Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 07-31-2009 (15:51)   Son Mesaj: 06-04-2013 (15:50)    Cevap: 7    Gösterim: 9326  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen alptraum

07-31-2009

Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir

Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir
    Yeni doğan bebekler günde 20 saat uyurken, 4 yaşına kadar olan çocukların 12 saat, 10 yaşına kadar olanların ise günde ortalama 10 saat uykuya ihtiyaçları var. Yaşlılar ise günde 6-7 saat uyurken birçok yetişkine ise gecede 7-9 saat uyku yeterlidir.

Howstuffworks.com isimli sitede yer alan haberde, iyi bir gece uykusundan sonra insanlar kendilerini çok iyi hissetikleri belirtiliyor. Peki bu nasıl oluyor? Biz uykudayken vücudumuzda neler oluyor? Çocuklarda büyüme hormonu ile bağışıklık sistemi için önemli olan kimyasallar uyku sırasında salgılanıyor. Eğer yeterince uyumazsanız, hastalıklara karşı direçsiz olursunuz ve çocuklar ise yeterince gelişemezler.

Hiç kimse niçin uyduğumuzu gerçekten bilmiyor, ancak işte size bununla ilgili çeşitli teoriler:

· Uyku, vücuda kasların, diğer dokuların onarılması ve yaşlı, ölü hücrelerin yenilenmesi için şans veriyor.

· Uyku beyine hafızayı düzenlemesi ve depolaması için şans veriyor. Rüyaların da bu sürecin bir parçası olduğu düşünülüyor.

· Uyku enerji tüketimini yavaşlatıyor, böylece günde 4-5 kez yerine 3 kez yemek yiyoruz.

· Uyku beynin yeniden şarj edilmesinin bir yoludur.

Niçin uykuya ihtiyacımız var?

Niçin uykuya ihtiyacımız olduğunu anlamanın yolu, yeterince uyumadığımızda neler olduğuna bir göz atmaktan geçer:

· Uyumayan insan, ertesi gün sinirli olur ve çok çabuk yorulur.

· İki gece uykusuz kalan insan ise daha kötü olur. Konsantrasyonu bozulur ve dikkat süresi düşer, fazla hata yapar.

· 3 günlük uykusuzluktan sonra ise kişi halüsinasyon görmeye başlar ve aklını toparlayamaz, düşünemez. Eğer uykusuzluk devam ederse, kişi idrak yetisini de yitirir.

Her gece 2-3 saat uyuyan insanda da zaman geçtikçe aynı problemler görülüyor. Eğer uykusuzluk süresi 3 günden de fazla olursa, kişinin durumu daha da kötüleşiyor ve hatta ölüme kadar gider.

Zaman Online

{{?ura}} bunu beğendi.

Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  08-26-2009, 02:21

--->: Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir

"3 günlük uykusuzluktan sonra ise kişi halüsinasyon görmeye başlar ve aklını toparlayamaz, düşünemez. Eğer uykusuzluk devam ederse, kişi idrak yetisini de yitirir.

Her gece 2-3 saat uyuyan insanda da zaman geçtikçe aynı problemler görülüyor. Eğer uykusuzluk süresi 3 günden de fazla olursa, kişinin durumu daha da kötüleşiyor ve hatta ölüme kadar gider."

Bunu başarabilen arkadaşları tebrik ediyorum zira bıraksalar 3 gün uyuyabilme kapasitesine sahip biri olarak günde en fazla 5-6 saat uyumam gerekiyorsa ne yapmam gerekiyor bir bilen eden varsa..
    Konu pınaran tarafından (08-26-2009 Saat 02:24 ) değiştirilmiştir..
    pınaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) pınaran

Permalink - Mesaj no 2  01-18-2011, 02:44

selamlar başımdan geçen bir olay şöyle Telekominakasyon kurumunda santralde çalışıyorum. Geçen yıl 48 saat içinde sadece 2 saat uyudum daha sonra tekrar 38 saat çalıştım akabinde uyumak için araba ile eve gittim Gece 03:30 toplamda 2 saat uyuduğu düşersek eğer 84 saat uyumamıştım ve Aniden yolda 100 lerce insan ellerinde sopa ve taşlarla bana saldırdığını gördüm Arabayı zor zaptettim sonra düşündüm birden gecenin bir vakti bu şeylerin gerçek olamayacağıydı ve aniden hepsi kayboldu kendime 2-3 tokat atıktan sonra eve yetiştim ve uyudum çok şükür.
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 3  03-31-2011, 03:09

Alıntı:
    3 gun uyumayan insan nasil olur-Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir

Ben şuan 4 gündür 1 saat bile uyumadım ve hiçbirşeyim yok

Permalink - Mesaj no 4  05-25-2011, 15:45

Alıntı:
    insan uyumadan kac gun dayanir-Bir insan uykusuzluğa ne kadar dayanabilir

slm ben 4 gündür sadece 7 saat Uyudum ama uyumadigim zaman hep çalışıyorum ve hala 3 gün daha uyumayacam buna mecburum ama emin olun vücudumda hafif bi sıskalik yalnız var gözlerimde hiçbir değişklik yok acaba benim sona dayanan a kadar halim ne olur?
    bill karsın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) bill karsın Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 5  07-04-2011, 23:20

sizlere sabırlar diliyorum..
    uykucu şirine halimle sabaha kadar makale yazacağım..
    kafam masaya düşmezse tabii, size nasıl da özeniyorum, ömrümün 3 de 1 inden fazlası uyuyarak geçiyor, bari rüyalarımda da kaldığım yerden devam edebildiğim bir hayatım olsa da hiç olmazsa yaşamaya devam ederim..
    az uyuyanlar günlerini ne dolu dolu geçiriyorlardır, şunu bunu yetiştiremedim derdi yok.. mis gibi.. zaman bol..
    Michael Ende'nin Momo'sundaki gibi zaman hırsızları mı dadandı bana nedir?
    uyuduğum zamanları kendi hesaplarına yazan duman adamlar..
    pınaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) pınaran

Permalink - Mesaj no 6  02-08-2013, 05:15

Merhaba, aranızda sağlıkçı var mı bilmiyorum ama ben günde ortalama 8 saat uyuyan biriyim ve uyuduğum zamanı vakit kaybı olarak görüyorum, sağlığa uygunluk çerçevesinde minimum kaç saat uyuyabilirim? Günde 4-4,5 saat yeterli mi sizce? Ayrıca işim ve eğitimim gereği hafızam çok önem teşkil ediyor benim için, bu yüzden hafızamı etkilememesi gerekiyor...

Permalink - Mesaj no 7  06-04-2013, 15:50

arkadaşlar 120 saatte toplam 14 saat uyudum ve hala bunu yazabiliyorum uykusuzluk yoktur