Vehb b. Münebbih, İbni Abbas(r.a)’ın şöyle dediğini anlattı:

Allah-ü Teala, Yahya b.Zekeriyya peygamberi(a.s) İsrailoğullarına yolladığı zaman, gidip
Onlara beş şeyi emretmesini ve bu beş şeye birer misal getirmesini emretti.

1- Allah’a ibadet etmelerini O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalarını emretti. Ve onlara şu

Misali getirdi: Allah’a ortak koşan kimsenin hali şu kimsenin haline benzer: Bir şahıs iyi para

Vererek bir köle satın alır. Onu bir eve yerleştirir, kendi cariyelerinden biri ile de nikahlar.

Ona bir miktar da para verir. O para ile kazanç sağlamasını, yeteri kadar harcamasını, karın

Fazlasını da kendisine vermesini emreder.

O köle, bu emri yerine getirmez. Karın fazlasını efendisinin düşmanlarına, azını da

Efendisine verir. Bu duruma siz razı olur musunuz?

2- Onlara namazı emretti. Namaz içinde bir misal getirdi.

Bir adam vardır. Padişahın huzuruna gitmek için izin ister, izin verilir. Huzura girince padişah

Onu dinlemek için bakar, işini bitirmek için söyleyeceği söze kulak verir. Fakat o kimse,

derdini dinlemeye hazır olan padişaha anlatacağı yerde, sağa sola bakmaya koyulur. Onun bu

halini gören padişah, onu dinlemekten vazgeçer, işini görmez.

3- Onlara oruç emrini verdi. Bunun için de bir misal getirdi:

Oruç tutan kimse zırh giymiş, eline silahını almış kimseye benzer. Bu durumda düşmanı ona

Yaklaşamaz. Kılıç da ona işlemez.

4- Sadaka emrini verdi. Bunun için de bir misal getirdi:

Sadaka veren kimsenin, hali ona benzer ki, düşmanı kendisini esir etmiştir. O da belli miktar

para karşılığı kendisini esaretten kurtarmıştır. Onlara ödeyeceği parayı, onların beldesinde

çalışarak kazanır. Kazancının azını çoğunu onlara öder. Sonunda kendisine kesilen miktarı

öder, bitirir. Böylece onların esaretinden de tam olarak kurtulmuş olur.

4- Onlara Allah’ı anmayı emretti. Bunun için de bir misal getirdi:

Bu, kaleleri olan bir toplumun haline benzer. Bir de yakın düşmanları vardır. Düşmanı onlara

saldıracağı zaman kalelerine girer, kale kapılarını düşmana kapatırlar. Böylece kendilerini de

düşmandan korumuş olurlar. Bundan sonra Resulu Ekrem Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurdu:

Allah-ü Teala’nın Yahya’ya emrettiği bu beş şeyi, ben de size emrediyorum. Bunun dışında

Allah’ın bana emrettiği beş şeyi de emrediyorum:

1- Cemaatten ayrılmayınız.
2- Dinleyiniz.
3- İtaat ediniz.
4- Kötülükten kaçınınız.
5- Cihat ediniz.

Bir kimse cahiliyet dönemini arzularsa, o cehennemin dibinde odundur.