Bu oyunları oynayabildiniz mi?

...

Ağaç Şeklinde Aç10Beğeni
  • 5 gönderen Henna
  • 1 gönderen safinaz
  • 1 gönderen kipchak
  • 2 gönderen oguzhan
  • 1 gönderen HiLaLNuRu

1. Alt 10-30-2008, 16:14 #1
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a

"Ne olduysa sokaklar oyunsuz, oyunlar çocuksuz kaldıktan sonra oldu" diyor bir yazar ve ekliyor: "Ama anne hava daha kararmadı ki, hadi saklambaça devam" sözü çok eskilerde kaldı.

Çünkü çocuklar joystick, TV veya internet kablosuyla eve bağlandı. Sokağa çıkmayan, birlikte oynamayı unutan çocuklar var evlerimizde...

Misket, yakartop, istop... Çocukların birçoğu artık bu oyunları bilmiyor, bilsede oynayamıyor. Çünkü sokağa eskisi kadar çıkılmıyor. İşte geçmişin eski sokaklarında kalan eski oyunlarımız...

Ne günlerdi baş başaltı Bu oyunları oynayabildiniz mi?Bu oyunları oynayabildiniz mi? ne demekse çizgiye en yakın misketi atan ilk atma hakkını kazanırdı çizgiye en uzak atan ise vurulacak tarafı seçerdi Bu oyunları oynayabildiniz mi? baş taki misketi vuran hepsni alırdı baş altıda baştaki misketin yanındaki misketi ifade eder Bu oyunları oynayabildiniz mi?

buda mors üçgen çizlir ve içine misketler konurdu.Misketle üçgenin dışına misketi çıkaran o msiketi alırdı. Bu oyunları oynayabildiniz mi?

her ne kadar kız oyunuda olsa oynamışımdır [
    blush]

bunuda hatırlıyorum bulaşık sabunuyla suyu köpürtür ya ıfak bir boru yada tükenmez kalemin içini çıkarıp yapardım Bu oyunları oynayabildiniz mi?

Bu oyunları oynayabildiniz mi?This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 681x424 and weights 54KB.

bu oyunda en son kalan kişi olmak güzeldi vurulanlar gözlerinin içine bakardı pas yakalasada oyuna bizide alsa Bu oyunları oynayabildiniz mi?

vazgeçilmez oyun birdir bir yerin dibine gir ikidir iki ormandaki tilki üçtür üç altaması güç Bu oyunları oynayabildiniz mi?

arkadaş koşan ebe olsa gerek Bu oyunları oynayabildiniz mi?

bir plastik leğenle çok güzel oluyordu kaymak Bu oyunları oynayabildiniz mi?

ozamanlar halı saha mı vardı hey gidi günler hey Bu oyunları oynayabildiniz mi?

Hiç beceremezdim Bu oyunları oynayabildiniz mi?

yağ satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım Bu oyunları oynayabildiniz mi?

arkadaki çocukta bir umut belki arkadaşı onuda bindirir bisiklete Bu oyunları oynayabildiniz mi?

oguzhan, gizemli, safinaz ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  2. Alt 10-30-2008, 21:02 #1
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Ben bu oyunlardan uzun eşek hariç hepsini oynadım.Birden kendimi çocukluğumda buldum.En sevdiğim oyunlar;yakantop,saklambaç,misket oynamaktı.Birde bebeklerime elbise dikmeye bayılırdım...
    Aynen burdaki gibi annemin akşam oldu,gel artık! cümlesi çocukluğumun en sevmediğim cümlesiydi...

Henna bunu beğendi.
  3. Alt 10-30-2008, 22:32 #2
    kipchak Mesajlar: 1.658
    Blog Başlıkları: 506
    bende çoğunu oynadım ama şimdiki çocuklar bi acayip hepsi bilgisayar yada playstation başında oturmaktan iyice asosyalleşmiş durumda...

Henna bunu beğendi.
  4. Alt 10-30-2008, 22:47 #3
    safinaz Mesajlar: 3.348
    •●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı
    bende çoğunu oynadım ama şimdiki çocuklar bi acayip hepsi bilgisayar yada playstation başında oturmaktan iyice asosyalleşmiş durumda...

Değil mi ya!!!
    Şimdiki çocuklar bir acayip,ne bulurlar bu bilgisayarda,hepsi internet başında,forumlarda,kimisi alenen "Ben internet bağımlısı oldum kurtulamıyorum,bazı forumlarda 2000 üzeri bazısında da 3000'e yakın mesajım var "diye feryad ediyor...

5. Alt 10-30-2008, 23:43 #4
    oguzhan Mesajlar: 1.372
    Blog Başlıkları: 1
    Vay be cocuklugumu hatirladim düse kalka oyunlar oynardik, bazen aglar bazen gülerdik ama asla kirilmazdik küsmezdik, bazen camura bulanmis bir halde bazen dizleri dirsekleri yarali bir halde bazende islak islak giderdik evlere hic birsey umrumuzda degildi, sadece yarin ki oyunu düsünüyorduk... Cocukluk ayri bir olay helede bu resimlerde oldugu gibi tadini cikararak yasanirsa..
    eline saglik..

gizemli ve Henna bunu beğendiler.
  6. Alt 11-01-2008, 21:28 #5
    HiLaLNuRu Mesajlar: 242
    Ben küçükken hepsini oynamıştım , güzel günlerdi ya özledim birden.Allah razı olsun...

Henna bunu beğendi.
  7. Alt 06-23-2011, 10:45 #6
    pınaran Mesajlar: 314
    harika konu yahu, bayıldım resimlere, bisiklet dışında bütün oyunları sıkılana kadar oynamışlığım vardır, anne ayakkabısı giyip anne çantasıyla resimdeki gibi dikilmişliğimiz bile oldu kapı önünde, büyüdük ya artık,
    o bisiklet de içimde kaldı, kuzenlerin bisikletine binerdim hep, o yaşta bisikleti kullanmak için gerekli olan güvenli, arabasız yollarımız yoktu maalesef, vızır vızır geçerlerdi, eee izmirin dar ve kalabalık yollarında arabanın az geçtiği yeri nerden bulacan, büyüyünce de binemezsin, anca sahil kasabalarında kullanılırdı..
    Ankara'da bisikletimi alıp da bi dolaşayım desen, dolaştırmazlar :(