Eski Ustalar - Thomas Bernhard - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-30-2011 (22:40)   Son Mesaj: 05-30-2011 (22:40)    Cevap: 0    Gösterim: 825  

05-30-2011

Eski Ustalar - Thomas Bernhard - Ana Fikri

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
    Basım Tarihi: Nisan 2002
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"İnsanlık devasa bir devlettir, ondan, eğer doğruyu söyleyecek olursak, her uyandığımızda midemiz bulanır. Her insan gibi ben de uyandığımda midemi bulandıran bir devlette yaşıyorum. Bizdeki öğretmenler insanlara devleti öğretirler ve devletin tüm korkunçluğunu ve ürkütücülüğünü ve devletin tüm yalancılığını, bir tek tüm bu korkunçluğun ve ürkütücülüğün ve yalancılığın devletin kendisi olduğunu öğretmezler." "Ana babama en ufak bir saygı duymak zorunda değilim, onlar en ufak bir saygıyı hak etmiyorlar, dedi. Bana karşı iki suç işlediler, iki ağır suç, dedi, beni yaptılar ve bana baskı yaptılar, beni bana sormadan yaptılar ve beni yapıp dünyaya fırlattıktan sonra bana baskı yaptılar, beni yapma suçunu ve baskı altına alma suçunu işlediler. Ve beni ana babanın yapacağı en büyük dikkatsizlikle karanlık çocukluk deliğine ittiler." Gazetelerin çıkarcı tutumları, rezil Viyana tuvaletleri, yaşam engelleyici öğretmenler, sanat katili sanat tarihçileri, politikacılardan daha yalancı ve insafsız sanatçılar, kitsch kafalı Heidegger... Thomas Bernhard Eski Ustalar ı karşı olmanın doruğundan bildiriyor.

Diğer "Thomas Bernhard" Kitapları:

1. Ödüllerim
    2. Bitik Adam
    3. Yürümek - Evet
    4. Immanuel Kant
    5. Dünya Düzelticisi
    6. Don
    7. Yok Etme / Bir Parçalanma
    8. Ses Taklitçisi

Eski Ustalar - Thomas Bernhard - Ana Fikri Yorumları