Alevilik

Alevilik nedir? Benzer Konular MAÜ'de Kürtçe ve Alevilik bölümü... EDP'den Alevilik konulu sempozyumu... Alevilik Kızılbaşlık... Toplumsal Boyutlarıyla Alevilik... Risale-i Nur'da Alevilik......

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen AcE

1. Hz.Ali ve ehlibeyti sevenler yani müslümanların bir kolu.
      safinaz - 01-24-2008, 23:23
    1. Aleviler de kendi iclerinde gruba ayriliyor aliciler bektasiciler vs. vs.

kültür olarakda ayriliyorlar aleviligin aliyi sevmek olup yeni bir din oldugunu savunmayan alevilerde var

hayirola
      alptraum - 01-25-2008, 00:37
    1. alptraum´isimli üyeden Alıntı
      Aleviler de kendi iclerinde gruba ayriliyor aliciler bektasiciler vs. vs.

kültür olarakda ayriliyorlar aleviligin aliyi sevmek olup yeni bir din oldugunu savunmayan alevilerde var

hayirola

Evet bektaşilik ve kızılbaşlılık aleviliğin bir alt kolu olarak kabul ediliyor.Babagan ve dedegan kollarına bağlı alevilere diyoruz.Aleviliği dini bir terim olarak düşünmeyen ve sol görüşlü bazı kişiler de aleviliği sadece bir kültür olarak tanımlıyoruz diyorlar.
      safinaz - 01-25-2008, 13:33
    1. ya bazı alevi arkadaşlar kusura bakmasın ama ben aleviliğ ayrı bir din olarak görüyorum.çünkü diğer islam meseplerinden daha farklı bir ibadet şekilleri var.ve en önemli nedenlerinden biri camiye gelmemeleridir.çünkü camiyi bir ibadethane olarak tanımayan kişiler küfre sapan kişilerdir.kendi belirledikleri ayda oruç tutmak ve daha dierleri...bi kere orucun islam dininde belli bir ayı vardır ve o ayın dışında katti suretle tutulmaz(borçlu oruçların dışında).hani bu bile tek başına yeter bence...
      AcE - 05-18-2009, 21:28
    1. alevilege karsi cok siddetli gördüm seni AcE
      simdi ben anlamadim ramazan-i serif disinda bigünde oruc tutulmuyormu borclu olmadikca
      Allah rizasi icin yilin herhangi bi günü oruc tutulamazmiymis ilk defa duyuyorum ??
      shevval - 05-31-2009, 01:08
    1. ace´isimli üyeden Alıntı
      ya bazı alevi arkadaşlar kusura bakmasın ama ben aleviliğ ayrı bir din olarak görüyorum.çünkü diğer islam meseplerinden daha farklı bir ibadet şekilleri var.ve en önemli nedenlerinden biri camiye gelmemeleridir.çünkü camiyi bir ibadethane olarak tanımayan kişiler küfre sapan kişilerdir.kendi belirledikleri ayda oruç tutmak ve daha dierleri...bi kere orucun islam dininde belli bir ayı vardır ve o ayın dışında katti suretle tutulmaz(borçlu oruçların dışında).hani bu bile tek başına yeter bence...

ace kardeşime katiliyorum.sadece bir farzi kabul etmeyen kafir sonuçta-namaz yok-oruç öle böle-selavat yok- haç yok-daha neyi rededicekler ,ne kaldiki geriye ,nerde islamin şartlari.............tamamen ayri-farkli 1 din bencede..................
      3rd eng - 06-28-2009, 13:56