Hadi varmısınız anne ve baba ile ilgili ayetler ve hadisler yazalım...

Hadi varmısınız anne ve baba ile ilgili ayetler ve hadisler yazalım ben iki ayetle başlayayım... " Biz insana anne ve babasına iyi davranmasını emrettik " (Lokman suresi , 14) “Rabbin, ...

1. Alt 03-28-2009, 11:08 #1
    mina Mesajlar: 162
    Hadi varmısınız anne ve baba ile ilgili ayetler ve hadisler yazalım

ben iki ayetle başlayayım...

" Biz insana anne ve babasına iyi davranmasını emrettik " (Lokman suresi , 14)

“Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi,23)

yabanGülü, el_feta, Henna ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  2. Alt 03-28-2009, 11:12 #2
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Çok güzel bir konu açmışsınız...

Henna, mina ve mus'ab bunu beğendiler.
  3. Alt 03-28-2009, 11:13 #3
    el_feta Mesajlar: 1.168
    151. De ki: “Geliniz size Rabbinizin haram ettiği şeyi ben okuyayım: O’na hiç bir şeyi ortak/denk tutmayın, anaya babaya iyilik edin, fakir düşmek (korkusun)dan çocuklarınızı (herhangi bir şekilde) öldürmeyin. Biz, sizin de onların da rızkını veririz. ‘Zinanın ve her türlü kötülüğün’ açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Allah’ın haram ettiği canı (hukukça) geçerli sayılan bir hak olmadıkça öldürmeyin.” İşte (Allah), düşünesiniz (aklınızı kullanasınız) diye size bunları emretti. (Enam 151)

15. Biz insana, anne ve babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Annesi onu (karnında) zahmetle taşıdı ve onu zahmetle doğurdu. Onun (ana karnında) taşınması ile sütten kesilmesi otuz aydır.(1) Nihayet o (bedenî) yiğitlik yaşına gelip (bir) de (aklî ve rûhî kemal çağı olan) kırk yaşına eriştiği zaman: “Yâ Rabbi! Gerek bana, gerek anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi, razı olacağın iyi işler yapmamı bana ilham et (ve beni muvaffak kıl). Neslimi de benim için ıslah et (onları iyi insanlar yap). Şüphesiz ben, tevbe edip sana yöneldim ve hakikat ben, (sana) teslim olanlardanım.” der. (Ahkaf 15)

Konu el_feta tarafından (03-28-2009 Saat 11:34 ) değiştirilmiştir.
    yabanGülü, Henna, mina ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  4. Alt 03-15-2010, 18:07 #4
    Ziyaretci
    elaburma Mesajlar: n/a
    çok gzl bi konu ama hadis bilmiyorum

5. Alt 03-27-2010, 12:28 #5
    Ziyaretci
    fdmnr Mesajlar: n/a
    ey allahın resulü kendine iyilik yapmaya kim daha layıktır
    -annen,sonra annen sonra baban sonra yakınlık derecelerine göre diğer yakınların buyurdu

6. Alt 03-28-2010, 21:27 #6
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    İSRÂ
    23 –Rabbin şöyle buyurdu: Allah’tan başkasına ibadet etmeyin. Anneye ve babaya güzel muamele edin.

Şayet onlardan her ikisi veya birisi yaşlanmış olarak senin yanında bulunursa sakın onlara hizmetten yüksünme, “öff!” bile deme, onları azarlama, onlara tatlı ve gönül alıcı sözler söyle.

24 – Şefkatle, tevazu ile onlara kol kanat ger ve şöyle dua et:
    “Ya Rabbî, onlar küçüklüğümde nasıl beni ihtimamla yetiştirdilerse,
    ona mükâfat olarak Sen de onlara merhamet buyur!”

7. Alt 03-28-2010, 21:30 #7
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    Cahime dedi:
    "Ey Allahın Resûlü! Harbe katılmak istiyorum, sana danışmaya geldim."
    "Annen var mı?"
    "Evet."
    "Onun yanından ayrılma! Çünkü cennet, onun ayakları yanındadır."
    İbn Cahime radıyallahu anh. NesêÃ.

8. Alt 04-12-2010, 13:26 #8
    Ziyaretci
    Kayıtsız Üye Mesajlar: n/a
    İbrahim Suresi/ 41:
    Ey Rabbimiz, hesabın görüleceği kıyamet günü beni, annemi, babamı ve bütün müminleri bağışla!"

Yusuf Suresi/99,100:
    Ailesi Yusuf'un yanına vardıklarında, anne ve babasını kucakladı, yanına aldı ve: "Buyurun Allah'ın dilemesiyle Mısır'a güvenle girin!" dedi
    Ve anne ve babasını kendi tahtı üzerine oturttu

9. Alt 04-15-2010, 22:08 #9
    Ziyaretci
    Kehanetkan Mesajlar: n/a
    Pek yaralı olmadı çünkü bazılarının altında kaynakçası yok.

10. Alt 12-01-2010, 15:06 #10
    Ziyaretci
    melek Mesajlar: n/a
    anne ve baba çok iyi insanlar onlar olmasaydı biz de olmazdık annemiz vebabamız bizim için çok önemli onları incitmeyelim onları hep sevelim

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.