Büyük Fizikçiler / Galileo dan Hawking e Büyük Hay - William H. Cropper - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-25-2011 (09:00)   Son Mesaj: 01-25-2011 (09:00)    Cevap: 0    Gösterim: 983  

01-25-2011

Büyük Fizikçiler / Galileo dan Hawking e Büyük Hay - William H. Cropper - Ana Fikri

Yayınevi: Oğlak Yayıncılık
    Basım Tarihi: Mayıs 2005
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Bu kitap bilime adanmış hayatları, daha kesin bir deyişle fizik panteonunun otuz-lan nın hayatlarını anlatan bir hikâyedir. Adlardan bazıları (Newton, Einstein, Curie, Heisenberg, Bohr) bildik olmakla birlikte, bazıları (Clausius, Gibbs, Meitner, Dirac, Chandrasekhar) tanıdık gelmeyebilir. Ama en azından işledikleri konular kadar hayranlık uyandırıcı ve olağanüstü insanlardı hepsi, ki hâlâ da öyleler. Bu kitaptaki kısa biyografiler hem insanların hem de fiziğin hikâyesini anlatıyor. Bölümler eldeki (kimi zaman kısıtlı) biyografik malzemeye bağlı olarak format ve uzunluk bakımından değişkenlik gösteriyor. Bölümlerden bazıları bilime vâkıf olmayan okur için matematik, fizik ve kimya konularında arka plan bilgileri içeren ("Dersler" başlıklı) altbölümlerle donatılmış durumda. Harcıâlem irfan sahipleri, genel okurların, matematik denklemlerinden ürktüğünü savunur. Ben bu öğüdü tutmadım ve bazı bölümlerde denklemlere yer verdim. Matematik denklemleri fiziğin dilini ifade eder: O dil hakkında bir şeyler öğrenmeden, verilen mesajı anlayamazsınız. Eğer temel (lise düzeyinde) cebir bilginiz varsa ve gerek kaldığında "Dersler" başlığı altında anlatılanları dikkatle okursanız, bu işin altından kalkarsınız herhalde. Sözlükçe ve kronoloji bölümleri de yararlı olabilir. Daha geniş biyografik malzeme için, "Daha Fazlasını Okumaya Çağrı" bölümünde belirtilen yapıtlara başvurmanızı öneririm. Bu kitap kapsamlı ya da bilimsel bir çalışma olma iddiasını taşımıyor, bilimcilere ve bilim öğrencilerine (ister okullu, ister okulsuz olsun) hoşça bir okuma olanağı sağlamaya yönelik yalnızca. Kitaptaki bölümleri öylesine gelişigüzel ve eğlenme amacıyla okuyacağınızı, bu arada da bilimin sonuçta bir insan uğraşı olduğu dersini kulağınıza küpe edeceğinizi umarım, hepsi o kadar." Binlerce yıllık bir geleneği olan^Kfft/Sn en önemli Dilim dallarmdatf mrmlfe, bu Ö dalını temelden etkilemiş/geliştirmiş otuz bilim adamı, geliştirdikleri fiziğin alt dallar» oluşturan bölümlerde (mekanik, termodinamik, elektromanyetizma, istatistiksel^ kanik, görelilik, kuvantum mekaniği, nükleer fizik, parçacık fiziği ile astronomi, "asfrö: fizik ve kozmoloji) ayrıntılarıyla, özel hayatlarını, dostlarıyla yaptığı mektuplaşmalarını da içeren rahat bir üslupla anlatılıyor... UNESCO nun 2005 i Dünya Fizik Yılı olarak ilan ettiği bugünlerde, Oxford Üniversitesi tarafından yayımlanmış bu önemli kitap da, Nurettin Elhüseyni nin yetkin çevirisiyle, hak ettiği yerde Oğlak / Bilimsel Kitaplarda yayımlanıyor.

Büyük Fizikçiler / Galileo dan Hawking e Büyük Hay - William H. Cropper - Ana Fikri Yorumları