Koma nedir? Hangi koma halleri mevcuttur

Derin şuur kaybının yaşandığı ve hiçbirşekilde dış uyarılara cevabın alınamadığı bir hal. Bu sebeple şuur kaybının derinliği de değişebilir. normal veya marazi (hastalığa bağlı, patolojik) hiçbir refleksin alınmaması derin Koma ...


  1. Derin şuur kaybının yaşandığı ve hiçbirşekilde dış uyarılara cevabın alınamadığı bir hal. Bu sebeple şuur kaybının derinliği de değişebilir. normal veya marazi (hastalığa bağlı, patolojik) hiçbir refleksin alınmaması derin Koma durumunu gösterir. Yarı koma (semikoma) durumunda refleksler henüz kaybolmamıştır. Çimdiklemek, iki parmak arasında kasları sıkmak, kişide ağrı görüntüsü ortaya çıkarabilir. Bazılarında ise ismini söylediğinizde göz ve kaş hareketide olabilir. Fakat bunlar ne söyleneni anlayabilir ne de konuşabilir.

   Stupor denilen hal, komanın öncüsü olan durumdur. Burada gidip gelen bir şuur vardır, ancak muhakeme ve anlama imkansızdır. Arada bir gözlerini açar birkaç kelime mırıldanabilir. Bu arada titremeler, anlamsız kas hareketleri ve birşeyi avucunda sıkmak da görülen durumlardandır. Koma durumu, hangi yolla ortaya çıkmış olursa olsun, çok miktar sinir hücresinin devreden çıkmasına delalet eder. Etkilenen hücreler, beyin kabuğunda veya beyin iç çekirdeklerinde olabilir, komaya geçiş, hızlı veya yavaş olabilir. Bazı ani durumlarda direk koma ortaya çıkabilirken bazen de muhakeme güçlüğü ile başlayan durum, stupor ve yarı koma devrelerinden geçerek koma yerleşir. Koma sebepleri çok çeşitlidir ve sayıları da oldukça kabarıktır. En önemli olanlar şöylece sayılabilir

   alkol koması

   alkolün bol alindigi batı ülkelerinde ve yozlaşmış cemiyetlerde alkol koması, komalar içinde % 50’yi bulmaktadır. Ülkemizde bu orana yıl başı gecelerinde daha fazla yaklaşılmaktadır. 100 mili litre kanda 390 mg ve üzerinde alkol yoğunluğuna ulaşılması, alkol komasına sebep olur.


   Uyuşturucu maddelerin sebeb olduğu komalar

   Bu maddeler arasında en önemlileri morfin, eroin, kokain ve barbiturat türü ağır müsekkinlerdir. Morfin ve eroin komasında göz bebekleri çok daralır kokain komasında ise aşırı gen işleme vardır.

   Kan şekeri yükselmesine bağlı komalar

   Şeker hastalarının % 10’u, şeker (diabet) koması ile ölürler. kan glikozu çok artması, kanın yoğunluğunu (osmoralitesini) çok arttırır. Bunu dengelemek için vücüdun diğer hücrelerinden kana sıvı geçişi başlar. Bu olay hücreler ve dolayısıyla vücut fonksiyonlarını ileri derecede bozar ve koma husule gelir. Hastanın nefesi, aseton (çürük elma) kokar.

   Kan şekerinin düşmesiyle de koma meydana gelebilir. Kan glikoz düşüklüğü (hipoglisemi) kısa sürede yerleşici bir komaya sebep olur. Diabet komalarının uzun sürebilmesi ve araz bırakmadan iyileşebilmesine karşı hipoglisemi komaları, birkaç dakikada beyinde geri dönemez hasarlar bırakabilir. Hipoglisemi komalarının en sık rastlanan sebebi ayarsız kullanılan insülin ve diabet ilaçlardır.

   karaciğer koması

   Sarılıklar, sirozlar ve karaciğeri tutan ağır hastalıklar ( kanser, iltihap) sonucunda karaciğer fonksiyonlarının ileri derecede dumura uğraması ile bu tür komalar ortaya çıkar. Yavaş yavaş koma durumu yerleşir; kolda kaba titreme (kuş kanat çırpmasına benzer), solukta ağır bir koku, stupor durumu komanın başlangıç belirtileridir.

   Beyinde meydana gelen olaylara bağlı komalar

   Beyin kanamaları, beyin damarlarındaki tıkanmalar, kafa travmaları (darbeler), beyin abseleri en önemli sebeplerdir. beyin tümörleri de ilerlemiş devrelerinde koma yapabilirler. Tutulan yere göre sinirsel (nörolojik) belirtiler vardır.

   Bu ana sebepler dışında üremi, zehirlenmeler, asidoz (kanın asit reaksiyona kayması), hormon bozuklukları, şok, infeksiyon hastalıkları, kalp yetersizliği, donma, boğulma, yüksek voltajlı elektrik çarpması ve epilepsi de koma sebepleri arasındadır.

   Geri dönüşü olmayan koma

   Açılma şansı olmayan ve ölümün yakın olduğunu gösteren durumdur. Bir komanın bu döneme girdiği; Solunumun otomatikliğini kaybetmesi, iki gözde gözbebekleri nin aşırı büyümesi, reflekslerin tamamının kaybolması, tam kas gevşekliğinin yerleşmesinden anlaşılır. Erken teşhis ve acil tedaviye başlama komada en önemli husustur. Bu da mutlaka bir hekim gözetiminde yahut bir Sağlık merkezinde yapılır.
   alptraum - 01-23-2012, 04:43
   #1

Konu hakkinda benzer etiketler
koma halleri , koma hallari , karaciger komasinda oldu forum siteleri , karaciger komasi forum , alkol komasi ve beyin hasari , hastalarda komahalleri ,