Ev hanımlarına hayati uyarı   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 07-31-2009 (15:05)   Son Mesaj: 07-31-2009 (21:12)    Cevap: 11    Gösterim: 2921  

07-31-2009

Ev hanımlarına hayati uyarı

Ev hanımlarına hayati uyarı
    Çamaşır suyu ve tuzruhu karışımından oluşan gaz astıma yol açabilir. Mermer, fayans ve marley gibi yüzeyleri beyazlatmak için tuzruhu ve çamaşır suyunun karıştırılarak kullanılmasının sağlık açısından büyük tehlike oluşturduğu bildirildi.

Tuzruhu ve çamaşır suyu karıştırılınca yoğun bir şekilde klor gazı açığa çıktığı, bu gazında solunum yollarında hasara yol açtığı belirtildi. Havasız, küçük ve kapalı ortamlardaki süre arttıkça klor gazının solunum yollarına daha fazla zarar verdiğini belirten uzmanlar, bu kişilerde astım benzeri bir hastalıkların ortaya çıkma olasılığının fazla olduğunu vurguladı.

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, evlerde günlük hayatta kullanılan deterjan, çamaşır suyu, kireç ve yağ çözücüler, lavabo açıcılar, tuz ruhu gibi birtakım kimyasal maddelerin yanlış kullanılması halinde zehirlenmelere neden olabileceği uyarısında bulundu. Özellikle dar, kapalı ve iyi havalandırılmayan yerlerde çamaşır suyu ve tuzruhunun gerek tek olarak gerekse birlikte kullanılmamaları gerektiğini hatırlatan Dr. Osman Nacaroğlu, bu kimyasalların kanda karboksihemoglobin denen bir oluşuma neden olarak oksijenin vücuttaki taşımına engel olabileceğine dikkat çekti.

Mermer, fayans ve marley gibi yüzeyleri beyazlatmak için tuzruhu ve çamaşır suyunun karıştırılarak kullanılması sağlık açısından büyük tehlike oluşturduğunu anlatan Dr. Nacaroğlu, "Tuzruhu ve çamaşır suyu karıştırılınca yoğun bir şekilde klor gazı açığa çıkmaktadır. Bu klor gazı solunduğu zaman ise hava yollarında bulunan suyla birleşerek en kuvvetli asitlerden biri olan hidroklorik aside dönüşerek solunum yollarında çok belirgin hasara yol açmakta. Havasız, küçük ve kapalı ortamlarda ve maruz kalınan süre arttıkça hasar daha fazla olmakta, bu kişilerde astım benzeri bir hastalık tablosu ortaya çıkmakta. Söz konusu karışım astım hastalığı ve diğer solunum hastalıkları yanında akciğer ve kalp rahatsızlığı olanları da olumsuz yönde etkilemekte." diye konuştu.

Bunun yanında çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasalların çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması, su veya başka içeceklerle karıştırılma olasılıkları nedeniyle bunlarla bir arada bulundurulmaması gerektiğini vurgulayan Nacaroğlu, "Ayrıca ev kimyasalları gıda maddeleri ile de aynı yerde olmamalı. Bu maddeler kullanıldıktan sonra zehirlenmeyi akla getirebilecek belirtiler gözlenirse (bulantı, kusma, ishal, tansiyonda düşme, solunum problemleri, deri ve gözde irritasyon gibi) en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ya da 112'ye haber verilmeli." şeklinde konuştu.

CİHAN

{{?ura}} bunu beğendi.

Ev hanımlarına hayati uyarı Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  07-31-2009, 15:08

--->: Ev hanımlarına hayati uyarı

birkaç zehirlenmiş biri olarak yaralı bir haber...

dikkat etmek lazım.....

eyvallah alptraum...
    {{şura}} - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) {{şura}}

Permalink - Mesaj no 2  07-31-2009, 16:15

{{şura}}´isimli üyeden Alıntı
    birkaç zehirlenmiş biri olarak yaralı bir haber...

dikkat etmek lazım.....

eyvallah alptraum...

BENDE Bİ KERE DALMIŞTIM BANYOYA ZOR ATTIM KENDIMI DAŞARI,KENDINDEN GEÇİRİYO İNSANI.
    3rd eng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) 3rd eng

Permalink - Mesaj no 3  07-31-2009, 16:44

Unnecessary - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Unnecessary

Permalink - Mesaj no 4  07-31-2009, 16:46

ay neden güldünüz acaba anlayamadım....

böylesine hassas bir şey için gülünürmü?
    {{şura}} - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) {{şura}}

Permalink - Mesaj no 5  07-31-2009, 17:16

{{şura}}´isimli üyeden Alıntı
    ay neden güldünüz acaba anlayamadım....

böylesine hassas bir şey için gülünürmü?

siz sorun diye güldüm şura hanım tıp mı oynuyoruz hayrola
    bence çok komik benim bir anım aklıma geldii ben pek ev işi yapmam anlamam ev hanımları düşünsün
    {{?ura}} bunu beğendi.

Permalink - Mesaj no 6  07-31-2009, 17:18

Konuyla alakasiz belki ama bu tuz ruhuda cok önemli. Bitmis tuz ruhunun sisesini cöpe atiyor bir bayan. Kücük cocukta cöpü karistirirken buluyor ve kafaya dikiyor. Icinde kalan bir damla soluk borusunu deliyor ve ölene kadar karnindan yemek yiyebilecek bu cocuk sadece. cok dikkatli olmak lazim.
    Unnecessary bunu beğendi.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 7  07-31-2009, 17:24

alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Konuyla alakasiz belki ama bu tuz ruhuda cok önemli. Bitmis tuz ruhunun sisesini cöpe atiyor bir bayan. Kücük cocukta cöpü karistirirken buluyor ve kafaya dikiyor. Icinde kalan bir damla soluk borusunu deliyor ve ölene kadar karnindan yemek yiyebilecek bu cocuk sadece. cok dikkatli olmak lazim.

benim amcamın oğlu bir şişeyi devirdi çamaşırsuyunu diye ama tuz ruhu oldukça zararlı bence ev hanımları hiç evlerine almasınlar bile kokusu tek başına yetiyor
    {{?ura}} bunu beğendi.
    Konu Unnecessary tarafından (07-31-2009 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir..

Permalink - Mesaj no 8  07-31-2009, 17:33

Evet tuz ruhu hakikaten igrenc kokuyor cok sert bir kokusu var zaten. Gerci tuz ruhunun yerini alacak ürünler mevcur herhalde degil mi? Illa tuz ruhu kullanilmasi gerekmiyor
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 9  07-31-2009, 17:39

alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Evet tuz ruhu hakikaten igrenc kokuyor cok sert bir kokusu var zaten. Gerci tuz ruhunun yerini alacak ürünler mevcur herhalde degil mi? Illa tuz ruhu kullanilmasi gerekmiyor

valla ben anlamıyorum ama illaki vardır ev işinden anlayan titiz bayan vardr herhalde şura hanım var mıdır sizce
    {{?ura}} bunu beğendi.