Gezgin ve Bilgin İlber Ortaylı yı Tanımak - Ahmet Nezihi Turan - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 02-22-2011 (21:00)   Son Mesaj: 02-22-2011 (21:00)    Cevap: 0    Gösterim: 680  

02-22-2011

Gezgin ve Bilgin İlber Ortaylı yı Tanımak - Ahmet Nezihi Turan - Ana Fikri

Yayınevi: Paradigma Yayınları
    Basım Tarihi: Şubat 2009
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

İlber Ortaylı, 20-21. yüzyılların büyük tarihçilerinden biridir. Bu sıfatı hangi şartlar içinde ve nasıl kazandığını, şahsi görüşlerim çerçevesinde anlatmak istiyorum. Yakın dostu olarak değil, sakınmayan kritikleri ile ün yapmış bir tarihçi sıfatımla...Yılmaz ÖztunaBu satırların yazarı, Ortaylı nın kütüphanesini taşıdıkları pazar günlerinde sayısız araba yolculuğu yaptı. Kâh evinden aldıkları kütüphanesine, kâh kütüphanesinden aldıkları evine taşınırken arada arabayı bir yerlere park eder, sıkıcı pazar günü akşamlarının ıssızlığındaki Ankara "kafe"lerinde otururduk. Sanırım, bu günlerden birinde Hoca, Ankara yla ilgili sorunu olan herkes için unutulmayacak şu cümleyi söyledi: "Ankaralılar dünyanın her yerinde mutlu olur."Hakan KaynarBen, İlber Ortaylı nın arkadaşlığından beslendim, gurur duydum; yaşadıkça bunun böyle sürüp gitmesini de diliyorum. Bir de, diyorum, Türkiye ondan gereğince, gurur duysa. Çok mu safcana bir beklentidir?Enis Batur

Gezgin ve Bilgin İlber Ortaylı yı Tanımak - Ahmet Nezihi Turan - Ana Fikri Yorumları