ne ayıracak ki...bu bir imtihan bu konuyu kuran hassasiyeti olarak aele almanız güzel ama eksiyi artı yapmak zor ise eldeki artılarn sayısını çoğaltalım...maksat tebliğse eleştri olmasın...abdülkadir geylani hz.lerinin kitabından bende okudum ama bir kelime bile akaide ters bişeye rastlamadım bu nasıl oluyor, bu yazılanlara benzer bir cümle yokdu..şimdi ben diyorumki eğer ümmeti uyarmak sa kasdınız bunu başka şekilde yapalım...inşallah
    mesela
    sizde elinize bir tabak bal alın ve ona davet edin...kuranı gönlümün baharı eyle...diye dua eden resulun tebliğ metodunu ve alimlere ilime hassasiyetinide unutmayalım.ben henüz kuranı feri planda bırakan bir meclise rastlamadım elhamdülillah hatta size bir defasında okunan bir menkıbeyi bulup paylaşmak istiyorum...kurandan başka söz söylemeyen bir kadından bahsediliyor..ve daha nice
    kuran cemaati...saygılarımla..selametle efendim

Sanirim alinti yaptigim kitab(Kendim yazmistim Internette bu kissayi)isim olarak hatta sayfa ve paragraf olarak verilmistir sevgi deger kardesim Hatice...Zaten iddiamiz Abdülkadir Gelyaninin sahsina aid bir iftira veya karalama degildir.Cünki o sahsi tanimiyorum yani sahsi olarak.Kitabi onunda yazdigina dair bir iddiamiz yok sadece bu günki gelinen noktanin ne oldugunu belirtmeye calistik...

10. Alt 10-06-2008, 13:48 #20
    haticetül´isimli üyeden Alıntı
    ....beki hepimiz aynı ızdırabı duyup farklı cümlelerde buluşunca bu türlü yazıyoruz...ümmetinin ihtilafında rahmet vardır..ama saf olmayı bilmeli ve efendimizin s.a.v
    karşısında saf olarak yüzünü güldürmeyi başarmalıyız kardeşlerim..bu da ancak kuran la mümkündür...kişi ve cemaat dediğimiz toplulukları hataları ümmeti saf olmuşsa etkilemez..onlardan kaç tanesini kurana yaklaştırdığımz önemli kaç kişinin ne yaptığı değil...

Kendi kanimca olmasin ama Kuranda Rahmet degil zulmet vardir diyor...

Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecektir.

Enam Suresi 159

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın, fırkalara bölünüp ayrılmayın.

Ali İmran Suresi 103

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

Ali İmran Suresi 105

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.