Mezheplere göre vitir namazını kılmanın hükmü nedir?

Vitir, itıifakla kılınması istenen bir namazdır.(Fethu'l-Kadîr, I, 300-310) Çünkü Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Ey Kur'an ehli! Vitir namazı kılın. Çünkü Allah tektir, teki sever.(Ebu Dâvud ve Tirmizî sahih diyerek ...

1. Alt 02-11-2009, 14:04 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Vitir, itıifakla kılınması istenen bir namazdır.(Fethu'l-Kadîr, I, 300-310) Çünkü Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Ey Kur'an ehli! Vitir namazı kılın. Çünkü Allah tektir, teki sever.(Ebu Dâvud ve Tirmizî sahih diyerek rivayet etmiştir.) Vitir namazı Hz. Peygamber (a.s.)'e farz idi. Bunun delili şu hadis-i şeriftir: "Üç şey vardır ki, bana farzdır, fakat size farz değildir: Kuşluk namazı, kurban ve vitir namazı." (Bu hadisi Hakim ve Ahmed İbni Abbas'tan tahric etmiştir. Zehebi, Hakim sükut etti, demiştir. Hadis münker ve gariptir. Nasbu'r-Râye, II, 115)

Vitir namazı, Ebu Hanife'ye göre, bayram namazları gibi vacip bir namazdır. İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed'e ve diğer fakihlere göre sünnet-i müekkededir.

Ebu Hanife'nin dayandığı delil şu hadistir: "Allah size bir namaz daha fazladan ilâve etmiştir. Bu namaz da vitirdir. Vitir namazını yatsı ile sabah vakti doğuncaya kadar geçen zaman içinde kılın," (Tirmizi rivayet etmiştir) Bu hadisteki kılın sözü emirdir, emir ise vacip olmayı gerektirir. Hanefilerin ittifakı ile bu namazı inkâr eden kimsenin kafir olmamasının sebebi âhad sünnet ile sabit olmasıdır. Bu Ebu Hanife'den rivayet edilen, vitir namazının sünnet olduğu ile ilgili görüşün manasıdır. Buna binaen Ebu Hanife'ye göre, özürsüz olarak vitir namazının oturarak yahut binek üzerinde edâ edilmesi caiz değildir.

Bu hadisi başka bazı hadisler de kuvvetlendirmekledir. Bu hadislerden biri de Ebu Eyyub'dan rivayet edilen şu hadistin 'Vitir haktır. Beş rekât ile vitir kılmak isteyen kılsın Üç rekât ile kılmak isteyen kılsın, tek rekât ile kılmak isteyen yine kılsın." İbn Bureyde'nin rivayetinde ise şöyle denilmektedir: "Vitir haktır. Vitir kılmayan bizden değitidir.:" (Bu hadisi Ahmed rivayet etmiştir.)

Cumhur vitir namazının sünnet olduğuna hadisleri delil getirmiştir. Bu hadislerden bazıları şunlardır:

"Hz. Peygamber (a.s.)'e bir bedevî "Benim üzerimde farz bir namaz var mıdır? diye sorduğu zaman: "Beş vakit namaz" cevabını vermiştir. Bedevî: "Benim üzerimde bundan başka bir boç var mıdır?" sorusunu tekrarlayınca Hz. Peygamber (a.s.): "Hayır, ancak nafile kılarsan bu müstesna" buyurmuştur."(Bu hadis üzerinde Buharî ile Müslim ittifak etmişlerdir.)

Ubade b. Sâmit, vitir namazı vaciptir diyen bir adamı yalanlamış ve şöyle demiştin "Resulullah (a.s.)'ın şöyle buyurduğunu duydum: Beş vakit namazı Allah kullar üzerine gece ve gündüz farz kılmıştır."(Bu hadisi Ebu Dâvud ile Ahmed rivayet etmişlerdir.)

Hz. Ali'nin de şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Farz namazlarda olduğu gibi, vitir vacip değildir. Fakat o, Hz. Peygamber (a.s.)'in sünnet kıldığı bir ibadettir. "(Bu hadisi Ahmed ile Tirmizî rivayet etmişlerdir.)

Vitir namazının hayvan üzerinde zaruretsiz olarak eda edilmesi de caizdir. Dolayısıyla sünnetlere benzemekdir. İbni Ömer'in rivayet ettiğine göre: "Hz. Peygamber (a.s.) devesi üzerinde giderken vitir namazı kılardı."(Buharî ve Müslim rivayet etmişlerdir.)

Hadis âlimleri bunlar hakkında tenkit edici sözler söylemişlerdir. "Vitir namazı kılmayan bizden değildir." hadisi zayıftır. Ebu Eyyub'un rivayet ettiği "Vitir haktır" hadisinin ravileri her ne kadar güvenilir ise de kuvvetle müstahap olduğu manasına tevil edilmiştir. Çünkü İmam Ahmed şöyle demiştir: "Kasten vitir namazını terk eden kişi kötü bir adamdır. Bunun şahitliğinin kabul olunmaması gerekir." (İslam Fıkhı, Zuhayli, c.II, s.130-131)

2. Alt 02-11-2009, 14:15 #2
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    Alptraum kardeş,
    Farz, Allah'ın ayetiyle hükme bağladığı şeylere denir,
    Allah Kur'anında böyle bir namazdan bahsetmediğine görePeygambere nasıl farz olur,
    "FETEHECCED BİHİ NAFİLETEN LEKE"ayetiyle gece namazını bile bildiren Rabbimiz bu namazı unutmuş olabilir mi?
    Yoksa, Allah'tan başka hüküm koyucular mı edinmeye başladık..
    Esefle okuduğum bir yazı oldu..
    Ne akide bırakmış ne tevhid inancı, hepsini bir güzel budamış..

3. Alt 02-11-2009, 14:22 #3
    Vitir Namazi sünneti müekkedendir. Kuran-i Kerimde sanirim tüm vakitlerle namaz bildirilmis diyorsunuz. Teheccüd namazina örnekle vakit namazlari ve disindakileri tam ayetlerle bize gösterebilirmisiniz?

4. Alt 02-11-2009, 14:29 #4
    Allah sadece farz kıldığı namazları bildirir ve bu hud 114 te mevcuttur,
    Bunun dışındakiler uydurmadır ve tamamen mezhepsel aşırılıklardır.
    Bu arada hac 67 herşeyi açıklıyor, Kur'an-ı dert edinenlere tabi..

Hac Suresi 67 Her ümmet için biz, bir ibadet şekli/bir ibadet yeri belirledik; onlar, onu izlerler. artık bu iş konusunda seninle çekişmesinler. Sen de Rabbine davet et/dua et. Sen, elbette ki şaşırtmadan yol aldıran bir kılavuzun ardındasın.

Allahtan başka ibadet şekli ve tarzı belirleyecek hüküm sahibi yoktur, koydukları hükümler de şirk eseridir..

5. Alt 02-11-2009, 14:33 #5
    Ikinci mesajinizda gece namazini dahi Kuranda bildiren Allah bu vitiri unutmusmudur dediniz ve bende üzerine tüm vakitleri bildiren ayetleri bize gösterirseniz sevinirim dedim ve Allah farz kildigi namazlardan baska namaz bildirmemistir diyorsunuz Ne oldu gece namazina?

Neyse merakimi maruz görün farz olarak bildirdigi namazlarin ayetlerinide görebilirmiyiz, yararli olacagi kanisindayim.

6. Alt 02-11-2009, 14:36 #6
    Hud Suresi 114 Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namaz kıl! Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, allah'ı ananlara bir öğüttür.

Bu arada, o emrin arabçasını vermiştim, FETEHECCED BİHİ NAFİLETEN LEKE emri, sana özel manasına gelir.
    Bu Peygambere özel namazdır ve bunu bile ayetiyle bildirmiştir Rabbimiz..
    Niye başka şeyleri eksik bıraksın da birilerine dinine müdahele hakkı tanısın ki..

Konu THEHAFIZ tarafından (02-11-2009 Saat 14:38 ) değiştirilmiştir.
  7. Alt 02-11-2009, 15:22 #7
    Ziyaretci
    zeynep_hearty Mesajlar: n/a
    Surenin ismindeden de içeriğindende anlaşıldığı üzre surede kasolunan ibadet şekli ve yerinden kastolunan hac vazifesi ve ilgili konulardır ayetleri elinize alıp o tarafa, butarafa eğip bükmenin işinize geldiği gibi mana yüklemenin adı tevhid ise ben o tevhid inancını reddediyorum...Bir önceki mesajınız için ise sizin adınıza üzüntümü ifade ediyor sizi alemlere rahmet olarak gönderilen nebiye alışılagelmiş, sıradan bir insan ifadesiyle uslubuyla saygısızca bir hitapta bulunduğunuz için ayrıca kınıyorum ...

emirahmedyasin bunu beğendi.
  8. Alt 02-11-2009, 15:39 #8
    alemi_ervah´isimli üyeden Alıntı
    Surenin ismindeden de içeriğindende anlaşıldığı üzre surede kasolunan ibadet şekli ve yerinden kastolunan hac vazifesi ve ilgili konulardır ayetleri elinize alıp o tarafa, butarafa eğip bükmenin işinize geldiği gibi mana yüklemenin adı tevhid ise ben o tevhid inancını reddediyorum...Bir önceki mesajınız için ise sizin adınıza üzüntümü ifade ediyor sizi alemlere rahmet olarak gönderilen nebiye alışılagelmiş, sıradan bir insan ifadesiyle uslubuyla saygısızca bir hitapta bulunduğunuz için ayrıca kınıyorum ...

ALEMLERE RAHMET olan Pegamberin bu vasfını Kur'andan alırken...
    Muamelatınıza yansıttığnız hükümleri HUREYRELERDEN, MÜSLİMLERDEN almanız da beni üzüyor ama eliden birşey gelmiyor.
    Buhari tam 1 milyon rivayetten kitabına aldığı hadisleri ayıkladığını itiraf eder,
    Bir o kadar da diğer muhaddislere tahsis edildiğinde ortaya 6 milyon gibi bir hadis sayısı çıkıyor.
    Peygamberimiz 23 yıl Peygamberlik etmiştir, hadi diyelim ilk günden hadis söylemeye başlasa..
    23X365=8395
    6.000.000/8395=715
    Hayatını savaşlarla, mücadelerle, sıkıntılarla, ambargo ve ablukalarla geçirmiş bir peygambere günlük 715 hadis söyleterek eziyet edenlere ise ne demeli bunu size bırakıyorum..
    Ki, hadisler ilk dönemde yazılmıyorken, günlük 715 hadisi hangi babayiğit hafızasında tam olarak tutabilmiştir, burası da tam bir trajedi zaten..
    Siz Peygamberin sadece VAHYİ TEBİĞ için geldiğini kabullenmediğiniz için bu tip şeyler olmasa Peygamberi Peygamber bile kabul edemezsiniz..
    Oysa, Peygamber sadece emredileni yapar ve dışına çıkmaz-çıkamaz..
    Bence, siz önce PEYGAMBERLİK nedir ne değildir bunu öğrenin kardeşim.
    Sonra ilim konuşalım

9. Alt 02-11-2009, 17:58 #9
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    THEHAFIZ´isimli üyeden Alıntı
    Allah sadece farz kıldığı namazları bildirir ve bu hud 114 te mevcuttur,
    Bunun dışındakiler uydurmadır ve tamamen mezhepsel aşırılıklardır.
    Bu arada hac 67 herşeyi açıklıyor, Kur'an-ı dert edinenlere tabi..

Hac Suresi 67 Her ümmet için biz, bir ibadet şekli/bir ibadet yeri belirledik; onlar, onu izlerler. artık bu iş konusunda seninle çekişmesinler. Sen de Rabbine davet et/dua et. Sen, elbette ki şaşırtmadan yol aldıran bir kılavuzun ardındasın.

Allahtan başka ibadet şekli ve tarzı belirleyecek hüküm sahibi yoktur, koydukları hükümler de şirk eseridir..

Ne olursunuz biraz daha Rasulullahın hayatına bakın biraz daha okuyun ricamı emir yada tenkit anlamayın.Rasulsüz bir İslam yaşanabilir mi
    Kur an nın tefsiri Rasulllah (sallallahu aleyhi ve sellem) in hayatı değilmidir.Ne olur biraz daha zaman ayıralım islamı öğrenmeye hurafesiz art niyetsiz. (bu son sözlerim cümlemizedir)
    selam ve dua ile

Henna bunu beğendi.
  10. Alt 02-11-2009, 18:03 #10
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    THEHAFIZ´isimli üyeden Alıntı
    ALEMLERE RAHMET olan Pegamberin bu vasfını Kur'andan alırken...
    Muamelatınıza yansıttığnız hükümleri HUREYRELERDEN, MÜSLİMLERDEN almanız da beni üzüyor ama eliden birşey gelmiyor.
    Buhari tam 1 milyon rivayetten kitabına aldığı hadisleri ayıkladığını itiraf eder,
    Bir o kadar da diğer muhaddislere tahsis edildiğinde ortaya 6 milyon gibi bir hadis sayısı çıkıyor.
    Peygamberimiz 23 yıl Peygamberlik etmiştir, hadi diyelim ilk günden hadis söylemeye başlasa..
    23X365=8395
    6.000.000/8395=715
    Hayatını savaşlarla, mücadelerle, sıkıntılarla, ambargo ve ablukalarla geçirmiş bir peygambere günlük 715 hadis söyleterek eziyet edenlere ise ne demeli bunu size bırakıyorum..
    Ki, hadisler ilk dönemde yazılmıyorken, günlük 715 hadisi hangi babayiğit hafızasında tam olarak tutabilmiştir, burası da tam bir trajedi zaten..
    Siz Peygamberin sadece VAHYİ TEBİĞ için geldiğini kabullenmediğiniz için bu tip şeyler olmasa Peygamberi Peygamber bile kabul edemezsiniz..
    Oysa, Peygamber sadece emredileni yapar ve dışına çıkmaz-çıkamaz..
    Bence, siz önce PEYGAMBERLİK nedir ne değildir bunu öğrenin kardeşim.
    Sonra ilim konuşalım

Siz kullandığınız ifadeleri neden seçmiyorsunuz neden bu kadar art niyetli ve agresifsiniz.Siz İslam için ne yaptınız.Bu alimlerin elbette insan olmasından kaynaklı eksikleri vardır.Ama sizin sözlerininiz bana başka şeylerin ve başkalarının çağrışımını yapıyor...
    Peki siz ne önerirsiniz kitabınızı nerden temin edebiliriz sizden daha doğruyu öğrenmek için
    Yada ZEKERİYA BEYAZ mı okuyalım yada YAŞAR NURİ yimi
    selametle...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.