Aşkın vav hali

AŞKIN VAV HALİ Ey aşkın binbir başlı vav hali Ey sonsuz kavram Gaflet vaktinde Gel gönlümün üstüne Usta bir hattatım ben Aşkı çizerim mekânlara Aşk sığmaz ki bu ummana Vav ...

1. Alt 09-25-2008, 16:37 #1
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Aşkın vav hali

AŞKIN VAV HALİ

Ey aşkın binbir başlı vav hali
    Ey sonsuz kavram
    Gaflet vaktinde
    Gel gönlümün üstüne
    Usta bir hattatım ben
    Aşkı çizerim mekânlara
    Aşk sığmaz ki bu ummana
    Vav olur gözlerimiz
    Bürünürüz canlara
    Bir seyyah gibi
    Gelip göçen, göçüp giden
    Bu mekândan mekân’a
    Demem o ki
    Tarifini yapamam ben imkâna
    Bir hattatım
    Zamana vav çizmekteyim
    Hilalin dolunaya
    Dolunayın hilale dönüştüğü zamana

Ve mahlukat
    Nefes nefes aşk çekerken Mevla’ya
    Üstümde aşk kokusu var
    Yaşadıkça beni yontar
    Ve benzetir insana
    Elimde vav
    Gönlümde vav
    Gözümde vav
    Dem dem vav kesilirim
    Beni insan yapana
    Ey kalbimden geçeni bilen Allah’ım
    “Kulum” de kâfi bana
    İster nârına garket
    İster nuruna

Mehmet Ekici

Konu Henna tarafından (12-12-2008 Saat 19:06 ) değiştirilmiştir.
    alptraum ve kipchak bunu beğendiler.
  2. Alt 12-12-2008, 18:43 #2
    Ziyaretci
    vav..

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Meşhur bir hikayedir:
    Hafız Osman fırtınalı bir günde dolmuş kayıkla Beşiktaş’a geçecektir. Bir kayığa biner. Yol bitmek üzereyken kayıkçı ücretleri ister. Fakat Hafız Osman o gün aceleyle çıktığı için yanına para almayı unutmuştur. Kayıkçıya, “efendi, yanımda param yok, ben sana bir “vav” yazayım, bunu sahaflara götür karşılığını alırsın” der. Kayıkçı yüzünü ekşitip söylenerek yazıyı alır. Bir müddet sonra kayıkçının yolu sahaflar tarafına düşer. Bakar ki yazılar, levhalar iyi fiyatlarla alınıp satılıyor. Cebindeki yazıyı hatırlar ve götürür satıcıya. Satıcı yazıyı alır almaz “Hafız Osman vav’ı” diyerek açık artırmaya başlar. Sonuçta iyi bir fiyata “vav”ı satar kayıkçı. Kayıkçı bir haftalık kazancından daha fazlasını bu “vav” ile kazanmıştır. Bir gün Hafız Osman yine karşıya geçecektir ve yine aynı kayıkçıyla karşılaşmıştır. Yol bitmek üzereyken yine ücretler toplanır. Hafız Osman da yol ücretini uzatır kayıkçıya. Kayıkçı “efendi para istemez, sen bir “vav” yazıver yeter” der. Hafız Osman gülümseyerek der ki; “efendi o “vav” her zaman yazılmaz.”

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

[imeem]y_YH-zhBWt[/imeem]

Konu Henna tarafından (12-12-2008 Saat 19:08 ) değiştirilmiştir.
    kipchak bunu beğendi.
  3. Alt 12-12-2008, 18:48 #3
    Ziyaretci
    Aşkın vav hali

Vav!

İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.

İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.

Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.

O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar. Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır.

Rabbi vav gibi mütevazı olsun ister kulları.

Musa dal olmuştur ama Firavunun gözü Elifte kalmıştır.

İbrahim ateşte vavdır, Nemrut bizzat ateşe odun.

Yunus, vav olup balığın karnında anca kurtarmıştır kendini.

İnsan iki büklüm olunca rahat eder ana karnında.

Boylu boyunca uzansa da kim rahattır mezarında?

Vavın elifle münasebeti ne kadar iyiyse, kainatın dengeside o kadar düzgündür.

Kim kimi hatırlarsa evvel o ona koşar.

Kainatta tüm cisimler boşlukta dönerken insan belki o yüzden boşlukta kalmamış, Rabbi onu imanla doldurmuştur.

Evvelde eliftir, bir ilahi nefesle ahirde vav olur kainat.

Manayı bilmeyenler vav diyemez vay der.
    Buna anlamca vaveyla denir.
    Yani vav olamadıkları için feryad edenlerin halidir.

Elif bir ağaç ve insan onun dalıdır.
    Azrail budadıkça nefesleri daha gür çıkar sesleri.

Herbiri Dal olur ve o ağaçtan beslenir. Vav olur o ağacın gölgesine sığınır.
    Ve Allah insana seslenir, peygamber eliyle ulaşan mesajı hem dal hem vav ol der insana.

"Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir. İyiliği emrederler; kötülüğe engel olurlar. Namaz kılarlar, zekat verirler. Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunlara Allah rahmet edecektir. Allah şüphesiz güçlüdür, hakimdir."

Başkasının önünde eğilmek ne zordur. Birilerinin emri altına girmek ne ağırdır. Krallara boyun eğmemiş insan görmediği bir varlığa mı itaat edecektir?

İnsan kendinin bile farkında değildir iki lam birbirine sarılıp kainatı ayakta tutan sütunlar gibi durmuştur elifin ardında, kainatın gezegenleri yuvarlanıp son harf misali peşinden giderken, insan yolculukta geri kalmanın acısını ne zaman anlayacaktır. Zordadır sığınacak yeri yoktur. Evrene ve seslere kulak verenler duyar yeniden o kutlu çağrıyı;

"Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Rablerine kavuşacak ve O’na döneceklerini umanlar ve Allah’a gerçek bir saygı gösterenlerden başkasına namaz elbette ağır gelir"

Sonra çağırır insanı, belki cennet kokusunu duyurmak içindir bu davet, belki kendi yanına çağırıyordur.

İşte o ayet: “Secde et, yaklaş!”

Eğil ve ben senin başını göklere erdireyim, yıldızları ayağına sereyim, sana gezmekle bitiremeyeceğin cennetler, sayamayacağın nimetler vereyim demektir bu.

Secde et, vav ol, vay dememek için la şey olan insan herşey demek olan Rabbinin önünde...

Muhabbetle

(Hakan Türkyılmaz'dan alıntıdır)

Konu Henna tarafından (12-12-2008 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.
  4. Alt 12-12-2008, 18:53 #4
    Ziyaretci
    Aşkın vav hali

İyi bakıldığında, görmek için bakıldığında; Bazen bir insanın secdedeki hali, bazen bir ceninin anne karnında ki haline benzer..

Vav Harfi, Allah’ın Vahid ismini ve birliğini simgeler.

Ebced hesabında 6 rakamına denktir ki ; Bu yönüyle aynı zamanda imanın 6 şartını temsil ettiği söylenir.

Harfi med olduğu gibi, kasem harfidir. Aynı zamanda, iki cümleyi veya özneyi bağlayan bağlaçtır.

Aşkın vav hali

• Ulu Cami’nin her duvarında VAV harfleri yazılıdır. Ancak en meşhur ve en güzel VAV harfi budur.

• Halk arasında Hızır Aleyhisselam’ın bu vav harfinin önünde namaz kıldığı rivayeti yaygındır.

• Tezhib sanatı ile süslenmiş ve ucuna Lale motifi işlenmiştir. Lale süsleme sanatında Allah’ı c.c. sembolize eder.

• Vav harfi, Vahidiyet, Vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle de Allah’ın birliğini ifade eder.

VAV HARFİ İLE BAŞLAYAN KELİMELERE DİKKAT EDİNİZ. SORUMLULUK GEREKTİREN İŞLERDİR:

VALİ, VEZİR, VELİ, VEKİL, VARİS, VASİ, VALİDE, VAAD ETMEK VB...
    "Bursa Ulu Camii gezerken rehber duvarda asılı hatlardan yedi vav'ın sırrını şuna benzer manada anlatmıştı.

Peygamberimiz buyurmuş ki, "yedi vavdan sakınınız, ihtiyaç olmadığı halde vavların işaret ettiği mesleklere yönelmeyiniz."

Sabah namazı sonrasında anlattığı için bilincim tam açık değildi bu yüzden hadisi birebir hatırlamıyorum fakat 'yöneticiliklere -vali vs.- işaret eden VAVlardan sakının; mecbur değilseniz bu meslekleri seçmeyin' mealinde bir hadisti sanırım.

Yunus Bilge

Vav'lardan Çekinin
    -Bursa Ulu Cami - Caminin batı cephesinde günümüzde hanımların namaz kıldığı yerin batı duvarında çok değişik bir şekilde işlenmiş büyük celi sülüt dört tane VAV harfi dikkat çekmektedir.

İttaku'l - vâvat. Bu önemli bir nasihattir. Allah Resülü (s.a.s) bizleri sorumluluğu olan şeylerden sakınma noktasında uyarıyor ve "Vavlardan sakının, çekinin" diyor.
    Mesela Vali olmak, veli olmak, varis olmak, vekil olmak, vezir olmak, vakıf malını değerlendirmek, vallahu yemininde bulunmak vazifeleri yerine getirirken hassas olmamız ölçülü davranmamızı tavsiye ediyor, Efendimiz (s.a.s). İnşallah yerinde de görürsünüz.

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Konu Henna tarafından (12-12-2008 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.
  5. Alt 12-12-2008, 19:01 #5
    Ziyaretci
    Aşkın vav hali

VaV HaRfİ hat sanatını temsil eder ,
    mahreci 2 dudak arasıdır ,
    yolun sonu ona aittir ,

tabiatı sıcaklık ve rutubet ; unsuru havadır ,
    tabiatını teşkil eden şeyler ondan var edilir ,
    araf ona aittir ,

halistir , mukaddestir , müfrettir ve ÜrKüTüCüDüR !
    her hali ile bir tefekkürdür VaV !
    açısı iyi ayarlanmışsa bazen anne karnındki duruşu , bazen secdedeki duruşu görür insan !
    uzlete çekilip kemal noktasını yakalayabilmek için bir bekleme odasıdır VaV ,

talebe için bir eğitimdir VaV ,
    " VaV ile dost ol bakalım " der hocası .
    " onunla yürü ve yorul ; konuş sonra ne söyler sana , hele bi anlamaya çalış " ,
    tanımaya çalışır VaV ' ı talebe !
    elinde kalem onun o zarif duruşunu ,
    kavisini vermeye çalışırken nefesini tutup , vakarı karşısında ÜrPeRiR !
    sabır , azim, aşk ve dua ile çıkar yola talebe !
    MeŞk EdEr , YiNe MeŞk EdER !

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Konu Henna tarafından (12-12-2008 Saat 21:09 ) değiştirilmiştir.
  6. Alt 12-12-2008, 19:19 #6
    Ziyaretci

Aşkın vav hali
    elif.

Dünyaya eşref-i mahlûkat olarak gönderilen insanoğlunun secde anında Rabbine karşı sükût içerisinde halini arz etmesi* boyun bükmüşlüğünün tezahürü.
    Kulluğun manasının sırrındadır vav hâli. İnsanın cenin halinde vav şeklini andıran bir şekilde doğması* ilerleyen süreçte elif gibi doğrularak kâinata meydan okumasında kalbin en iç yerinde saklıdır vav.

Mütevazılığın* boyun bükmüşlüğün ifadesidir vav.

Özgürlüğe açılan yelkenlerin sırrında saklıdır vavın manası. İki büklüm olup tefekkür edince anlar insanoğlu. Anlamaya başladıkça; aranılanı aramaya koyuldukça; aradığının kanatları altında kanat çırptıkça; çaresizce kalana kadar dağları delme şevkiyle Ferhat olup dağa kazmayı vurdukça* yoksunluğun aslında aranılanın yokluğu olduğunu idrak eder insan

Ten kafesinden uçup aşkın vav halini aramak…

Varlık içinde yokluk çekerek* korkulana karşı korkulanın azametinden* güçlü oluşundan değil* korkulanın sevgisini kaybetmekten korkmak. Dünyevî ne kadar duygu ve arzusu varsa hepsini ten kafesine hapsedip Hıraya çekilerek* aşkın kaynağı olan El Vedud’a yaklaşabilmek…

Tepeden tırnağa aşk kesilip sırılsıklam sarılmaktır toprağa. “Benim sadık yârim kara topraktır” diyen Aşık Veysel gibi kara toprağı dost eyleyip* nefsin kefeninden sıyrılarak vav olup kanat çırpmaktır.

Kısacık ömrü hayatında* kendisini unutan insanın* kendisini yeniden keşfe çıkarak kendisinin farkına varmasıyla bir zamanlar ayağının kayıp da yolda düştüğü yerden kalkarak yola devam etmesi. Kendisine yabancılaştığı* özünden uzaklaştığı* ölümü hatırlamamak için kendisini dünyaya kaptırdığı her şeyi bırakarak* ölmeden önce ölüme kanat çırpmaktır aşkın vav hali.

Olmak* vav halinin tekrar tekrar oluşuna bir atıfsa* vav halinde her nefes aşka atıftır. Her oluşla varlığın notaları yankılanır kâinatta* yağmurlar can verir susuz topraklara* aşkın vav hali ise kurumuş yürekleri yeşertir…

Derman arıyorsan derdine dön ey yolcu!

Sükûtu kan çanağına dönmüş gecenin yakamozda yakarışındadır hikmet. En kutlu sözün; Kuran’ın yüreğine nazil olmaya başladığı anda /kadir gecesi/ gece yürüyüşünle miracını yaşamaktır aşkın vav hali.

Mütevazılığın* boyun bükmüşlüğün* acziyetin ifadesidir. ’adanmaktır. Meryem gibi.

Diriliş amentüsünün tüttüğü yetim bıraktığın secdegâhının ağıtıdır bu. Rıza-i İlahiye’ye kulak ver* yüreğini dinle* yüreğinin frekansını kâinatın zikrine ayarla;

“Secde et* yaklaş!”

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

7. Alt 12-12-2008, 19:23 #7
    Ziyaretci
    Aşkın vav hali

8. Alt 12-12-2008, 19:48 #8
    Ziyaretci

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

9. Alt 12-12-2008, 19:55 #9
    Ziyaretci

Aşkın vav hali
    Kalemime yakıştı adın<?XML:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
    Bir nun yada vav kadar narin<O:P></O:P>
    Adımın yanına yakıştı<O:P></O:P>
    Parmak izlerinde yankılanan sesim<O:P></O:P>
    Bir yakarıştı.<O:P></O:P>
    <O:P></O:P>
    Seni giydim üstüme<O:P></O:P>
    Hayat soğuk sesin sıcak<O:P></O:P>
    Bir kucak ferahlık diye<O:P></O:P>
    Unuttum ıhlamuru seni sevdim<O:P></O:P>
    Şifa niyetine.<O:P></O:P>
    Kalbime yakıştı sızın<O:P></O:P>
    Kar vardı, demek kıştı<O:P></O:P>
    Ter bastı ansızın dağın eteklerine<O:P></O:P>
    Yırtıldı gülmeyen çehresi<O:P></O:P>
    Tablo diye astım seni gözlerime.<O:P></O:P>
    Dudağına yakıştı adım<O:P></O:P>
    Ölüm bir adım hayat bir karıştı<O:P></O:P>
    Gülüşün bulaştı bir kelebeğin renklerine<O:P></O:P>
    Olaya El Atan’a hamd olsun<O:P></O:P>
    Sakladı seni avuç içlerimde…<O:P></O:P>

10. Alt 12-12-2008, 20:07 #10
    Ziyaretci
    Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Aşkın vav hali

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.