Bugünlerde okuduğum Zihin ve Kişilik Gelişimi kitabından bir bölümü paylaşmak istedim...

Arkadaş ve dost mevzu sanıldığından da önemli, gerçek ve iyi "arka taş" larımız olması dileğiyle...

"Kendinizi geliştirmenin en önemli basamaklarından biri dost olabilmeyi bilmektir.Nitekim her insan dost olmayı bilmez ve dostluğun gerektirdiği sorumlulukları üstlenmez.Peki nedir bu sorumluluklar ?

Bunların başında dostların birbirlerinin kişiliğine olan karşılıklı güvenleri gelir.Eğer iyi bir dost olmak istiyorsanız güvenilir bir kişiliğe sahip olmanız şarttır.Dost olduğunuz kişi zor zamanlarında onun yanında olacağınızı , onu yanlış yönlendirmeyeceğiniz, her zaman iyiliğine hareket edeceğinizi bilmelidir.Yani dürüstlğünüze, sevgi anlayışınıza, fedakarlığınıza ve sadakatinize tam olarak güven duymalıdır.Zor bir anınızda “acaba bana yardım eder mi?” diye düşünüp şüpheye düştüğünüz hiçbir insan gerçek dostunuz değildir.Çünkü gerçek dostlar birbirleriyle ilgili şüphe duymazlar.

Dostlarınızın ahlakı , maneviyatı, akıl ve ruh sağlığı sizi ilgilendirmelidir.Sizin sorununuz olmalıdır.Kendiniz için duyduğunuz gibi onlar için de endişe duymalısınız.Zor zamanlarda kendinizi düşündüğünüz gibi dostlarınızıda düşünmelisiniz.İşte bu arkadaşlık sorumluluğudur.”Ne yaptığıyla, nasıl yaşadığıyla, sağlığı, kişiliği yada geleceğiyle ilgilenmediğiniz” bir insana arkadaşım diyorsanız , bu insan için yanlış bir tanımlama yapıyorsunuz demektir.Ancak elbette bu kadar candan,özveri ve sadakatle bağlı olacağınız, dost kabul edeceğiniz insanın ahlakı da buna uygun ve layık olmalıdır.Kişiliğine, ahlakına yada aklına güven duymadığınız birine karşı sizinde dostluk sorumluluğunuz olmaz.Böyle bir insana karşı tek sorumluluğunuz onu doğruya yöneltmek ve merhametli davranmak olabilir.bu nedenle gerçek dost olacağınız insanları iyi seçmeli ve sadakat göstereceğiniz kişinin sizin sadakatinize layık olduğuna samimi kanaat getirmelisiniz.

Ancak asıl olan sizin kişiliğinizin bu tip bir dostluk anlayışına açık, ruhunuzun sevgi ve sadakat konusunda derinleşebilmiş olmasıdır.Kendinizi bu konuda iyi eğitmelisiniz.

Aylin ATMACA