Hüdai İsmini koydu...

Birgün Üftâde Hazretleri, mürîdleri ile beraber bir kır sohbetine çıkmıştı. Emri üzerine bütün dervişler, kırın en güzel yerlerini dolaşarak hocalarına birer demet çiçek getirdiler. Ancak Kadı Mahmûd Efendi'nin elinde sapı ...

Ağaç Şeklinde Aç6Beğeni
  • 3 gönderen beyza
  • 1 gönderen alptraum
  • 1 gönderen beyza
  • 1 gönderen abı-hayat

1. Alt 09-26-2008, 15:13 #1
    beyza Mesajlar: 2.053
    Hüdai İsmini koydu...

Birgün Üftâde Hazretleri, mürîdleri ile beraber bir kır sohbetine çıkmıştı.

Hüdai İsmini koydu...

Emri üzerine bütün dervişler, kırın en güzel yerlerini dolaşarak hocalarına birer demet çiçek getirdiler.
    Hüdai İsmini koydu...

Ancak Kadı Mahmûd Efendi'nin elinde sapı kırılmış solgun bir çiçek vardı sadece.

Hüdai İsmini koydu...

Diğerlerinin neş'eyle elindekileri hocalarına takdîminden sonra Kadı Mahmûd, boynunu bükerek bu kırık ve solmuş çiçeği Üftâde Hazretleri'ne takdim etti.

Hüdai İsmini koydu...

Üftâde Hazretleri, diğer mürîdânın meraklı bakışları arasında sordu:

Hüdai İsmini koydu...

"-Evlâdım Mahmûd! Herkes demet demet çiçek getirdikleri halde, sen niçin sapı kırık solgun bir çiçek getirdin?.."
    Hüdai İsmini koydu...

Kadı Mahmûd, edeble başını önüne indirerek cevap verdi:
    Hüdai İsmini koydu...

"-Efendim! Size ne takdim etsem, azdır.! Ancak hangi çiçeğe koparmak için elimi uzattıysam onu "Allâh Allâh" diyerek Rabbi'ni tesbîh eder bir halde buldum.
    Hüdai İsmini koydu...

Gönlüm onların bu zikirlerine mânî olmaya râzı olmadı. Çaresiz ben de elimdeki şu tesbîhine devam edemeyen çiçeği getirmek zorunda kaldım!.."
    Hüdai İsmini koydu...

Bu güzel ve mânâ dolu cevaba son derece memnûn olan Üftâde Hazretleri'nin dilinden o anda:

Hüdai İsmini koydu...

"-Hüdâyî, Hüdâyî.. Evlâdım! Bundan sonra ismin Hüdâyî olsun!.. Ey Hüdâyî! Bu kır gezisinden yalnız sen nasîblenmişsin.." ifâdeleri döküldü.

Hüdai İsmini koydu...

Böylece Kadı Mahmûd, Hüdâyî oldu. Zîrâ o, artık kâinâttaki esrâr-ı ilâhiyyeye ve kudret akışlarına âşinâ olmuştu.
    Hüdai İsmini koydu...

Âdetâ kâinât, kendisine sırlarını açan canlı bir kitap hâline gelmişti.

alptraum, oguzhan ve kipchak bunu beğendiler.
  2. Alt 09-26-2008, 15:41 #1
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    canım ne iyi etmişin saol..Allah razı olsun...çok sevdiğimiz mübareği anmaya vesile oldun

3. Alt 09-26-2008, 15:41 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Süper bir menkibe idi ellerine saglik Fotograflarami bakayim yaziyimi okuyayim karistirdim ama ayri bir güzel olmus

Henna bunu beğendi.
  4. Alt 05-16-2009, 22:25 #3
    beyza Mesajlar: 2.053
    çok özledim hüdai türbesini:(

Henna bunu beğendi.
  5. Alt 05-17-2009, 08:08 #4
    Ziyaretci
    abı-hayat Mesajlar: n/a
    ya süper olmuş çok faideli bir yazı olmuş ellerine sağlık

Henna bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.