Elimi Tut Yeter - Akgün Akova - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 01-26-2011 (09:11)   Son Mesaj: 01-26-2011 (09:11)    Cevap: 0    Gösterim: 671  

01-26-2011

Elimi Tut Yeter - Akgün Akova - Ana Fikri

Yayınevi: Çınar Yayınları
    Basım Tarihi: Şubat 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Çocukların soruları, kuşlara benzerler. Onlar, aklı havalandırma hareketleridir. Bu sorular, kimi zaman öylesine yükseklerden uçarlar ki beynimizin dağları, ovaları ve kıvrımları bile çok aşağılarda kalır. Bu tür soruları boşluğa bırakanlardan biri de, benim uykusu bulutlu oğlum Fırat tır. "Baba, kargalar neden kara biliyormusun?", "Yumrutalar neden uçmuyor?", "Deniz balıkların evi mi baba?", "Vapurlar batınca denizin canı acır mı baba?" Fırat da, doğanın kaçınılmaz sonucu olarak bir gün büyüyecek. O zaman, onu sırtıma alıp sokaklarda gezdirmeyeceğim. Belki de, şimdi yaptığı gibi elini başına koyup, "Baba, beni sırtına alsana!" demeyi bir gün kendiliğinden bırakacak. Onun çocukluğunun bittiğini belki o zaman anlayacağım. Yıllar sonra, sanki gizli bir kentten söz eder gibi, " Ben nasıl bir çocuktum baba, anlatsan!" diye soracak. Ben de, o zaman kendime "Şimdi ben o çocuğu nerde bulabilirim?" diye sormamak için Fırat ın dünyayı yeniden kuran sözlerini ve anlamı yerinden oynatan sorularını bir kenara yazmaya başladım. Önceleri, bunları yayınlamak aklımın ucundan bile geçmiyordu. Ama kirpi saçlı çocuğun sözleri öyle yerlere vardı ki, sıradanlığın sınırlarını zorlamaya başladı. Bu kitabın yazılışı bittiğinde, beş yaşını zamanın sıçrama tahtasından süt içtiği bardağa yuvarlayan Fırat, soru sormayı sürdürüyordu: "Fillerin neden gagası yok baba?"... Sanıyorum içinde çocuk olan her evde bu kitabın benzerleri yazılıyor. Büyüklere rağmen!!!!!

Diğer "Akgün Akova" Kitapları:

1. Sevdiğim Kadın Adları Gibi
    2. Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü
    3. Seçme Şiirler
    4. Aşk ve Kuyruklu Yıldız
    5. Güzel Atlar Ülkesi

Elimi Tut Yeter - Akgün Akova - Ana Fikri Yorumları