Bazı kimseler: “Biz, Hz. Ali (ra.) camide şehit edildiği için camiye gitmiyoruz diyor

Bazı kimseler: “Biz, Hz. Ali (ra.) camide şehit edildiği için camiye gitmiyor ve namaz kılmıyoruz” diyorlar. Böyle bir anlayışın dinimizde yeri var mıdır? sorusunun cevabını alevi olarak cevabını vereyim de ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

1. Alt 06-10-2011, 02:14 #31
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Bazı kimseler: “Biz, Hz. Ali (ra.) camide şehit edildiği için camiye gitmiyor ve namaz kılmıyoruz” diyorlar. Böyle bir anlayışın dinimizde yeri var mıdır?
    sorusunun cevabını alevi olarak cevabını vereyim de tahmin yerine öğrenin. Hz. Ali camide ölmedi ilk önce sunni kaynaklardan araştırın. evinde Hakka yürümüştür. İcap eder ki aleviler evlerine girmektedir. Dediğiniz gibi olası ki yaralı olarak hasta yatağında su içerken vefat etmiş olabilir. Bu da su içmiyorsunuz sorusunun cevabıdır merak etmeyin su içiyoruz. Esas yalan Hz. Ali'nin nasıl ölmüş olduğudur. Bunun için yapmış olduğum videoyuyu izlemenizi tavsiye ederim;

Bu nasıl öldürüldüğünü açıkladığı gibi, sunniler tarafından saptırılan olayları göreceksiniz. Alevilerde ibadet olarak cem vardır kökeni Hz Muhammed yoldaşı ve dinimizin devamlılığını sağlayan Hz. Ali'dir pek tabi ki cem umniye inancı olmadığından geliştirilerek ve evrilerek günümüze ulaşmıştır. Namazın kökeni ise Putperestlik ve onun takipçisi Muaviye soyudur yani Şecere-i Mellunedir. bir çoğu ayetler bir çoğu da duadır, nedense kaynak olarak gösterdiğiniz Hz. Muhammed iken nedense sanki unutulmuş da rivayet edilerek namaz sunni inanca yerleşmiştir. Eğer İslamın şartı olsaydı hiç şüphesiz unutulmayacağı için rivayet edilemezdi. Esas ibadet cem'dir. Nasıl Cami'nin kökü Cem ise yerine getirilmesi gereken ibadet cem olmalıdır. Cem manaca toplanmak olarak geçse de asıl manası aynı niyet ve inanç için toplanmaktır katiyen umniye olmayıp her bireyin dahliyle gerçekleşmelidir. Umniye inancı Hz. Muhammed tarafından yasaklanıp şeytani olarak nitelendirilmiştir. Bir cem diğerine benzememeli ve o inanca mensup her kişi tarafından ifa edilmelidir. Cinsiyet ayrımı söz konusu olamaz. Ve katiyen şart diye bir kelimeyle sıfatlanmamalıdır. Çünkü ibadette esas gönüllü olarak ve gerçekten ihtiyaç duyup tüm ruhuyla istenmesidir. Her gün gidip aynı sözler söylenip hayır ve bereket beklemek üstüne 99 kere şu lafı tekrar edin demek hem de ana dilinde olmayarak kelimenin tek anlamıyla büyücülüktür. İslamiyette büyücülük sunni olsanız da hayırlı değildir.Belirli ritüeller hariç aynı ibadeti tekrarlamayan ibadettir. Sözüne itaattir inançlı kişiye rehberdir sadece ne cenneti garantiler ne dünyevi hazlar için bir karşılık değildir. Doğruya, hakikate ermenin yolu, Yaradana olan aşkın, onun nuruna yansıyan kulun sevgisidir Alevi inancına sahip olan biri için Cem ibadeti.

2. Alt 06-13-2011, 15:27 #32
    Ziyaretci
    arkadaşlar biz alevi insanları olarak herşeyden önce incinsinde incitme mantığıyla yola çıkmışızıdr.... o yüzden yakılanda yıkılanda bizlerizdir. zaten eğer akıllı mantıklı bir insan kalkıpta cem evi nedir alevi namaz kılar mı oruç tutar mı demez... eğer derse onunda hz. ALİ yi öldüren mücellimden bir farkı yoktur alevilik bir yaşayış biçimidir...

3. Alt 06-01-2012, 16:29 #33
    Ziyaretci
    izmirli35 Mesajlar: n/a
    bnde aleviyim camiye gidip namazımı kılıyorum hz ali camide şehit oldu diye camiye gitmicem anlamına gelmez allah camiye bütün müslümanlara emir ediyor

4. Alt 06-12-2012, 05:24 #34
    Ziyaretci
    Degerlı musluman kardeslerım ; genel konusma hastalıgı sanıyorum dunyada kı en cıddı rahatsızlık ve bızım memleketımızde de oldukca yaygın. Tedavısı okumak ogrenmek arastırmak bılgılerı guncel tutmak dıye sıralanabılır. Ancak ulkemızde 1 kısıye hayatı boyunca 2 kıtap okuma ortalaması duserken bunu ıddıa etmek cok da akıl ısı olmaz. Butun yazılanları okudum. Alevı arkadaslar; bızde camıye gıdıyoruz namazımızı kılıyoruz Allah ın teklıgıne ve Hz Peygamber Efendımız (s.a.v)ın onun kulu ve elcısı olduguna ınanıyoruz demıs, bazı meshepdas olmaya utandıgım sozde muslumanlar da sapkınlıktır dıye cevaplar vermısler. Bu kadar zır cahıl bır toplum olmak ıcın sızlere ne ıcırıyorlar cok merak edıyorum. Ornek verecek olursak; adamın bırı mehmet oldu demıs mehmet gelmıs ben yasıyorum demıs ama halk hayır sen oldun demın adamın bırı soyledı dıye dıretmıs. Alevılık nedır dıye soruyorsunuz adamlar oturmuslar anlatıyorlar hala sapkınlık dıyıp gecıyorsunuz. Bu topluma alevıler sapkındır dıye yaymadılar mı? Alevıler alkol alır saz calar oynar mum sondurur dans eder buna da ıbadet derler dıye yuzyıllardır kucuk beyınlere bu ıfıtıralar kazınmadımı? Hangı musluman ımanını savunup ardından da tanımadıgı ınsana kufur eder? Ahlakı olmayandan musluman dıye bahsedılebılır mı? Ulkedekı tum alkolu alevıler mı tuketır? Tum zınayı alevıler mı yapar? Bu genellemeyı yapacak adamın muslumanım dıye gezmesı tum muslumanlar ıcın utanctır! Benım cevremde alevıler alkol almazlar namaz kılarlar Kuran okurlar; bırılerı cemaat evlerınde her persembe gecesı bulusup dınımıze olmadık eklentıler yapınca aynı kısıler cıkıp abd askerlerıne musluman masum kadın ve cocukları oldursunler dıye dua edıyorlar onlarada cıkıp sapkın demeye kalbınız ımanınız var mı? Daha gecen cuma namazında yanımdakı 2 adam genel mudur onde yanına gıdelımde bızı gorsun dedı, bu mudur sızın dınden anladıgınız? Namazı gosterıs ıcın yapmanın hukmunu Kuran da bır okuyun. Ben alevı degılım ama benım ıcın bır ınsanın muslumanım sunnıyım dıyıp boka bulasmasından once bır ınsanın ınsan olması onemlıdır. Tabıkı Allah a ınananı cok daha makbuldur.Alevı kardeslerımız de burda Allah a ve Elcısı Peygamber Efendımıze ınandıklarını namaz kıldıklarını soylemıslerdır eee ne derdınız kaldı daha alevılerle? Adam saz calıyormus da ne yapıyormus saz calıp pavyon havası halınde karı mı oynatıyor rakı mı ıcıyor dansoze para mı yapıstırıyor adam saz calıp ılahı soyluyor Allah a olan ımanını dıle getırıyor, Allah dıyıp de gurbetcılerı soyanlar makbul oluyorda Allah dıyıp bır nevı zıkır cekenler mı sapkın oluyor. Allah dıyıp merdıven altlarında masum ınsanları domuz bagı ıle oldurup cımentoya gomenler makbul oluyorda namazımı kılıyorum alevıyım dıyenler mı sapkın oluyor. Besmele nın anlamını bılmeden namaz kılan adam musluman oluyorda alevıler mı dınsız oluyorlar? 10 yıl once cumada 15 kısı olurdu sımdı 1000 kısı oluyor ne oldu matbaa yenı ıcat olduda Kuran da namazın farzı yenı mı kesfedıldı? Cogusu taklıt pesınde uckagıtla cıkar gayesıyle namaza duruyor bunlar degıl alevılerın cem evlerı tartısılıyor, pekı hrıstıyanlık 4 e bolundu ya hanı degıstırıldı ya hanı o zaman nıye benım devletım katolık protestan kılıselerını ayrı ayrı torenlerle acıyor? Tek ıbadet yerı camıdır dıyecek kadar cahıl bır muslumana harcadıgım zamana da bak hele ; camı kutsal mı arkadas, camı bır damı bır kapısı bır mınaresı olan bır yapı amacı namaz kılmak farzı yerıne getırmek , sadece cuma namazı cemaatle kılınır cemaat demek ıse ımamın ardında saf tutan musluman demektır, camıde kılınan namaz demek degıldır, ımam olmak ıcın ıse o yuku omuzlayacak kadar bılgılı ve guvenlı olmak yeterlıdır, Yanı tek ıbadet yerı camı degıldır. Hee ıbadet seklı gosterılmıstır ben o sekle uyarım ama baskası uymaz o; o kısının bılecegı ıstır benım ona kotu soz etme dıslama ya da dınsız demem Imanımı reddetmem demektır. Bu kadar kavgaya gurultuye hıc gerek yok az bekleyın kımse olumsuz degıl , rahmete kavusunca dogru ıle egrı bırbırınden zaten ayrılacak oncesınde sen egrısın demek senı dogru yapmaz tam tersıne senı hakıkaten egrı olsa bıle ondan da egrı yapar, saygı duyun ıbadetınızı yapın ahlaka ozen gosterın dusunmeye calısın dort dortluk musluman ayagı yapıp kufur edıp ınsanlara sapkın demeyın odulu obur tarafta zaten sızı beklıyor yok ılla kufur etcem besmelenın anlamını bılmesemde egılıp kalkcam fanı dunyada kıcım daha rahat bır koltuk gorsun dıye herturlu taklayı atıcam bır yandan da alevılere ahlak ve dın dersı verıcem dıyorsanız obur tarafta ates mese komuruyle degıl sızın gıbı ınsanların bedenlerıyle yanıyor..
    Mesaj Mobil üzerinden gönderilmistir

5. Alt 08-03-2012, 06:31 #35
    Ziyaretci
    Köküm alevidir benim ve bir kaç şey söylemek istiyorum
    1.alevilerin kitabi kurandır dimi?
    Evet.
    2.alevilerin peybamberi Hz.Muhammed dimi?
    Evet.

Sanırım yeterli

6. Alt 11-23-2012, 23:16 #36
    Ziyaretci
    sizlerde alevilerin nasılinsanlar olduğunu gayet iyi biliyorsunuzda işinize gelmiyor biz ibadetimizi gösteriş için yapmıyoruz ciddi bir şekilde cem evimizde yapıyoruz biz hem muharrem aynda hemde ramazan ayında orucumuzu tutup ibadedimizi yapıyoruz peki siz sadece ramazan ayında oruç tutuyorsunuzda neden muharrem ayında oruç tutmuyorsunuz...biz aleviler dua ederken ilk önce YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ diyoruz siz HZ.ALİ ağzınıza bile almıyorsunuz biz sizden daha çok müslümanız...

7. Alt 01-20-2013, 12:02 #37
    Ziyaretci
    aleviliğin müslümanlıkla alakası yok, en yakın osmalıya bakın, hadi geçtim maraşa, geçtim sivasa bakın..hep alevi katliamlarıyla dolu. diyanet neden cem evini ibadethane saymıyor?? kimse kendini kandırmasın...alevilik özünde müslümanlığın içinde değildir..bu yüzde yıllardır katledilmektedirler..bukadar basit.

8. Alt 04-22-2013, 13:39 #38
    Ziyaretci
    mehmet akbulut Mesajlar: n/a
    arkadaşlar bende bir alevi olarak Alevilerin çok yanlış davranışları var doğru ama biri bu yanlışı yaptı diye hepsi sorumlu tutulamaz Mesela,cem evinde namaz kılmak tamamen bir saçmalık Allahın evi dururken cem evi nereden çıkıyor Bazı aleviler Hz.Ali yi Allah gibi görüyor tövbe haşa tamam sev ama bir noktaya kadar kardeşim.Birde bana göre İşte bu aleviymiş- bu sünniymiş cartcıymış curtcuymuş bunlar boş işler insanları birbirine düşürmek için yapılan birşey YANİ,dinin ne müslüman yaradanın kim Allah peygamberin kim Hz.Muhammed sallalahü ve aleyhivesellem yani budur daha fazla karıştırmaya gerek yok Birde sünnilere gelelim,muaviyeye Hz demek hangi mantığa yatıyor Eğer bu muaviye düzgün bir kişi olsaydı ehlibeyti yok etmezdi.camilerde küfür ettirmezdi.Bunları yapam bir adam nasıl Hz olur ? Bende Muaviyeyi sevmiyorum ama küfürde etmiyorum.Her koyun kendi bacağıdan asılır diyorum ve sözümü burada noktalıyorum.sağlıcakla kalın.

9. Alt 05-30-2013, 09:21 #39
    Ziyaretci
    tek şey varki hepımiz toprak olacaz
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

10. Alt 07-30-2013, 17:53 #40
    Ziyaretci
    Arkadaslar Alevilik i merak edenler birkez olsun cemevine gitsinler, oradaki dualara kulak versinler birdaha böyle sacma sorular sormazlar. Cemevinde namazimizi da kiliyoruz. Sünniler Alevilik i sürekli ciddiye almadiklari icin bilgisizlikten geliyor bu sorular.

Muharremde orucumuzu tutariz 18 gün.

Ayrica benim bir sorum var: sünniler bütün sene işledikleri günahlarin bir dua ile ve ramazanda tuttuklari oruc ile bunlardan arindiklarini düsünüyorlar. Böyle birsey olabilirmi?

Icki meselesine gelince, cemevlerinde icki icilmez, bunlar uydurmalardir karalamak icin. Sünni lerin sene boyunca ictikleri ickilerin ardi hesabi yok.

Aslinda ben hep sünnilere saygi gösterdim ama görüyorumki ayni saygiyi onlardan görmüyoruz bunu bende fikir degisikligi yaratiyor.

Aleviler evvelden beri insanlari insan olarak görmüstür hicbir zaman ayirim yapmamistir ama gelin görünki sünniler Alevileri tarih boyunca katletmislerdir. Sünnilerin bu nedenle Alevilerden ögrenmesi gereken cok sey vardir, evvele insan sevgisi.
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.