Geleneksel Asya Ayak Masajı   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 02-10-2009 (00:21)   Son Mesaj: 02-10-2009 (00:26)    Cevap: 1    Gösterim: 32346  

  02-10-2009

  Geleneksel Asya Ayak Masajı  Vücudumuzdaki organların sinir uçlarının bulunduğu yerleri gösteriliyor resimde,

  bu bölgelere masaj yapıldığında iyi geldiği söyleniyor. Bu organların rahatsızlıkları bu bölgelerden anlaşılıyormuş.


  Geleneksel Asya Ayak Masajı

  Bütün Asya iyileştirmegelenekleri, sadece ana enerji merdiyenleri ve sinir kanallarının ayaktaki terminallerine uygulanan özel bir sağaltıcı masaj tekniği içerir. Batıda ayak terapisinin bu formuna refleksoloji denmektedir.

  Geleneksel Asya ayak masajı teknikleri tui-na masajının derin doku baskısı ve yüzey ovalamasına benzer. Ayakta biten ana merdiyenlerin ve sinir kanallarının üzerindeki hayati noktalara uygulanır. 12 ana organ-enerji meridyeninden 6sının ayakta terminali vardır. Bu organlar; dalak, karaciğer, böbrekler, mide, mesane ve safra kesesidir. Ayrıca otonom sinir sisteminin ana kollarının da kökleri ayaklardadır. Ayakta belirli noktalara derin doku masajı uygulayarak ilgili organlarda ve bezlerde sağaltıcı etkiler yaratılabilir.

  Geleneksel Çin Tıbbında sıkıştırılmış ve şekli bozulmuş ayak, ayaktaki sinirlere ve enerji kanallarına bağlı iç organlarda ve bezlerde kronik anomalinin sebebi olarak görülür. Bu terminaller sertleşen dokular ve kemik deformasyonları tarafından ezilir. Mesela karaciğerin görevi toksinleri kandan filtre etmektir ve böbrekler onları düzenleyen meridyenler ve sinir uçları ayakta eğer sıkıştırılmış ve bloke edilmişse, bu temizleme fonksiyonlarını yerine getiremezler. Sonuç olarak da, dokulardaki ve kandaki toksin düzeyi artar, vücut sıvıları artarak asidikleşir ve hastalıklar için uygun ortamı hazırlayan kronik kan zehirlenmesi başlar.


  Modern batı tıp eğitimi almış Tayvanlı doktor Dr. Lee Shih-min son senelerde çin iyileştirme sanarına profesyonel anlamda ilgi çekmiştir. Senelerde batı tıbbını uyguladığı Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde modern allopatik tıbbın ve adikal ameliyatların saldırgan ve genelde sonuç vermeyen uygulamalarıyla çok sık karşı karşuıya kalmıştır. Bir süre sonra iğneler, bıçaklar ve ilaçlardan daha iyi yöntemler bulmak amacıyla eski geleneksel çin tıbbını araştırmaya başlamıştır. Bu şekilde ayak terapisini keşfetmiştir.

  Derin doku masajını kendi kendinize uygulamanın kolay yollarından biri çıplak ayakla arnavut kaldırımı gibi düzgün yuvarlak taşların üzerinde yürümektir. Taş çiğnemek yani stai shir-tou olarak bilinen bu teknik binlerce yıldır Çin'de tüm Asya'da kendini iyileştirme terapisi olarak uygulanmıştır; etkileri hızlı ve güçlüdür, ayak dokularının derinlerindeki noktaları harekete geçirir. Bir veya iki metre kare yeni dökülmüş beton, boyutları erikten şeftaliye kadar olan düzgün yuvarlak taşlar yerleştirip betonun kurumasını bekleyin. Bu taşlardan derin doku masajı amacıyla faydalanmak için çıplak ayakla yavaşça üzerlerinde yürüyün ve ayağınızın altında hassas ve ağrıyan bir noktaya denk geldiğinizde, o ayağınızın üzerinde ileriye ve geriye yaylanın.

  Geleneksel Asya Ayak Masajı Yorumları    Permalink - Mesaj no 1  02-10-2009, 00:26

  --->: Geleneksel Asya Ayak Masajı


  Refleksoloji masajının temeli, ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır. Ayaklar insan vücudunu temsil eder ve her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir.

  Bu bölgelerin masaj yoluyla uyarılması ile vücudun buna gereken tepkiyi verdiği inancı ile temellenir. Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manüpülasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır. Bu nedenle refleksoloji bir tür “denge” masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygulsal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar, kişiye doğal dengesini kazandırır.

  Genelde herkes günlük hayatında stresle karşı karşıya geliyor. Vücudumuz bu stresle başa çikmakta bazen çok zorlanmakta. Halbuki vücudun tüm sistemleri stresle yaşamaya az miktarda da olsa alışıktır. Çünkü bu stres vücudumuzu motive ederek daha enerjik çalışmasını sağlar. Ama modern yaşam tarzının yarattığı stres vücudun yorgun düşmesine ve hastalanmasına neden olmaktadır.

  Gerilimi almak ve hastalıkları tedavi etmek için el ve ayaklardaki belirli noktalara özel tekniklerle masaj uygulamasına refleksoloji adı verilir. Refleksoloji; El, ayak, baş ve kulaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır.

  Refleksoloji seanslarımız Uzman doktorlar gözetiminde ve kontrolünde uygulanmaktadır.

  yabanGülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) yabanGülü


Konu hakkinda benzer etiketler
masaj teknikleri , ayak masaji noktalari , ayak masaji , ayak alti , ayaktaki sinir uclari , ayaktaki organlar , ayaktaki sinirler , ayak alti masaj noktalari ,