kimden geldiğini bilmek

kimden geldiğini bilmek Talebenin birisi ders almak için dervişin yanına girmiş.Oldukça istekli bir talebeymiş. Herşeyi merak ediyor,durmadan soru soruyormuş.Birgün''Efendim:şeriat,tarikat ve hakikat nedir?demiş.Derviş o anda cevap vermemiş.Camiye namaza gitmişler.Şadırvanda insanlar abdest ...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen altun
  • 1 gönderen altun

1. Alt 02-10-2009, 23:07 #1
    altun Mesajlar: 885
    kimden geldiğini bilmek
    Talebenin birisi ders almak için dervişin yanına girmiş.Oldukça istekli bir talebeymiş.
    Herşeyi merak ediyor,durmadan soru soruyormuş.Birgün''Efendim:şeriat,tarikat ve hakikat nedir?demiş.Derviş o anda cevap vermemiş.Camiye namaza gitmişler.Şadırvanda insanlar abdest alıyormuş.derviş,talebeye''git şu baştaki abdest alan adamın ensesine bir tokat at ''demiş.Talebe gitmiş okkalı bir tokat aşk etmiş.Adamda hiddetle geriye dönmüş,aynı şekilde tokat atmış.Talebe gelmiş''hocam!''demiş''bu ne?''''bu şeriat''demiş derviş.''yapan karşılığını bulur.Hüküm zahire göredir.''sonra derviş talebesine''git diğer adama da bir tokat at!''diyerek abdest alan diğer adama göndermiş.Talebe denileni yapmış.adam hiddetle geriye dönmüş,talebeye sinirli sinirli bakmış ve abdest almaya devam etmiş.Talebe hocasının yanına gelmiş''Hocam bu ne demiş?demiş.''bu tarikat!''demiş derviş.Adam tokadın geldiğini biliyor,fakat kimden geldiğini bilmiyor.Onun için dönüp sana hiddetle baktı.Derviş öğrencisini abdest alan üçüncü adama göndermiş.Talebe aynısından bir tokat da o adama atmış.Adam hiç dönüp bakmamış,durumunu hiç bozmamış,hiçbir tepki vermemiş.Talebe oldukça şaşırmış,merakla hocasına sormuş.Derviş''Bu hakikattir.''demiş
    ''Tokat nereden gelirse gelsin,kimden geldiğini biliyor.''
    (mesel denizi)

Henna bunu beğendi.
  2. Alt 02-10-2009, 23:20 #2
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a

3. Alt 02-10-2009, 23:58 #3
    altun Mesajlar: 885
    ben görmemiştim bu konuyu sizinde ilinize sağlık

Henna bunu beğendi.
  4. Alt 03-09-2009, 06:55 #4
    AsMhA Mesajlar: 208
    Teşekkürler..

5. Alt 12-23-2014, 13:42 #5
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    ebubekir sıddık efendimiz 7 sene diş ağrısı çekmiş.En sonunda cebrail as gelmiş.
    -''YA RASULALLAH SAV ,EBUBEKİR RA IN DİŞİ AĞRIYOR, GÖZLERİ DOLMUŞ BİR SOR NİYE SANA SÖYLEMİYOR ?
    RASULULLAH SAV BUYURDUKİ :
    -''YA EBUBEKİR RA 7 SENEDİR DİŞİN AĞRIYORMUŞ.''
    EBUBEKİR SIDDIK RA:
    _''YA RASULALLAH SAV BEN BU AĞRININ KİMDEN GELDİĞİNİ BİLİYORUM,KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM'' DEMİŞ.

KAYNAK: ÖMER IŞIKTEKİN KÜRSÜDEN İNCİLER SAYFA 100...

6. Alt 12-23-2014, 13:44 #6
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    ebubekir sıddık efendimiz 7 sene diş ağrısı çekmiş.En sonunda cebrail as gelmiş.
    -''YA RASULALLAH SAV ,EBUBEKİR RA IN DİŞİ AĞRIYOR, GÖZLERİ DOLMUŞ BİR SOR NİYE SANA SÖYLEMİYOR ?
    RASULULLAH SAV BUYURDUKİ :
    -''YA EBUBEKİR RA 7 SENEDİR DİŞİN AĞRIYORMUŞ.''
    EBUBEKİR SIDDIK RA:
    _''YA RASULALLAH SAV BEN BU AĞRININ KİMDEN GELDİĞİNİ BİLİYORUM,KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİM'' DEMİŞ.

KAYNAK: ÖMER IŞIKTEKİN KÜRSÜDEN İNCİLER SAYFA 100...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.