3 süale 1 CEVAP

. . Üç suale bir cevap .. Üç suale bir cevap .. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye felsefecilerden bir grup geldi. Suâl sormak istediklerini bildirdiler. Mevlânâ hazretleri bunları Şems-i Tebrîzî'ye havâle etti. ...

Ağaç Şeklinde Aç11Beğeni
  • 2 gönderen HİRANUR
  • 1 gönderen emirahmedyasin
  • 1 gönderen altun
  • 1 gönderen xyzt
  • 1 gönderen arowona
  • 1 gönderen HİRANUR
  • 1 gönderen HİRANUR
  • 2 gönderen emirahmedyasin
  • 1 gönderen kalbi kardelen

1. Alt 08-17-2009, 11:09 #1
    HİRANUR Mesajlar: 295
    .

.
    Üç suale bir cevap ..
    Üç suale bir cevap ..
    Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye felsefecilerden bir grup geldi. Suâl sormak istediklerini bildirdiler. Mevlânâ hazretleri bunları Şems-i Tebrîzî'ye havâle etti. Bunun üzerine onun yanına gittiler. Şems-i Tebrîzî hazretleri mescidde, talebelere bir kerpiçle teyemmüm nasıl yapılacağını gösteriyordu. Gelen felsefeciler üç suâl sormak istediklerini belirttiler, Şems-i Tebrîzî;
    "Sorun!" buyurdu. İçlerinden birini başkan seçtiler. Hepsinin adına o soracaktı.
    Sormaya başladı:
    "Allah var dersiniz, ama görünmez, göster de inanalım."
    Şems-i Tebrîzî hazretleri;
    "Öbür sorunu da sor!" buyurdu.
    O;
    "Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonra da ateşle ona azâb edilecek dersiniz hiç ateş ateşe azâb eder mi?" dedi.
    Şems-i Tebrîzî;
    "Peki öbürünü de sor!" buyurdu.
    O;
    "Âhirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezâsını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne istiyorsa yapsınlar, karışmayın!" dedi.
    Bunun üzerine Şems-i Tebrîzî, elindeki kuru kerpici adamın başına vurdu. Soru sormaya gelen felsefeci, derhâl zamânın kâdısına gidip, dâvâcı oldu.
    Ve;
    "Ben, soru sordum, o başıma kerpiç vurdu." dedi.
    Şems-i Tebrîzî;
    "Ben de sâdece cevap verdim." buyurdu.
    Kâdı bu işin açıklamasını istedi. Şems-i Tebrîzî şöyle anlattı:
    "Efendim, bana Allahü teâlâyı göster de inanayım, dedi. Şimdi bu felsefeci, başının ağrısını göstersin de görelim."
    O kimse şaşırarak;
    "Ağrıyor ama gösteremem." dedi.
    Şems-i Tebrîzî;
    "İşte Allahü teâlâ da vardır, fakat görünmez.
    Yine bana, şeytana ateşle nasıl azâb edileceğini sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Hâlbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı.
    Yine bana;
    "Bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz." dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyâda küçük bir mesele için hak aranırsa, o sonsuz olan âhiret hayâtında niçin hak aranmasın?" buyurdu.
    Felsefeci, bu güzel cevaplar karşısında mahcûb olup, söz söyleyemez hâle düştü.

emirahmedyasin ve kalbi kardelen bunu beğendiler.
  2. Alt 08-17-2009, 12:19 #2
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121

kalbi kardelen bunu beğendi.
  3. Alt 08-19-2009, 20:08 #3
    altun Mesajlar: 885
    allah razı olsun
    çok güzel bi hikaye

4. Alt 08-20-2009, 18:54 #4
    xyzt Mesajlar: 384
    çok güzeldi..

5. Alt 08-20-2009, 19:17 #5
    arowona Mesajlar: 14
    en güzel örnekler maddi manevi hastalıkların reçetesi sahabi dedir..ki onlardan hiç biri kendisine soru sormaya gelen bir kimseye böyle bir cevap ve müdahalede bulunmamıştır...böyle rivayetleri islamın şiarına uygun değil aksine muhalif buluyorum selam ve dua ile...

ve tebriziye gelince..felsefeci mahçupta olsa "bir adet kul hakkı ve borcuna girmiştir.."vesselam!

6. Alt 08-21-2009, 12:10 #6
    arowona´isimli üyeden Alıntı
    en güzel örnekler maddi manevi hastalıkların reçetesi sahabi dedir..ki onlardan hiç biri kendisine soru sormaya gelen bir kimseye böyle bir cevap ve müdahalede bulunmamıştır...böyle rivayetleri islamın şiarına uygun değil aksine muhalif buluyorum selam ve dua ile...

Ve tebriziye gelince..felsefeci mahçupta olsa "bir adet kul hakkı ve borcuna girmiştir.."vesselam!

eyvallah arowona amabazen kişi antilani degil de kendine yapiltigi zaman bu o ' un daha iyi anlamasini saglar........... Selam ile

7. Alt 08-22-2009, 13:17 #7
    arowona Mesajlar: 14
    HİRANUR´isimli üyeden Alıntı
    eyvallah arowona amabazen kişi antilani degil de kendine yapiltigi zaman bu o ' un daha iyi anlamasini saglar........... Selam ile

kardeşim bizim anlatmak istediğimiz ne olursa olsun heleki bu konu islam ile alakalıysa metot Allah rasulu ve sahabi olmalıdır!..bu konuda enaniyet olmaz!..kaldıki bu zatarın açtığı çığır ortada artık kadın erkek bi arada sema yapıyorlar!..sence hiranur hz.ömer bu durumu görseydi nasıl davranırdı!?..

“(Ey Muhammed!) De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin.” (Ali İmran: 31)

İbni Kesir bu ayet hakkında şöyle dedi:

“Bu ayet (Ali İmran: 31), Allah (c.c)’ı sevdiğini iddia etmesine rağmen Hz. Muhammed (a.s)’in gösterdiği yola tabi olmayan kimsenin yalancı olduğunu göstermektedir. Bu kimse, Allah (c.c)’ı sevdiğini iddia etmekle birlikte, Hz. Muhammed (a.s)’in şeriatine, nebinin dinine bütün söz ve hareketleriyle uymadıkça iddiasında yalancıdır.” (İbni Kesir Tefsiri c: 1 s: 366)

“Hz. Ali dedi ki: “Ey insanlar ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın şöyle söylediğini işittim:

“Ümmetimden bir grup çıkar. Kur’ân’ı öyle okurlar ki, sizin okuyuşunuz onlarınkinin yanında bir hiç kalır. Namazınız da namazlarına göre bir hiç kalır. Orucunuz da oruçları yanında bir hiç kalır. Kur’ân’ı okurlar, onu lehlerine zannederler. Halbuki o aleyhlerinedir. Namazlar köprücük kemiklerinden öteye geçmez. Okun avı delip geçmesi gibi dinden hemen çıkarlar...” (Müslim(1066) selam ve dua ile..

8. Alt 08-24-2009, 12:34 #8
    Bu sadece okurken biraz ibret birazda gülümsetmek amaçli bir hikaye kimin allah(c.c) nasil yaklaştigi ve nasil ibatet ettigi beni hiç ilgilendirmez çüki allah(c.c)herkezin allahi sadece benim degil hal böyle olunca kullarinla ugraşmak yanliz o na yakişir ben gibi acize degil..........selam ile

9. Alt 08-24-2009, 22:34 #9
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    arowona´isimli üyeden Alıntı

ve tebriziye gelince..felsefeci mahçupta olsa "bir adet kul hakkı ve borcuna girmiştir.."vesselam!

Ne alaka kardeşim şu yazdıklarınızı bide islamda şöyle böyle kılıfına sokuyorsunuz.Ebu süfyan kafamda hala şüpheler var dediğinde Sahabinin biri kafasını uçarayım diyor Allah rasulü bırakmıyor Hz.Osmanın korumasında mekkeye gelen biri için Allah rasulu yokmuydu bunu gelmeden önce öldürecek biri diyor...
    Yani islamda bazen bu tür tepkilerde olabiliyor ve normaldir.

kalbi kardelen ve H?RANUR bunu beğendiler.
  10. Alt 08-25-2009, 09:28 #10
    kalbi kardelen Mesajlar: 130
    Güzel bir kıssadan hısseydı,paylaşım içn teşekürü,bol miktarda hak ediyor.

A l k ı şşşşşşşşşşşşşşşşş

H?RANUR bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.