Kafiye....

KAFİYE Ne diye, Bu şuna, Şu, buna, Kafiye? Başa taş, Aşa yaş, Hey'e ney, Tuhaf şey! Kafiye Mantığı, O mantık! Hediye Sandığı, Bu sandık! O mantık, Bu sandık- ta sandık, ...

1. Alt 02-19-2009, 18:04 #1
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    KAFİYE

Ne diye,
    Bu şuna,
    Şu, buna,
    Kafiye?
    Başa taş,
    Aşa yaş,
    Hey'e ney,
    Tuhaf şey!

Kafiye
    Mantığı,
    O mantık!
    Hediye
    Sandığı,
    Bu sandık!
    O mantık,
    Bu sandık-
    ta sandık,
    Ve yandık .
    Ne yandık!

Hendese,
    Kümese
    Tıkılmak.
    Hadise
    Kırkayak.
    Adese,
    Oyuncak.
    Vesvese,
    Gökbayrak.
    Ölümse,
    Gel dese;
    Tak, tak tak!
    Mu-hak-kak!

Sorular
    Sordular;
    Neden çok,
    Nasıl yok,
    Niçin var?

Sanatsız
    Papağan,
    Neden çok;
    Ve atsız
    Kahraman,
    Niçin yok?

Çok ve yok,
    Yok ve çok,
    Aç ve tok,
    Tok ve aç;
    Tut ve kaç!
    Saklambaç.

Neden çok,
    Nasıl yok,
    Niçin var?

.
    .
    .
    .
    .

Ve derken:
    Nasıl yok
    Niçin var?

Bir varmış,
    Bir yokmuş.
    Karamış
    Ve kokmuş
    Dünyamız.
    Rüyamız
    Kapkara.
    Manzara:
    Gebeler
    Döşeksiz.
    Ebeler
    Isteksiz.
    Kubbeler
    Desteksiz.
    Habbeler
    Süreksiz.
    Türbeler
    Meleksiz.
    Tövbeler
    Gerçeksiz.
    Cübbeler
    Yüreksiz.
    Cezbeler
    Şimşeksiz.
    Izbeler
    Emeksiz.
    Heybeler
    Ekmeksiz.

Kafiye,
    Hikâye!
    Dava tek:
    Ölmemek!
    Peygamber!
    Ne haber?
    Bir batan
    Var: Vatan!
    Kandil loş,
    Ocak boş;
    Ve dağ dağ
    Elveda!

Gitme kal!
    Nefes al!
    Emir tez,
    Bekletmez!
    Ve o nur
    Bulunur!
    İşte iz!
    Geliniz!
    Toprak post,
    ALLAH DOST!....

Necip FazıL Kısakürek

Benzer Konular
    Konu Henna tarafından (02-19-2009 Saat 19:27 ) değiştirilmiştir.
    oguzhan, kipchak, el_feta ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  2. Alt 02-19-2009, 19:09 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Necip Fazil in anlayamadigim, ne icin yazdigini merakta ettigim bir siirdir. Fikrim manasiz bir siir diyor ama bir amac güdüyordur elbette.

3. Alt 02-19-2009, 19:19 #3
    Ziyaretci
    hay Allah!...
    bende geçen bir küçük kardeşden dinledim ...ve çok manidar geldi..hatta çook...zira az kelime ile çok şey anlatmış...belki sen bu tarz sevmiyorsundur...çünki şiirinde bir estetiği var..e her kişininde bir zevki...
    bazı şirleri beğeni ve iltifat ediyorlar ben Allah Allah ..burada ne duygu buldum ne ahenk neye güzel diyorlar deyip şaşıyom..demek ki,oluyormuş..
    iyi oldu birdaha okuyayım bakayım nesini çok sevmişim
    selam ile...

Konu Henna tarafından (02-19-2009 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.
  4. Alt 02-19-2009, 20:03 #4
    Necip Fazil cogu siirinde beni cok düsündürmüstür. O misralarinin ahengi ve olaylara bakisligindaki mizaci. Ama bu siiri bu yapi ile ben her nedense anlayamadim. Neden bu yapida yazilmis yani neden kafiye? Kesin bir ATIF var ama nereye?

5. Alt 02-20-2009, 01:59 #5
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Şiiri okuyunca sadece kafiyesi uyan kelimelerin ardarda dizilmediği, bunlara bir anlam verdiği de anlaşılıyor.
    ..
    Elinize Sağlık.

selametle..

Henna bunu beğendi.
  6. Alt 02-20-2009, 02:12 #6
    Ziyaretci
    zeynep_hearty Mesajlar: n/a
    Rahman kez kere razı olsun hakikaten oldukça anlam yüklü bir şiir ...selam ve dua ile...

Henna bunu beğendi.
  7. Alt 02-20-2009, 02:29 #7
    husiyin Mesajlar: 234
    Necip Fazılın en çok hoşuma giden şiirlerinden biridir.
    ayrıca bu şiirle alakalı google'da arama yaparken karşıma çıkan bir dörtlüğü de paylaşmak isterim.
    bu şiir Necip Fazıl'a mı ait bilmiyorum ama.
    buyrun...

163′E 3 KAFİYE
    Dininde 163 yara açan ulus’un,
    Günde 163 kez Cehennemde ulusun!
    O’na deyin: Nemrutlar, su dökemez eline,
    Küfür tarihinde sen, erişilmez ulu’sun!

(1965)

oguzhan, kipchak ve Henna bunu beğendiler.
  8. Alt 02-21-2009, 00:10 #8
    Ziyaretci
    Alptraum...senin nfk ile alakalı bir bildiğin var gibi...fakat bu sanılanın aksine nahoş bir bilgi mi ben mi yanılıyorum...daha evvelde bir yazıda geçmişti..bilmemiz gereken bişey var mı?..aydınlanmak dilerim...isterim.

9. Alt 02-21-2009, 00:19 #9
    Ben de cok birsey bilmedigimden etrafa sorayim dedim ama Necip Fazilin dedigi gibi bir takim cevre olustu gibi hissettim. Insan ruh haliyeti farklidir bir eseri o kisiye sormak gerekir ki en iyi ondan ögrenelim. Siir herkeste farkli tat birakir ama ya yazan peki?

Bunu düsünmeme vesile kilacak sözleri Necip Fazilin hayatindan dinleyelim.

Necip Fazıl, Poetikanın dördüncü bölümünde simgeyi ve şiirde üslûbun önemini öne çıkarmaktadır. “Şiirde, ne söyledi yok, nasıl söyledi vardır.” kuralı Necip Fazıl’a göre üslûbun temel taşıdır. Bölümden anlaşılan husus, şiirin bildirdiğinin, şiirin konuşma tarzıyla (üslûp) disipline edilmesi gerektiğidir. Bu öneri, Necip Fazıl’ın iki konudaki hassasiyetinden doğmaktadır. Birincisi, şiir, bir haberin açıkça ilânı üzerine kurulmamalıdır. Bu düzyazının, dahası bilimin metodudur. Didaktik ve politik şiirlerde bu hataya düşülmektedir. İkincisi, şiir, vezin ve kafiyenin kolaylığına sığınmamalıdır. Dış yapı düzgün bile olsa, şiirin muhtevası boşsa; bir haberden yoksunsa, böyle şairler şiirde ileri gidemezler; kısa sürede devre dışı kalırlar. Necip Fazıl, kafiye ve veznin, şiiri, birtakım “adî lâf tertipleri”nden ayırdığını; ama sadece bu ayrım üzerine kurulan şiirin bir sahtekârlık olduğunu belirtmektedir. Necip Fazıl’da şiir bu iki husus arasındaki sentezden, gerilimden doğmaktadır. Necip Fazıl, şiirin taşıdığı özle, bu özün sunulduğu biçim arasında, birbirini elimine etmeyen, birini öbürüyle denetleyen bir yapı kurulmasını önermektedir. Bu yapıda, şiiri dış yüzeyden ibaret görerek, sadece kafiye ve vezin üzerine kuran anlayışın farkında olmadığı bir iç yapı vardır. Bu yapı şiirin bütün kurallarından bağımsız bir şekilde oluşmuş kendine özgü bir canlılık taşımaktadır. İşte simge bu yapıdan doğar, doğmalıdır. Simgenin işlevi, şiirin iç yapısındaki “sırrı” anlamı şiirin dış yüzeyine taşımaktır. Burada isçilik ayrı bir önem kazanmaktadır. Kendine özgü bir canlılık arz eden iç yapı olağanüstü derecede çeviktir; kolayca ele geçmez. Şairlik, “bu harikulâde çevik ve ince bünyenin heykeltıraşlığı”dır.

Not: Peki simdi bu siirden ne anladiginizi sorsam?

10. Alt 02-21-2009, 00:31 #10
    Ziyaretci
    pes.... bu kadar edebi bir tanımı kaç kere okusam anlayamam...ki okudum...kusura bakma ama sadece hicve mi girer artık ince ince vuruşlar mı desem bilemiyorum ...bana kelime örgüsü genel islami sosyal ahvale yapılan kısa kısa göndermeleri yoğun kelimeli şiirlere nazaran beğendim...
    N.Fazıl'ı bende öğrenmek için sordum...

şiirden ne anladın sorusu ise ;son dize son kelimeye varan bir insanlık tablosu .....

Konu Henna tarafından (02-21-2009 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir.