MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Soru-Cevap (https://www.muhakeme.net/forum/soru-cevap/)
-   -   cevap yazarsanız sevinirim (https://www.muhakeme.net/forum/soru-cevap/28059-cevap-yazarsaniz-sevinirim.html)

alpaslan 03-18-2010 19:33

cevap yazarsanız sevinirim

Soru-Cevap:

Hukuk

merhaba ben 1978 almanya bielefeld dogumluyum benimle beraber 2 tane daha almanyada dogan kardeşim var annem sag babam ölü 1984.de baban temelli türkiyeye yani iskenderuna dönüş yapmış, şuan televizyonda bazı söylentiler var almanyada çocugunu doguran annelere maaş baglanıyormuş acaba annemim maastan faydalanma söz konusu olabilirmi bilgilendirirseniz çok ama çok sevinirim ilginizden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim. alpaslan asal

mus'ab 03-19-2010 11:35

Almanya’da çocuk yetiştiren ebeveynler çalışmasa da kısmi emekli ücreti alabilir

--------------------------------------------------------------------------------

Almanya’da çocuk yetiştiren ebeveynler çalışmasa da kısmi emekli ücreti alabilir
Almanya’da üç çocuk yetiştiren bir anne 234 Euro emekli ücretine hak kazanır Alman Emeklilik Sigortası (DRV) Reinland bölge yönetiminden Andre...
Almanya’da üç çocuk yetiştiren bir anne 234 Euro emekli ücretine hak kazanır

Alman Emeklilik Sigortası (DRV) Reinland bölge yönetiminden Andre Langbein Almanya’da çocuk yetiştiren annelerin, emeklilik haklarının bulunduğunu bildirerek, “Bunu bir çok Alman ebeveyn gibi Türk ebeveynler de bilmiyor. Oysa hiç çalışmamış bile olsa anne veya ebeyvenlerden biri bir çocuk için 78, üç çocuk için 234, dört çocuk için 312 Euro kısmı emekli maaşı alabilir. Ancak bunun için şahsen yazılı başvuru şarttır” dedi.

Türkiye’nin Köln Başkonlosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği, DRV Rheinland iş birliği ile, “Alman emeklilik sigorta sisteminde çocuk yetiştirme süreleri” konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başkonlosluk binasının konferans salonunda düzenlenen toplantıya vatandaşların ilgisi de büyük oldu, bir çoğu ayakta kaldı. DRV’nin bir Türk Başkonsolosluğu ile işbirliği yaparak Türk ebeveynler için gerçekleştirdiği ilk bilgilendirme toplantısı niteliği de taşıyan toplantıya bir ara katılan Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa da DRV’ye teşekkür etti. Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Tahsin Özdemir konunun önemine vurgu yaptı, DRV’ye teşekkür etti. Özdemir, “Bu çalışmayı, Türk vatandaşlarının Alman sigorta sistemine entegrasyonu için yapıyoruz. Ataşelik olarak Türk annelerin yüzde 70’inin çocuk yetiştirme sürelerini Alman sigorta kurumuna işlettirmediklerini gözlemledik. 24 Şubat’ta bu toplantının tekrarını yapacağız” dedi. DRV adına Michael Rath ise Alman toplumunda olduğu gibi Türk toplumunda da çocuk yetiştirme süreleri değerlendirilmesi konusunda bilgi eksikliğinin bulunduğunu, Köln Başkonsolosluğu ile birlikte bu bilgilendirme toplantısını düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Rath, programdan sonra düzenlenen, çocuk yetiştirme sürelerinin emeklilik sigortasına işletilmesi amacıyla DRV’ye online başvuru hizmetine de katıldı.

Bilgilendirne toplantısında daha sonra DRV Rheinland bölge yönetiminden Andre Langbein ve aynı zamanda tercümanlık görevini üstlenen Ataşe Yardımcısı Bahtiyar Şimşek konu hakkında vatandaşları bilgilendirdi, soruları cevaplandırdı. Langbein, “Almanya sosyal güvenlik hukuku içerisinde çocuk doğumunu teşvik amacıyla ‘Kadınlar için’ özel imtiyazlar vardır. Almanya’da doğan her bir çocuk için, doğum yapan veya çocuğu yetiştiren ebeveyn adına Alman Sigorta Kurumu tarafından karşılıksız olarak üç yıl sigortalı çalışmış gibi prim ödemesi yapılmaktadır. 1991 ve öncesinde bu süre bir yıldı ama artık üç yıl. Bu uygulamaya sigorta sistemi içerisinde “çocuk yetiştirme süresi” (Kindererziehungszeiten) denilmektedir. Yatırılan birimden dolayı çocuk yetiştiren annelere emeklilik şansı doğmakta ancak bu ancak başvuru ile işleme konmaktadır” dedi. Langbein, “Çocuk yetiştirme süreleri, anne ya da babanın emeklilik sigortasına zorunlu prim süresi olarak saydırılabilmektedir. Primler karşılıksız olarak devlet tarafından ödenir. Bu şekilde örneğin Almanya’da iki çocuk doğumu olup, bunu Alman Sigorta Kurumu’na (Deutsche Rentenversicherung) ilgili formları doldurarak yazılı olarak bildiren kişi adına (ister çalışıyor, ister ev hanımı) olsun 6 yıl sigorta primi yatırılır. Bu durumda kişi Almanya’da hiç sigortalı çalışmamış olsa dahi Alman sigorta kurumundan „kısmi emekli aylığı“ almaya hak kazanabilmektedir. Bu kısmi emekli aylık miktarı günümüz rayic bedelleriyle bir çocuk için 78 Euro, iki çocuk için 156 Euro, üç çocuk için 234, dört çocuk için 312 Euro tutarında olmaktadır. Ancak kişilerin bu haktan faydalanmalarıV 800 denilen ilgili formları doldurarak şahsi başvuru yapmalarına bağlıdır, otomatik gerçekleşmez” dedi. Bu haktan 1920’den sonra doğmuş olan ve en az bir çocuk sahibi öz-üvey anne babalar, evlatlık alanlar, bakıcı anne-babalar ve belli şartlarda büyük anne ve babalar olduğunu bildiren Langbein, bir diğer avandaja da değinerek, “Çocuk yetiştirme süreleri ayrıca sigortalılık süresine sayılır. Yani ilk çocuğun doğumundan son çocuğun 10 yaşına geldiği süreye kadar geçen süre sigortalılık süresi olarak sayılır” dedi. Bahtiyar Şimşek de, “Sigortalılık süresi olarak sayılması da çok önemli. Bu Türkiye’den borçlanarak emeklilikte de önemli avantaj sağlıyor. Aynı parayı ödüyorsanuz ama aldığınız emeklilik ücreti daha yüksek oluyor” dedi.

alpaslan 03-19-2010 22:01

--->: cevap yazarsanız sevinirim

peki çocukların şöyle söylim benim yaşım şuan 32 abim 34 kardeşim 28 ve hepimiz evliyiz bu durumda hala faydalanabilirmiyiz annem şuan oda bizimle türkiyede almanyayamı gelip bizzat basvuru yapıcaz yoksa burda yani türkiyede herhangibir konsoloslukta işlemlerimizi gerçekleştirebilirmiyiz teşekkür ederim

alptraum 03-19-2010 22:05

Annenizin oturum müsadesi var mi Almanya icin

alpaslan 03-20-2010 00:39

hayır annem babamla birlikte oda dönüş yapmıştı benim en büyük ablam şuan almanyada yaşıyor pek bi önemi yok ama bunun bilmem ne dersiniz ne yapabiliriz

alptraum 03-20-2010 00:54

Öncelikle benim düsünceme göre - olumsuz -. Fakat en güzel yol bunu konsolosluklardan ögrenmek. Türkiyede ki Alman konsolosluklarininda ne kadar yobaz oldugunu cok iyi biliyorum. Gidip soru sormaniz v.s. bir sorun ve sordunuz diyelim alacaginiz cevap olumsuz olabilir.

Tavsiyem Almanya daki türk konsolosluklarina konuyla ilgili mailler ya da mektuplar göndermenizdir. Anneniz Türkiye de oldugu icin ben her ne kadar bundan yararlanamayacagini da düsünsem belki farkli bir durum söz konusudur. Konuda gecen Alman sigorta kurumuna da Almanca bir yazi gönderip durumu sorabilirsiniz.

nuri 03-23-2010 13:23

Kısaca 1992 öncesi orada çocuk sahibi olmuş, sonrasında türkiyeye kesin dönüş yapmış olan bir anne V800 formunu doldurduğunda bu yasadan ne şekilde yararlanabilir ? Şu an türkiyede vefat etmiş eşinin bağkur aylığını almaktadır, buna engel midir ? Yaş sınırı var mıdır ? Bu sistem düzenli olarak emekli aylığına mı tabii dir yoksa işsizlik sigortası gibi belirli bir süre ödenen ücret midir ? Teşekkür ederim.

ertenan 07-04-2010 14:43

Alıntı:

nuri´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 57125)
Kısaca 1992 öncesi orada çocuk sahibi olmuş, sonrasında türkiyeye kesin dönüş yapmış olan bir anne V800 formunu doldurduğunda bu yasadan ne şekilde yararlanabilir ? Şu an türkiyede vefat etmiş eşinin bağkur aylığını almaktadır, buna engel midir ? Yaş sınırı var mıdır ? Bu sistem düzenli olarak emekli aylığına mı tabii dir yoksa işsizlik sigortası gibi belirli bir süre ödenen ücret midir ? Teşekkür ederim.

Merhaba ben 1954 doğumluyum.05.05.1973 yılında Almanyaya yerleştim 1974-1977-1980-1981 doğum tarihlerinde olma 4 tane çocuğum oldu ayrıca 1976dan 1984 yılına kadar Almanyada çalıştım 1984 yılında eşim ve çocuklarımla birlikte türkiyeye kesin dönüş yaptık. Almanyada kaldığım süreleri borçlanarak ödedim ve 2007 yılında emekli oldum.türkiyeden emekliyim.televizyonda çıkan Almanyada doğum yapan kadınlar ile ilgili haberler doğrultusunda alman sigortasına başvurdum oradan bana evrak gönderdiler bende yeminli tercümana doldurtup geri gönderdim bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.

cenap 01-15-2011 22:57

mrhba.öncelikle bedavaya yardımcı oldugunuz icin cok tesekkurler.annem 66 yasında ,almanyada 9 yıl calısmıs ve 3 cocuk dogurmus..75 te kesin dönus yapmıs..acaba emeklilik hakkı varmı?...simdiden tskkrler...

Soru-Cevap bilgilendirme 01-14-2012 22:07

→ cevap yazarsanız sevinirim

Merhabalar forumumuza hosgeldiniz. Forumumuzda bu soru hakkinda fikri olan bir kisi en kisa zamanda cevaplayacaktir. Umarim sorunuz en kisa zamanda cevaplanir ve sizde memnun kalirsiniz. Lütfen Soru - Cevap kategorisini takip etmeyi unutmayin

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:19 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük