Alevîlik nasıl doğmuştur? Bir mezhep mi yoksa bir tarikat mıdır?

Aleviler de Hz. Peygamberimize inanırlar. Ama en çok da Hz.Ali ye güvenirler. Tek günahları Peygamberimizin sünneti olan namazın sünnetlerini kılmamalarıdır!...

1. Alt 02-01-2010, 15:13 #11
    Bediüzzaman26 Mesajlar: 183
    Aleviler de Hz. Peygamberimize inanırlar. Ama en çok da Hz.Ali ye güvenirler. Tek günahları Peygamberimizin sünneti olan namazın sünnetlerini kılmamalarıdır!

Konu Bediüzzaman26 tarafından (02-01-2010 Saat 15:15 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası
  2. Alt 03-15-2010, 00:12 #12
    Ziyaretci
    Kayıtsız Üye Mesajlar: n/a
    SAYGI DEGER ARKADASLAR. bakin daha kendi aramizda dahi anlasamiyoruz. Neden biliyormusunuz. BAKIN Anlatayim... sünni ler alevilige kendi gözüyle bakarlar kötülerler cünkü emevi soylaridir ve onlarda müslümanligi sevdikleri icin kabül etmemis, sirf müslümanligin getirdigi zengin mirastan sahiplenmek icin müslüman olmuslardir. Ve her yerde (S.A.S) Hz. Muhammed e zorluk cikarmislardir. Aleviler de sünnilere ayni yaklasimi gösterirler,onlarin Hz. Hüseyin e yaptiklarini unutmazlar VE bu olay sirf peygamberligin soyunu kurutmak amaciyla yapildigini da iyi bilirler. ama o soy sünni lere zarar vermemistir. cünkü EHLI-BEYT Kuran-i Kerim den sonra 2. büyük yol gösteren olgudur. bunu peygamber efendimiz hadisinde bildirmistir. eger lutfeder arastirirsaniz bulursunuz. inanin bu zamanda geri gelseler nekadar yanlis yaptiginizi size kabaca gösterirlerdi. cünkü siz ve sizin gibileri halka yalan yanlis yol gösteriyorsunuz. ayni almanlar in kültürünü yok eden 1960 amerikan hareketi gibisiniz. ayipliyorum. lütfen bari cocuklariniza yalan dolandan olusan bir catisma birakmayin. sevgilerimle... mesut Berlin.

3. Alt 03-15-2010, 13:12 #13
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    Kayıtsız Üye´isimli üyeden Alıntı
    sünni ler alevilige kendi gözüyle bakarlar kötülerler cünkü emevi soylaridir

Aleviliğin ne olduğundan ziyade ne hallere düşürüldüğüne bakmak lazım.Şu yukarıda kullandığınız ifade bile sizin aslında "ben bilerek konuşuyorum" demenize rağmen nasıl bilgisizce ahkam kestiğinize delildir...

ViSAL bunu beğendi.
  4. Alt 03-15-2010, 20:11 #14
    mus'ab Mesajlar: 331
    Bir insanı sevmek yada sevdiğini iddia etmek sevdiği kişiye bağlılığı ile ölçülür. bağlılık ise sevdiğinin yaptığını yapmak, yapmadığınıda yapmamakla olur. Ben başta efendimiz (s a v )olmak üzere onun halifelerini, sabelerini, ehli beytini, ezvacını, ve o yüce peygamberin sev dediği herkesi seviyorum. Bunların içinde sırasına göre Hz ali (kv) efendimizide çok seviyorum. işte size ispatı: Hz ali namaz kılardı: bende kılıyorum. Hz ali oruç tutardı. Bende tutuyorum. Hz ali: içki içmezdi: bende içmiyorum. Hz ali: ebu bekir sıddık-i Hz ömer'i Hz osman'ı Hz aişe'yi Hz ebu hureyre'yi çok ama çok severdi bende onları seviyorum. ben ehli beyte olan sevdamı imam hasan (R.anh) imam hüseyin (r anh) hazretleri gibi yaşamaya gayret ediyorum. Cafer-i sadık gibi inanıp onun gibi yaşamaya en azından ciddi ciddi onları taklit etmeye çalışıyorum. namazı onların kıldığı zamanda kılıyor orucu onların tuttuğu ayda ve sayıda tutuyorum. onlar bablarından ve dedelerinden vede ALLAH'ın kitabından aldıkları içkinin haram olduğu yasağına nasıl inandıysa bende öyle inanıyorum. Ama ben alevi değilim. Onlarca alevi arkadaşım var zaman zaman bu konuları tartışırız ama sıra HZ ali namaz kılardı niye kılmıyosun. ramazan ayında farz orucu tutardı niye tutmuyorsun. içki içmezdi siz niye içiyorsunuz. diye sorduğumda da cevap pek yiğitce olmuyor.

5. Alt 04-03-2010, 01:16 #15
    Ziyaretci
    MAVITUNAM Mesajlar: n/a
    ben kısaca birşey yazccam bu hz muhammed (s.a.v) derki ey müslümanlar bu ALİ Bin ebu talib´dir.
    bu muhacir ve ensarın büyüğüdür benim kardeşimdir, amcamın oğludur ve damadımdır.
    teni tenimden kanı kanımdandır.
    ilk torunumun babasıdır.
    hasan ve hüseyin, cennet gençlerinin seyyidleridir.
    ali, bir çok sıkıntımı giderdi.
    çok kuvetli düşmanları susturdu.
    Bu, allah,ın aslanı ve kılıcıdır.
    Allah'ın ve bütün lanet edenlerin laneti, buna buğz edenlere olsun.
    Allahü teâlâ ona buğz edenlerden uzaktır, bende uzağım.
    Allah'tan uzak oimak istemeyen, Ali'den uzak olmasın.
    Burda olanlar, bu vasiyetlerimi, burda bulunmayanlara ulaştırsın.
    ya Ali, senin hakkında ne söyledimse Allahü teâlâ biliyor ki fazlasıyla ile doğrudur.
    Hz. muhammed (s.a.s)
    şimdi arkadaşlar birşey paylaşılacaksa son peygamberin bu vasiyetine bakmadan
    yorum yapmak yanlış kanısındayım insanları yardan Allahü teâlâ,dan başkasımı hepimizi yaradan birdir bence yargılamak hesap sormak ve Allahın kulunu kul incitemez Allahü teâlâ,nın
    işine karışılmaz bence ?

6. Alt 10-14-2010, 00:04 #16
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Alevilik CEMEN vakasına dayanır.
    ali yandaşları ve ayşe yandaşları diye

7. Alt 10-17-2010, 13:33 #17
    Ziyaretci
    misafir Mesajlar: n/a
    Değerli canlar alevilik tabikide bir mezheptir burda yazanlar iran şialığıdır ki iran şialığıylan anadolu aleviliği arasındaki tek bağ maneviyattır.İran şiaları namaz kılmalarına rağmen hz.ebubekir ve hz.ömer efendilerimize küfürler etmekte sahabeleri tanımamaktadırlar ancak anadolu alevilerinde kesinlikle böyle bir davranış mevcut değildir.Peygamberimizin sevdiği kişilere küfür edilebilinirmi?Sünni inanışta göre tarikat büyüğü cafer-i sadıktır hadi bakalım cafer-i sadıkın bu sözlerinide yalanlayın.

ehli sünnet kaynakları hz. Muhammed (s) ve hz. Ali (as)ın Allah'ın ilk yarattığı nurani varlıklar olduklarını kabul ediyorlar(1). bakalım şia kesimide hadislerde ne diyor:
    İmam Caferi Sâdık aleyhisselam buyurdu ki : “Allah varlıkları yaratmadan ikibin yıl önce Muhammed ve Ali Allah’ın katında bir nur idiler. Melekler o nuru gördüklerinde o nurun kaynağı ve parlayan uzantılarını gördüler. Dediler ki: İlahımız ve seyyidimiz!Bu nur nedir?Allah onlara şöyle vahyetti: Bu nur benim nurumdandır,aslı nübüvvet,uzantısı ise imamettir.Nübüvvet benim kulum ve resulüm olan Muhammed ‘e mahsus,imamet ise velim ve hüccetim olan Ali’ye aittir.Eğer o ikisi olmasaydı bu alemi yaratmazdım.” Bihar ul Envar c 15 sf 11ve 12. Maanil Ahbar’dan.

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Bana iman edip beni doğrulayana Ali bin Ebi Talib'in velayetini tavsiye ederim. Kim onu veli edinirse beni veli edinmiş olur, beni veli edinen de Allah’ı veli edinmiş olur, onu seven beni sevmiştir, beni seven de Allah’ı sevmiştir, ona düşmanlık yapan bana düşmanlık yapmıştır, bana düşmanlık yapan da Allah’a düşmanlık yapmıştır”

Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:

“Ali’yi sevmek iman, ona düşmanlık küfürdür''

Ebu Zer’den naklen, Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:

“Ali ilmimin kapısı ve risaletimi benden sonra ümmetime açıklayacak olandır. Onu sevmek iman, onu buğz etmek nifaktır. Ona bakmak huzur ve refah getirir, ona yakınlık ibadettir.”

Ahmed b. Hanbel şöyle demiştir(hanbeli mezhebi kurucusu):

"Ancak Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlihi ve sellemin hiçbir şüphe olmayan hadisinde, "Seni ancak mümin sever ve sana ancak münafık düşmanlık yapar" buyurmuştur ve Allah Teala da şöyle buyurmuştur: "Münafıklar, Cehennemin en aşağı tabakasındadırlar." Dolayısıyla, Ali aleyhisselam'a düşmanlık yapan cehennemin en aşağı tabakasındadır."

Değerli canlar hz.alinin imamlığı ve halifeliği hakkındda birşeyler öğrenmek istiyorsanız Sah-i velayet İmam ali filmini izleyin youtubeden izleye bilirsiniz tam 1000+dk lık bir filmdir ama hz.alinin cemel nehrevan ve sıffin savaşları hakkında bilgi edinebilir aleviler hakkında daha düzgün düşünceler yürütebilirsiniz.

8. Alt 10-17-2010, 13:40 #18
    Ziyaretci
    Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlihi ve sellem İmam Ali’ye hitaben şöyle buyurdu:

“Beni sevdiğini söyleyip sana düşmanlık yapan yalancıdır”[

9. Alt 10-17-2010, 13:41 #19
    Ziyaretci
    misafir Mesajlar: n/a
    Değerli canlar alevilik tabikide bir mezheptir burda yazanlar iran şialığıdır ki iran şialığıylan anadolu aleviliği arasındaki tek bağ maneviyattır.İran şiaları namaz kılmalarına rağmen hz.ebubekir ve hz.ömer efendilerimize küfürler etmekte sahabeleri tanımamaktadırlar ancak anadolu alevilerinde kesinlikle böyle bir davranış mevcut değildir.Peygamberimizin sevdiği kişilere küfür edilebilinirmi?Sünni inanışta göre tarikat büyüğü cafer-i sadıktır hadi bakalım cafer-i sadıkın bu sözlerinide yalanlayın.

ehli sünnet kaynakları hz. Muhammed (s) ve hz. Ali (as)ın Allah'ın ilk yarattığı nurani varlıklar olduklarını kabul ediyorlar(1). bakalım şia kesimide hadislerde ne diyor:
    İmam Caferi Sâdık aleyhisselam buyurdu ki : “Allah varlıkları yaratmadan ikibin yıl önce Muhammed ve Ali Allah’ın katında bir nur idiler. Melekler o nuru gördüklerinde o nurun kaynağı ve parlayan uzantılarını gördüler. Dediler ki: İlahımız ve seyyidimiz!Bu nur nedir?Allah onlara şöyle vahyetti: Bu nur benim nurumdandır,aslı nübüvvet,uzantısı ise imamettir.Nübüvvet benim kulum ve resulüm olan Muhammed ‘e mahsus,imamet ise velim ve hüccetim olan Ali’ye aittir.Eğer o ikisi olmasaydı bu alemi yaratmazdım.” Bihar ul Envar c 15 sf 11ve 12. Maanil Ahbar’dan.

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Bana iman edip beni doğrulayana Ali bin Ebi Talib'in velayetini tavsiye ederim. Kim onu veli edinirse beni veli edinmiş olur, beni veli edinen de Allah’ı veli edinmiş olur, onu seven beni sevmiştir, beni seven de Allah’ı sevmiştir, ona düşmanlık yapan bana düşmanlık yapmıştır, bana düşmanlık yapan da Allah’a düşmanlık yapmıştır”

Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:

“Ali’yi sevmek iman, ona düşmanlık küfürdür''

Ebu Zer’den naklen, Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:

“Ali ilmimin kapısı ve risaletimi benden sonra ümmetime açıklayacak olandır. Onu sevmek iman, onu buğz etmek nifaktır. Ona bakmak huzur ve refah getirir, ona yakınlık ibadettir.”

Ahmed b. Hanbel şöyle demiştir(hanbeli mezhebi kurucusu):

"Ancak Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlihi ve sellemin hiçbir şüphe olmayan hadisinde, "Seni ancak mümin sever ve sana ancak münafık düşmanlık yapar" buyurmuştur ve Allah Teala da şöyle buyurmuştur: "Münafıklar, Cehennemin en aşağı tabakasındadırlar." Dolayısıyla, Ali aleyhisselam'a düşmanlık yapan cehennemin en aşağı tabakasındadır."

Değerli canlar hz.alinin imamlığı ve halifeliği hakkındda birşeyler öğrenmek istiyorsanız Sah-i velayet İmam ali filmini izleyin youtubeden izleye bilirsiniz tam 1000+dk lık bir filmdir ama hz.alinin cemel nehrevan ve sıffin savaşları hakkında bilgi edinebilir aleviler hakkında daha düzgün düşünceler yürütebilirsiniz.

10. Alt 03-12-2011, 16:58 #20
    Ziyaretci
    THEHAFIZ´isimli üyeden Alıntı
    Arabça bilmene gerek yok kardeş,
    Kuranmeali yaz, gir, istediğin kelimeyi yaz, arıttır, bulursun..
    Ama,Kur'an ne Ali'nin ve ne Veli'nin babasının çiftliği değildir ki, herkes kendi meşrebinin sağlamasını bulsun..
    Kur'an Allah'ı tek veli kabul edenlerin sığınağıdır.
    Kim kimi sever veya sevmez beni ilgilendirmez, ama, eğer birileri Kur'anı kendi sapkınlıklarına ayna yapmaya kalkışırsa, o zaman beni ilgilendirir ve DUR deme hakkımı kullanırım

Hafız kardeş alevilikten ziyade müslümanlık tüm insanlıga hitap eder sen ki kim kimi sever beni ilgilendirmez diyipte... allah yolundan cıkma yaradanımız buyurur ki nerede yardıma ihtiyacı birini görsen yetiş yardımını müslüman yahudi ne farkeder..

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.