Kara Fatma Nedir?

Kara Fatma nedir ya da kimdir? Benzer Konular Fatma Aliye / Uzak Ülke - Fatma Karabıyık Barbarosoğlu - Ana Fikri... Fatma Seher (Kara Fatma) (Fatma Seher (Kara Fatma) Kimdir? - ...

1. Kara fatma bir böcek türüdür hamam böcegide derler genellikle daha cok yaslilarinin kabuklari sert genclerinki ise yumusak olur faydasizdir cok cabuk ürerler

Kemal sunal in filminde fatmanin kararmasinin nedenini cok hacca gidip geldiginden örnek verir
      alptraum - 02-22-2008, 01:26
    1. Milli kahraman 'Kara Fatma'nın adı Asiye Hatun'muş
      Zaman 17 Şubat 2007
      Osman Balcı

Adanalı araştırmacı tarihçi Cezmi Yurtsever, Türk kadınının kahramanlığı ile özdeşleşen Kara Fatma'nın gerçek kimliğini, 30 yıllık çalışma sonrası belgeleriyle ortaya koydu. Yurtsever, "Kara Fatma, 1820-1865 yılları arasında Adana-Kahramanmaraş arasında hüküm süren, 1854 Kırım Harbi'ne Maraş valisini temsilen katılan Asiye Hatun'dur.'' dedi. Çukurova ve Türk-Ermeni tarihi ilişkileri konularındaki araştırmaları ile tanınan Yurtsever, "Osmanlı arşivinde Çukurova tarihi ile ilgili araştırma yaparken 'Kara Fatma' diye bir kadının, padişah Abdülmecit'e 'kahramanlık madalyası' almak için dilekçe verdiğini öğrendim. Sonra Kara Fatma'nın yaşadığı coğrafyada 30 yıl araştırma yaptım. Bozdoğan Türkmen aşiret beyinin kızı olan Asiye Hatun, Maraşlı Bayazıt beylerinden Kalender Paşa ile evlenmiştir. Onun ölümünden sonra 1820-1865 yılları arasında hükümdar olarak Çukurova ve Toros bölgesine yönetmiştir." dedi.

Benim anlayamadığım bir böceğe neden bu isim verilmiştir?
      safinaz - 02-22-2008, 01:29
    1. alptraum´isimli üyeden Alıntı
      Kara fatma bir böcek türüdür hamam böcegide derler genellikle daha cok yaslilarinin kabuklari sert genclerinki ise yumusak olur faydasizdir cok cabuk ürerler

Kemal sunal in filminde fatmanin kararmasinin nedenini cok hacca gidip geldiginden örnek verir

NE KADAR SAÇMA FATMA İSMİ ÇOK MÜKEMMEL VE ASİL BİR İSİMDİR ÇÜNKÜ SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN KIZININ İSMİDİR bizim Türkiye de bu tür iğrenç böceklere deniliyor oysa ki aklı başında hiç bir insan bunu söylememelidir özellikle inançlı bir insansa bu kişi
      bugüne kadar çok yerde reelde karşılaştım ayy kara fatma fln
      öyle diyenleride sert bir dille uyarıyorum bak nette de konuşuluyor .. çok yanlış çok
      Sharia - 02-23-2008, 19:15
    1. Benim anlayamadığım bir böceğe neden bu isim verilmiştir?

çok gereksiz bir merak
      Sharia - 02-23-2008, 19:17
    1. Sharia´isimli üyeden Alıntı
      Benim anlayamadığım bir böceğe neden bu isim verilmiştir? çok gereksiz bir merak

çok gereksiz bir meraksa bırak dağınık kalsın kafanı daha güzel şeyler için yor..
      beyza - 02-23-2008, 19:26
    1. beyza´isimli üyeden Alıntı
      çok gereksiz bir meraksa bırak dağınık kalsın kafanı daha güzel şeyler için yor..

haklısn dağınık kalsın
      Sharia - 02-23-2008, 19:36
    1. Güncelliyorum...
      safinaz - 10-05-2008, 14:16
    1. hala öğrenemedin mi de güncelliyosun
      xyzt - 10-05-2008, 20:41
    1. xyzt´isimli üyeden Alıntı
      hala öğrenemedin mi de güncelliyosun

Bazı arkadaşlar bu konuyu çok seviyorlar,siteye madem tekrar gelmişler,hatırları kalmasın diye güncelledim...
      safinaz - 10-05-2008, 20:44