Artık arapça yazabilirsiniz..

Hangi işletim sistemi olursa olsun, Arapça klavye yazılımını tercih ederseniz daha rahat Arapça yazabilirsiniz. Sadece Arapça klavye yazılımı bilgisayarınıza indirin ve üzerine tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza kurunuz. Kurduktan sonra "Görev Çubuğun'da" ...

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 2 gönderen N u M a N
  • 2 gönderen safinaz

1. Alt 03-03-2008, 02:40 #1
    N u M a N Mesajlar: 492
    Hangi işletim sistemi olursa olsun, Arapça klavye yazılımını tercih ederseniz daha rahat Arapça yazabilirsiniz.

Sadece Arapça klavye yazılımı bilgisayarınıza indirin ve üzerine tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza kurunuz. Kurduktan sonra "Görev Çubuğun'da" yani saatin bulunduğu (sağ alt köşe) yerde "TR" dil çubuğu bulunmaktadır.
    Eğer "TR" dil çubuğu bulunmuyorsa, sırasıyla: Denetim Masası\Bölge ve Dil Seçenekleri\Diller\Ayrıntılar\Ayarlar\Dil Çubuğu\Dil Çubuğunu Masaüstünde göster tercihini işaretleyerek, görev çubuğunda görünmesini sağlayabilirsiniz.
    Bu Dil çubuğuna sol tıkladığınızda bir pencere açılacaktır. Bu pencerede sırasıyla "TR", "AR", "EN" yazıları çıkacaktır (bu sıralama değişikte olabilir), buradaki;
    "AR" şıkkını tercih ederseniz klavyeniz Arapça yazmaya başlayacaktır.
    "TR" şıkkını tercih ederseniz klavyeniz Türkçe yazmaya başlayacaktır.
    "EN" şıkkını tercih ederseniz klavyeniz İngilizce yazmaya başlayacaktır.
    Eğer "Görev Çubuğun'da" bulunan; "Dil Çubuğu'nda" "AR" yazısı bulunmuyorsa, sırasıyla; Denetim Masası\Bölge ve Dil Seçenekleri\Diller\Ayrıntılar\Ayarlar\Ekle\Klav ye Düzeni kısmından "Arabic ASDF Eastern/Arabic ASDF Western" tercih ederek, "AR" yazısının "Dil Çubuğu'nda" görünmesini sağlayabilirsiniz.
    Arapça klavye yazılımının harf düzeni:

Aşağıda resimde bulunan aynı satırdaki; alt kısımda ve tek başına bulunan harfleri yazabilmeniz için -Q Türkçe klavye düzeninde Latin harflerinin kulağınıza çağrışım yaptırdığı- mevcut klavyenizdeki Latin harflerini tıklayarak Arapça yazabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra Latin harflerinin karşılığındaki Arapça harflerinin yerlerini kolayca öğrenebileceksiniz. Örnek: a:elif, s:sin, d:dal, f:fa, g:gayn, h:ha, j:cim, k:kef, l:lam, q:kaf, w:şin, e:ayn, r:ra, t:te, y:se(peltek), u:vav, ı:ye, o:he
    Aşağıda resimde bulunan aynı satırdaki; üst kısımda bulunan harfleri yazabilmeniz için -Q Türkçe klavye düzeninde Latin harflerinin kulağınıza çağrışım yaptırdığı- mevcut klavyenizdeki Latin harflerini tıklayarak Arapça yazabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra Latin harflerinin karşılığındaki Arapça harflerinin yerlerini kolayca öğrenebileceksiniz.
    Harekeleri koymak için aşağıdaki tabloda bulunan "AltGr+….." kombinasyonundan takip edebilirsiniz.
    İmla işaretlerini kullanmak için aşağıdaki tabloda (klavye resimde de göreceğiniz üzere) bulunan "Shift+….." kombinasyonundan takip edebilirsiniz.

Bazı işaretler

Shift+Q

sol tek tırnak
    Shift+N

tire (ortada çizgi)
    Shift+W

sağ tek tırnak
    Shift+M

çift tire (ortada çizgi)
    Shift+E

sol çift tırnak
    Shift+6

decimal comma ^ işareti
    Shift+R

sağ çift tırnak

Harekeler

AltGr+A

Üstün (fatha)
    AltGr+Q

İki üstün (fathatan)
    AltGr+I

Esre (kasra)
    AltGr+E

İki esre (kasratan)
    AltGr+U

Ötre (damma)
    AltGr+W

İki ötre (dammatan)
    AltGr+S

Şedde (shadda)
    AltGr+T

Alt çizgi (tatweel)
    AltGr+O

Sükun (sukun)

işlemlerini gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zamn türkçe istediğiniz zamn arapça klawye kullanabilirsiniz sağ alt köşede anlatıldığı gibi tr seçeneğinden yada ar yani arapça işaretinden istediğiniz gibi kullanabilirsiniz

http://rapidshare.com/files/51649481/arabic_klavye.zip

yabanGülü ve Henna bunu beğendiler.
  2. Alt 03-17-2008, 20:39 #2
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Bir yaşlı amca göz doktoruna gider ve gözlük aldıktan bir müddet sonra tekrar doktora giderek;
    -evladım gözlük aldım ama hala okuyamıyorum,der.
    Doktorda anlayamaz,tekrar tekrar harfleri gösterir ve en sonunda amca derki;
    -Ben okuma-yazma bilmiyorum,belki okuma gözlüğü alırsam okurum diye düşündüm...

Benimkide buna benzedi,keşke bilsemde kullanabilsem.

N u M a N ve Henna bunu beğendiler.
  3. Alt 05-24-2008, 19:13 #3
    Ziyaretci
    turkslords Mesajlar: n/a
    işlemlerini gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zamn türkçe istediğiniz zamn arapça klawye kullanabiliriz dimi ?

4. Alt 06-24-2008, 00:34 #4
    alptraum Mesajlar: 38.105
    Blog Başlıkları: 28
    Tabiki kullanabilirsiniz

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.