Mücehverler Nasıl Temizlenir?

Eğer bu işi uzmanlarına para ödeyerek yaptırmak istemiyorsanız kendi evinizde de ucuza halledebilirsiniz. İşte mücevherleri en sağlıklı şekilde temizleme yöntemleri: Firuze: Firuze suya sokulmamalı, biraz Hintyağına batırılmış temiz bir bezle ...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen safinaz
  • 1 gönderen safinaz

1. Alt 01-22-2008, 15:14 #1
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Eğer bu işi uzmanlarına para ödeyerek yaptırmak istemiyorsanız kendi evinizde de ucuza halledebilirsiniz. İşte mücevherleri en sağlıklı şekilde temizleme yöntemleri: Firuze: Firuze suya sokulmamalı, biraz Hintyağına batırılmış temiz bir bezle parlatılmalıdır. Firuzi taş ise fırçalanarak kuru temizlenmelidir. Gümüş: Limon suyuyla ovulmalı, sıcak suyla durulanarak güderi ile parlatılmalıdır. Karbonatla ovulabilir ya da piyasada satılan gümüş ve metal parlatıcılarla temizlenmesi iyi sonuç verir. İnci: İnciler suya sokulmamalı, süte batırılmış yumuşak temiz bir bezle silinerek temizlenmeli, sonra alkolle parlatılmalıdır. Opal: Hintyağına batırılmış temiz bir bezle silinmeli ve sonra parlatılmalıdır. Pırlanta: İki çay fincanı sıcak suya bir çorba kaşığı amonyak katılmalı, pırlantalar bu su içinde hafif hafif fırçalanarak temizlenmeli, bol su ile durulanmalı, alkole batırılmış yumuşak temiz bir bezle kurulanmalı. Platin: Yumuşak bir fırçayla sabunlu suda temizlenmelidir.. Taklit mücevherler: Taklit ürünler sabunlu suyla yıkanmalı, cildi ve elbiseyi karartmaması için limon suyuyla temizlenmeli, sonra boyayan kısma renksiz tırnak cilası sürülmelidir.

HABER: Mustafa Gün KAYNAK: ZAMAN

yolcu bunu beğendi.
  2. Alt 01-26-2008, 20:06 #2
    yolcu Mesajlar: 40
    aman safınaz kardesım çook saol ya,
    bizim elmasları ve pırlantaları nasıl temızleyecegimi düşünüyodum,

3. Alt 01-26-2008, 20:08 #3
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Ben gümüsün sigara külü le temizlendigini biliyorum ve sigaranin külüyle bir gümüsü temizleyin nasil parladigina sasiracaksiniz

4. Alt 01-26-2008, 20:11 #4
    yolcu´isimli üyeden Alıntı
    aman safınaz kardesım çook saol ya,
    bizim elmasları ve pırlantaları nasıl temızleyecegimi düşünüyodum,

O günlerde gelir,birgün işe yarar ve keşke safinazın yazdığı yazıyı dikkate alsaydım dersiniz.

yolcu bunu beğendi.
  5. Alt 01-26-2008, 20:13 #5
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ben gümüsün sigara külü le temizlendigini biliyorum ve sigaranin külüyle bir gümüsü temizleyin nasil parladigina sasiracaksiniz

Ben sizin bulaşıkları yıkadığınızı pardon temizlediğinizi
    biliyordum ama gümüşleride sizin temizlediğinizi bilmiyordum.Maşallah maşallah

6. Alt 01-26-2008, 20:15 #6
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Yok canim eskilerden kalan bir deneyim duymustum ve denemistim vede inanilmaz olmustu tencereleride kalaylarim diyormusum daha neler

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.