Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim - Halit Refiğ - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 12-30-2010 (10:20)   Son Mesaj: 12-30-2010 (10:20)    Cevap: 0    Gösterim: 826  

12-30-2010

Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim - Halit Refiğ - Ana Fikri

Yayınevi: Bizimkitaplar Yayınevi
    Basım Tarihi: Haziran 2009
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

Usta yönetmen Halit Refiğ in 1950 lerden günümüze uzanan deneme ve tanıklık yazılarında kimler yok ki? Toplumsal gerçekçi sinemanın yönetmenleri Metin Erksan, Lütfi Akad, sinemamızda unutulmaz filmlerin yönetmeni Atıf Yılmaz ve yıldız oyuncularla ilgili anılar, anekdotlar, düşünceler... Yalnızca sinema mı? Edebiyatta, müzikte, resimde, mimaride iz bırakmış usta isimler, Halit Refiğ in yaşamındaki izdüşümleriyle yine bu kitapta... Oğuz Atay, Adnan Saygun, Sedad Hakkı Eldem le dostluk buluşmaları... Ve Kemal Tahir li yıllar... Baylan Pastanesi ndeki o ilk karşılaşmanın ardından ölümüne dek süren düşünce birliği, ortak çalışmalar ve paylaşımlar... Tüm bunlara ek olarak Irmak Zileli nin Halit Refiğ ile söyleşileri farklı bir boyut getiriyor bu çalışmaya... Halit Refiğ in kalemiyle sanat ve kültür dünyasında aralanan kapılar, Zileli nin söyleşileriyle ardına dek açılıyor... İşte karşınızda bir Halit Refiğ filmi ... Doğruyu Aradım, Güzeli Sevdim...

Diğer "Halit Refiğ" Kitapları:

1. Gazi ile Latife
    2. Şeytan Aldatması
    3. Ulusal Sinema Kavgası
    4. Koca Sinan
    5. Puşkin Erzurum da
    6. Şeytan Aldatması - Türkiye nin Siyasi Tarihinden B
    7. Tek Umut Türkiye
    8. Aşk ve Ölüm Senaryoları

Doğruyu Aradım Güzeli Sevdim - Halit Refiğ - Ana Fikri Yorumları